Преживеани учесници од Илинденското востание

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
987
Поени од реакции
286
Со сигурност се знае дека стреланите биле Македонци и тоа млади луѓе, и со сигурност се знае дека стрелачите биле припадници на национална бугарска војска.
Значи кога припадници на една национална војска стрелаат припадници на друга нација то не е ич шовинизам, и нема шо тука да се филозофира, али ако чоек и помисли дека тие кои не пукале во младинците се Македонци е то е веќе шовинизам за осуда.
али да разјасниме, дали ти го осудуваш или не стрелањето во Ваташа ?
1. Не е шовинизам еден војник да исполни војничката заклетва односно да изврши наредба на воен со повисок ранг - тоа е долг.
2. Во однос на овој период, тоа се припадници на истата нација - така биле прифатени тогаш.
3. Кога лицата обвинети во соработка на терористи и членови на незаконска организација тргнуваат да бегаат, откако се уапсени, под услов дека територијата е во воена состојба е сосема легално да бидат стрелани.

Ако денес се откријат во Македонија Албанци на возраст до 28 години, членови на Исламската Држава (ИД), кои се снабдувале со оружје терористите кои зазедоа полициската станица во она село во северна Македонија, овие членови се уапсат и при придружба тргнат да бегаат кон шумата, дали нема да бидат застрелани од македонските војници / полицајци или ќе бидат оставени да избегаат?

Замисли се малку по ова прашање. Не биди шовинист.[DOUBLEPOST=1441182933][/DOUBLEPOST]Забележи дека терористите од Куманово беа погребани како херои во Косово, исто како вие се однесувате кон убиените во Ваташа. Која е разликата?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
1. Не е шовинизам еден војник да исполни војничката заклетва односно да изврши наредба на воен со повисок ранг - тоа е долг.
2. Во однос на овој период, тоа се припадници на истата нација - така биле прифатени тогаш.
3. Кога лицата обвинети во соработка на терористи и членови на незаконска организација тргнуваат да бегаат, откако се уапсени, под услов дека територијата е во воена состојба е сосема легално да бидат стрелани.

Ако денес се откријат во Македонија Албанци на возраст до 28 години, членови на Исламската Држава (ИД), кои се снабдувале со оружје терористите кои зазедоа полициската станица во она село во северна Македонија, овие членови се уапсат и при придружба тргнат да бегаат кон шумата, дали нема да бидат застрелани од македонските војници / полицајци или ќе бидат оставени да избегаат?

Замисли се малку по ова прашање. Не биди шовинист.[DOUBLEPOST=1441182933][/DOUBLEPOST]Забележи дека терористите од Куманово беа погребани како херои во Косово, исто како вие се однесувате кон убиените во Ваташа. Која е разликата?
Тие младинци биле собрани од нивни домови, тие не биле заробени в шума со оружје во рака, тие не биле дури ни осудени, не постоела ни пресуда за нив, тие биле осомничени. Нив им рекле дека ги носат на фотографирање за досие
А према закон секој е НЕВИН додека судот не одреди поинаку
значи правно убивте невини луѓе

Ако во бугарија убивате секој осомничен земен од дома без отпор и оружје и кој го носите на фотографирање а кој сака да избега - алал да ви е.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
987
Поени од реакции
286
Тие младинци биле собрани од нивни домови, тие не биле заробени в шума со оружје во рака, тие не биле дури ни осудени, не постоела ни пресуда за нив, тие биле осомничени. Нив им рекле дека ги носат на фотографирање за досие
А према закон секој е НЕВИН додека судот не одреди поинаку
значи правно убивте невини луѓе

Ако во бугарија убивате секој осомничен земен од дома без отпор и оружје и кој го носите на фотографирање а кој сака да избега - алал да ви е.
Овие млади луѓе биле членови на Савез комунистичке омладине Југославије. За овие луѓе има докази дека се снабдувале со оружје и муниција партизани (членови на нелегална организација која врши терористички акти). Овие луѓе се собрани на листа и биле испрашувани. Овие луѓе требаше да бидат судени, ако не беа тргнале да бегаат. Застрелани во грб при обид за бегство од полицијата.

Обвинет за соучество во тероризам, кој тргне да бега од полицијата е нормално да биде застрелан. Ако верува дека е невин, нема да бега и ќе чека пресудата мирно и тивко.[DOUBLEPOST=1441184152][/DOUBLEPOST]И забележи дека од 16 лица, побегнале 12. Што се случува со другите 4? Некој застрелал ли ги е?[DOUBLEPOST=1441184381][/DOUBLEPOST]Од друга страна е кривично дело, да ги пуштат да избегаат, а во воено време тоа значи смртна пресуда за полицајците, војниците и офицерите кои овозможили ова.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Овие млади луѓе биле членови на Савез комунистичке омладине Југославије. За овие луѓе има докази дека се снабдувале со оружје и муниција партизани (членови на нелегална организација која врши терористички акти). Овие луѓе се собрани на листа и биле испрашувани. Овие луѓе требаше да бидат судени, ако не беа тргнале да бегаат. Застрелани во грб при обид за бегство од полицијата.

Обвинет за соучество во тероризам, кој тргне да бега од полицијата е нормално да биде застрелан. Ако верува дека е невин, нема да бега и ќе чека пресудата мирно и тивко.
Ауу па то бугрска војска саде филозофи била..
не, туку била злосторничка организација
Ги убиле неосудени. Не биле ни обвинети, не постоело ни подигнато обвинение против нив, ги зеле од дома, мирно и без отпор, им рекле дека ги носат на фотографирање, се обиделе да избегаат тројца, убиле 12... (сега ќе речиш дека бугарските војници јасно виделе во погледот на останатите дека и тие се спремаат да избегаат па зато ги убиле како мерка на предострожност), потоа со бајонети ги прободувале телата, после забраниле и да се носат телата назат в село... многу чудни “полициски“ методи бе имате во бугариоја, да му е страв на чоек да кивни пред бугарски вооружен окупатор !
Нормално би било таа бугарска “полиција“ (многу е интересно да чисто воени акции ги нарекуваш полициски демек поблага форма да се даде) од ко пукала во некој кој се обидел да избега, наместо да ги зароби преживеаните и ранетите, а не да ги прободува телата со бајонети со цел да се уверат дека се мртви. Тоа јасно и недвосмислено укажува дека судбината на младите луѓе од Ваташа би била иста та да бегале та да не бегале - ќе беа стрелани

“Откако молкум ги поднеле сите тортури и измачувања, полицијата ги одвела кон местото наречено Чаирот. Најстариот од сите, 27 - годишниот Васо насетил дека нешто лошо се подготвува, па почнал да бега, а по него побегнале и Диме и Герасим. "Тогаш беше издадена наредбата 'оган'. Ги гледавме другарите како паѓаат пред нас. Ги фатија и ги убија сите, а потоа за да се уверат дека никој нема преживеано, со бајонетите ги избодеа нивните тела. Пискавме, а тие не тераа да им газиме по крвта оти сме работеле заедно со нив, со шумкарите", раскажува баба Стева“

“ Жителите од Ваташа се кренале на нозе. Глетката што ја затекнале била страшна - телата на сите младинци биле искасапени, а крв имало на сите страни..“

И сега дај пак некое “логично“ објаснување дека полиција од ко ќе пука во некој кој бега, после го прободува со бајонет за да се осигри дека е мртов наместо евентуално преживеаните пак да ги зароби.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.258
Поени од реакции
4.337
Да ти личам на државен архив или воен архив?

Ако сакаш информации, посети архивите и си ја најди.
не одговараш со бројки и факти на ПРАШАЊА кои не ти се допаѓаат,не вреди дискусија со тебе...........

факт - Бугарија окупатор,член на Оската во ВСВ2,поразена во ВСВ2,осудена заради тоа,Македонците не се во сојузништво ниту се согласуваат дека Бугарија им е матична земја,ами се свесни за своите корени и активно работат на тоа во ВСВ2,за тоа платена е голема цена во крв и материјали,успешно е избркана фашистичката бугарска чизма од македонска територија,имавте среќа што СССР ве зеде под команда во “железната завеса“иначе ќе се распарчевте на ситни парчиња како огледало,после 45та
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
1.539
Абе прашајте го кој го измисли фудбалот os:

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.638
Поени од реакции
13.962
Овие млади луѓе биле членови на Савез комунистичке омладине Југославије. За овие луѓе има докази дека се снабдувале со оружје и муниција партизани (членови на нелегална организација која врши терористички акти). Овие луѓе се собрани на листа и биле испрашувани. Овие луѓе требаше да бидат судени, ако не беа тргнале да бегаат. Застрелани во грб при обид за бегство од полицијата.

Обвинет за соучество во тероризам, кој тргне да бега од полицијата е нормално да биде застрелан. Ако верува дека е невин, нема да бега и ќе чека пресудата мирно и тивко.[DOUBLEPOST=1441184152][/DOUBLEPOST]И забележи дека од 16 лица, побегнале 12. Што се случува со другите 4? Некој застрелал ли ги е?[DOUBLEPOST=1441184381][/DOUBLEPOST]Од друга страна е кривично дело, да ги пуштат да избегаат, а во воено време тоа значи смртна пресуда за полицајците, војниците и офицерите кои овозможили ова.
Ау значи сепак имало општонароден отпор ако се стрелани за помош на комунистите.
Се прашувам колку имало шо помагале а не се фатени.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
987
Поени од реакции
286
Ау значи сепак имало општонароден отпор ако се стрелани за помош на комунистите.
Се прашувам колку имало шо помагале а не се фатени.
Немало никаков општонароден отпор. Имало југословенски комунисти и нивни помошници. Исто како и во Бугарија (бугарски комунисти).[DOUBLEPOST=1441188937][/DOUBLEPOST]
не одговараш со бројки и факти на ПРАШАЊА кои не ти се допаѓаат,не вреди дискусија со тебе...........

факт - Бугарија окупатор,член на Оската во ВСВ2,поразена во ВСВ2,осудена заради тоа,Македонците не се во сојузништво ниту се согласуваат дека Бугарија им е матична земја,ами се свесни за своите корени и активно работат на тоа во ВСВ2,за тоа платена е голема цена во крв и материјали,успешно е избркана фашистичката бугарска чизма од македонска територија,имавте среќа што СССР ве зеде под команда во “железната завеса“иначе ќе се распарчевте на ситни парчиња како огледало,после 45та
1. Одговарам со бројки кога имам податоци.
2. Масовно населението на Македонија било на страната на Царството Бугарија, а не на комунистите.
3. Никој не е избркал бугарската армија. Таа се повлекува превратот на комунистите во соработка со југословенските комунисти.[DOUBLEPOST=1441189032][/DOUBLEPOST]
А

“Откако молкум ги поднеле сите тортури и измачувања, полицијата ги одвела кон местото наречено Чаирот. Најстариот од сите, 27 - годишниот Васо насетил дека нешто лошо се подготвува, па почнал да бега, а по него побегнале и Диме и Герасим. "Тогаш беше издадена наредбата 'оган'. Ги гледавме другарите како паѓаат пред нас. Ги фатија и ги убија сите, а потоа за да се уверат дека никој нема преживеано, со бајонетите ги избодеа нивните тела. Пискавме, а тие не тераа да им газиме по крвта оти сме работеле заедно со нив, со шумкарите", раскажува баба Стева“

“ Жителите од Ваташа се кренале на нозе. Глетката што ја затекнале била страшна - телата на сите младинци биле искасапени, а крв имало на сите страни..“
Тоа е само спомени на комунисти, а каде се доказите?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.754
Поени од реакции
10.052
Тоа е само спомени на комунисти, а каде се доказите?
Тоа се спомени на луѓе, за кои ти фино лепо се изрази дека се пијаници. Каков доказ сакаш, мумифицирани глави од колени, убивани и стрелани деца.
Мојот тетин сега покоен, како младинец е фатен и тепан од бугарската полиција. На бегање 41 или 42ра од Битолскиот затвор е ранет, одвај спасува жива глава во партизани. Истите кои ја ослободија Македонија од бугарскиот окупатор.
Има вакви спомени, на вас не ви се слуша.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Тоа е само спомени на комунисти, а каде се доказите?
доказите се погребани, вие ги убивте, а сведоштвото е на една од девојките кои беа сведоци на настанот и која тогаш имала 16 години (тежок комунист сигурно од шпанската војна беше дојдена а пред то заврши школа за политички комесари во СССР) а телата ги видоа селаните од Ваташа.
Добро бе 16 годишно девојче е за вас комунист неприател на царството кое заслужува да биде тепано затварано терано да гази по мртви тела на свои другари ?[DOUBLEPOST=1441196056][/DOUBLEPOST]
Немало никаков општонароден отпор. Имало југословенски комунисти и нивни помошници. Исто како и во Бугарија (бугарски комунисти).
Шестте јастребинчета са 6 деца от село јастребино, разстрелјани на 20 декември 1943 г. заедно с родителите си (екзекутирани са обшто 18 човека), обвинени в укриване и подпомагане на преминали в нелегалност членове на БЗНС. Изв'ршител е картечната рота на подпоручик Коста јорданов[1]. С'штествува и предположение, че става в'прос за отм'штение от страна на партизани за предполагаемо предателство. Децата са:

* Стојне (7 г.), Иван (9 г.) и Надежда (12 г.) – 3 от обшто шестте деца на Пет'р Калајджијски
* Димитринка Стоичкова (11 г.)
* Близначките Ценка и Цветанка (13 г.) – от семејството на Иван Димитров

След разстрела им заедно с останалите в'зрастни са заровени в плит'к гроб, којто на следваштија ден е разкопан, а телата на загиналите са изгорени на клада

А бе вие само против деца ли војувавте?
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
987
Поени од реакции
286
доказите се погребани, вие ги убивте, а сведоштвото е на една од девојките кои беа сведоци на настанот и која тогаш имала 16 години (тежок комунист сигурно од шпанската војна беше дојдена а пред то заврши школа за политички комесари во СССР) а телата ги видоа селаните од Ваташа.
Добро бе 16 годишно девојче е за вас комунист неприател на царството кое заслужува да биде тепано затварано терано да гази по мртви тела на свои другари ?[DOUBLEPOST=1441196056][/DOUBLEPOST]
Шестте јастребинчета са 6 деца от село јастребино, разстрелјани на 20 декември 1943 г. заедно с родителите си (екзекутирани са обшто 18 човека), обвинени в укриване и подпомагане на преминали в нелегалност членове на БЗНС. Изв'ршител е картечната рота на подпоручик Коста јорданов[1]. С'штествува и предположение, че става в'прос за отм'штение от страна на партизани за предполагаемо предателство. Децата са:

* Стојне (7 г.), Иван (9 г.) и Надежда (12 г.) – 3 от обшто шестте деца на Пет'р Калајджијски
* Димитринка Стоичкова (11 г.)
* Близначките Ценка и Цветанка (13 г.) – от семејството на Иван Димитров

След разстрела им заедно с останалите в'зрастни са заровени в плит'к гроб, којто на следваштија ден е разкопан, а телата на загиналите са изгорени на клада

А бе вие само против деца ли војувавте?
Не само што е полесно да се митологизират такви случаи.

Според некои сведоци војниците играле фудбал со главите на шесте јастребинчета...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Не само што е полесно да се митологизират такви случаи.

Според некои сведоци војниците играле фудбал со главите на шесте јастребинчета...
То се сигурно некоји масонско јеврејско комунистички сведоци од Ватикан
А шо стана со офицерот кој наредува стрелањето?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.258
Поени од реакции
4.337
Немало никаков општонароден отпор. Имало југословенски комунисти и нивни помошници. Исто како и во Бугарија (бугарски комунисти).[DOUBLEPOST=1441188937][/DOUBLEPOST]

1. Одговарам со бројки кога имам податоци.
2. Масовно населението на Македонија било на страната на Царството Бугарија, а не на комунистите.
3. Никој не е избркал бугарската армија. Таа се повлекува превратот на комунистите во соработка со југословенските комунисти.[DOUBLEPOST=1441189032][/DOUBLEPOST]

Тоа е само спомени на комунисти, а каде се доказите?
и како тоа стана објасни ми Република Македонија (тогаш Социјалистичка/Народна Република Македонија) со мнозинство Македонски народ во состав на СНФРЈ/СФРЈ како рамноправна членка во која сите се изјаснуваат како Македонци ??

не знам за кои комунисти зборуваш кои соработувале со југокомунистите,дали биле марсовци,вонземјани или било што..............[DOUBLEPOST=1441197472][/DOUBLEPOST]
Не само што е полесно да се митологизират такви случаи.

Според некои сведоци војниците играле фудбал со главите на шесте јастребинчета...
и тебе ти е дојдено до мајтап со злосторствата на бугарската власт во МКД 41ва-44та :facepalm:

кизнај на шо дроги си :вонзем:[DOUBLEPOST=1441197568][/DOUBLEPOST]
То се сигурно некоји масонско јеврејско комунистички сведоци од Ватикан
А шо стана со офицерот кој наредува стрелањето?
добива наградно 10 дена одмор на Сончев Брег за успешната акција стрелање на младинци кои се закренале против Царштината

толку војска и полиција да се уплаши од дузина младинци :facepalm:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.162
Поени од реакции
2.329
Не само што е полесно да се митологизират такви случаи.

Според некои сведоци војниците играле фудбал со главите на шесте јастребинчета...
Ти писмен си да читаш или тешко сваќаш? Или толку ти е капацитетот? Тешко ти е да осудиш злосторство, убиство на деца, на жени...? Шо ти е проблемот? Толку многу ја сакаш Бугарија што и најгрозни работи неможеш да осудиш? Биди на ниво, достоинствено кажи дека такви случаи имало и тие се за секаква осуда и сторителите на таквите дела треба да се обесат. Еве јас сум Македонец (ниту бугар, ниту србин, ниту грк, ниту виетнамец...) и воопшто не ми е тешко да осудам некое злосторство доколку е направено од македонци па незнам во која цел и да е направено. Прво сум човек па после се друго. Ти ми стоиш како гневен човек кој ради неспособност неможел да се реализира како Македонец па за себе тврди дека е Бугарин а доказ за националноста му е тоа дека некогаш некој бугар му се измочал во дворот... Гледам дека што и да ти каже човек за тебе се е тоа југокомунистичка пропаганда и ништо од тоа не се случило...како што нојот кога е во опасност што ја пика главата во песокот и се му е во ред така и ти на секој аргумет мантраш ,,југокомунистичка,, пропаганда и се ти е во ред, цепиш натаму.... Па тебе мајкати да ти каже дека не си Бугарин туку дека кинез те правел ти ке и речеш дека тоа е комунистичка пропаганда и дека она не знае кој те правел.... Не си ти друже никаков Бугар, ти си наш Македонец ама си нешто налутен и гневен.... За твоја жал сите се раѓаме со одредена националност, неможеме да бираме....
 
На врв Bottom