Презиме - моето, твоето или двете?

Член од
16 ноември 2019
Мислења
185
Поени од реакции
839
@Crazy.M.Girl ти како планираш да го одбериш презимето, со две презимиња, да завршува со -ска или -ски? :D
Се мислам уште :D
Ќе го земам твоето, ама и моето си го сакам:pos:
Ска/ски сеедно
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Јас мака мачам со ова додека го изговорам, може да го сменам и ова и да си ставам Mrs. Toomuch :icon_lol:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Женските презимиња со суфикси - вски, - ски или - ов ми се најодбивни. Не знам од каде ја извадија таа мода. Го зимаш презимето на маж ти, а не и родот, побогу. :D
Како на именка од женски род, да и' доделиш машка придавка. Црвен ружа. Тактички, скроз погрешно. :icon_mrgr:
Кај почнаа со унаказување на детските имиња со цел да бидат „уникатни“ (пошто голем проблем ќе биде ако негово другарче има исто име), уште посмешно звучат со презимињава.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Женските презимиња со суфикси - вски, - ски или - ов ми се најодбивни. Не знам од каде ја извадија таа мода. Го зимаш презимето на маж ти, а не и родот, побогу. :D
Како на именка од женски род, да и' доделиш машка придавка. Црвен ружа. Тактички, скроз погрешно. :icon_mrgr:
Кај почнаа со унаказување на детските имиња со цел да бидат „уникатни“ (пошто голем проблем ќе биде ако негово другарче има исто име), уште посмешно звучат со презимињава.
Ај овие мажените полека ги сваривме, ама девојчиња со моминско презиме во машка форма, не знам од кога е оваа мода и од каде ја извадија....
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Според мене убаво звучат и двете заедно со -ска наставка моето. А и потписот може да биде интересен и креативен со две презимиња. :D
 
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Според мене убаво звучат и двете заедно со -ска наставка моето. А и потписот може да биде интересен и креативен со две презимиња. Ама како ќе одлучиш @Crazy.M.Girl :D
Кал, ти си спремен за у тавче чим си завршил работа со презимињава :D
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
maticarot koga venca dava nekolku opcii da go zadrzis svoeto i soprugata da go primi ,da go primis na soprugata,ili da go primish na soprugot kako vtoro a prvo zadrzis svoeto a najlosa varijanta da go primish na soprugata toa e za onie sto od malenki sakaat da stanat golemki (slavni)
Автоматски споено мислење:

B.T.W sega golem broj za pat vo evropa i nekoj nametnati frustracii za bel svet go menat krstenoto i ime i prezime pa ne e cudno da cueme nekoj se vika bil gejts kako saso parketi napredok
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Женските презимиња со суфикси - вски, - ски или - ов ми се најодбивни. Не знам од каде ја извадија таа мода. Го зимаш презимето на маж ти, а не и родот, побогу. :D
Како на именка од женски род, да и' доделиш машка придавка. Црвен ружа. Тактички, скроз погрешно. :icon_mrgr:
Кај почнаа со унаказување на детските имиња со цел да бидат „уникатни“ (пошто голем проблем ќе биде ако негово другарче има исто име), уште посмешно звучат со презимињава.
Апсулутно не-романтично и тачно. Таква е граматиката кај србите. Ако е мажот Ванев аутоматски и жената Ванев.
Гледаш колку е лошо кога имитираш нешто, а незнаеш шо уствари имитираш!
Кал, ти си спремен за у тавче чим си завршил работа со презимињава :D
А у тавчето знаеме шо се дешава, огин, зајтин :D
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Кал, ти си спремен за у тавче чим си завршил работа со презимињава :D
Тавчето е веќе ставено на оган се грее на тивко, кај да е на почетоков од летово рипаме официјално :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom