Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.612
Поени од реакции
7.829
@kalimero456 Не дека јас знам некој рецепт или шорткат како до супер фотка :)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.696
еве усте неколку ,а во фотографии со мобилен телефон имам над 20 дела со нај ефтин телефон од,макро,силуета,роса,цвекинја све еве усте неколку примери дека пред се е идејата но силуета повелете усте некој мои сугестии
Прегледај го приврзокот 251668
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 251669
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 251671
мозете да разлистате и погледнете се сака идеја таму е и макро ползавот и росна китка,и се се со мобилен стар 10 г ,okolu trikot za SILUETA nasprema izgrej sonceto edna daska stavi kamen figura na konj,kamila sto sakas da izleze stavi ja i bez blic slikaj dobivas perfekna siluetna slika na figurata sto si ja stavil minijaturna figura blogodaram mislam deka vi pomognav so sugestii pozzzzzzzzzz
Автоматски споено мислење:

@kalimero456 Не дека јас знам некој рецепт или шорткат како до супер фотка :)
@коцка веке го написав и дадов многу слики и мам многу слики по темите фотографија се од стар мобилен -рецепт како до СИЛУЕТА цел трик е наспрема сонцето :)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.696
SILUETA - ako vi e od nekoja pomos moi sugestii ,ima prirodni i vestacki trik silueti eve nabrzina kliknav dve ,dovolno e kon sijalicataili sonceto da dignete nekoj predmet igracka ili raka i dobivate silueta ,za prirodna vi treba sonce ,inaku vo delot ,pak napomenuvam za fotografii,imam nad 20 fotki se so skart mobilen pak ke napomenam IDEJATA E BITNA povelete uste nekoj sugestii pa so vash mih do sovrshena SILUETA pozzzzzzz
98172965_3012672505478055_2608495782466158592_n.jpg
Автоматски споено мислење:

SILUETA - ako vi e od nekoja pomos moi sugestii ,ima prirodni i vestacki trik silueti eve nabrzina kliknav dve ,dovolno e kon sijalicataili sonceto da dignete nekoj predmet igracka ili raka i dobivate silueta ,za prirodna vi treba sonce ,inaku vo delot ,pak napomenuvam za fotografii,imam nad 20 fotki se so skart mobilen pak ke napomenam IDEJATA E BITNA povelete uste nekoj sugestii pa so vash mih do sovrshena SILUETA pozzzzzzz
98172965_3012672505478055_2608495782466158592_n.jpg
98359387_264126734735892_1334595009160151040_n.jpg
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.696
nekoj ne me tagirashe a me spomna pa se prasuvam EDNO da jas vodev takva debata dali ke bev pomiluvan uspar dadov nogu sugestii okolu toa sto e sueta i sliki od mobilen znaci jas sum profi vo odredeni situacii kako makro foro ,riviera,portret,pa eve vo januari slikana uste edna so mojot drtav telefon
89919696_657154541711378_4202187610040303616_n.jpg
Автоматски споено мислење:

nekoj ne me tagirashe a me spomna pa se prasuvam EDNO da jas vodev takva debata dali ke bev pomiluvan uspar dadov nogu sugestii okolu toa sto e sueta i sliki od mobilen znaci jas sum profi vo odredeni situacii kako makro foro ,riviera,portret,pa eve vo januari slikana uste edna so mojot drtav telefon
89919696_657154541711378_4202187610040303616_n.jpg
vo sto e razlikata i so ovoj makro foto i milion a okolu mojot trlin pat pa i nesto okolu crtanjeto sekoja slika se sablomira na za pocetnici od 0,5 cm do 1 cm iprecrtuva kocka po kocka
94816445_279604929870562_9187977172713734144_n.jpg
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.696
neka ostane natural kako sto e inace izvini ako remerev ,mada stvarno plasirav premnogu siluetni sliki ,i gi imam uste ,da ne prekoracam????
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.612
Поени од реакции
7.829
neka ostane natural kako sto e inace izvini ako remerev ,mada stvarno plasirav premnogu siluetni sliki ,i gi imam uste ,da ne prekoracam????
ти сликите можеш да ги објавиш во соодветната тема каде што можеш и да прашаш за мислење од другите, што може многу да помогне во натпреварите
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.102
Поени од реакции
1.706
Незнам искрено, сликите се добри ама како композиција некако не ми се издржани!
Кога би бирал која од трите постирани е најдобра без двоумење би била првата, поради динамиката која ја содржи, да и удреше фотошоп троа супер ќе им дојдеше на некои од форумов, за кои силуета е само црна сенка ;)
Автоматски споено мислење:

Втората, поблиску до златното правило 1/3(една третина)! Убаво би било кога дејствието и поентата на сликата би била во една точка, а останатото да биде надополнување на приказната! Да си ја сликнел троа полево, гром би била! Вака дрвото и канделабрата тегнат на анализирање на архитектурата и хортикултурата на објектот кој и не е тема на сликата!
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.612
Поени од реакции
7.829
Незнам искрено, сликите се добри ама како композиција некако не ми се издржани!
Кога би бирал која од трите постирани е најдобра без двоумење би била првата, поради динамиката која ја содржи, да и удреше фотошоп троа супер ќе им дојдеше на некои од форумов, за кои силуета е само црна сенка ;)
Автоматски споено мислење:


Втората, поблиску до златното правило 1/3(една третина)! Убаво би било кога дејствието и поентата на сликата би била во една точка, а останатото да биде надополнување на приказната! Да си ја сликнел троа полево, гром би била! Вака дрвото и канделабрата тегнат на анализирање на архитектурата и хортикултурата на објектот кој и не е тема на сликата!
Ај анализирај ни ги сликите :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.102
Поени од реакции
1.706
Ај анализирај ни ги сликите :D
Па не сум јас некој специјалист по фотографија, плус овде се само 5 фотки и си го кажав своето мислење! Штета што Лет 3 забеганиот го нема на форумот, он беше болен по оваа тема!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.612
Поени од реакции
7.829
Па не сум јас некој специјалист по фотографија, плус овде се само 5 фотки и си го кажав своето мислење! Штета што Лет 3 забеганиот го нема на форумот, он беше болен по оваа тема!
Штета што има и членови кои брзо се лутат за критики, инаку тоа беше идејата. Кога се гласа да се каже зошто некоја фотографија ти се или не ти се свиѓа
Ама тргнувам од мене еве, страв ми е да кажам дека некоја едноставно не ми се свиѓа, што не секогаш има врска со дали е добра или не
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.102
Поени од реакции
1.706
Штета што има и членови кои брзо се лутат за критики, инаку тоа беше идејата. Кога се гласа да се каже зошто некоја фотографија ти се или не ти се свиѓа
Ама тргнувам од мене еве, страв ми е да кажам дека некоја едноставно не ми се свиѓа, што не секогаш има врска со дали е добра или не
Ааа, не се секирај!
Јас немам гајле, мож да му лепнам на секого меѓу рогови, дека не ми се аресва неговата слика :D
Ама анализа како што побара од мене не е на место, пошто гласањето ќе биде беспредметно! Или анализата ќе го крка калајот;)
Убо си е вака, но со можност да каже некој по некој збор. штета што Зоран( Довер) го банираа, можеше да се чуе некој бисер и од него:(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.470
Поени од реакции
9.418
... да питам, може да се изведе рефлексија со фотошоп или мора да е „вистинска рефлексија“ ?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.974
Поени од реакции
11.215
Нека поседи оваа додека пробам да направам една во домашни услови.
IMG_20190210_171904-01.jpeg
 
На врв Bottom