Пренди - колкава плата земаат вработените?

Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
16000 беа пред 10 години сега се 26000, ме чуди магисерски човеќ да не чита до крај претходен пост. Си стигнал до магистратура и какаш дека е добро за 6000 ден да се работи? Или сакаш некого да задоиш дека е добро така за да ти слугуваат на тебе или купен ти е факултетот. Биди ми поздравен.
Еј човеку. Трудољубивост е у прашање! Ја имаш или ја немаш. Дај не се прај будала више. И не ми фрлај навредливи претпоставки.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Еј човеку. Трудољубивост е у прашање! Ја имаш или ја немаш. Дај не се прај будала више. И не ми фрлај навредливи претпоставки.
За секоја работа како одговор дека е "газдата" задоволен треба да исплати на работникот пари кој дава стимулатива дека од работникот е задоволен. Фрлање на коски како на куче во случајов 6000 ден е вистинско понижување.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
Ако газдата им дава на сите негови вработени(од најнизок до највисок/не зборам за висина:icon_mrgr:) по 20 илјадарки плата, тогаш ќе треба да ја затвори фирмата за пар месеци ........ б.т.в. работникот како работник може само да ја изгуби работата и ништо друго, додека пак газдата ќе ја изгуби фирмата, во која сепак вложил/инвестирал негови пари(затоа е и газда нели) и нормално дека ќе се бори да оствари профит !
Треба реално да се гледаат работите, јас погоре објаснав дека иако не сум нешто посебно загрозен финансиски, сепак работам скоро 5 години и тоа за ситни пари, некогаш е подобро, некогаш е полошо, ама тоа е тоа, работите треба реално да се гледаат, подобро е да работиш и за 100/150/200 евра плата, отколку да дремеш дома и да сонуваш дека преку ноќ ќе најдеш работа во која ќе те плаќаат по 20 илјадарки ............ мало-морген тоа, секој сака да зема 20/30 илјадарки плата, ама тоа не иде туку-така преку ноќ, прво ќе работиш едно 10 год. за помалку, па потоа со тек на време/стаж ќе напредуваш и ќе стигнеш постепено до посолидна плата ................ парите никаде не извираат и на запад да си треба да засукаш ракави за да бидеш платен и секако дека ни таму преку ноќ не се наоѓа работа во која ќе бидеш платен онака како што ти сакаш(ова не го мислам лично за тебе, зборам општо) !
PIRATIC барем во мојот град 90% од газдите во кој работниците земаат мизерни плати, имаат по 2 -3 коли од минимуп 50000Е , доволно е тоа да се види за да знаеш дека нивните фирми работат многу профитабилно, а ним не им се даваат повеќе пари на работницитезатоа што немораат кога има работан сила и за 6000 месечно
тие фирми што ги опиша ти што се не толку профитабилни најчесто немаат газди туку имаат газди-работници и некој помошик и према обртот на пари кој го имаат реално е мала плата.
Малите мпати = мала куповна моќ, ако јас имам плата 6000 ке ја потрошам цела за прехрана и сметки, нема да купам облека, електроника, телефон, одмор, мебел, кола итн што занчи дека на фирмите ќе направат помал промет и така си оди тоа како ланец на настани
ако во МК просечна плата барем по статистика е 21000, а некој работи за 6000 занчи дека неговиот труд е потцент и некој заработува дополнително на неговиот труд
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Искрено понижување е 6000 денари плата! Никогаш не би прифатил за таа сума да работам нешто, освен ако е саат-два дневен ангажман. Тоа што ти си прифатил работа за 6000 не само што себе се деградираш, туку и целово општество го носиш во пропаст.
СВАШТА... понижување е да бидеш паразит и да чекаш од некој друг, а не чесно да работиш па дури и за минимални примања. и 1 денар е повеќе од 0.
Со опроштење, ама изгледа си фино поткован материјално па не ги цениш парите.
И тоа последната реченица ти е врв на муабетов, општеството нас не носи во пропаст а не ние него!
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
СВАШТА... понижување е да бидеш паразит и да чекаш од некој друг, а не чесно да работиш па дури и за минимални примања. и 1 денар е повеќе од 0.
Со опроштење, ама изгледа си фино поткован материјално па не ги цениш парите.
И тоа последната реченица ти е врв на муабетов, општеството нас не носи во пропаст а не ние него!
Ако не се цениш сама за работата, верувај дека и тебе никој нема да те цени и наместо да ти расте платата ќе ти опаѓа.
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Ако не се цениш сама за работата, верувај дека и тебе никој нема да те цени и наместо да ти расте платата ќе ти опаѓа.
ех, ти ги прочитав ставовите и уопште немам намера со тебе да се надмудрувам бидејќи гледам нема далеку да стигнеме со твојот ум.
Уште еден испит ќе магистрирам а заработувам 15 000ден месечно. Се ценам и сметам дека заслужувам повеќе, барем за уште 30%, дали треба да дадам отказ и да чекам од дома бидејќи се чувствувам деградирана?
И да, во меѓувреме барам цело време работа каде што мислам дека ќе дојдам до израз, ќе можам да напредувам и ќе бидам поплатена, ама јебига немам врски и не сум партиски определена :(
Дај боже сите да работиме и земаме плата во просек мин 12 000, но за жал вистината е поинаква...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се зависи од тоа како планира да ги троши ама сепак 6000 е малку за личност која плаќа сметки и има фамилија.
Доколку е сеуште мал и има помош од родителите они да му даваат за превоз и храна ај тие пари некако се доволни за него.
Имам еден пријател зима по 6000 ден и секој ден се вози со мотор и пуши цигари е ај нека каже некој дали вреди да работи и некогаш не му стасуваат и се задолжува и пред време си ја троши платата.
Во тој случај точак и поефтини цигари или откажување од цигарите
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ех, ти ги прочитав ставовите и уопште немам намера со тебе да се надмудрувам бидејќи гледам нема далеку да стигнеме со твојот ум.
Уште еден испит ќе магистрирам а заработувам 15 000ден месечно. Се ценам и сметам дека заслужувам повеќе, барем за уште 30%, дали треба да дадам отказ и да чекам од дома бидејќи се чувствувам деградирана?
И да, во меѓувреме барам цело време работа каде што мислам дека ќе дојдам до израз, ќе можам да напредувам и ќе бидам поплатена, ама јебига немам врски и не сум партиски определена :(
Дај боже сите да работиме и земаме плата во просек мин 12 000, но за жал вистината е поинаква...
Значи има незадоволство во твојата парична надокнада и си бараш подбра работа. И да си ја најдеш. Нормално и јас не сум запослен политички и не припаѓам во ниедна партија. Но зошто тогаш кажуваш на други дека е во ред да работат за 6000?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас работам, платата ми е 26.000 и не ми е доволна за се. Можам да замислам со 6000 како би се осеќал и што се би можел да купам со тие пари.
Рмбај и за 4000 ако сакаш ама и на сопствен зиан, со тоа го рушиш и критериумот на другите да помислат дека е во ред за толку да се работи.
Сега ја зимам 35000 сопругата 20000,колте и трошоците ми се на фирмата,ама 55000 не ми стигаат да јадаеме по ресторани,а да тркнеш некаде на викенд
Малку мисееееееее.Скам уштееееееееееее
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Па грците идат на протести затоа што им се смалени платите на 1000 еур. А овде збориме за 100 - 200 еур плата :tapp:
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Значи има незадоволство во твојата парична надокнада и си бараш подбра работа. И да си ја најдеш. Нормално и јас не сум запослен политички и не припаѓам во ниедна партија. Но зошто тогаш кажуваш на други дека е во ред да работат за 6000?
Затоа што и јас додека студирав работев за толку пари( кампањски- на 3 месеца по 7-10 дена), и паричките си ги чував како очите во главата за да не барам од дома пари за цигари, кафе и сл.
Потоа почнав да работам за 12 000мес, за да можам да си плаќам постдипломски, и од 21 год јас сама заработувам и денар не сум земала од дома.
Да ми било/ или не дај боже да ми дојде зорт за преживување, би работела и за 3000 месечно веруј, и воопшто не ми е понижувачки да работам било каква пристојна работа.
А посебно не можам да ги разберам оние кои немаат никакви примања па уште и пребираат.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Затоа што и јас додека студирав работев за толку пари( кампањски- на 3 месеца по 7-10 дена), и паричките си ги чував како очите во главата за да не барам од дома пари за цигари, кафе и сл.
Потоа почнав да работам за 12 000мес, за да можам да си плаќам постдипломски, и од 21 год јас сама заработувам и денар не сум земала од дома.
Да ми било/ или не дај боже да ми дојде зорт за преживување, би работела и за 3000 месечно веруј, и воопшто не ми е понижувачки да работам било каква пристојна работа.
А посебно не можам да ги разберам оние кои немаат никакви примања па уште и пребираат.
Јас после завршено средно образование почнав самостојно дома да работам и под 200 еур никогаш не сум бил некогаш и 250 па и 300 еур ми искачале. За преживување можеш да одиш во џунгла и да тренираш, со 3000 ден во никој случај нема да преживееш. Пристојна работа значи добро платена а не да седиш само во ладовина на лето или на топло во зимо.
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Јас после завршено средно образование почнав самостојно дома да работам и под 200 еур никогаш не сум бил некогаш и 250 па и 300 еур ми искачале. За преживување можеш да одиш во џунгла и да тренираш, со 3000 ден во никој случај нема да преживееш. Пристојна работа значи добро платена а не да седиш само во ладовина на лето или на топло во зимо.
Биди малку реален, колкумина се тие што се снашле да заработуваат 200 еур месечно?
Ги оправдуваш тие што се без образование (макар што веќе ни факултетот не е на цена) седат дома без скршен денар, бараат од дома за цигари, кафе, улошки и сл. а при тоа пребираат работа, сакаат директорски места и солидни примања?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Не е поентата дека треба да седиш дома и да чекаш некој да те издржава. Муабетот е дека 6000 е реално понижувачка плата. Ќе работиш за истата, нормално, ако си доведен на само дно, во спротивно работа за таа плата е наприфатлива ситуација.
Не е трудољубивост во прашање - туку деградација на нечиј труд и нечија личност.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Биди малку реален, колкумина се тие што се снашле да заработуваат 200 еур месечно?
Ги оправдуваш тие што се без образование (макар што веќе ни факултетот не е на цена) седат дома без скршен денар, бараат од дома за цигари, кафе, улошки и сл. а при тоа пребираат работа, сакаат директорски места и солидни примања?
Не оправдувам седење дома без скршен денар. Но одење на работа само заради комшиите да видат дека работиш некаде дури и од свој џеб да даваш за да одиш е тотално лудило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom