Прелет на NATO авиони низ Скопје

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.279
Поени од реакции
611
Како добредојде во НАТО, утре во 11:20 часот, над вардар ќе прелетуваат американски воени авинони, придружувани од 2 грчки авиони. Ќе дојдат од правец кон аеродромот, и ќе се лета долж реката Вардар.
Интересно нешто барем за мене е што американските воени авиони на пат кон Македонија нема да застанат у опште да напунат бензин, туку тоа ќе се деси во воздух.
Еве поопширна статија од канал 5:

Значи вака нешто би му дошло ова:

Кој обожава вакви ствари бујрум нека дојде околу 11 часот, јас барем мислам дека ќе биде незаборавно искуство да прелетаат такви авиони на 1,500m височина, што за таков авион е доста ниско.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.163
Поени од реакции
5.872
Стварно е многу јако чуството да те прелетаат ловци. Еднаш имав прилика во Германија да присуствувам на еден аеро митинг каде не надлетуваа воени авиони, се спуштаа толку ниско што сите по инерција се наведнувавме.....моќно и незаборавно е.

ПС Еве како оди полнењето гориво во воздух :)
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.623
Поени од реакции
3.998
Кажете им да фрлат по една-две да не очистат....
Да беа активни собранието и владата ќе беа добри мети, со погодок инстантно ќе се подобреше животот во Македонија
 
Член од
14 април 2012
Мислења
25.332
Поени од реакции
40.667
Стварно е многу јако чуството да те прелетаат ловци. Еднаш имав прилика во Германија да присуствувам на еден аеро митинг каде не надлетуваа воени авиони, се спуштаа толку ниско што сите по инерција се наведнувавме.....моќно и незаборавно е.
Од Аеромитингот на Аџитепе, пред околу 17-18 години. Направија добра финта така што цела публика ја свртеа кон 2-та хеликоптера, и авионот покрај нив, као во стилот, глејте ги Ми-24-ките кои летаат со максимална брзина, покрај авионот кој лета со минималната.

Дур сите буљевме таму, од позади не надлета вториот Сухој на едно 20-тина метри висина, па се посравме квалитетно од звукот, зашто никоj не го виде.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.240
Поени од реакции
3.463
Од Аеромитингот на Аџитепе, пред околу 17-18 години. Направија добра финта така што цела публика ја свртеа кон 2-та хеликоптера, и авионот покрај нив, као во стилот, глејте ги Ми-24-ките кои летаат со максимална брзина, покрај авионот кој лета со минималната.

Дур сите буљевме таму, од позади не надлета вториот Сухој на едно 20-тина метри висина, па се посравме квалитетно од звукот, зашто никоj не го виде.
Бев на истиот, се посравме кога прелета вториот сухој, инаку имам присуствувано и во Београд на акробациите стрижи што ги изведуваат, тоа е луда работа... инаку ова симболика на окупација мириса со 2 грчки авиони.
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.196
Поени од реакции
13.155
Сум присуствувал на воен аеромитинг во Шведска, ама како гости беа и Блу Анџелс и Тандербрдс од Америка, 2 миг-29ки Руски, француски Мираж и европскиот Еурофајтер плус шведските СААБ модели и најновиот - Грипен..
Права сензација е да се присуствува на таков настан... звукот, близина на авионите, ниските прелети, акробациите... се комплет е нешто што никогаш не би го пропуштил.

Миговите грмеа и правеа страшни акробации, а секоја чест и за ф-16ките од БлуАнџелс и нивното добро познато вертикално полетување при брзина од 300км/ч или нотс, не се сеќавам добро, ја крева палката и вертикално шиба нагоре а во меѓувреме пилотот доживува 7 џи-форс...

Следен настан низ Европава, и обавезно би присуствувал....
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
2.737
Поминаа 4 мали и 2 големи, големите нз што авиони беа многу ме интересира, беа подредени и интересно беше:D

А прелети ниско, во 2001 год сухоите кога прелетуваа ги памтам сите легнавме на земја :ROFLMAO:

И во војната во Србија кога ги бомбардираа сум се изнагледал апачи хеликоптери подредени и по 10 еден по друг и доста ниско прелетуваа, транспортни со две перки што вртат и авионите им ги гледав правеа вежби ама мн високо беа тогаш.
 
На врв Bottom