Пренди - колкава плата земаат вработените?

Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
613
Аман бе више. Ако 6000 плата ви е понижење, не работете ебате беља. Ако сум невработен и за 3000 ќе работам, само да протуркам. Сум работел за 6000, па никому ништо. Подобро беше отколку да климчам дома. Сеа зиам дупло од просекот, па па одам со точак на работа. Колата ми стои пред врата. Ја користам според потреба. Јадење си носам од дома. 50% од платата и на 6000 и на сегашната плата успевам да ја заштедам.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.121
Поени од реакции
3.547
Аман бе више. Ако 6000 плата ви е понижење, не работете ебате беља. Ако сум невработен и за 3000 ќе работам, само да протуркам. Сум работел за 6000, па никому ништо. Подобро беше отколку да климчам дома. Сеа зиам дупло од просекот, па па одам со точак на работа. Колата ми стои пред врата. Ја користам според потреба. Јадење си носам од дома. 50% од платата и на 6000 и на сегашната плата успевам да ја заштедам.
Друже што и да работиш е подобро од ништо во чесна работа нема ништо понижувачко.
Кога ќе спомне некој такво нешто секогаш ми се навраќаат зборовите на татко ми во глава
„Срамота е да крадеш и лажеш од работа нема срам“.
Но, сепак ако може да се најде попристојна работа зошто да не?
Секој сака повеќе пари за помалку работа тоа и не е некоја тајна.
 
V

Vollstandig

Гостин
Темава е лудило. Пола форум е вработен во пренди новоотворен бутик за по 220 денари, па веќе и знаеме кој како зема. Стандард, приватна фирма колку би давала на вработените? од 6 - 8 илјадарки, ако е скопје нешто повеќе и крај на муабетот.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Аман бе више. Ако 6000 плата ви е понижење, не работете ебате беља. Ако сум невработен и за 3000 ќе работам, само да протуркам. Сум работел за 6000, па никому ништо. Подобро беше отколку да климчам дома. Сеа зиам дупло од просекот, па па одам со точак на работа. Колата ми стои пред врата. Ја користам според потреба. Јадење си носам од дома. 50% од платата и на 6000 и на сегашната плата успевам да ја заштедам.
Искрено понижување е 6000 денари плата! Никогаш не би прифатил за таа сума да работам нешто, освен ако е саат-два дневен ангажман. Тоа што ти си прифатил работа за 6000 не само што себе се деградираш, туку и целово општество го носиш во пропаст.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Јас сфаќам да имаш веќе некаква работа, па да бараш подобра.
Ама немаш никаква работа, живееш на туѓ грб, и уште пребираш? Е тоа не го сфаќам!
Да, понижувачки се повеќето плати во Македонија, и тоа не е спорно, меѓутоа мене попонижувачки ми е да не работам ништо, и некој друг да ме издржува, отколку да земам понижувачка плата.
Ќе рмбам и за 6000, ако веќе немам никакви подобри опции.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Јас работам, платата ми е 26.000 и не ми е доволна за се. Можам да замислам со 6000 како би се осеќал и што се би можел да купам со тие пари.
Рмбај и за 4000 ако сакаш ама и на сопствен зиан, со тоа го рушиш и критериумот на другите да помислат дека е во ред за толку да се работи.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.061
Поени од реакции
4.792
Во секој случај подобро е нешто да се работи, отколку да се дреме дома !
Знам дека секој сака да работи за солидна плата и јас сакам ако не повеќе барем за 15/16 илјади да работам, ама мало-морген тоа. Ако неможеш да најдеш таква работа за тие пари, тогаш ќе си бараш помалку платено работно место, сум работел и за 100 евра иако не сум бил нешто посебно загрозен, само колку да не седам дома и колку да не им барам пари на моите, зашто да им барам пари на моите, кога они со тие пари плаќаат домашни сметки, комуналии, даноци, купуваат храна и.т.н.
За моите потреби сам си вадам пари, за цигари, за бензин, автомобилот(семеен) го користиме исклучиво по потреба и бензин ставаме пола-пола, еднаш моите родители ќе стават бензин, следниот пат јас и така, јадам по дома, на работа си носам сендвич од дома, кафе пијам или на работа или по дома, мобилниот исклучиво за итни потреби, облека чат-пат ретко купувам, алкохол и коцка ЈОК, е сега нешто повеќе пари фрлам за техника по куќа, но и тоа е потреба !
Работам скоро 5 години и плус при крај сум со факултетот(вонреден студент сум, бидејќи работам) и знам дека утре кога ќе земам диплома ќе ми стои на ѕид без потреба, ама тоа е тоа, не сакав да се запишам на факултет, тоа беше повеќе идеја од родителите, али ајт веќе сум при крај така да ќе имам диплома, е сега дека таа диплома нема да ми користи тоа е факт, ионака повеќето што ги познавам лица со дипломи од некој факултет или дремат дома(барајќи нели високо платена работа) или пак работат сосема нешто друго што нема никаква врска со образованието кое го завршиле !
Така да во секој случај подобро работа(било каква и за било колку пари) отколку спиење дома ............... парите од небо не паѓаат и тешко се заработуваат, сите што работеле/работат го знаат тоа и 150/200 евра плата се далеку подобра варијанта отколку дремење дома и 0(компир)плата !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.061
Поени од реакции
4.792
Se dodeka ima koj da raboti za 6000 denari , ke ima i takvi mizerni plati, nikoj gazda ne e budala da si skrati samiot od profitot i da plaka rabotnik 20000 koga moze da mu plaka 6000, samite sme krivi za vakvite plati
Ако газдата им дава на сите негови вработени(од најнизок до највисок/не зборам за висина:icon_mrgr:) по 20 илјадарки плата, тогаш ќе треба да ја затвори фирмата за пар месеци ........ б.т.в. работникот како работник може само да ја изгуби работата и ништо друго, додека пак газдата ќе ја изгуби фирмата, во која сепак вложил/инвестирал негови пари(затоа е и газда нели) и нормално дека ќе се бори да оствари профит !
Треба реално да се гледаат работите, јас погоре објаснав дека иако не сум нешто посебно загрозен финансиски, сепак работам скоро 5 години и тоа за ситни пари, некогаш е подобро, некогаш е полошо, ама тоа е тоа, работите треба реално да се гледаат, подобро е да работиш и за 100/150/200 евра плата, отколку да дремеш дома и да сонуваш дека преку ноќ ќе најдеш работа во која ќе те плаќаат по 20 илјадарки ............ мало-морген тоа, секој сака да зема 20/30 илјадарки плата, ама тоа не иде туку-така преку ноќ, прво ќе работиш едно 10 год. за помалку, па потоа со тек на време/стаж ќе напредуваш и ќе стигнеш постепено до посолидна плата ................ парите никаде не извираат и на запад да си треба да засукаш ракави за да бидеш платен и секако дека ни таму преку ноќ не се наоѓа работа во која ќе бидеш платен онака како што ти сакаш(ова не го мислам лично за тебе, зборам општо) !
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
613
Искрено понижување е 6000 денари плата! Никогаш не би прифатил за таа сума да работам нешто, освен ако е саат-два дневен ангажман. Тоа што ти си прифатил работа за 6000 не само што себе се деградираш, туку и целово општество го носиш во пропаст.
Целово општество го носам во пропаст? Дали си бе ти пријателе при ум? Таа работа сум ја работел на 16 години, само да донесам некој денар дома. Ова ме потсеќа на ситуаицијата во Париз во 17 век, кадешто умирањето од глад се сметало за уметност. Значи според твојата логика не би требало да работам за 6000 туку би требало достоинствено да си умрам од глад. Пошо нели не би требало да се деградирам себе и општеството. Сериозно да си ги преиспиташ гледиштата и под итно глеј да ти секне џепарацот од дома, пошо снобизмот ти е следна станица. Моменталната плата ми е дупло од буџетарска просечна плата. Замисли, не сум се однел у пропаст, ни себе ни општеството. Па сеа ти пресметај дали трудољубивоста се исплати.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Ако газдата им дава на сите негови вработени(од најнизок до највисок/не зборам за висина:icon_mrgr:) по 20 илјадарки плата, тогаш ќе треба да ја затвори фирмата за пар месеци ........ б.т.в. работникот како работник може само да ја изгуби работата и ништо друго, додека пак газдата ќе ја изгуби фирмата, во која сепак вложил/инвестирал негови пари(затоа е и газда нели) и нормално дека ќе се бори да оствари профит !
Треба реално да се гледаат работите, јас погоре објаснав дека иако не сум нешто посебно загрозен финансиски, сепак работам скоро 5 години и тоа за ситни пари, некогаш е подобро, некогаш е полошо, ама тоа е тоа, работите треба реално да се гледаат, подобро е да работиш и за 100/150/200 евра плата, отколку да дремеш дома и да сонуваш дека преку ноќ ќе најдеш работа во која ќе те плаќаат по 20 илјадарки ............ мало-морген тоа, секој сака да зема 20/30 илјадарки плата, ама тоа не иде туку-така преку ноќ, прво ќе работиш едно 10 год. за помалку, па потоа со тек на време/стаж ќе напредуваш и ќе стигнеш постепено до посолидна плата ................ парите никаде не извираат и на запад да си треба да засукаш ракави за да бидеш платен и секако дека ни таму преку ноќ не се наоѓа работа во која ќе бидеш платен онака како што ти сакаш(ова не го мислам лично за тебе, зборам општо) !
Ако газдата не го бива и на сите по 3000 ден да дава, верувај пак ќе пропадне.
Муабетот дека после 10 години ќе ти ја зголемат платата е само бош муабет. До тогаш таа фирма може да пропадне и пак си на почеток.. млада невеста што ќе работи за 6000 ако има среќа.
Работам 8 години и никогаш, ама никогаш платата не ми била под 16000 ден. Не знам како воопшто се задоволувате со 6-7000 ден плата. Едоставно не можам да сватам. Да волонтираш некаде е 4500 ден, работа за 6000 треба да е за саат-два дневно.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 11:50 ---
Целово општество го носам во пропаст? Дали си бе ти пријателе при ум? Таа работа сум ја работел на 16 години, само да донесам некој денар дома. Значи според твојата логика не би требало да работам за 6000 туку би требало достоинствено да си умрам од глад. Пошо нели не би требало да се деградирам себе и општеството. Сериозно да си ги преиспиташ гледиштата и под итно глеј да ти секне џепарацот од дома, пошо снобизмот ти е следна станица.
Ако имаш 15 години тогаш во ред ти е мислењето, јас имам многу повеќе од 15 години и не работам за џепарац.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
613
Ако газдата не го бива и на сите по 3000 ден да дава, верувај пак ќе пропадне.
Муабетот дека после 10 години ќе ти ја зголемат платата е само бош муабет. До тогаш таа фирма може да пропадне и пак си на почеток.. млада невеста што ќе работи за 6000 ако има среќа.
Работам 8 години и никогаш, ама никогаш платата не ми била под 16000 ден. Не знам како воопшто се задоволувате со 6-7000 ден плата. Едоставно не можам да сватам. Да волонтираш некаде е 4500 ден, работа за 6000 треба да е за саат-два дневно.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 11:50 ---

Ако имаш 15 години тогаш во ред ти е мислењето, јас имам многу повеќе од 15 години и не работам за џепарац.
Не се прај на Тошо. Неам 15 години. Работам од 16 години. И не знам дали работиш за џепарац ама ставовиве ти се слични на ко на тие што примаат џепарац. Јас истиот од моја 16 година како концепт го отфрлив. Биди ми поздравен.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Не се прај на Тошо. Неам 15 години. Работам од 16 години. И не знам дали работиш за џепарац ама ставовиве ти се слични на тие што примаат џепарац. Јас истиот од моја 16 година како концепт го отфрлив. Биди ми поздравен.
Без школо од 16-та година ќе работиш за слама до бесвест. Да ти се бројат годините за работа. Со здравје работа!
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
613
Без школо од 16-та година ќе работиш за слама до бесвест. Да ти се бројат годините за работа. Со здравје работа!
Моментално сум на магистратура и примам дупло од твојата овде прикажана плата. Со здравје и на тебе и на твоите 16000 ( коа више си ги мериме). И замисли у фотеља седам цел ден. Под клима. А почнав од 6000. А имам 26 години. Примај ти џепарац и понатаму. И не ми реплицирај више.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Моментално сум на магистратура и примам 33 400 плата. Со здравје и на тебе и на твоите 16000 ( коа више си ги мериме). И замисли у фотеља седам цел ден. Под клима. А почнав од 6000. А имам 26 години. Примај ти џепарац и понатаму.
16000 беа пред 10 години сега се 26000, ме чуди магисерски човеk да не чита до крај претходен пост. Си стигнал до магистратура и какаш дека е добро за 6000 ден да се работи? Или сакаш некого да задоиш дека е добро така за да ти слугуваат на тебе или купен ти е факултетот. Биди ми поздравен.
 
На врв Bottom