Предлог за серии и кратки рецензии

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
The Inbetweeners
4 гик пријателчиња се обидуваат да легнат некоја женска, и тешко им успева. Британски хумор до јаја.
Испадна и долгометражен со нив. И вреди да се изгледаат. 3 сезони со по 6 епизоди.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Psych



Серијава е најзакон у свет. Крими/комедија. Случаите кои ги истражуваат се многу интересни, али шегите на главниот лик се врвни, стварно сум се ваљала на земја од смеење. Главниот лик е стварно добар импровизатор.
Содржината е за Шон, кој има моќ за запазување на детали. Откако ќе реши еден случај лажејќи дека е видовит, полицијата ќе го вработа, него и неговиот најдобар другар Гас.
Серијава е од типот на Монк, значи на сите на кои им се допаднала Монк гарант и оваа ќе им се допадне.
Друго, Шон и Гас прават многу референци на филмови. Пример:
Burton 'Gus' Guster: Brazilian airport codes. How do you know that?
Shawn Spencer: I lived in an airport for a month, Gus.
Burton 'Gus' Guster: That was Tom Hanks in The Terminal.
Освен тоа, во поголем дел од епизодите се јавува ананас, тоа е како inside joke. Шон на пример, увек на поклон носи ананас у машњиче.



И мора да додадам, ова е единствената серија на која ја гледам и најавната шпица. Освен што песната е интересна, таа се менува. Во епизодите во кои дејството се одвива на Божиќ, таа е божиќна, во епизодите со убиства на снимање на шпански серии/боливудски серии, таа станува шпанска/индиска. Закон.

Еве дел од зезанциите:

Shawn Spencer: The important thing is that you got your cover story.
Reporter: Actually, it's page 64.
Shawn Spencer: It really depends on how you fold it, doesn't it?

Shawn Spencer: Good morning detectives, collecting money for the Policeman's ball?
Carlton Lassiter: We don't have balls.
Shawn Spencer: I honestly have no response to that.

Carlton Lassiter: I need to get something off my chest.
Shawn Spencer: Is it your shirt? Please say no.

Burton 'Gus' Guster: Shawn? What the heck are you doing here?
Shawn Spencer: I should ask you the same question.
Burton 'Gus' Guster: I work here!
Shawn Spencer: I should ask you a different question.
Се надоврзувам на srcee серијата ми е омилена и најјака е :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
The Killing (2011) е одлична драма - мистерија и релативно непозната серија, која ве придобива со ненормалното чуство кое го долувува, и е ункатна од тој аспект, мистериозно-мелахноично-длабоко-емотивно-реална е најкратко како би ја опишал, а да ова све обвиткано со доста добро сценарио, и одлична камера, како и саундтрак, но и фотографија.

Од мене има 8.5/10, дефинитивно вреди да се изгледа, пред се заради чуството кое го предизвикува додека ја гледате, иако се обидов да го опишам истото, се додека не се погледне неможам да ви доловам за што се работи, многу чудно добра серија (y)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Глеам на Сител ја рекламираат наскоро серијата The 4400 мислам вака се викаше... Па сеа да ми кажи некој дали вреди да ја гледам ? :)))
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Симни си неколку епизоди и види? не ве разбирам зарем чекате на TV за да гледате серија? :(
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
^^Па таа ја даваа еднаш, сега пак ќе ја даваат?
Јас загледав некоја епизода тогаш, онака интересни беа, ама после не знам дали ја прекинаа или што се случи...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Една од најдобрите серии што сум ги гледал, за жал кога беа тие штрајковите во Холивуд прекинаа со снимање...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што се дешава во таа 4400 во кратки цри некој нека каже?
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Што се дешава во таа 4400 во кратки црти некој нека каже?
во еден ден 4400 луѓе исчезнуваат на подолг период, се враќаат ама не се истите како порано, слична на Heroes, пократко од ова не може

Боље е од Херои? Да знам дали воопшто да ја гледам.
според мене, не
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
во еден ден 4400 луѓе исчезнуваат на подолг период, се враќаат ама не се истите како порано, слична на Heroes, пократко од ова не може
Боље е од Херои? Да знам дали воопшто да ја гледам.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Боље е од Херои? Да знам дали воопшто да ја гледам.
De gustibus non est disputandum ... сепак е до вкус. за мене е подобра, тебе може нема да ти се допадне. А и критиките се подобри, ако ти се допаднала Херои ќе ти се допадне и ова, најверојатно
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
De gustibus non est disputandum ... сепак е до вкус. за мене е подобра, тебе може нема да ти се допадне. А и критиките се подобри, ако ти се допаднала Херои ќе ти се допадне и ова, најверојатно
Ќе почнам и со таа.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
De gustibus non est disputandum ... сепак е до вкус. за мене е подобра, тебе може нема да ти се допадне. А и критиките се подобри, ако ти се допаднала Херои ќе ти се допадне и ова, најверојатно
А ако не ми се допаднала Херои?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сите што не ја гледаат The Vampires Dairies им препорачувам да ја почнат, секако, ако сакаат вампири и врколаци + тинејџерски. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom