Пред дождот - Милчо Манчевски

Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Пред скоро време го гледав "најпознатиот македонски филм" Пред дождот од Милчо Манчевски, и сватив дека всушност живееме како племиња поделени на две страни, со пушки и митролези и се убиваме меѓу себе.. Во секој случај не ми се допадна филмов, мислам, не е убаво претставена Македонија, а филмов беше номиниран за Оскар. Ваше мислење?



 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.305
Поени од реакции
7.284
Мое мислење е дека филмов беше напраен за да го продлабочи јазот меѓу македонците и албанците ( со фразите ороспија шииптарска, да ти ебам мајката шииптарска да ти ебам итн), за разлика од американските каде секогаш се гледа да извлечеш поука дека малцинствата и мнозинството треба да си помагаат и имаат соживот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Филмот е сниман 1994.Не гледам некоја промена од тогаш.А Македонија не е лошо претставена, туку реално.Ова не е американски филм :D
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Во 1994 Милчо Мначевски предвиде што ќе се случи подоцна во 2001
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.094
Поени од реакции
5.741
И мене ми е глуп филмот.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Трчањето на женската од Мариово* до Канео, склопено ко да е „близу тука“ е бесценета идиотштина.



* Филмов последен пат го гледав кога хит беше Ранду, па не се сеќавам дали беше Мариово, или Мариово плус Галичник и слични локации споени во едно, ама ја осеќам глупоќата.
 
P

PewDiePie

Гостин
Добро бе 94-та е за тие времиња филмот бил добар.

За мене Сенки му е најдобар филм на Милчо и еден од најдобрите македонски воопшто.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Омилен спореден лик Трајче будалиот.
Една од омилемните сцени.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
И сцената јака,ама и јовано јованке плаче во позадина.
Нема народ што има толку многу и толку убави песни како нашите.
Да ти ебам стопанката е израз со длабоко историско и културно значење врз нашето народно наследство.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Одличен е филмот, а и музиката во него е за мене прекрасна. Да, филмот е претежно мрачен, но за разлика од останатите македонски филмови има уметничка вредност, да не ни зборувам со колку мал буџет е направен. Правев еднаш муабет со еден Англичанец кој го знаеше филмов и кога му кажав колкав бил буџетот за филмот не му се веруваше како може некој да успее да сними филм со толку мали средства. Ама не знае он дека ние сме махери за да маневрираме од шупље у празно. :icon_mrgr: Кој друг македонски филм може да се пофали со толкава светска популарност и толку значајни филмски награди, па дури и номинација за Оскар? Тоа сепак значи нешто.

Паметам бев малечка, ама уште од тогаш ми остана врежано: Кругот не е тркалезен. И секогаш кога ќе ми текне на филмот, ми текнува и на репликата и ме тера да размислувам.

Поздрави и честитки со песнава...

Башка и одлична заработка имал за тоа време и тие околности:

Box Office

Gross: $763,847 (USA)

Еве и некои коментари:

This movie is by far, the most touching movie i've ever seen. I think it impressed me just the same as "Merry Christmas Mr.Lawrence", though "Before the Rain" is a much more beautiful movie. It's a raw depicture of the Balkans conflict, but also a beautiful one. One with loads of violence but growing from this violence, there's love and compassion.The most touching movie i've ever seen.
This movie is incredibly powerful. For anyone who has studied Eastern European history this movie brings the Muslim-Christian relations and tensions into reality. WARNING: If you like movies to neatly tie up all loose ends by the the end, this movie is not for you! Just as the quote says, "Time never dies: The circle is not round," the movie leaves you with a lot of confusion and questions about the plot, but the message is no less incredible. If you like history then this movie is for you. I watched it for the first time in 10th grade in my AP European History class and it made an incredible impact on the way I thought about religious relations in Eastern Europe and the Middle East.
Толку оставил силен впечаток очигледно, што им го пуштаат и на часови по историја, а тоа не е за потценување. Кој друг македонски филм може да се пофали со тоа?

Башка секаде каде што имам читано за филмов, како една од најпозитивни работи, го потенцираат фактот дека е филм преполн со емоции. И позитивни и негативни. And that's how we Macedonians roll.:icon_mrgr: Балканските народи се премногу емотивни, затоа и самиот Балкан е буре барут и сите имаат краток фитиљ. Може денес да се блиски ко браќа, утре да се испоубијат. Затоа што на Балканот или луѓето екстремно се сакаат или очи не сакаат да си видат. Секако и Македонците се дел од тој менталитет. Може не го сакам аспектот на негативни емоции, но такви луѓе сме, не знаеме за рамнодушност и кога чувствуваме, чувствуваме со целата снага.

Јас малце се заборавив. :icon_mrgr:

И ондак то.:pipi:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
ако овај филм не е квалитетн и содржаен, тогаш сигурно подобар е збогум на 21 век??
филмот точно ја претстави состојбата во македонија, онаква каква што е, само штета некој што неможат да видат подалеку од носот.
филмот има длабока порака и содржина , која ако го гледате површно со сигурност ке ви избега.
во секој случај еден од најубавите наши филмови.
по мој вкус уште и тетовирање е еден од подобрите филмови кои треба да се гледаат, ама сепак пред дождот е врв за оној кој се разбира од квалитетен филм , а не оди оди и пука пука.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Сценава во комбинација со музикава ми е епик:cuc:
Според мене најдобар македонски филм и најуспешен, длабок, провокативен.Во бурни времиња за балканот, за ваков филм требаше мадиња затоа секоја му чест на Милчо.
Вакво дело уште еднаш нема да се сними овде.Тежок филм е и затоа не му се допаѓа на секого.
п.с.Го имам посетено местото во Мариово делот каде што е сниман и мислам дека и Прашина беше сниман на истото место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom