Препарати за имунитет?

Член од
27 септември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
3
На кого му продавате детски приказни. Препарати нема за појачување на имунитет, ако од нешто земаш во поголема количина тоа по некое време создава алергија која има лош ефект за вашето здравје. За добар имунитет се знае кој се производите зеленчукот и овошјето во нормални, мали количини и во различни комбинации со можност што повеќе од истите да се конзумираат во текот на денот. Сите семкасти производи и житни култури. Сите тие производи кои ги набројавте може да бидат и штетни по здравјето се што е во мали количини е здраво и се што е правилно подготвено.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Печурките шитаке се права имунолошка бомба.
Ова од искуство или од читање?

Maлку логика:

Чим ви зборам дека јадам лук, значи не јадам лук 2 дена, туку јадам лук многу време (со години). Чим јадам лук со години, значи за толку долго време СИГУРНО сум нашол начин како на никој да не му смета тоа (ни да му мирисам ни ништо такво.

Ем сум си здрав, ем си уживам во јадење лук, ем никој не го приметува тоа, everybody се среќни :)
Дај кажи ја тајната :smir:?

На кого му продавате детски приказни. Препарати нема за појачување на имунитет, ако од нешто земаш во поголема количина тоа по некое време создава алергија која има лош ефект за вашето здравје.
Има препарати кои најчесто непосредно а во поретки случаи и посредно делуваат на имунитетот на пример Ехинацеа. Тоа за алергија не мора да значи но е слично како и за секоја храна.

Житните култури треба да се јадат во мали количини пошто баш тие може да предизвикаат алергии.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Ова од искуство или од читање?
Таман работа ако сите лекови и вакви помошни супстанци гледавме колку се добри само од лично искуство.
Имам прочитано за нив дека имаат голема нутритивна и хранлива вредност и ја покачуваат антивирусната активност
еве нешто повеќе за неа ако те интересира.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
кромидот, пиперката, магданосот, зелката се богати со витамин ц, брокулата-малку обарена е антиоксиданс а морковчето обарено ги испушта своите витамини(каротинот) инаку непреработено не. Тој го подобрува видот, добар е за анемични луѓе, ги отстранува штетните материи во организмот.лукот ја подобрува циркулацијата на крвта во организмот, спречува артериосклероза, го намалува покачениот крвен притисок.....салати практикувам да јадам колку што можам повеќе, колку повеќе бои(разни видови на зеленчук) имаат дотолку се побогати со витамини и се поздрави, Затоа јадете зеленчук,бидете здрави по природен пат доколку енормно е ослабната моќта на организмот тогаш ќе се консултирате со лекар и ќе ви препорача какви додатни витамини да внесувате.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Таман работа ако сите лекови и вакви помошни супстанци гледавме колку се добри само од лично искуство.
Имам прочитано за нив дека имаат голема нутритивна и хранлива вредност и ја покачуваат антивирусната активност
еве нешто повеќе за неа ако те интересира.
Да, ама ти рече дека се права имунолошка бомба така да помислив дека си проверила па од искуство збориш :smir:.

Сум читал многу за шитаке ама едно е теорија а друго е пракса.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Мед,Алое вера,Б комплекс и чаеви...:smir:
Е фино што ме потсети за медов имам цела тегла , а не ми текнува да јадам, а се убив пиејки витамини.... и пак ме закачи бе ова настинкава
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Сокови од исцедени Лимони,Портокали..
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
мене само vit c,b complex i ehinacea ми помагаат за иимунитетот:smir:
 
S

smart ass

Гостин
Прополис-от е одличен имуностимулатор.

И Echinacea.

Може и Royall Jelly(има и витамини+).

мене само vit c,b complex i ehinacea ми помагаат за иимунитетот:smir:
Паметно,ама добар избор е и олигојак+селен,и Витамин С има од Synergy1000mg но со одложено ослободување т.е константно ќе имаш"долив" на витамин С.
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Абе Ракија све лечи , и интерно и екстерно... :kesa:со витамин Ц у комбинација.. :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom