Предлог машинки за бричење

Член од
8 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво другарчиња...
Со жилет повеке не бива поради осетлива кожа па би дал шанса на машинче за бричење..
Е сега прв пат се впуштам во ова па ми треба совет од некој поискусен што подолго користи машинки за бричење да каже што има користено до сега/што користи моментално, задоволство од одредени модели/фирми, дали и од машинско бричење се добиваат исти резултати (мазност на лицето после бричење) како и со жилет или сепак не?

Јас разгледував за Philips OneBlade и видео рецензии и задоволни се како бричи ама пак кај нас неможам да најдам кај се продава и по колку пари е.

Секое мислење е добредојдено. Тенкју!
 
M

Macedon1um

Гостин
Во ДМ го имаш OneBlade 2000 денари редовна цена мислам дека е, а жилетите кога ќе ти се потрошат се 900 денари така да прај си математика
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Здраво другарчиња...
Со жилет повеке не бива поради осетлива кожа па би дал шанса на машинче за бричење..
Е сега прв пат се впуштам во ова па ми треба совет од некој поискусен што подолго користи машинки за бричење да каже што има користено до сега/што користи моментално, задоволство од одредени модели/фирми, дали и од машинско бричење се добиваат исти резултати (мазност на лицето после бричење) како и со жилет или сепак не?

Јас разгледував за Philips OneBlade и видео рецензии и задоволни се како бричи ама пак кај нас неможам да најдам кај се продава и по колку пари е.

Секое мислење е добредојдено. Тенкју!
користам OneBlade Pro нешто повеќе од 1 месец, на почетокот бев мн незадоволен ама со тек на време научив како работи па сега е подобро, како алатка е супер и ми треба значително помалку време одколку со Gillete Fusion пред тоа (верувам дека најмногу време заштедувам затоа што не морам да користам пена), ама па од друга страна мазноста не е ни блиску како со gillete Fusion
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво другарчиња...
Со жилет повеке не бива поради осетлива кожа па би дал шанса на машинче за бричење..
Е сега прв пат се впуштам во ова па ми треба совет од некој поискусен што подолго користи машинки за бричење да каже што има користено до сега/што користи моментално, задоволство од одредени модели/фирми, дали и од машинско бричење се добиваат исти резултати (мазност на лицето после бричење) како и со жилет или сепак не?

Јас разгледував за Philips OneBlade и видео рецензии и задоволни се како бричи ама пак кај нас неможам да најдам кај се продава и по колку пари е.

Секое мислење е добредојдено. Тенкју!
Јас имам Braun Series 5 и одлична е. За осетлива кожа поготово е добра, се е навика. Со класичен брич побрзо завршуваш работа, со машинката малку поспоро, ама мене ми одговара, можеш да ја користиш и на суво, можеш и со пена и со вода. Ја начекав на ebay за некои 80$, тука мислам дека за таа цена нема. Од останатите машинки и Panasonic се одлични.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На видео нормално дека ќе биде мазно. :D

Браун е врв, а и Филипс и Панасоник се добро покажани брендови за вакви работи. За тие со понежна кожа на мокро.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Јас имав Ремингтон, се полнеше со адаптер и се бричиш. На почеток со едно полнење издржуваше и по неколку пати бричење, после година и пол веќе почна едно полнење - едвај едно бричење и ја баталив.
Сега користам стандардна за шишање што се подесува по висина + обичен бик со 3 ножиња за на вратот. Кожата ми е и мене осетлива, се бричам со топла вода и одма после тоа се поминувам со ладна вода, а по неколку минути ставам и обична пудра од Бекутан и не ми се јавува повеќе црвенило.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Здраво другарчиња...
Со жилет повеке не бива поради осетлива кожа па би дал шанса на машинче за бричење..
Е сега прв пат се впуштам во ова па ми треба совет од некој поискусен што подолго користи машинки за бричење да каже што има користено до сега/што користи моментално, задоволство од одредени модели/фирми, дали и од машинско бричење се добиваат исти резултати (мазност на лицето после бричење) како и со жилет или сепак не?

Јас разгледував за Philips OneBlade и видео рецензии и задоволни се како бричи ама пак кај нас неможам да најдам кај се продава и по колку пари е.

Секое мислење е добредојдено. Тенкју!
Доколку ти е мерак на машинка и сакаш да пробаш, go for it.
Јас лично иам „лошо“ искуство со машинка, доста е споро, лицето не ти е толку мазно како што сакаш/си навикнат со жилет. Мене лично ми е доста чудно бричењето со машинка, и доста споро. Едноставно не е за мене тоа.
За чуствително лице најдобро е да земеш добар афтершејв што ќе ти одговара на твоето лице, небитно дали со машинка или со жилет се бричиш. Од жилети мене лично највише ми одговарале тие на биц жолтите (олд скул) со еден жилет што се, 5-6 бричења и канта иде,исто и машинката за жилети (ваљда така се викаше) ми напраила мерак ептенски мене лично, ако ти отапе од брадата жилетот тури му пепел, може и заради тоа да имаш проблеми со лицето been there.

Као и да е, мој совет ти е прво пробај да видиш како ќе ти иде со машинка, не фрлај пари за нешто скапо, јас имам моментално 2 во фиока, од мерак земени. 50-50 ти е работава, или ќе биде или јок.
Со среќа и убава вечер :D
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
Доколку ти е мерак на машинка и сакаш да пробаш, go for it.
Јас лично иам „лошо“ искуство со машинка, доста е споро, лицето не ти е толку мазно како што сакаш/си навикнат со жилет. Мене лично ми е доста чудно бричењето со машинка, и доста споро. Едноставно не е за мене тоа.
За чуствително лице најдобро е да земеш добар афтершејв што ќе ти одговара на твоето лице, небитно дали со машинка или со жилет се бричиш. Од жилети мене лично највише ми одговарале тие на биц жолтите (олд скул) со еден жилет што се, 5-6 бричења и канта иде,исто и машинката за жилети (ваљда така се викаше) ми напраила мерак ептенски мене лично, ако ти отапе од брадата жилетот тури му пепел, може и заради тоа да имаш проблеми со лицето been there.

Као и да е, мој совет ти е прво пробај да видиш како ќе ти иде со машинка, не фрлај пари за нешто скапо, јас имам моментално 2 во фиока, од мерак земени. 50-50 ти е работава, или ќе биде или јок.
Со среќа и убава вечер :D
Епа затоа може да се почне со некоја од 1000ка од сетек и да видиме како ке иде
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Wahl i zavrsen muabetot ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.007
Од 1500 до 2000 денари можиш да најдиш одлична Philips машинка.Веќе користам 2 години без никаков проблем (ист проблем со осетлива кожа).
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Некој да не има користено тример за отстранување на влакна од телото? Предлог за некој квалитетен?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
malku sum kontra temata, ama da probam :D

posto cesto citam deka glavna pricina za kupuvanje elektricna masinka za bricenje e
problem so custvitelna koza i iritacii od bric.

i jas bev na toj pat. slucajno naidov na nekoi strani kade sho se promovira classic wet-shave,
so klasicni/stari bricevi so edno secila (ne kako Gilette Wilkinson i slicno)

ogromna razlika e pri koristenje na ovie zileti, i pomaga mnogu pri cuvstvitelna koza.
gi preporacuvam YT channel i forum

https://www.badgerandblade.com/forum/

a ako vi e premnogu za citanje/gledanje/ucenje, otidete ednas na berber,
cenite kaj nas se simbolicni (okolu 100 denari), kje videte koja e razlika od
bricenje so dobra tehnika i bricenje radi reda.

kaj masinkite, osven brzinata, za brzo sekojdnevno bricenje, ne gledam
nisto drugo korisno.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Јас ваков имам

Го користев долго само за брадата, ама се покажа како многу корисен со Коронава за стрижење.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Јас годинава го купив овој и би ти го препорачал
https://www.neptun.mk/categories/MULTI_STYLER/PHILIPS-MG-5730--15

Засега сум презадоволен. Тример за бричење, шишање и тело со 11 различни додатоци.
Редовно го користам за бричење а со коронава и за шишање. За тело не, бидејќи имам друг.
Со едно полнење тера 4 бричења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom