Предлог машинки за бричење

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
kolku sto jas ja razbiram rabotava, so sekoe bricenje/retcenje na brada, se javuva nekoja iritacija,
nekogas pomalku (duri i nezabelezlivo) a nekogas poizrazeno, koga cesa ili pece.
pominuvas so noz/nozevi na kozhata, normalno e da imas crvenilo za nekoe vreme (otprilika 1 saat po bricenje)

zatoa se drugite propratni delovi pred i po bricenje, za dezinfekcija hidratacija i ostanato.
Iritacija najpro ide od nov tip na zilet ili ako smenis od masinka na bric dur se navikne kozata. Potoa sto povekje stegas ili ako ne sece ubo bricot i gi skube vlaknata. Procedurata isto e bitna uba priprema i da omeknat vlaknata i da se krenat. Isto taka ne bi odel kontra vlaknoto ama sekoja koza e poinakva. Potoa ubo so ladna voda da se izmies grc neka e after shave ne mora ama filingot e jak ama sto pokje pece to pogrdo se briknal i na kraj vazna e i kremata koja ja stavas.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
4 do 5 mozam i posle frlam najdocna ama vo prosek 3. Znaci na edno bricenje koristam samo edna strana i 6 turi vagjam. Ednas nedelno se bricam maks 2 pati znaci mesec tera eden zilet.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
imas nekoja oznaka na briot, za da gi razlikuvas stranite ili?
imam gledano po forumi deka pravat taka, samo od edna strana,
jas od 2te teram, kako kje mi dojde, nekako epten zamaranje mi e
na tie preeftini zileti, da mu se mislam od koja strana sum,
a i pobavno bi odelo taka, da go mijam/cistam od penata.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
imas nekoja oznaka na briot, za da gi razlikuvas stranite ili?
imam gledano po forumi deka pravat taka, samo od edna strana,
jas od 2te teram, kako kje mi dojde, nekako epten zamaranje mi e
na tie preeftini zileti, da mu se mislam od koja strana sum,
a i pobavno bi odelo taka, da go mijam/cistam od penata.
Ima na ziletot brojki i imeto e stancano. Ja na masinceto imam napred i na dvete strani nesto razlicno izgravirano. Taka da go mestam ziletot sekojpat isto i si pamtam so koja strana posleden pat su pominal. Ama i da utnam ne e strasno posto sepak dobro brice oti ne gi koristam do maksimum. Inace si vo pravo deka e eftino i ne mora da se zamara ama su se naviknal taka :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Користам one-blade машинка, ама некако ми се малку опциите за триминг - 1,2,3 и 5. Ми треба и нешто поголемо од 5ка и повеќе варијабли, некоја препорака за машинка со добар триминг и која добро прави neck-line односно бричи добро и на 0?
 
H

HoT _iCe

Гостин
Еве конкретно ја какв користу, можда ќе ви се најде како добар избор за почетници.
Користу га веќ две године, зема му и на татка ми, презадовољан е, тежина е одлична, еве две године ни рѓа ни ништо.
Од куде зимате жилети иначе? Само овија жути од Бик можу да најду, сакам да смену да пробам некои други.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Еве конкретно ја какв користу, можда ќе ви се најде како добар избор за почетници.
Користу га веќ две године, зема му и на татка ми, презадовољан е, тежина е одлична, еве две године ни рѓа ни ништо.
Од куде зимате жилети иначе? Само овија жути од Бик можу да најду, сакам да смену да пробам некои други.
Za zal po komentari izgleda deka osven po pazari kaj nas nema nisto drugo, bas steta. Baraj po net, ali ebay, ili nesto dr soima dostava mkd
 
H

HoT _iCe

Гостин
Za zal po komentari izgleda deka osven po pazari kaj nas nema nisto drugo, bas steta. Baraj po net, ali ebay, ili nesto dr soima dostava mkd
Знам дека нема, прашаја сам свугде, обично си зимам од Али све што ми треба ама викам ајде ете можда некој негде знае куде има, да не ги чекам по месец дна да ми стизав.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Знам дека нема, прашаја сам свугде, обично си зимам од Али све што ми треба ама викам ајде ете можда некој негде знае куде има, да не ги чекам по месец дна да ми стизав.
imas pakuvanja po 100/200 zileti. zemi edno takvo i raat si dolgo vreme
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Знам дека нема, прашаја сам свугде, обично си зимам од Али све што ми треба ама викам ајде ете можда некој негде знае куде има, да не ги чекам по месец дна да ми стизав.
Пазар, во Супер Тинекс имам начекувано Вилкинсон.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки мислење за one blade бричот од philips. Би вршел работа за скроз мазно бричење, нула, војничко бричење или како да го кажам.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
IMG_20201123_195627.jpg IMG_20201123_195627.jpg
Официјално последното парче во Македонија го купив :pos:
Кутијата е црна од што е стоена, иако пишува на жилетите дека се произведени 01/20.
Енивеј, рековте жилети тешко по маркети така?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Прегледај го приврзокот 275864Прегледај го приврзокот 275864
Официјално последното парче во Македонија го купив :pos:
Кутијата е црна од што е стоена, иако пишува на жилетите дека се произведени 01/20.
Енивеј, рековте жилети тешко по маркети така?
i za tebe, i za drugi prethodno so prasuvaa
slucajno naidov na ova
ovde gi imaat bukvalno site mozni zileti.
pisuva deka imaat shipment worldwide, ama ne mi e bas jasno
okolu shipment costs, dali zavisi od zemja.
ako ti odgovaraat cenite, prasaj ili probaj so nesto sitno
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Дајте ми добар предлог за машинка за бричење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom