Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
А, зошто си даваш за право да коментираш туѓа среќа? Бери си свое гајле не туѓо. У се мора да се вмешаш по 100ти пат.
...како што ти се наоѓаш повикан СЕГА да искоментираш и го брцкаш носот кај не ти е место!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
а и дополнително што твојот коментар се смета за онтопик и не ти е избришен, за разлика од мојот коментар кој е избришен, па и така се добива погрешен и поинаков дојам, тоа е исто како да „ми се мести“ само текест со тоа твоето „не ти е срам“ без соодветната фотографија, што гледам ти ликуваат со љубов и со лајкови а посебно модератор сантели што нема врска што се случува, туку да се најде во одобрување на тоа што ти го правиш, од „преголеми симпатии“ кон мене!
Модераторот Сантели многу добро знае што се случува и со љубов кликам на соодветни коментари.
Фотографијата на Луси не е вулгарна за разлика од твоите разглабања. Туку, навистина, не ти е срам?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Срам и е веќе. На мене ми призна у ЛП, ама нема шанси на вас да ви признае, па затоа ето.....
Ај бре хајде бре буразери и буразерице, шта се тако уозбилили сунце вам жарино!
Па ово треба да нам је једна мала забавица, да се зезамо. Људи умиру око нас сваког дана,
а види ту шта се дешава. Ајмо људи опустите се мало....

 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Без да навредам некого, ама каде бе со пријавиве?

Значи не е поентата да сликнете нешто што ви се наоѓа при рука колку да се каже. Сепак е фото тема и се бара малце креативност. Знам дека не сте професионалци, ама барем малку да се потрудите да научите нешто. Не се бара да имате апарат од 3000 евра, и со тоа што имате се вадат убави слики. Битно е да има интересна приказна или композиција.
Еве за споредба натпреварите во гурманско, се инспирација. Си викаш чекај ќе пробам и јас ова да го зготвам, ќе прашам рецепт, како е спремено. Експериментираш, се до оној степен дур не си задоволен со резултатот. Ако се постира колку да се рече еве учествувам ондак нема поента. Не се делат парични награди, ама ајде малку да се забавуваме и да научиме нешто?

Не се сметам ниту ја за професионалец, ама еве доколку некој има било какво прашање околу фотографија слободно нека праша ќе се потрудам да помогнам колку што можам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Без да навредам некого, ама каде бе со пријавиве?

Значи не е поентата да сликнете нешто што ви се наоѓа при рука колку да се каже. Сепак е фото тема и се бара малце креативност. Знам дека не сте професионалци, ама барем малку да се потрудите да научите нешто. Не се бара да имате апарат од 3000 евра, и со тоа што имате се вадат убави слики. Битно е да има интересна приказна или композиција.
Еве за споредба натпреварите во гурманско, се инспирација. Си викаш чекај ќе пробам и јас ова да го зготвам, ќе прашам рецепт, како е спремено. Експериментираш, се до оној степен дур не си задоволен со резултатот. Ако се постира колку да се рече еве учествувам ондак нема поента. Не се делат парични награди, ама ајде малку да се забавуваме и да научиме нешто?

Не се сметам ниту ја за професионалец, ама еве доколку некој има било какво прашање околу фотографија слободно нека праша ќе се потрудам да помогнам колку што можам.
Тачно. Нешто овие фото натпревари се тотален промашај. Ама и темите треба да се смислат да бидат практично остварливи. Треба реформа. А богами треба и некоја друга тема да се отворе,
некоја аудио видео рецимо, забавна.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
Без да навредам некого, ама каде бе со пријавиве?

Значи не е поентата да сликнете нешто што ви се наоѓа при рука колку да се каже. Сепак е фото тема и се бара малце креативност. Знам дека не сте професионалци, ама барем малку да се потрудите да научите нешто. Не се бара да имате апарат од 3000 евра, и со тоа што имате се вадат убави слики. Битно е да има интересна приказна или композиција.
Еве за споредба натпреварите во гурманско, се инспирација. Си викаш чекај ќе пробам и јас ова да го зготвам, ќе прашам рецепт, како е спремено. Експериментираш, се до оној степен дур не си задоволен со резултатот. Ако се постира колку да се рече еве учествувам ондак нема поента. Не се делат парични награди, ама ајде малку да се забавуваме и да научиме нешто?

Не се сметам ниту ја за професионалец, ама еве доколку некој има било какво прашање околу фотографија слободно нека праша ќе се потрудам да помогнам колку што можам.
Одамна го мислам ова.
Мојата прва цел беше да пробам да го зголемам бројот на учесници на натпреварот. Мислам дека го утнав моментот кога имаше голем број и требаше да почнам со квалитет во фотонатпрњварите.

не е задолжително секој наторевар да се пријавите ако немате фотка или идеа. Ако сепак имате желба, изгуглајте прво кој што фотки правњл на таа тема и пробајте и да ископирате некоја. Ама не значи дека ако скокнете некоја тема дека светот ќе пропадне. Има теми не ви се свиѓаат? Скокнете ги! Ама размислувајте маааалце барем кога се пријавувате :)

јас многу често сликам со мобилен значи не треба некој кој знае каков апарат. Најважна е идеата! На тема животни (мојата омразена) сите штракате без врска домашните кучиња мачиња без никаква композиција или нешто интересно на сликата. Сега е лого,за мене лично тешка тема затоа што не сакам да сликнам само името адидас и толку (оп ми дојде идеа хе хе хе)
Нека биде на пример, како вие тој бремд би го претставиле во една реклама? Сигурно нема да ставите чаша до компјутер :) (ништо лично топла)
Смислете како би го продале тој бренд, значи како би натерале некој да го купи тоа пиво, да го облече тој дрес :)
Ајде бре малку креативност!
Точно дека сме тука за дружење ама прво сме и за да пикажеме кој штп знае, колку знае, да се научи нешто, да се победи! Не ми го дрвете со тоа важно е да се улествува, никој не се пријавува и гласа без бар мааалку желба за победа, така?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540






Која од овие 2 за натпреварот? Првата слика е од Син Вир водопадот во Тресонче. Втората слика е star-trails од Козјак.
:eek:Ajajajajajaaaaaaaaaaj..ubavini...kako gi napravi tie krugovi...pa pa pa....Vodopadot e prekrasen, no turi ja fotkata od Kozjak i ke glasam za tebe(y)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270






Која од овие 2 за натпреварот? Првата слика е од Син Вир водопадот во Тресонче. Втората слика е star-trails од Козјак.
Баш помислив на тебе и вторава фотка кога ја прочитав темата. Си реков сега и е моментот!
Предобра (y)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ќе може ли некој да ми објасни нешто повеќе за оваа техника?
Од линкот што го постираше коцка, разбрав дека се работи за capturing на повеќе фотографии во брзи интервали и крајниот резултат е овој ефект, или можеби грешам? Сепак статијата имаше поими што јас генерално не ги разбирам и не знам што означуваат (explain like im five pls). Исто така пишуваше и дека сликава како на Комита се постигнува како резултат на ротацијата на Земјата, што мене ми е малку мајндблоуинг со оглед на тоа што очниот апарат не може да регистрира движење на овој начин, а фото-апарат може. Што е тоа што нам ни недостига за да ја перцепираме природата и движењето како на фотографиите со долга експозиција?

Инаку не ми е за учество, само многу ме фасцинираа фотките што ги видов направени со оваа техника и сакам да научам повеќе за неа.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Corvus Долга експозиција е кога леќата на апаратот е отворена подолго време, може минута, неколку минути ... Предметите што се движат ќе бидат прикажани како лента, на пример, и најинтересно е движењето на светлосни објекти и нивните светлосни траги што ги оставаат. :)
Коцка вика може и со мобилен, ама апаратот треба да ја има таа опција да биде отворен подолго време од едно „шкрап“ за обична фотографија. Ова вака обично објаснето :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Со pro модот на телефон може да се играте со експозицијата (shutter speed-от), но ретко каде може со другиот важен параметар aperture.
Па така денска слика (пример како онаа со водопадот погоре) е речиси невозможно со телефон да се направи, пошто веќе со пола секунда-секунда се добива целосно бела слика (со 50 ISO).
*ако знаете трик кажујте одма.


Кај ајфон со live photo може многу лесно да се симулира овој ефект. Пошто во позадина снима видео од некои си 4-5 секунди после може да одберете да ви направи long exposure слика од него.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Со pro модот на телефон може да се играте со експозицијата (shutter speed-от), но ретко каде може со другиот важен параметар aperture.
Па така денска слика (пример како онаа со водопадот погоре) е речиси невозможно со телефон да се направи, пошто веќе со пола секунда-секунда се добива целосно бела слика (со 50 ISO).
*ако знаете трик кажујте одма.


Кај ајфон со live photo може многу лесно да се симулира овој ефект. Пошто во позадина снима видео од некои си 4-5 секунди после може да одберете да ви направи long exposure слика од него.
еве една со 12про макс онака аматерски колку да се испроба



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom