Презиме - моето, твоето или двете?

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ќе ми биде ќеиф жена ми да го носи моето презиме ама ако не сака а се друго е ок не би правел проблем. Сепак тоа е одлука што жената сама треба да ја донесе без присила од никој.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
И еве пример, одиме долго време, те барам за жена, ти прифаќаш и по некое време ти ми кажуваш, ќе си го задржам презимето. Мене то ми пречи, ми ја вреѓаш цела фамилија, не ме почитуваш и ми го рушиш угледот. И НЕ ТЕ ЗЕМАМ ако не го смениш презимето! Сеа шо прајме?
Оти немој да мислиш дека че накапиш само на некој што не му е битна таа работа. Напротив, поголеми шансите се да накапиш на некој како мене што размислува.
Шо прајме?
Мислиш дека ќе бидам воопшто во врска со некој што мисли како тебе?
Не ме земај. Ме заболе.
Јас вредам повеќе од било кој маж, драг мој. Ако не си ти способен да ги препознаеш моите квалитети, некој друг е. Ти губиш. Твој проблем.
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:39 AM ---
Извини, ама ако мене некој не ме земе само затоа што сум решила да го задржам моето презиме, тогаш е многу подобро што нема да ми биде сопруг.Не би сакала да го поминам животот со таков човек.Ти можеш да решаваш за твоето, а не за туѓи презимиња.И немој да се залажуваш дека така размислуваат сите мажи.
И уште читам дека извесни особи се држат до средновековната традиција само синовите да добиваат наследство?!Па ете моите имаат повеќе станови, и сега треба сите да ги наследи брат ми, а јас да останам на улица и да се надевам на милоста на мојот сопруг?!Каде живеете вие?!
Во некое непознато село, недопрено од цивилизацијата.....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Мислиш дека ќе бидам воопшто во врска со некој што мисли како тебе?
Не ме земај. Ме заболе.
Јас вредам повеќе од било кој маж, драг мој. Ако не си ти способен да ги препознаеш моите квалитети, некој друг е. Ти губиш. Твој проблем.
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:39 AM ---

Во некое непознато село, недопрено од цивилизацијата.....
Значи одиме јас и ти еве да речиме 5 години. Никогаш не паднало муабет на оваа тема. Со исклучок на ова, сме сродни души...
Ама во случајов, колку што ти значи тебе, толку ми значи и мене презимето... И?
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Заклучок: Не стапувајте никогаш во брак и скратете се од "презиме"-макиве :P
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Значи одиме јас и ти еве да речиме 5 години. Никогаш не паднало муабет на оваа тема. Со исклучок на ова, сме сродни души...
Ама во случајов, колку што ти значи тебе, толку ми значи и мене презимето... И?
Па финтата е што се работи за нејзиното, а не за твоето презиме.Ти можеш да сугерираш дека би ти значело да го земи твоето презиме, како што пиша некој погоре, ама во никој случај не можеш да одлучуваш за туѓо презиме.Никој не те тера тебе да го смениш твоето презиме.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Најверојатно ќе си го земам презимето на мажот (ако се омажам здравје :D)
Тоа ми е логично, не сум многу по модерното во врска со ова прашање, а и не планирам да имам две презимиња, па тек тогаш да ме чекаат пола саат за еден потпис :D
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Па финтата е што се работи за нејзиното, а не за твоето презиме.Ти можеш да сугерираш дека би ти значело да го земи твоето презиме, како што пиша некој погоре, ама во никој случај не можеш да одлучуваш за туѓо презиме.Никој не те тера тебе да го смениш твоето презиме.
Море чупе, како шо е традиција да се игра ора на свадби, како шо е традиција за велигден да се вапцува јајца, како шо се традиција мал милион други работи, така е и традиција жената да го земи презимето на мажот. Со самото земање на презимето, таа покажува почит пред се спрема мажот, а исто толку и на фамилијата каде што ќе се омажи.
Со самото неприфаќање на презимето, ти го дисреспектираш мажот, и целата негова фамилија...то ти е исто како да влезиш в џамија, и да не ги слечиш чевлите....
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Море чупе, како шо е традиција да се игра ора на свадби, како шо е традиција за велигден да се вапцува јајца, како шо се традиција мал милион други работи, така е и традиција жената да го земи презимето на мажот. Со самото земање на презимето, таа покажува почит пред се спрема мажот, а исто толку и на фамилијата каде што ќе се омажи.
Со самото неприфаќање на презимето, ти го дисреспектираш мажот, и целата негова фамилија...то ти е исто како да влезиш в џамија, и да не ги слечиш чевлите....
Море дете, порано традиција било и жената да се купува од таткото, и да се третира како слугинка, и да се млати како магарица, па луѓето се опаметиле и ја прекинале таа традиција.Само затоа што нешто порано било традиција, не значи дека тоа е правилно.Си има закон за брак, таму ти е се убаво опишано околу презимињата, не сме среден век па да живееме според некои застарени традиции.Околу болдираното, грешка си, нема жената да отиде во фамилијата на мажот, туку заедно ќе создадат нова фамилија.И многу ти е површно размислувањето, почит не се покажува со земање на презимето, поинаку се покажува.
И не те разбрав баш, тебе ти пречи само ако жената го остави своето презиме без да го земе тоа на сопругот,или ти пречи и ако ги има и двете?
Да не дојде до забуна, немам ништо против тоа жената да го земе презимето на мажот, но само ако таа самата го сака тоа, а не под принуда.Едноставно, сметам дека секој сам треба да си одлучи за своето презиме.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Море дете, порано традиција било и жената да се купува од таткото, и да се третира како слугинка, и да се млати како магарица, па луѓето се опаметиле и ја прекинале таа традиција.Само затоа што нешто порано било традиција, не значи дека тоа е правилно.Си има закон за брак, таму ти е се убаво опишано околу презимињата, не сме среден век па да живееме според некои застарени традиции.Околу болдираното, грешка си, нема жената да отиде во фамилијата на мажот, туку заедно ќе создадат нова фамилија.И многу ти е површно размислувањето, почит не се покажува со земање на презимето, поинаку се покажува.
И не те разбрав баш, тебе ти пречи само ако жената го остави своето презиме без да го земе тоа на сопругот,или ти пречи и ако ги има и двете?
А шо има овде за опаметување со презимево?
А ти ако не сакаш да си следиш традиции, јас сакам... и сакам жена ми идна да се презива како што се презивам јас, ни две, ни три, ни пет презимина...името незино и моето презиме. Традиционален сум , јбг.
И за ова што ми викаш, површно размислување...не можиш ти да ми даваш скалила за тоа како се покажува почит. За мене почит покажување е да го земи моето презиме...битно ми е ете. Ако и чини арно, ако не...здравје....
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
А шо има овде за опаметување со презимево?
А ти ако не сакаш да си следиш традиции, јас сакам... и сакам жена ми идна да се презива како што се презивам јас, ни две, ни три, ни пет презимина...името незино и моето презиме. Традиционален сум , јбг.
И за ова што ми викаш, површно размислување...не можиш ти да ми даваш скалила за тоа како се покажува почит. За мене почит покажување е да го земи моето презиме...битно ми е ете. Ако и чини арно, ако не...здравје....
Се надевам дека ќе си најдеш таква жена, само немој да тврдиш дека сите жени би требало така да направат и дека сите мажи така размислуваатт.Тоа си е законски регулирано, секој си решава како ќе се презива и крај.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Се надевам дека ќе си најдеш таква жена, само немој да тврдиш дека сите жени би требало така да направат и дека сите мажи така размислуваатт.Тоа си е законски регулирано, секој си решава како ќе се презива и крај.
А бе ако не му смета на некој, нека си го земи и оджената презимето. Не ми е проблем.
Јас зборував, пример за случајов со Пума, што ако налета на некој како мојте размислувања...

Едит: Еве la-loca ќе си ја земам, таја нема да напрај проблем :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Заклучок: Не стапувајте никогаш во брак и скратете се од "презиме"-макиве :p
или во брак стапувајте од љубов и со сродни души, со слични размислувања. Така секој ќе си ги најде своите светогледи и по ова и по други прашања кои богами не се малку кога ќе стапат двајца во брак.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
А бе ако не му смета на некој, нека си го земи и оджената презимето. Не ми е проблем.
Јас зборував, пример за случајов со Пума, што ако налета на некој како мојте размислувања...

Едит: Еве la-loca ќе си ја земам, таја нема да напрај проблем :)
Епа готово, наредена работа, ќе биде Ла-лока Диџејовска и решен проблем :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Море чупе, како шо е традиција да се игра ора на свадби, како шо е традиција за велигден да се вапцува јајца, како шо се традиција мал милион други работи, така е и традиција жената да го земи презимето на мажот. Со самото земање на презимето, таа покажува почит пред се спрема мажот, а исто толку и на фамилијата каде што ќе се омажи.
Со самото неприфаќање на презимето, ти го дисреспектираш мажот, и целата негова фамилија...то ти е исто како да влезиш в џамија, и да не ги слечиш чевлите....
Можеби во минатото.
Можеби за другите.
Денес, за повеќето жени, НЕ.

Јас не играм ора на свадби, не одам по цркви ни на свадби ни на празници, не вапцам јајца и не се кршам со јајца, не јадам никакво месо (со тоа не јадам јагне на Велигден), си го променив сама името, и немам намера да одам во нечија фамилија, туку да создадам нова.
Како што кажав, традицијата е булшит, и јас ќе си направам моја, што мене ми одговара, и дефинитивно ќе бидам со нормален маж, а не некоја ,,традиционална,, ,,припотресена,, личност. Од таквите бегам, дури и како пријатели не ги сакам, а скраја да е, за нешто повеќе.
Ама си ги привлекуваме сличните на нас, добро е, што мажи како тебе уште не сум привлекла.
--- надополнето: Jun 30, 2011 9:01 AM ---
А бе ако не му смета на некој, нека си го земи и оджената презимето. Не ми е проблем.
Јас зборував, пример за случајов со Пума, што ако налета на некој како мојте размислувања...

Едит: Еве la-loca ќе си ја земам, таја нема да напрај проблем :)
Ако налета некој со вакви размислувања, ќе бегам со брзина на светлината ;)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Луртз, не ме учи за воспитување и одржување на деца. Тоа го учам, со успех.
Јас овде не зборувам за сите и за се, туку за себе.
Јас тргам од себе, а не од комшиката со основно што врвен момент и беше кога се омажи.
Не се плашам од тоа дали мажот ќе ме сака или не, искрено, ич уво не ме боли, дали ќе му се допаѓаат моите ставови или не итн.
хахаххааааааааа
На која чколија ве учат како се воспитуваат деците?
Дали наставната програма предвидува кукли како показен материјал?
Или имате примерок на дете кој го чуваат во шкаф и го вадат на час за да студентите практицираат воспитување врз него?
Дали примерокот е набавен од сиропиталиште и се вика Оливер Твист или неговото име е Ишмаел?
Можеби има предмет “трудноча“ кој трае девет месеци а за машките не е задолжителен !?

епа...ја учев за животни ама кога се сретнав со првото животно на терен...не е исто теорија и пракса со свое семејство, а посебно со деца.

и од други муабети со тебе имам приметено дека ти смета кога пренесувам лични искуства...ок, некому смета, некој ги прифаќа. Твое право, но со теории...премногу се торетизира. Ако...твое ќе е правото и да смениш или да му смениш презиме, тука лично не ти се мешам. Моето мислење е дека за 2-3 генерации во ЛК ќе наликуваме на мексикански фамилии, ниту ќе се знае кое чие дете е. Примерот, ако го прочита, доволно кажува.

А за презимето и традицијата, дали си против традицијата мажот да мора да работи и да мора да има обезбедено стан/куќа? Или тоа може да го донесе и сопругата иако има брат кој ќе нема каде да живее ако сопругата го земе станот/куќата? Дали се сложуваш со таква традиција?
има време, ќе се подзамислиш врз овие проблеми кај децата и младите...ама изумив дека се лутиш кога некој дели совети.
Искуството е од лукавиот...:D
Бубу се си знае бе и трудноча и гледање деца поминала таа такви ситници, даунлодирала на рапидшер фајловите со време...:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom