Пренди - колкава плата земаат вработените?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Минимална плата е околу 150 евра и некако стасуваат за нормален живот.
А јас кога бев средно преку лето работев и демек 300 ден од ден овоа оноа и на крај ми дадоа 2000 ден. Дури ми беше тешко да ги погледнам парите подобро да ги изгорев отколку да ги гледам. Ја работев истата работа како и оние што зимаа 200 евра само што не бев осигуран. :eek:
Кај нас нема голема плата за лесна работа ако немаш познати кој ќе те вработат иако имаш факултет ништо не признаваат.
Фаќајте пат за Америка или Германија/Италија/Швајцарија сезонска работа по 3 или 6 месеци и ќе имате за цела година луксузен живот. Сега барем студентите имаат можност да заработат порано го немаше тоа.
Јас на брод за 24 месеци земав пари што тука нема да ги земам за 20 години. Каков факултет кај нас ништо не се признава џабе губење на време е тоа на крај ни за чистач не те зимаат за една плата од 100 евра со диплома ќе работиш. И ќе ти викаат што ќе биде ако напуштиш за 3 месеци, ти си со факултет не те зимаме тебе. :(
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Не ми е јасно како би се нафатиле да работите за 6000 денари цел месец.
Ако веќе немате срам бидете чистачка, или градежен работник, у секој случај ќе вадите многу повеќе од 6000.

Физичка работа имало и секогаш ќе има, треба само да се заинтересирате и да имате муда на +40 да го работите тоа ама у секој случај ќе земате повеќе од тие мизерни 6000.
Ова посебно важи за млади луѓе кои МОЖАТ да бираат што да работат на крај краева ко келнер можете било каде да најдете работа а под 350 дневница не сте.

Сепак секој со своето, ако некој мисли дека 6000 му се доволни (у уште се пофали дека можел пола да тргне) ондак браво за него, веројатно живее на воздух.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
37
Поени од реакции
7
Значи, се согласувам дека подобро да имаш некаква работа отколку никаква работа. Но со прифаќањето да работиш за 100 евра е само на твоја штета и на сите други невработени, бидејќи работодавецот нема ни да помисли да даде нормална плата се додека има луѓе што ќе ја работат за минималец, па колку и да е тешка работата. Ама тоа е Македончето никогаш нема да научи да застане и да се избори за себе, иако цел свет се крева на штрајкови и побуни , само ние одиме за 100 евра плата и велиме -толку толку колку нешто да земам - паметните бараат спас странство каде дневницата е 100 евра, будалите нека седат овде да работат за ништо додека лукавите се приклучиле на некоја партија и успеале да фатат фотеља.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако газдата не го бива и на сите по 3000 ден да дава, верувај пак ќе пропадне.
Муабетот дека после 10 години ќе ти ја зголемат платата е само бош муабет. До тогаш таа фирма може да пропадне и пак си на почеток.. млада невеста што ќе работи за 6000 ако има среќа.
Работам 8 години и никогаш, ама никогаш платата не ми била под 16000 ден. Не знам како воопшто се задоволувате со 6-7000 ден плата. Едоставно не можам да сватам. Да волонтираш некаде е 4500 ден, работа за 6000 треба да е за саат-два дневно.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 11:50 ---
Kажав и претходно дека значи не сум сериозно материјално загрозен, родителите ми работат и земаат просечни плати, они плаќаат по дома сметки и купуваат храна, јас работам за џепарац, колку за мене да имам, за свои потреби и да не им барам на нив, пошто они ги плаќаат сметките, купуваат храна по дома и уште јас вол од 26 год. да им барам пари за најосновни работи ........ работам до сега скоро 5 год. за ситни пари и свесен сум дека трудот ми е потценет, ако во државата просечна плата е 21 илјада денари, секој што работи за половина или за третина од таа плата да потценет му е трудот, но дали ние како обични луѓе/смртници можеме нешто да промениме ........... и јас сакам да земам 20 илјади плата, еве нека се и 15/16 илјади ама желбите се едно, а реалноста е друга ...................... и што е подобро вол од 26 год. да седи дома по цел ден или да оди да работи за мали пари, колку за личен џепарац ?? Дали би било во ред на овие години(26) да им барам пари на родителите ............. кога веќе они ги покриваат куќните трошкови, зарем и за личен џепарац ли да им барам пари и тоа на овие години !
--- надополнето: 7 јули 2012 во 16:51 ---
Значи, се согласувам дека подобро да имаш некаква работа отколку никаква работа. Но со прифаќањето да работиш за 100 евра е само на твоја штета и на сите други невработени, бидејќи работодавецот нема ни да помисли да даде нормална плата се додека има луѓе што ќе ја работат за минималец, па колку и да е тешка работата. Ама тоа е Македончето никогаш нема да научи да застане и да се избори за себе, иако цел свет се крева на штрајкови и побуни , само ние одиме за 100 евра плата и велиме -толку толку колку нешто да земам - паметните бараат спас странство каде дневницата е 100 евра, будалите нека седат овде да работат за ништо додека лукавите се приклучиле на некоја партија и успеале да фатат фотеља.
Умре времето кога лесно се стигнувало до плата(солидна) ............. мајка ми и татко ми и двајцата се со факултети и на времето уште во Социјализмот веднаш се запослиле после дипломирањето, такво било тогаш времето, немало многу високо-образовани луѓе и на цена биле тие што ќе завршеле факултети ........... ама денеска се е труло и се е срање и јас сум на факултет(вонредно) при крај сум, ама знам дека кога ќе ја земам дипломата ќе си ја урамам на ѕид да ми стои ............ или пак ќе ја искористам како тоалет-папир, денеска можеш да бидеш и научник како Ајнштајн ама џабе кога и знаењето и трудот се девалвирани. А тие што работат за 6/7 илјади тие не се глупи, па да неможат да сфатат дека трудот им е потценет, проблемот е во тоа што мораат да работат за толку, бидејќи месецот мора некако да се истера, така да во секој случај подобро толку отколку ич .............. тоа го прават затоа што мораат, не затоа што сакаат ....... и јас сакам да земам ако не повеќе барем 15/16 илјади ама ку*ац, вадам само колку за личен џепарац, да не им барам на моите кои ги покриваат куќните трошкови(сметки, комуналии, даноци, храна...) ............ а и не личи човек од 26 год. да им бара пари на родителите !
--- надополнето: 7 јули 2012 во 16:57 ---
Минимална плата е околу 150 евра и некако стасуваат за нормален живот.
А јас кога бев средно преку лето работев и демек 300 ден од ден овоа оноа и на крај ми дадоа 2000 ден. Дури ми беше тешко да ги погледнам парите подобро да ги изгорев отколку да ги гледам. Ја работев истата работа како и оние што зимаа 200 евра само што не бев осигуран. :eek:
Кај нас нема голема плата за лесна работа ако немаш познати кој ќе те вработат иако имаш факултет ништо не признаваат.
Фаќајте пат за Америка или Германија/Италија/Швајцарија сезонска работа по 3 или 6 месеци и ќе имате за цела година луксузен живот. Сега барем студентите имаат можност да заработат порано го немаше тоа.
Јас на брод за 24 месеци земав пари што тука нема да ги земам за 20 години. Каков факултет кај нас ништо не се признава џабе губење на време е тоа на крај ни за чистач не те зимаат за една плата од 100 евра со диплома ќе работиш. И ќе ти викаат што ќе биде ако напуштиш за 3 месеци, ти си со факултет не те зимаме тебе. :(
Кај нас факултетот повеќе ти е како (-)минус, отколку како (+)плус во животот, а интелигенцијата можеш слободно да си ја набуташ у г’з ............... овде и пет факултети имај, Ајнштајн биди, пак шансите да завршиш со метла во рака ти се 80/90% !
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па грците идат на протести затоа што им се смалени платите на 1000 еур. А овде збориме за 100 - 200 еур плата :tapp:
Да живееш во Грција со 1000 евра, не е исто како да живееш во Македонија со 1000 евра.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 18:17 ---
Не ми е јасно како би се нафатиле да работите за 6000 денари цел месец.
Ако веќе немате срам бидете чистачка, или градежен работник, у секој случај ќе вадите многу повеќе од 6000.

Физичка работа имало и секогаш ќе има, треба само да се заинтересирате и да имате муда на +40 да го работите тоа ама у секој случај ќе земате повеќе од тие мизерни 6000.
Ова посебно важи за млади луѓе кои МОЖАТ да бираат што да работат на крај краева ко келнер можете било каде да најдете работа а под 350 дневница не сте.

Сепак секој со своето, ако некој мисли дека 6000 му се доволни (у уште се пофали дека можел пола да тргне) ондак браво за него, веројатно живее на воздух.
А што е срамно во бидувањето чистачка, градежен работник?
Па пре би чистела нечии гомна секој ден, него да бидам келнерка во некое дувло, и бакшишот во деколте да ми биде поголем од дневницата.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Да живееш во Грција со 1000 евра, не е исто како да живееш во Македонија со 1000 евра.
Работава "скупе су паре". Зошто така мислиш? Таму не умираат или имаат плава крв? Не гледам причина сама себе да се омаловажуваш споредувајки се со Грци.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Работава "скупе су паре". Зошто така мислиш? Таму не умираат или имаат плава крв? Не гледам причина сама себе да се омаловажуваш споредувајки се со Грци.
Воопшто не се омаловажувам сама себе, животот во Грција е 3 пати поскап него животот во Македонија.
Не е важно само колку пари зимаш, туку и колку треба од нив да потрошиш.
Во Грција кутија цигари (eve Davidoff нека биде) е 4 евра, во Македонија е 2, кај што сум сега, тука, кутија Малборо е 6 долари, во Македонија ти е 2... па што има врска што заработувам 1000 евра месечно, кога трошоците (најосновни, храна, цигари, хигиена) ми се 600?
Тоа ти кажувам.
Во Македонија 1000 евра значат многу повеќе, него во Грција. Гркот во Грција со 1000 евра живее, како Македонецот во Македонија со 200.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
А што е срамно во бидувањето чистачка, градежен работник?
Па пре би чистела нечии гомна секој ден, него да бидам келнерка во некое дувло, и бакшишот во деколте да ми биде поголем од дневницата.
Кој рече дека е срамно? Јас сигурно не
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Воопшто не се омаловажувам сама себе, животот во Грција е 3 пати поскап него животот во Македонија.
Не е важно само колку пари зимаш, туку и колку треба од нив да потрошиш.
Во Грција кутија цигари (eve Davidoff нека биде) е 4 евра, во Македонија е 2, кај што сум сега, тука, кутија Малборо е 6 долари, во Македонија ти е 2... па што има врска што заработувам 1000 евра месечно, кога трошоците (најосновни, храна, цигари, хигиена) ми се 600?
Тоа ти кажувам.
Во Македонија 1000 евра значат многу повеќе, него во Грција. Гркот во Грција со 1000 евра живее, како Македонецот во Македонија со 200.
Цигари и алкохол не се никаква сопредбена точка. Исто како да кажуваш дека добро се живее во Бразил затоа што коката таму е најефтина.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Цигари и алкохол не се никаква сопредбена точка. Исто како да кажуваш дека добро се живее во Бразил затоа што коката таму е најефтина.
Ајде, лебчето овде е минимум 2.50 долари. Млекото е над 4.
И се останато е дупло поскапо. Зборуваме за општо цените, а конкретните производи ги кажав, затоа што ги има секаде.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 18:37 ---
Кој рече дека е срамно? Јас сигурно не
АЈ прочитај што сум цитирала, и болдот.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ајде, лебчето овде е минимум 2.50 долари. Млекото е над 4.
И се останато е дупло поскапо. Зборуваме за општо цените, а конкретните производи ги кажав, затоа што ги има секаде.
Значи според тебе добро е 100 евра плата? И супер е ќути може и 50 евра да ја направат па кај ќе бегаме после..... :tapp:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Значи според тебе добро е 100 евра плата? И супер е ќути може и 50 евра да ја направат па кај ќе бегаме после..... :tapp:
Ај читај малце, не само да цитираш и поим да немаш што зборуваш.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ај читај малце, не само да цитираш и поим да немаш што зборуваш.
Читам јас добро. Таму каде што си имам роднини вкупна плата им е ~12.000$ за двајца. Па споредувај ти и пробувај да најдеш нзс.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Варијации се во прашање. Се зависи колку време, со кое образование, која работа и каква работа ќе работиш за 6000/12000/24000/48000 денари итн. Не може некој ко тишлерон погоре да очекува 30 000 плата, а не знае да склопи просто проширена реченица. А до поголема плата се стига само ако вредиш. Ако вредиш знаеш дека вредиш и твојот работодавател ќе знае дека вредиш и ќе те плати колку што вредиш. Ако знаеш како да му ја дуплираш платата што ти ја дава уз работа, ви гарантирам со глава дека никој нема да те деградира со 6000 денари. Едноставно му прајш кеш бе брат. Машина си му. Е сеа има машини кои вредат 100 евра. Има машини кои ако им го апгрејдуваш софтверот ќе вредат 500,1000, 10 000 евра. Затоа има големо поле на кое што секој може да се проба и да си докаже себеси и на другите колку вреди. А ако немаш никаква работа и за 6000 работи, дома не седи. Бидејќи почеток е нужен. Тоа е мојот став. Секој во сите сегменти од едно живеење ќе биде награден толку колку што вреди. Некои се финансиски повеќе наградени по пат на среќен склоп на околности. Мама,тато. Но тие случаи се сосема друга приказна.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Варијации се во прашање. Се зависи колку време, со кое образование, која работа и каква работа ќе работиш за 6000/12000/24000/48000 денари итн. Не може некој ко тишлерон погоре да очекува 30 000 плата, а не знае да склопи просто проширена реченица. А до поголема плата се стига само ако вредиш. Ако вредиш знаеш дека вредиш и твојот работодавател ќе знае дека вредиш и ќе те плати колку што вредиш. Ако знаеш како да му ја дуплираш платата што ти ја дава уз работа, ви гарантирам со глава дека никој нема да те деградира со 6000 денари. Едноставно му прајш кеш бе брат. Машина си му. Е сеа има машини кои вредат 100 евра. Има машини кои ако им го апгрејдуваш софтверот ќе вредат 500,1000, 10 000 евра. Затоа има големо поле на кое што секој може да се проба и да си докаже себеси и на другите колку вреди. А ако немаш никаква работа и за 6000 работи, дома не седи. Бидејќи почеток е нужен. Тоа е мојот став. Секој во сите сегменти од едно живеење ќе биде награден толку колку што вреди. Некои се финансиски повеќе наградени по пат на среќен склоп на околности. Мама,тато. Но тие случаи се сосема друга приказна.
Реално, ова што ти го опишуваш е теоретската вистина - така би требало да биде и така е фер. Почнуваш за малку, вредиш како работник на таа и таа фирма и со тек на време идеш нагоре во однос на искуство, одговорности, обврски, статус и плата.
Ама, во повеќето случаи, барем според мое и искуство на мои блиски, работите не прогресиираат баш во тој правец. Работите, уствари стагнираат на онаа почетна позиција и тоа е моментот кој не е ниту фер, ниту нормален и кој иритира и фрустрира кога ќе се спомне плата од 6000 ден.
Можеби на друго место, во други држави - трудот и напорната работа се ценат и наградуваат, не знам, но овде истите само се експлоатираат на најперверзен начин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom