Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Јас имам еден контроверзен предлог :D Да се прифаќаат првите 10 фотки, у превод не може да има повеќе од 10 фотки на еден натпревар и мангупите што се најбрзи ќе постираат, а ќе добиваат некаква симболична награда победниците. Али, да не јебам забава, нормално дека ќе го занемариме предлогов :D
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Мој предлог,да се променат правилата на натпревариве,те да не се прифаќаат фотошопирани/уредувани фотки,филтри исто така.
Не можеш да не чепнеш постобработка.....тоа понекогаш носи и до 50% до финалниот резултат.
Еве јас сликам со Никон ДСЛР апарат во RAW (NEF) формат.
JPG-то што го вади Никонот ми е само како Preview кога сликам. RAW форматот кога ќе го отвориш не личи на ништо, ни по топлина на боја ни по ништо....во превод тоа е дигитален негатив....и мораш дигитално да ја "развиеш" таа фотка во фотошоп. :)
Некогаш неопходен ти е ND филтер за долга експозиција.....или пак CPL филтер, да се справиш со рефлексијата....тоа во фотошоп не може да се направи....директно на објектив филтерот и сликај. :)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Не можеш да не чепнеш постобработка.....тоа понекогаш носи и до 50% до финалниот резултат.
Еве јас сликам со Никон ДСЛР апарат во RAW (NEF) формат.
JPG-то што го вади Никонот ми е само како Preview кога сликам. RAW форматот кога ќе го отвориш не личи на ништо, ни по топлина на боја ни по ништо....во превод тоа е дигитален негатив....и мораш дигитално да ја "развиеш" таа фотка во фотошоп. :)
Некогаш неопходен ти е ND филтер за долга експозиција.....или пак CPL филтер, да се справиш со рефлексијата....тоа во фотошоп не може да се направи....директно на објектив филтерот и сликај. :)
Од тоа шо го пиша јас разбирам само Никон,али ок е.Јас не зборам за "развивање" на фоторафија,јас зборам за фотошоп.
Ја сликам со Samsung Note 20,и нема потреба од ништо!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.048
Поени од реакции
13.540
Јас не користам фотошоп ама на претходните форки ми се појачани боите преку мобилниот. Ама никогаш не ви одатранила фотошоп. Ако не се зачините тогаш би било сите модерни алатки за готвење со кои добиваш форми и структура на јадењата да не ги користиш. Што има да матиш со миксер коа имаш лажица хахахаха

ама не би ги гласала доколку е прњтерано ;)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Јас имам еден контроверзен предлог :D Да се прифаќаат првите 10 фотки, у превод не може да има повеќе од 10 фотки на еден натпревар и мангупите што се најбрзи ќе постираат, а ќе добиваат некаква симболична награда победниците. Али, да не јебам забава, нормално дека ќе го занемариме предлогов :D

Кој прв до девојката, негова е девојката, вака во превод би дошол твојот предлог.

Тоа е лош предлог и начин. Тоа како на фејсбук одредени издавачи на книги и книжарници даваат одредено прашање и оној кој најбрз бил со точен одговор ќе добие награда. Или кога даваат карти за кино.

Како кладилниците на фејсбук кога организираат типувања од типот на некој натпревар да се погоди резултатот на полувреме и крај, и само најбрзите 10 со точно типување ќе добијат награди.
И што некој ќе дреме 24/7 на интернет за да биде најбрз. Или ќе типува некој ненормални резултати од 2019 во фудбалски натпревари?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Poentata e sto poveke sliki da se stavat...da imame nekoe ,,hobi,,....za mene ne mi e biten plasmanot...ni pobedata isto taka

Ova gonsvakam kako hobi, zanimacija, vuduvanje na različni nešta vo zivotot....

Okolu fotošopot....gedam na mojot telefon posle slikanjeto procesorot sam ja obrabotuva slikata. Ima slucainkoga slikam lugje so pozadina koja e mnogu osvetlena...a facite potemni...posle 2-3 sekundi procesorot ja namaluva osvetlenosta na osvetleniot del na slikata, a dodava osvetlenosta na lugjeto.
Na nekoi sliki lugjeto izgledaat bukvalnonkako sonfotosop da e praveno ,,cut and paste,, od druga slika...kako ufrleni od strana
Zatoa nema spas od fotošopiranjeto...ama da e so ,,usul,,
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Од тоа шо го пиша јас разбирам само Никон,али ок е.Јас не зборам за "развивање" на фоторафија,јас зборам за фотошоп.
Ја сликам со Samsung Note 20,и нема потреба од ништо!
Screenshot_20200915-160650_Instagram.jpg

Да не користиш фотошоп за raw слики е исто ко у ресторан да служиш живо месо, пошто печено е многу фејк.
 
T

Torchyrus

Гостин
3
Автоматски споено мислење:

Добра фотка е добра...без разлика дали и каква постпродукција има, но голем удел има и тоа... за мене се битни моментот и приказната.
Предлогот за фотките да бидат без фотошоп е исто како јадењето да не се аранжира (нормално тоа е по желба), вкусот ќе биде тој ако е добро, ама подруго е кога е убаво и за око и за натпревар, зачините ги ставам во приказната.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom