Препарати за имунитет?

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
Човековиот организам секојдневно се срекава со различни микроорганизми и други туги супстанци за него. Кога е здрав организмот со помош на ефикасното делување на одбрамбениот систем се брани од повекето од нив,но кога тој ке ослаби,организмот станува подложен на инфекции.
имунитетот ослабува кога организмот е изложен на нестабилни временски влијанија,стрес и неправилна исхрана.


алое вера (сок,гел,таблети)

претставува природен производ, богат со антиоксиданси. помага при воспоставување и оджување на општа благосостојба на човековото здравје. му овозможува на организмот поефикасно да се справи со последиците од секојдневниот стрес,особено во случаи кога одбраната на имунолошкиот систем е ослабена. го олеснува физиолошкото закрепнување на исцрпениот организам. помага во заштита на ендокриниот систем. алое вера е природен дигестив депуратив и имунотоник.


имунал (капки) се препорачуваат за

зголемување на имунитет,
спречување на настинка и грип,односно побрзо оздравување доколку болеста веке настапила
олеснување на симптомите на полесни вирусни и бактериски инфекции на дишните патишта(течење на носот,воспалено ждрело,кашлање и замор)
при долготрајно лекување на хронични инфекции со антибиотици.

значи... ваши предлози,искуства и слично...
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Има едни апчиња што ги пијам од матичен млеч, јас тие би ви ги препорачал.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Витамин Ц и Б комплекс и ништо нема да ви биде , јас така си се чувам
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Лук јадете бре! Подобро нема.
Јас јадам многу лук (ради тоа усовршен сум да не му сметам и мирисам на никој), и се разболувам...... еднаш у 3 години, некоја настинка што трае неколку саати :)
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Јас мед јадам, најчесто во комбинација со млеко.
И таан исто така, не знам дали е до ова ама освен некои настинки се немам посериозно разболено.

Лук јадете бре! Подобро нема.
Јас јадам многу лук (ради тоа усовршен сум да не му сметам и мирисам на никој), и се разболувам...... еднаш у 3 години, некоја настинка што трае неколку саати :)
Дедо ти ли си бе :pos:

Не, озбилно, дедо ми со години редовно јаде лук, 80 години е, да не е за подрек ама како 50 е :)

А јас некако не можам да ја тргнам од глава идејата дека ќе смрдам после тоа, а инаку стварно е ептен убаво.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас мед јадам, најчесто во комбинација со млеко.
И таан исто така, не знам дали е до ова ама освен некои настинки се немам посериозно разболено.



Дедо ти ли си бе :pos:

Не, озбилно, дедо ми со години редовно јаде лук, 80 години е, да не е за подрек ама како 50 е :)

А јас некако не можам да ја тргнам од глава идејата дека ќе смрдам после тоа, а инаку стварно е ептен убаво.
Има мастики бе бате, а за полезното дејство на лукот се знае одамна :)
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Дедо ми секој ден стега по полкило ракија, и еве го здрав и жив, 80ката ќе ја напрај, ништо не го коси :D
Јас имунитетот си го имам затоа што јадам се... Не пребирам ништо... Кромид, пиперки, цвекло, манџи, салати, овошје, све мелам :)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Лук јадете бре! Подобро нема.
Јас јадам многу лук (ради тоа усовршен сум да не му сметам и мирисам на никој), и се разболувам...... еднаш у 3 години, некоја настинка што трае неколку саати :)
ауф бе... тешко женска со тебе...

саве све само лук и кромид неможам да сварам....

имунитет: чај од хибискус, лимон и ладно пепси
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
ауф бе... тешко женска со тебе...

саве све само лук и кромид неможам да сварам....

имунитет: чај од хибискус, лимон и ладно пепси
Pa za toa koga fakas decko zenska prvo prasanje ti e jades luk/kromid i ako e odgovorot potvrden zanci toa e toa vistinskoto.
Za zgolemuvanje na imunitetot vit c isklucivo limon, i b6, 1 nedlno riba i babski lekovi mn mn antibiotici ne ,samo ako dojde kosa do ramena.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
алое вера (сок,гел,таблети)

претставува природен производ, богат со антиоксиданси. помага при воспоставување и оджување на општа благосостојба на човековото здравје. му овозможува на организмот поефикасно да се справи со последиците од секојдневниот стрес,особено во случаи кога одбраната на имунолошкиот систем е ослабена. го олеснува физиолошкото закрепнување на исцрпениот организам. помага во заштита на ендокриниот систем. алое вера е природен дигестив депуратив и имунотоник.
И уште само ова,
Алое не смеат да го конзумираат деца под 15 години, во било каков дозиран облик, дали гел, сок, таблети, креми... зато шо предизвукува спазми.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дедо ми секој ден стега по полкило ракија, и еве го здрав и жив, 80ката ќе ја напрај, ништо не го коси :D
Јас имунитетот си го имам затоа што јадам се... Не пребирам ништо... Кромид, пиперки, цвекло, манџи, салати, овошје, све мелам :)
Сум чул разни прикаски за секојдневни јадења што ги употребуваме и нивното лековито дејство.

Дали тоа бил гравот, лукот, тиквата, пиперките, доматите, рибата итн. итн.

Незнам во што да верувам, само знам дека селско приготвената храна ми е највкусна :wink:
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
И уште само ова,
Алое не смеат да го конзумираат деца под 15 години, во било каков дозиран облик, дали гел, сок, таблети, креми... зато шо предизвукува спазми.

зависи од концентрацијата на алое,дали е чисто или не... има препарати наменети за деца со посебни вкусови и слично.
така што неможеш така да класифицираш,бидејки многу од лекарите го препорачуваат баш и за деца.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ауф бе... тешко женска со тебе...

саве све само лук и кромид неможам да сварам....

имунитет: чај од хибискус, лимон и ладно пепси

Maлку логика:

Чим ви зборам дека јадам лук, значи не јадам лук 2 дена, туку јадам лук многу време (со години). Чим јадам лук со години, значи за толку долго време СИГУРНО сум нашол начин како на никој да не му смета тоа (ни да му мирисам ни ништо такво.

Ем сум си здрав, ем си уживам во јадење лук, ем никој не го приметува тоа, everybody се среќни :)
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Мед,Алое вера,Б комплекс и чаеви...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom