Преживување.

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Идам после на ПРЕЖИВУВАЊЕ на ВОДНО.
Со другар се договоривме да напраиме една авантура таква со тоа што ќе идеме длабоко у шума, ван цивилизација , со најосновни работи за преживување како нож, секира и некое мевце да свртиме некоја скарица вечер.
Иако некој би кажал .. на ВОДНО не е преживување, идете цела вечер сега у зима па ќе видите. :)
Ќе биде ова опасна авантура , еве острам ножевиве.
Па може ако се напраи некој клип да споделам тука... ако преживееме, нормално. :))
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Идам после на ПРЕЖИВУВАЊЕ на ВОДНО.
Со другар се договоривме да напраиме една авантура таква со тоа што ќе идеме длабоко у шума, ван цивилизација , со најосновни работи за преживување како нож, секира и некое мевце да свртиме некоја скарица вечер.
Иако некој би кажал .. на ВОДНО не е преживување, идете цела вечер сега у зима па ќе видите. :)
Ќе биде ова опасна авантура , еве острам ножевиве.
Па може ако се напраи некој клип да споделам тука... ако преживееме, нормално. :))
Не е преживување ако си носиш мевце. Преживување е сам да си уловиш животно за мевце. Ќе земеш со секирчето ќе исечеш дрвце некое. Па после со ножето ќе го наостриш. И ете ти копје за ловење.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
идете цела вечер сега у зима па ќе видите.
Сум била. Без добра опрема ништо не правиш. И убаво ти пишаа погоре, најдобро се учиш да прежвуваш кога немаш ни храна со себе. Јас до тој левел не сум стигнала, ама ќе биде. :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Абе јасна ситуација се тоа, би идел и без мевце и без опрема пошто сакам харкор преживување али тоа треба сам да го напраам , зашто живееме во опшество со многу педерчиња и мамини синчиња , ете ме заеба педерот и сеа со курот у рука сум.
Сам не ми се иде , ептен треба да излудам без опрема да идам у шума на минус.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Абе јасна ситуација се тоа, би идел и без мевце и без опрема пошто сакам харкор преживување али тоа треба сам да го напраам , зашто живееме во опшество со многу педерчиња и мамини синчиња , ете ме заеба педерот и сеа со курот у рука сум.
Сам не ми се иде , ептен треба да излудам без опрема да идам у шума на минус.
Оф мори мајко ќе си преживувал ти...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Што офкаш ? Секој ден преживувам .. па у планина нема да ми биде многу тешко.
А бе криви се торентите и кабловската телевизија...
за какво преживување зборуваш?
Ако си за хардкор преживување - ќе одиш онака како шо си сега и со тоа шо го имаш сега во џепови и на себе. А за такво преживување треба знаење и инстинкт. Секаде околу нас има растенија некои од нив се хранливи некои не се, некои се опасни, вода многу ретко и тешко ќе најдеш (дури и во природа) која нема бактерии паразити микроорганизми токсини. Шо ќе ловиш и како? срна? дива свиња? зајак? ако не знаеш кога, како каде... ќе си јадеш жаби гуштери и ларви. А и да фатиш животинче треба го убиеш, да го одереш исчистиш и на оган подготвиш без сол вегета кечап мајонез буковска пипер.... После првиот ден јадење растениа и пиење вода во природа, хемијата и биологијата на цревата ќе ти се сменат и ќе имаш честа и потечна столица, можеби 4-5 пати во тек на ден. Без трослојна тоалетна хартија и вц шоља. Чучни, какај, стани. Нема топла вода да се измиеш истушираш, нема паста за заби и четкичка, нема менуввање на чорапи веш, нема спиење на душек.... третиот ден газо ќе те чеша разјаден и воспален, ќе ти смрди од уста и под мишки, ќе бидеш ненаспан и уморен, ќе имаш некоја тапа болка низ стомак, ќе те болат мускули, ќе ти бидат водлести гаќите и чорапите, и само ќе мислиш каде да најдеш нешто да јадеш, каде да бараш вода и каде да преспиеш, навечер премрзнат, дење испотен.
Е сега може и поинакво преживување, ќе си се спремиш рает едно 2 недели предходно, со декстрози, витамини кибрити вреќа за спиење тоалетна, некоја конзерва, ЏиПиЕс, завој фластер резервни гаќи маици чорапи апче за стомак, таблети за пречиствување вода, сол, нож, батериска лампа...
Али то е веќе кампување....
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
А бе криви се торентите и кабловската телевизија...
за какво преживување зборуваш?
Ако си за хардкор преживување - ќе одиш онака како шо си сега и со тоа шо го имаш сега во џепови и на себе. А за такво преживување треба знаење и инстинкт. Секаде околу нас има растенија некои од нив се хранливи некои не се, некои се опасни, вода многу ретко и тешко ќе најдеш (дури и во природа) која нема бактерии паразити микроорганизми токсини. Шо ќе ловиш и како? срна? дива свиња? зајак? ако не знаеш кога, како каде... ќе си јадеш жаби гуштери и ларви. А и да фатиш животинче треба го убиеш, да го одереш исчистиш и на оган подготвиш без сол вегета кечап мајонез буковска пипер.... После првиот ден јадење растениа и пиење вода во природа, хемијата и биологијата на цревата ќе ти се сменат и ќе имаш честа и потечна столица, можеби 4-5 пати во тек на ден. Без трослојна тоалетна хартија и вц шоља. Чучни, какај, стани. Нема топла вода да се измиеш истушираш, нема паста за заби и четкичка, нема менуввање на чорапи веш, нема спиење на душек.... третиот ден газо ќе те чеша разјаден и воспален, ќе ти смрди од уста и под мишки, ќе бидеш ненаспан и уморен, ќе имаш некоја тапа болка низ стомак, ќе те болат мускули, ќе ти бидат водлести гаќите и чорапите, и само ќе мислиш каде да најдеш нешто да јадеш, каде да бараш вода и каде да преспиеш, навечер премрзнат, дење испотен.
Е сега може и поинакво преживување, ќе си се спремиш рает едно 2 недели предходно, со декстрози, витамини кибрити вреќа за спиење тоалетна, некоја конзерва, ЏиПиЕс, завој фластер резервни гаќи маици чорапи апче за стомак, таблети за пречиствување вода, сол, нож, батериска лампа...
Али то е веќе кампување....
Имам пратено многу околу оваа тема, делумно сум едуциран али ако правам реално преживување треба да одам со човек кој што има искуство со ова , во спротивно ќе си направам голема штета на себе како што напомена.
Јас сакав да одам на кампување без скоро никаква опрема , затоа тоа ќе беше као блага верзија на преживување - само онака да го осетам чувството, не е да сакам тотално да преживувам зашто немам потреба , али сакам да имам такво искуство.
Мене ме заеба пријателот и затоа не отидов ... не ми се рескираше сам.
А да имав барем малку опрема , како ламба , вреќа за спиење, шаторче , или барем шаторско крило ќе отидев и сам .. ама вака без ништо , не ми се праи траума у темница на минус.
Во иднина може да се организира нешто интересно па ќе видиме како иде.
Ти имаш праено вакви ствари ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ти имаш праено вакви ствари ?
Одамна праев и приватно и службено (иако никогаш екстремно онака без ништо да сум) али татко ми е мајстор за тие работи, тој прави ручек и десерт од она што го газиш низ дворот, доста работи од него научив
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
А бе криви се торентите и кабловската телевизија...
за какво преживување зборуваш?
Ако си за хардкор преживување - ќе одиш онака како шо си сега и со тоа шо го имаш сега во џепови и на себе. А за такво преживување треба знаење и инстинкт. Секаде околу нас има растенија некои од нив се хранливи некои не се, некои се опасни, вода многу ретко и тешко ќе најдеш (дури и во природа) која нема бактерии паразити микроорганизми токсини. Шо ќе ловиш и како? срна? дива свиња? зајак? ако не знаеш кога, како каде... ќе си јадеш жаби гуштери и ларви. А и да фатиш животинче треба го убиеш, да го одереш исчистиш и на оган подготвиш без сол вегета кечап мајонез буковска пипер.... После првиот ден јадење растениа и пиење вода во природа, хемијата и биологијата на цревата ќе ти се сменат и ќе имаш честа и потечна столица, можеби 4-5 пати во тек на ден. Без трослојна тоалетна хартија и вц шоља. Чучни, какај, стани. Нема топла вода да се измиеш истушираш, нема паста за заби и четкичка, нема менуввање на чорапи веш, нема спиење на душек.... третиот ден газо ќе те чеша разјаден и воспален, ќе ти смрди од уста и под мишки, ќе бидеш ненаспан и уморен, ќе имаш некоја тапа болка низ стомак, ќе те болат мускули, ќе ти бидат водлести гаќите и чорапите, и само ќе мислиш каде да најдеш нешто да јадеш, каде да бараш вода и каде да преспиеш, навечер премрзнат, дење испотен.
Е сега може и поинакво преживување, ќе си се спремиш рает едно 2 недели предходно, со декстрози, витамини кибрити вреќа за спиење тоалетна, некоја конзерва, ЏиПиЕс, завој фластер резервни гаќи маици чорапи апче за стомак, таблети за пречиствување вода, сол, нож, батериска лампа...
Али то е веќе кампување....
Стари, не го кењај човекот! Битно има желба и се труди. Или ти си за tough love? :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Стари, не го кењај човекот! Битно има желба и се труди. Или ти си за tough love? :D
Поарно сега да му кажам од колку да сфати кога ќе го фати првата ноќ во природа.

ПС
За лов нема проблем не ми сметаат разни техники стилови начини и справи
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
ќе се надоврзам на @Let3
телевизиите од кампирањето направија "преживување". Тоа што ѕвездите за преживување како БГ го прават со опрема вредна иљадници евра и екипи со лекари, спасувачи, камермани и остала багра во позадина е секојдневие за 80+ годишни старци низ мариовско и други македонски села кои не ни знаете дека постојат.

Одењето во шума или планина со резервен пар гаѓи, нож и конзервирана храна е само прошетка во природа бидејќи знаете каде одите и како да се вратите. Во секој момент кога ќе почне да ви фуфка или да ви квичат црева, може да си отпешачите до колата или до најблиското населено место и да се најадете.

Во Македонија е скоро апсурдно да се зборува за преживување бидејќи каде и да тргнете за најмногу 2 дена стигате до населено место.

Преживување е кога поради снежни наноси ќе бидете отсечени, кога поради повреда неможе да отпешачите до најблиското населено место или поради каснување на змија или инсект не сте во можност да стигнете до лекарска помош.

Едно е да зборуваме за престој во природа со основни ресурси (тоа што имате обувки на нозе и можете да пешачите е огромен ресурс), а друго е да се наоѓате на 15км од населено место со скршена цеваница.

Факт е дека современиот начин на живот од нас како луѓе направи телесни и умствени инвалиди кои не се во можност да живеат без струја и асфалт подолго од еден ден.

.....само кога ќе ми текне како албанските овчари влезени илегано на македонска територија ги разбркуваа овците нагоре надоле и се бркаа со нашата гранична полиција во подножјето на врвот Кораб, додека ние "планинарите" со душата низ нос и јазикот до земја едвај одевме нагоре.

За некој и 15 минутен прекин на Фејсбук е преживување.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
@Gandradelic Ако немаш познавање и најскапата опрема да ја носиш со тебе, џабе.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Знам друже...
Имам познавања, плус и добар инстикт имам.
Затоа сакам да одам на вакви авантури.
Тогаш со среќа во твојата авантура, па чекаме импресии и доживувањата да ги пренесиш тука. Но запомни, то шо ќе те снајт таму немат никаква допирна точка со размислувањата шо ги имаш сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom