Предлог за филм со кратка рецензија

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Dune 1984 vs Dune 2021

Нема да пишувам одделни рецензии. Првиот го гледав кога имав 6 - 7 години на VHS и се сеќавам дека ништо не разбрав, па викам ај пак ќе го гледам сега. Ако го оценувам како комплетен филм, ќе кажам дека е тоа многу лош филм. Мислам настаните се лепени колку да се каже дека треба да се случат, се гледа дека снемале средства, па почнале да импровизираат. Јас книгата ја немам читано, али да пробаш да ставиш 800 страни книга во 2 саати филм е осудено на пропаст. И го сфаќам Линч кога кажува дека не треба да се нафаќаш да снимаш филм кога знаеш дека нема да излезе како што очекуваш. Ај што студијата неќеле да вложуваат уште пари пошто огромна сума на пари била поторшена на препродукција на Дуна-та на Жодоровски која траела скоро 5 години и потрошиле некаде околу 5 милиони долари од вкупен буџет од 14 милиони долари за тоа време. Студијата и не сакале филмот да трае повеќе од 2 саата, што е смешно во најмала рака, додека Жодоровски да речеме имал план да филмот/серијалот филмови трае помеѓу 10 и 14 саати. Заради тоа и Линч кажува дека правењето на филмов за него било кошмар. Друг дел кој доста ми беше чуден е константното шепотење на ликовите во филмот. Зошто? Мислам разбирам, кога шепотиш мудри мисли и во позадина дуваат силни пустински ветришта додека во исто време оди и Prophecy на Brian Eno, а ти се наоѓаш во темна пустина опкружен со џиновски пустиински црви, дава некоја доза на мистичност и го прави филмот поистрипан, ама не да се потпираш на таа финта низ цел филм. Иако филмов излегол во 1984 год. имав чувство дека е сниман во 50 ти или од 60 ти години, особено во делот на глумата, премногу драматизирање и overacting, ликовите постојано изговараат некакви мудрости, па се прашуваш дали не гледаш некаква античка трагедија? И она што најмногу ми сметаше е што, иако ја немаш читано книгата, осеќаш дека настаните некакао се fast forwarded. Тоа особено се забележува во вториот дел од филмот.

Во однос на денешниот Dune би рекол дека сум задоволен, ко што кажав неколку пати, ја немам читано книгата и не можам да кажам дека со сигурност ова е совршената адаптација на делото на Френк Херберт. Денешниов филм би рекол дека е римејк или подобрување и надградување на тој од 1984. Денис/Дени Вилнев полека постанува еден од најдобрите режисери за мене, ако не и најдобар сај фај режисер во моментов со култни дела ко Блејд Ранер и Arrival позади себе, плус сега и Dune. Да земе да умеша прсти во Alien универзумот, аууу сине, во секој случај многу повеќе од преварата Крис Нолан и неговите мучкалици. Во однос на филмот не очекувајте некој додатен lore пошто ќе се разочарате, приказната е таа, во превод не очекувајте дека ќе ја гледате Дуна на Жодоровски. Доста фанови почнуваат веднаш со напади и критики, пошто очекуваат дека филмот треба да им ја прераскаже книгата, со настаните онака ко што тие си ги замислиле, ништо не може да биде подобро од книгата. Моето резонирање е дека ако филмот е успех, а по се изгледа веќе е, ќе има уште многу сиквели и приквели, што е одлична вест. Да речеме Dune: The Sisterhood е веќе во најава . Имам чувство дека оваа верзија на филмот и повеќе се држела до изворните материјали односно книгата во споредба со претходникот, има доста борби со мечеви/сечила што не е случај со филмот од 1984 да речеме. Некои ликови од книгата да речеме добиваат многу повеќе screen time споредено со филмот од 1984 год., како што е случајот со Данкан Ајдахо (Џејсон Момоа) кој во филмот од 1984 год. дали се појавува во две сцени, Турфур да речеме не е толку експониран тука. Инаку во однос на тоа како филмот изгледа визуелно, Dune 2021 ја поставува летвичката прилично високо. Во филмот од 1984 да речеме практично и не гледаме како Каладан изгледа, планетата на куќа Атрејдис. Додека тука имаме прекрасни снимки од истата, мислам дека е снимано некаде во Норвешка и e целосна спротивност на планетата Аракис. Домот на куќа Харконен, мракови и темници, сивила, мислиш дека се наоѓаш во напуштен вонземјански храм или вселенска станица. Баронот Владимир Харконен, збори помалку и се издерава помалку, али е доста поубедлив како лик. Кога ќе размислам Денис Вилнев практикува да покажува повеќе отколку работите на гледачот да му ги пренесува преку дијалог, а верувајте филмов е гозба за очите, иако го гледав дома на тв, можам да го замислам чувството да го гледате во кино со музиката на Ханс Зимер, "моќно" ќе биде преслаб збор да ви го опише чувството. Иако кога сме кај музиката, саундтракот на филмот од 1984 год е врвно уметничко достигнување и не може да се спореди со ништо. Темата Prophecy е такво дело што колку и да мислам, нема да најдам соодветни зборови кои ќе опишат колку е величенствена темата, трансцедира во нешто возвишено, надчовечко...


ме потсетува на тоа како би сакал да изгледа мојот последен изгрев на сонце тука на земјата. Како што веќе кажав, прекрасни глетки и кадри, визиите на Пол се исто така ремек дело, Лејди Џесика е преубава, Чани\Зендаја и не баш, би можел да поминам и без неа. За мене без сомнеж ова ќе биде филмот на 2021 год. 9 од 10
Да се доискажам на постов од пред 3 години за вториот дел. World building от е просто ремек дело на филмскиов серијал, јас буквално го доживеав и видов Аракис, повисоко ниво од ова би било augmented reality cinema каде гледачот би бил дел од самиот филм, али пак е доживување упм и вака. Првиот дел го сереа многу луѓе кои немаа прочитано/гледано ништо околу бексторито и лорот на Дина универзумот, а ова е само одлично надоврзување на првиот дел, ништо повеќе, ништо помалку. Според реакцииве од некои рецензии очекував чуда и не ги добив, што не значи дека е лош филмов, напротив одличен е и го добив тоа што го очекував од Дени Вилнев. Нека иде нека му објасни на Камерон како за неколку години се снима ремек дело. Се слагам дека Вилнев ја добил приказната на готово, во споредба со Камерон кој морал да ја измисли, па дури и да измисли нови јазици али неспоредливи се разликите во квалитет ако се земе временскиот пеиод за кој се снимени двата филма (зборам за последниот Аватар). А да, двојкава го прави првиот филм од 1984 год да личи на Дизни филм, а се сеќавам со Иосоно на една друга тема се контрав и ликот ме убедуваше дека тој од 1984 бил боље пошто повеќе дијалог имало, тука само празни кадри од пустини имало. А баш у кецот е најмистичната сцена каде Пол Атреидис или сега Муаддиб Усул ака Лисан Ал Гаиб ака Махди ака Кизах Хадерах има прв допир со спајс меланж и апла истрипа и почна да слуша гласови и да гледа визии односно стварите наведени во пророштвото. Али не све мора да биде изџвакано нели? Е да Феуд Раута ми беше чуден, не викам лош, али ко од Елиен Прометеус да беше излезен односно на спејс џокеј личеше :), дека ја очекував пак Стинг да искочи на дуел. :) Аууу колку сакам да има приквели пошто Херберт нема напишано книги за тој период односно борбата на човештвото против АИ и настнокот на империјата и куќите. За идните дејствија веќе постои снимено нешто кое што се нарекува Децата на дината и е тв серијал од 2000 ти.


ако ве инересира повеќе околу бексторито на целиот универзум каналов вреди да се следи


плејлистава е вредна да се погледне


и нормално постов морам да го завршам со Брајан Ино

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Го гледав Дина 2, 10/10. Пристрасен сум кон франшизата бидејќи е една од првите филмови и книги кои ме внесе во научната фантастика а и секој филм кој ќе ме воодушеви и ќе ме тера да мислам и да се навраќам на него откако ќе го изгледам има оцена плус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom