Пренамена од станбен во деловен простор

Член од
1 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Imam cel kat od kuka 55 kvadrati na prizemje.Sakam da go sredam i da go prenamenam vo deloven prostor i da go izdavam.Pa dali nekoj bi mozel da mi kaze podetalno koja e procedurata okolu taa prenamena(od stanben vo deloven prostor).Mislam kolku se plaka,kolku vreme ke mi treba i koja e dokumentacijata sto e potrebna.Se nadevam ke dobijam nekoj dobar podetalen odgovor :))) Fala odnapred :)))
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Отвори Закон за ствари и други стварни права, има таму нешто....а за подетално не знам.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
???

Ej drugar fala vo sekoj slucaj za informacijava no kako da go najdam na net toj zakon za stvarni prava?? Ja znaes li internet stranicata ili ako mozes da mi pratis link bi bilo super.Fala ti uste ednas.Pozdrav :)))
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Член од
1 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
:)))

Ej gi razgledav ovie dva zakoni no nisto konkretno ne mi kazuva znaci koja e procedurata na prenamena od stamben vo deloven prostor.znaci mi treba da znam nesto okolu toa.Kako i da e fala ti drugar :)))
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
bas me interesira temata kako i sto procedura treba za prenamena vo deloven objekt
i dali moze sam da si namestis da ne platis firma?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Imam cel kat od kuka 55 kvadrati na prizemje.Sakam da go sredam i da go prenamenam vo deloven prostor i da go izdavam.Pa dali nekoj bi mozel da mi kaze podetalno koja e procedurata okolu taa prenamena(od stanben vo deloven prostor).Mislam kolku se plaka,kolku vreme ke mi treba i koja e dokumentacijata sto e potrebna.Se nadevam ke dobijam nekoj dobar podetalen odgovor :))) Fala odnapred :)))
bas me interesira temata kako i sto procedura treba za prenamena vo deloven objekt
i dali moze sam da si namestis da ne platis firma?
Прво ке прашаш дали ке ти дозволат пренамена од општината. После ако ти дозволат, ке ти кажат која е процедурата за да извадиш решение/одобрение за адаптација. Ке ти бараат одредени документи, точно кои не знам, ке си прашаш таму. И секако проект од архитект за пренамената. После тоа со одобрението од општина и проектот и сите давачки платени (не знам колку се) ке треба да изработиш геодетски елаборат за промена во одржување. И на крај, елаборатот од геодетската фирма, проектот, одобрението.... се праќа во катастар каде се запишува како деловен објект и после тоа можиш да го издаваш како деловен објект или да го користиш. Праќањето во катастар мислам дека го врши архитектонското биро.... но не сум целосно сигурен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom