Прелет на NATO авиони низ Скопје

Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Поминаа 4 мали и 2 големи, големите нз што авиони беа многу ме интересира, беа подредени и интересно беше:D

А прелети ниско, во 2001 год сухоите кога прелетуваа ги памтам сите легнавме на земја :ROFLMAO:

И во војната во Србија кога ги бомбардираа сум се изнагледал апачи хеликоптери подредени и по 10 еден по друг и доста ниско прелетуваа, транспортни со две перки што вртат и авионите им ги гледав правеа вежби ама мн високо беа тогаш.
B-1 Lancer
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Eh, ништо посебно. Ја па мислам некои професионални маневри ќе изведуваа, ама ништо од тоа.
Само еден обичен прелет колку да покажат дека сме под нивно небо.
Ќе пратам и видео.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Eh, ништо посебно. Ја па мислам некои професионални маневри ќе изведуваа, ама ништо од тоа.
Само еден обичен прелет колку да покажат дека сме под нивно небо.
Ќе пратам и видео.
Само ги слушнав од канцеларија.....трк на еден прозор, на друг....не успеав да ги видам. Направи негде уплоад ако си ги снимил и стави линк
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
И мене ми побегнаа за малце, не успеав да ги фатам
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Има видео тука

Најавија два грчки и два амерички, ама имаше 6 авиони, од каде излегоа другите два да не има инфо некое?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.829
Има видео тука

Најавија два грчки и два амерички, ама имаше 6 авиони, од каде излегоа другите два да не има инфо некое?
Четири грчки биле.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
,,,ne se igrajte ,iskoristija mozhnost da ni gi chitaat postovite tuka na Kajgana,,,
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Големите два се американски лансери, помалите четири, грчки или американски Ф-16. Останатите се невидливи :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
28 август 2013
Мислења
3.968
Поени од реакции
11.780
Поминаа 4 мали и 2 големи, големите нз што авиони беа многу ме интересира, беа подредени и интересно беше:D

А прелети ниско, во 2001 год сухоите кога прелетуваа ги памтам сите легнавме на земја :ROFLMAO:

И во војната во Србија кога ги бомбардираа сум се изнагледал апачи хеликоптери подредени и по 10 еден по друг и доста ниско прелетуваа, транспортни со две перки што вртат и авионите им ги гледав правеа вежби ама мн високо беа тогаш.
Кај Црно Море биле придружувани од руски ловци

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Сум присуствувал на воен аеромитинг во Шведска, ама како гости беа и Блу Анџелс и Тандербрдс од Америка, 2 миг-29ки Руски, француски Мираж и европскиот Еурофајтер плус шведските СААБ модели и најновиот - Грипен..
Права сензација е да се присуствува на таков настан... звукот, близина на авионите, ниските прелети, акробациите... се комплет е нешто што никогаш не би го пропуштил.

Миговите грмеа и правеа страшни акробации, а секоја чест и за ф-16ките од БлуАнџелс и нивното добро познато вертикално полетување при брзина од 300км/ч или нотс, не се сеќавам добро, ја крева палката и вертикално шиба нагоре а во меѓувреме пилотот доживува 7 џи-форс...

Следен настан низ Европава, и обавезно би присуствувал....
Околу звукот и ефектот што го прават, МИГ-овите се ненадмашни. Лично сум присуствувал на низок лет на МИГ 29 над касарната Комрен во Ниш, специјално пратени од Батајница за ,,посета, на нашата касарна која беше специјализирана за ПВО родот.

Авионите вртеа околу 10-15 минути над касарната и тоа многу ниско, и асфалтот на пистата буквално се тресеше. таква бучава мислам во живот нема повторо да доживеам


бад д веј, изгледа оваа посета на стратешките бомбардери беше искористена во други сврхи.....ние бевме само покритие за големостратешки игри

највероватно ние го покажуваме газот гол , на ливата каде магарињата си ги мерат....

 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.320
Околу звукот и ефектот што го прават, МИГ-овите се ненадмашни. Лично сум присуствувал на низок лет на МИГ 29 над касарната Комрен во Ниш, специјално пратени од Батајница за ,,посета, на нашата касарна која беше специјализирана за ПВО родот.

Авионите вртеа околу 10-15 минути над касарната и тоа многу ниско, и асфалтот на пистата буквално се тресеше. таква бучава мислам во живот нема повторо да доживеам


бад д веј, изгледа оваа посета на стратешките бомбардери беше искористена во други сврхи.....ние бевме само покритие за големостратешки игри

највероватно ние го покажуваме газот гол , на ливата каде магарињата си ги мерат....

На воена база на која живеев неколку години, имаше одреден ден во месецот кога, во подобар недостиг на стручен збор, ги турираа авионите во место. Ваљда чистење на мотори правеа. Едино тој звук го надминуваше оној звук на брз прелет.

Мора да побарам видеа на стариот лап топ, имам снимано каде ја дрма целата канцеларија, зашто буката едноставно беше неподнослива за трпење.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Официјално сме окупирана од НАТО терористи и грчките андарти,татаро фашисти и Шкрети
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom