Предлог за серии и кратки рецензии

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Одамна ја гледав 1 сезона (ТОП), втора почнав не ме воодушеви на старт, прекинав околу 3та епиз.
The Killing 2013
Twilight Zone (60s)
The Fall
The Shield
Godless
The Americans
Louie
It's Always Sunny in Philadelphia
Billions
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
Undone

Топла препорака од мене за анимиранава серија која многу потсеќа на Waking Life и A Scanner Darkly од Линклатер, не само по начинот на анимација туку и во раскажувањето на приказната.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Добра комедија на Нетфликс? Само да не е форсиран хумор(How I Met Your Mother) и да нема смеање у позадину.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.190
Поени од реакции
19.270
Narcos и Narcos : Mexico.

Ова се драматизирани серии за Пабло Ескобар (Narcos) и Мигуел Феликс Галардо (Narcos : Mexico), борбата на DEA и полицијата против нив како и самото опшество кое е фатено во вкрстен оган помеѓу нив.

Мислам дека е за секој кого го интересира акција, интрига, драма па и историја. Серииве не ги гледав само како филм туку како и слика како животот во Колумбија и Мексико станува пекол од осумдесетите па се до денес и тоа ми беше всушност и главен мотив за нивно гледање.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Интересна серија на Нетфликс е Warrior Nun работена според истоимениот стрип. Серијата е Европска и во главна улога е убавата португалка Алба Баптиста и неизбежниот Жоакин де Алмеида. Се работи за таен Ватикански ордер кој се бори против демони од пеколот.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Ted Lasso - 2020

Oваа серија е ова годиште, веќе 8 епизоди има и ги изгледав сите нормално и ми се допаѓа серијава..

Иначе, серијава е комедија, се работи за тренер од Америка кој тренирал амерички фудбал (морам да напоменам од долните лиги) кој доаѓа во Англија да тренира премиерлигаш од Лондон.. Нормално, од американ фудбол се префрла на сокер, и заедно со неговиот помошник асистент (исто амер) праат фокинг комедии, а сите фанови ги мразат.. Ќе следи мал спојлер, доколку некој сака да дознае зошто е баш тој донесен како тренер на лондонски премиерлигаш..

газдата на клубот се развел од жената поради млада пи*ка, а у поделба на имотот фудбалскиов клуб и припаднал на бившата жена, е сеа оваа за да му врати, носи рандом американ фудбал тренер за да го унакази клубот, кој всушност е најголемата љубов на нејзиниот бивш маж
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
P Valley оригинално емитувана на Starz, јас ја гледав првата сезона на торент.


Серијава е сконцентрирана околу стриптиз клубот Пинк и се она што им се случува на девојките и газдата на клубот.
Обично не следам драма серии, ама оваа ми се допадна, пред се поради трите девојки кои го носат дејството на серијата, ама и заплетот е одлично направен.
Серијава третира теми како домашно насилство, религија, криминал, забава.

Ја навија и втората сезона. Другарка ми Кортни што работеше како балерина на брод се обидува да упадне во серијава.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Ја гледа некој Better Things, вреди ли да се гледа? 4 сезони има серијава и 40+ епизоди не знам дали да ја почнам, голема обврска се чини.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.357
За мераклии на добра кринџ комедија во оваа прилика би ја препорачал Peep Show, иако сум свесен дека таквите ја имаат изгледано многу веројатно.
Во кратки црти, POV формат низ згодите и незгодите на двајца цимери од кои едниот е добри ситуиран ама социјално несоодветен или неспособен, не го знам точно терминот ама верувајте ми дека сите знаеме по еден таков, другиот е ленштина безработна што прежива на грбот на првиот со тоа што е малце социјално поприкладен.

Тука се додаваат и внатрешни монолози во real time на главните ликови што ја прават уште поинтересна работата и одлично изградени споредни ликови. Кога ќе зацапа човек во серијава, после одредено време не знае што е смешно што е тажно. Не е за фанови на Френдс или Биг Бенг или Каса де Папел . Треба да имаш облак во душата за да се смееш на ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom