Пренди - колкава плата земаат вработените?

Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Koj работи за 6000? Двајца цигани? Просечна плата е 21000 а средна 15000. Нема шанси да си со работно место за факс а да земаш под 15000. Инаку ако ти е ќеиф работата и за безпари ќе работиш. За студенти ти е некое хорарче или летна работа колку да имаш нешто да правиш и за џепарац. Со работа се стекува навика и да знаеш како треба со луѓе. Тоа повеќе вреди од платата.
Не за џабе старите “рекле џабе работи џабе не седи„ 100 пати ти е боље да работиш од да бистриш криви дрини на форум како мене на пример сега. :D
--- надополнето: 12 јули 2012 во 19:17 ---

Значи најбоље е да вечно бараш работа така највеќе пари ќе спечалиш. Иииииииии факман ефенди мераба. :icon_lol:
sto tropas gluposti be. aman od vakvi luge
--- надополнето: 12 јули 2012 во 22:40 ---
Не генерализирај 100% ............... јас на пр. работам скоро 5 години до сега за ситни пари, колку за џепарац, да не им барам на моите, бидејќи тие ги имаат главните куќни трошкови(сметки, комуналии, даноци, храна по дома...) јас работам колку да си имам за моите потреби ............ во секој случај подобро да работиш, да се занимаваш со нешто, отколку да спиеш секој ден до пладне и да им бараш на мама и тато 50 ден. секој ден за цигари и сл.
Со тоа што работиш, автоматски со тек на време стекнуваш искуство, а исто така и стекнуваш разно-разни познанства, кои можат да ти притребаат понатака во животот, мислам и на колеги, колешки, како и на муштерии/клиенти .......... во секој случај подобро е да одиш на работа, барем ќе излезеш од маало и ќе се смешаш во народ, најглупо е да дремеш по дома и да не мрдаш надвор од сопственото маало, така човек(дремејќи дома)само затупува и нема шанси да стекне никакви искуства и познанства !
epa poradi takvite ko tebe sto rabotat za sitni pari,,nie ne mozeme da zememe pogolema plata, rabotam vo edna firma barame da ni se pokaci platata bidejki 7 godini ni e ista, gazdata ni vika ako ne vi se sviga odete si ima na ulica i za 6000 ke rabotat, da takvite ko tebe
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.336
Поени од реакции
4.925
Mislam znam sto vi e problemot vo temava :)
Sobrani ste nekolku mina od pomali gradovi i nekoi od Skopje.
Pa fino lepo na nekoj od Delcevo i Berovo mu odgovara da rmba za 8000 megutoa nekoj od Skopje nemoze nisto da napravi so tie pari taka da primanjata se itekako relativni vo zavisnost od mestoto kade sto zivees

Poentata treba da ja barate vo onie sto zavrsile kao Arhitekti ili Pravnici ili Ekonomisti i sega ne se potcenuva da raboti ako mu se ponudi shansa vo nekoja si da receme prodavnica ili nekoe firmice koe e sprotivno od negovata struka nego ceka da mu dojde ksmetot da seta direktno so mashna...E ne ide toa taka....Prvo treba da izlezes od doma. Ke rabotis sto bilo. Poznanstvata kon drugo rabotno mesto taka se dobivaat pa ako ti se ukaze shansa idi fino lepo na podobro rabotno mesto
Iskreno se gazam od smeenje koga ke kazat Pod zavod za vrabotuvanje se vodat Diplomirani Magistri.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Дај затворете ја темава толкава реклама им направивте на идиотиве што не е можно.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
sto tropas gluposti be. aman od vakvi luge
--- надополнето: 12 јули 2012 во 22:40 ---

epa poradi takvite ko tebe sto rabotat za sitni pari,,nie ne mozeme da zememe pogolema plata, rabotam vo edna firma barame da ni se pokaci platata bidejki 7 godini ni e ista, gazdata ni vika ako ne vi se sviga odete si ima na ulica i za 6000 ke rabotat, da takvite ko tebe
Таквите како него и мене и многу други, треба да умрат од глад, за ти да добиеш поголема плата.
Таквите како тебе, треба да бидат без работа, и да се мислат дали да прифатат за 6000 или да чекаат некој да им понуди повеќе.
--- надополнето: 12 јули 2012 во 23:34 ---
Mislam znam sto vi e problemot vo temava :)
Sobrani ste nekolku mina od pomali gradovi i nekoi od Skopje.
Pa fino lepo na nekoj od Delcevo i Berovo mu odgovara da rmba za 8000 megutoa nekoj od Skopje nemoze nisto da napravi so tie pari taka da primanjata se itekako relativni vo zavisnost od mestoto kade sto zivees

Poentata treba da ja barate vo onie sto zavrsile kao Arhitekti ili Pravnici ili Ekonomisti i sega ne se potcenuva da raboti ako mu se ponudi shansa vo nekoja si da receme prodavnica ili nekoe firmice koe e sprotivno od negovata struka nego ceka da mu dojde ksmetot da seta direktno so mashna...E ne ide toa taka....Prvo treba da izlezes od doma. Ke rabotis sto bilo. Poznanstvata kon drugo rabotno mesto taka se dobivaat pa ako ti se ukaze shansa idi fino lepo na podobro rabotno mesto
Iskreno se gazam od smeenje koga ke kazat Pod zavod za vrabotuvanje se vodat Diplomirani Magistri.
Јас сум од Скопје, и ќе работам секогаш кога ќе можам, за најмногу што можам. Дали 6 или 60 000, колку можам во моментот, толку. Подобро за нешто, од за ништо.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Koj работи за 6000? Двајца цигани? Просечна плата е 21000 а средна 15000. Нема шанси да си со работно место за факс а да земаш под 15000. Инаку ако ти е ќеиф работата и за безпари ќе работиш. За студенти ти е некое хорарче или летна работа колку да имаш нешто да правиш и за џепарац. Со работа се стекува навика и да знаеш како треба со луѓе. Тоа повеќе вреди од платата.
Не за џабе старите “рекле џабе работи џабе не седи„ 100 пати ти е боље да работиш од да бистриш криви дрини на форум како мене на пример сега. :D
--- надополнето: 12 јули 2012 во 19:17 ---

Значи најбоље е да вечно бараш работа така највеќе пари ќе спечалиш. Иииииииии факман ефенди мераба. :icon_lol:
Немаш поима во каква заблуда си братче во Скопје средна плата е 18 илјади и тоа највеќе.Во градовиве кои ајде да ги наречеме втора класа како Битола,Струмица,Гевгелија е околу 16,од трета веќе како Штип,Тетово,Гостивар,Кичево иде по 14-16.Каменица,Делчево и останатите такви градови 14 илјади е премија.
Куманово не влегува во ниедна категорија дека таму се сливаат милиони и милиони евра од авганистан додека цела индустрија им е капут една фабрика немаат.

Летна работа за студенти нема пракса евентулно некоја ( и тоа најверојатно кај пријатели некој на тато и мама ) па да те платат едно 4-6К.

Останато во најголем дел живее од пензии на баба,емигранти и на кредити само што надвор глумат висока класа.Штедат цела недела за да можат во петок и сабота да се најголеми газди.Едно кафе ќе седнат на кеј и 5 саати го пијат.Најголем дел е буквално шминка која ја креи грдата вистина.

За студенти со завршен факултет се зависи што си завршил.Има многу факултети со кој не само што нема да најдеш ни за 15К плата нема никаква да најдеш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
sto tropas gluposti be. aman od vakvi luge
--- надополнето: 12 јули 2012 во 22:40 ---

epa poradi takvite ko tebe sto rabotat za sitni pari,,nie ne mozeme da zememe pogolema plata, rabotam vo edna firma barame da ni se pokaci platata bidejki 7 godini ni e ista, gazdata ni vika ako ne vi se sviga odete si ima na ulica i za 6000 ke rabotat, da takvite ko tebe
Ne treskaj gluposti bre ............. pa koj bre nejkje da zima pogolema plata allloooooooo .............. ama shto da se pravi koga ne davaat, mislish deka jas nesakam da zimam povekje ............ i mene mi go rekle dosega istoto nekolkupati, odi si ima drugi koi kje prifatat ............... i shto treba da napravam sega jas da dremam doma i da baram pari od moite, epa druze na majka mi i na tatko mi parite ne im izviraat pa da im baram ushte jas sekoj den pari ................. shto treba da pravam da dremam doma samo zatoa shto nemozam da najdam dobro platena rabota, epa jas ne mislam taka, kje rabotam, a vie dremete si doma i cekajte nekoj da ve povika i da vi dade plata 20 ili 30k .............. koj ceka taj doceka !
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Проблемот со платите треба да се бара на релација Држава-газди.

Тукашните газди се во длабоки врски со политичката структура и ги користат на истите моќите за регулации,инспекции или наједноставно даноци да ја срозат секоја конкуренција во нивните бизниси.

Тук таму ќе пуштат некоја инвестиција од технолошки аспект ( каде што они не можат да се натпреваруваат ) најчесто и да смират некој регион зошто ситуацијата најверојатно доаѓа до точка на вриење.

На Македонија и требаат десетици илјадници работи за по 6-10 илјади.Впрочем какви било работи али приватни и продуктивни.Како што се намалуваат резервите на работна сила така ќе почнат и компаниите да се натпреваруваат меѓу себе за подобрите работници и платите ќе растат.Иако и тука се сомневам дека политичарите пак ќе бидат купени и ќе добиеме само огромен инфлукс на емиранти од африка и пакистан кои би работеле за по 5 денари.

Во секој случај ако некој сака поголеми плати прво мора да има конкурентност на пазарот и слободна економија.За тоа да го има владата треба да ги поништи 90% од регулациите и законите за трговија и економија,да го укине данокот на приход и акцизите на енергенси.

Секако најважно е да се постави и ПРАВО НА ПРИВАТЕН ИМОТ.

Додека мислите дека власта ќе ве заштити од работодавачите и ќе ви ги зголеми платите нема да видите поголеми плати.Впрочем и ако некоја влада не е купена од бизнис елитите и реши со сила да ги натера да ги дигнат парите овие ќе си ги спакуваат куферите и ќе се перфрлат во Албанија,Бугарија,Романија,Украина каде имаат се што има тука и многу повеќе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
epa poradi takvite ko tebe sto rabotat za sitni pari,,nie ne mozeme da zememe pogolema plata, rabotam vo edna firma barame da ni se pokaci platata bidejki 7 godini ni e ista, gazdata ni vika ako ne vi se sviga odete si ima na ulica i za 6000 ke rabotat, da takvite ko tebe
Тука грешиш и тоа за најмалце две работи.
Првата е што чим си работел толку години во таа фирма а на газдата му е гајле дали ке си заминиш или не, плус на крај на памет му паѓа да ти даде покачување значи само дека или не си нешто посебно или работата не ти е нешто посебна чим одма може да те замени. Решение... или преиспитај си ги твоите можности и квалитети како работник пошто очигледно се имаш преценето и си лесно заменлив, или барај друга фирма каде кадарот е дефицитарен а не со лопата да го риниш. Е дури тогаш ке можеш да сонуваш за покачување.
Другата работа која ја грешиш е понудата и побарувачката на работна сила. Се додека за тоа работно место има поголема понуда отколку побарувачка седи си мирен , пошто за твоето работно место чекаат уште еден куп други , така да да не останиш и без тоа.
А ако веќе до толку не ти се бендисва работата или платата биди маж и на газдата во очи речиму или дај ми поголема плата или утре бегам, па да се увериш сам дали твоите квалификации вредат за поголема плата или си лесно заменилва роба. Ама се си мислам дека однапред си го знаеш одговорот инаку досега или ке имаше поголема плата или ке бараше друга работа, така да....
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Тука грешиш и тоа за најмалце две работи.
Првата е што чим си работел толку години во таа фирма а на газдата му е гајле дали ке си заминиш или не, плус на крај на памет му паѓа да ти даде покачување значи само дека или не си нешто посебно или работата не ти е нешто посебна чим одма може да те замени. Решение... или преиспитај си ги твоите можности и квалитети како работник пошто очигледно се имаш преценето и си лесно заменлив, или барај друга фирма каде кадарот е дефицитарен а не со лопата да го риниш. Е дури тогаш ке можеш да сонуваш за покачување.
Другата работа која ја грешиш е понудата и побарувачката на работна сила. Се додека за тоа работно место има поголема понуда отколку побарувачка седи си мирен , пошто за твоето работно место чекаат уште еден куп други , така да да не останиш и без тоа.
А ако веќе до толку не ти се бендисва работата или платата биди маж и на газдата во очи речиму или дај ми поголема плата или утре бегам, па да се увериш сам дали твоите квалификации вредат за поголема плата или си лесно заменилва роба. Ама се си мислам дека однапред си го знаеш одговорот инаку досега или ке имаше поголема плата или ке бараше друга работа, така да....
izvini prijatel ali ne e samo mojot sektor, i drugite sektori, koi se dogovorivme i se sobravme, da bese samo kaj mene vo red e toa sto go pisa, ali zdravje,, neka rabotat za 6000 ja nikogas nema da prifatam rabota za 6000 si imam ja svoe JA
--- надополнето: 13 јули 2012 во 08:15 ---
Ne treskaj gluposti bre ............. pa koj bre nejkje da zima pogolema plata allloooooooo .............. ama shto da se pravi koga ne davaat, mislish deka jas nesakam da zimam povekje ............ i mene mi go rekle dosega istoto nekolkupati, odi si ima drugi koi kje prifatat ............... i shto treba da napravam sega jas da dremam doma i da baram pari od moite, epa druze na majka mi i na tatko mi parite ne im izviraat pa da im baram ushte jas sekoj den pari ................. shto treba da pravam da dremam doma samo zatoa shto nemozam da najdam dobro platena rabota, epa jas ne mislam taka, kje rabotam, a vie dremete si doma i cekajte nekoj da ve povika i da vi dade plata 20 ili 30k .............. koj ceka taj doceka !
TAKA E >ZIVEO GOVORNIK
--- надополнето: 13 јули 2012 во 08:17 ---
Таквите како него и мене и многу други, треба да умрат од глад, за ти да добиеш поголема плата.
Таквите како тебе, треба да бидат без работа, и да се мислат дали да прифатат за 6000 или да чекаат некој да им понуди повеќе.
--- надополнето: 12 јули 2012 во 23:34 ---


Јас сум од Скопје, и ќе работам секогаш кога ќе можам, за најмногу што можам. Дали 6 или 60 000, колку можам во моментот, толку. Подобро за нешто, од за ништо.
izvini prijatel ali ja imam svoe JA, i ja znam kolku vredam taka da na site im po0sakuvam ubava rabota za 6000 den,( tie 6000 denari samo za avtobus i hrana ke gi potrosat)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
izvini prijatel ali ne e samo mojot sektor, i drugite sektori, koi se dogovorivme i se sobravme, da bese samo kaj mene vo red e toa sto go pisa, ali zdravje,, neka rabotat za 6000 ja nikogas nema da prifatam rabota za 6000 si imam ja svoe JA
--- надополнето: 13 јули 2012 во 08:15 ---

TAKA E >ZIVEO GOVORNIK
--- надополнето: 13 јули 2012 во 08:17 ---

izvini prijatel ali ja imam svoe JA, i ja znam kolku vredam taka da na site im po0sakuvam ubava rabota za 6000 den,( tie 6000 denari samo za avtobus i hrana ke gi potrosat)
Имам и јас свое јас, а ако сметам дека ме малтретира некој ќе напуштам. Ама моментално, кога немам подобра опција, ќе ја прифатам најдобрата. Од двете зла помалото - или за едвај пари, или за ич пари, ќе одберам едвај пари.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Имам и јас свое јас, а ако сметам дека ме малтретира некој ќе напуштам. Ама моментално, кога немам подобра опција, ќе ја прифатам најдобрата. Од двете зла помалото - или за едвај пари, или за ич пари, ќе одберам едвај пари.
ja ke odbram ic pari, zasto tie sto ke gi zarabotam ke gi dadam za prevoz i hrana na rabota, pa uste ako i pusam lelee kaj mi e krajot, izracunaj za 6000 plata,, 22 rabotni dena po 50 denari vo dvata pravci za privaten avtobus, plus da si kupis jadenje na rabota(neznam dali mozes sekoj den so eden gevrek da izdrzis) i plus ako pusis po edna kutija cigari od evtinite 57 koi se 40 den epa vidi kolku ke ti se isplati
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
ja ke odbram ic pari, zasto tie sto ke gi zarabotam ke gi dadam za prevoz i hrana na rabota, pa uste ako i pusam lelee kaj mi e krajot, izracunaj za 6000 plata,, 22 rabotni dena po 50 denari vo dvata pravci za privaten avtobus, plus da si kupis jadenje na rabota(neznam dali mozes sekoj den so eden gevrek da izdrzis) i plus ako pusis po edna kutija cigari od evtinite 57 koi se 40 den epa vidi kolku ke ti se isplati
Ќе одиш пешки, ќе јадеш пола геврек наместо еден...бре што трошаџии сте биле. Кај 6000 уште да ги трошите на јадење и превоз, да се луксузирате :)
кој се сложува за 6000, ќе се сложи и со 1000 денари месечна плата да помине...подобро нешто отколку ништо, нели такви пароли читам од луѓево.
Оваа земја со ваков народ е рај за газди...:D

Еден текст на слична тема, преземено од МКД-news

10.000 и Хонорарец на 30 год?? – еј газда ај иди лечи се !!!!!

Волонтери и хонорарци и на 30 години!!!!!!!!!!!!

Учиш, трошиш куп пари за факултет што потоа???? .

Во кратки црти во оваа земја ништо!!!!!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Според мене плата испод 200/250/300 евра воопшто не ни треба да се смета за плата, барем не денеска, време во кое сите трошоци на живот се скокнати за разлика од пред 5 или 10 год. но тоа незначи дека сите треба да седат дома, бидејќи ете неможат да најдат солидно платено работно место !
Инаку тоа што го зборат газдите дека ќе си најдат други заинтересирани, тоа е основната реченица на грото од газдите кои ги кажуваат во случај некој/некои од вработените се пожалат и сакаат да го напуштат работното место !
Но и навистина е така, во земја со +-30% на сиромаштија и невработеност и нормално дека во секое време лесно ќе се најдат заинтересирани кои ќе работат за ниски плати(5/6/7/8/9/10к), доколку % на невработеност и сиромаштија би бил доста понизок, а просечната плата би била да речеме преку 500 евра, тогаш не ќе можат газдите да го зборат баш истиот тој муабет дека одма ќе најделе други заинтересирани ............. но се додека е ваква ситуацијата во државава т.е. статус кво, со години наназад висок процент на сиромаштија и невработеност, тогаш уште долго долго газдите ќе го прават истиот тој муабет и уште долго ќе постојат лица кои би прифатиле да работат за ниски плати, без разлика дали се 6/7/8/9/10к на месец !
Ваквата ситуација инаку им одговара на газдите како и на државата, всушност како што кажа еден член претходно кај нас газдите се тесно поврзани со самата држава т.е. власт(без разлика која) !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom