Предлог Карго

Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Проблемот е што имаат премногу работа а се малку луѓе вработени. Јас секогаш кога ќе појдам во канцеларијата на ред чекаат минимум 5-6 клиенти а пратки примаат/даваат само двајца вработени. Телефоните кога им ѕвонат воопшто не ги погледнуват затоа што се во гужва.
Во последно време неколку пати праќам преку DelCo (затоа што единствени работат после 17ч) и кога ќе појдам таму нема никој освен вработените.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Карантините помина, веќе нема ограничувања во работното време на карго службите. Препорака некоја фирма за праќање на пратки што работи професионално ?
Автоматски споено мислење:

Проблемот е што имаат премногу работа а се малку луѓе вработени. Јас секогаш кога ќе појдам во канцеларијата на ред чекаат минимум 5-6 клиенти а пратки примаат/даваат само двајца вработени. Телефоните кога им ѕвонат воопшто не ги погледнуват затоа што се во гужва.
Во последно време неколку пати праќам преку DelCo (затоа што единствени работат после 17ч) и кога ќе појдам таму нема никој освен вработените.
Соработуваш уште со Delco им звонев накај 19 часот ама никој не крена, пишува дека работат до 8 ?
Автоматски споено мислење:

Нешто повеќе за нив, долго време соработуваш, како си задоволен ?
Автоматски споено мислење:

Некое карго/пошта, освен DelCo, што работи до 17 часот или подоцна?
Најде некоја ?
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.350
Карантините помина, веќе нема ограничувања во работното време на карго службите. Препорака некоја фирма за праќање на пратки што работи професионално ?
Автоматски споено мислење:



Соработуваш уште со Delco им звонев накај 19 часот ама никој не крена, пишува дека работат до 8 ?
Автоматски споено мислење:



Нешто повеќе за нив, долго време соработуваш, како си задоволен ?
Автоматски споено мислење:



Најде некоја ?
Falkon се убедливо најдобри! :)
Карго експрес ни на душман не би му ги препорачал. Понесериозна компанија немам сретнато. Никогаш повеќе не би испратил пратка преку нив, па да се и последна фирма за испорака.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Falkon се убедливо најдобри! :)
Карго експрес ни на душман не би му ги препорачај. Понесериозна компанија немам сретнато. Никогаш повеќе не би испратил пратка преку нив, па да се и последна фирма за испорака.
Фала, ќе ги имам на ум.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Фала, ќе ги имам на ум.
Јас со Карго Експрес раскрстив одамна, како што рече @Acid , не би пратил, боље да не заработам, него да ме подјебаваат така, па изгубена, па оштетена, па не е однесена, па не се јавиле, па утнале град...

Со Брза Пратка имам океј искуство, само некад е проблем кога ќе нарача некој од малите градови или село од малите градови, па не е доставена за еден ден. Ретко грешат нешто или да забушаваат, ама знае да се случи.

Исто, со Пост Експрес имав лошо искуство, од 5 пратки на кои е платена доставата од моја страна, на 3 се случи куририте (мочковци некои) од другата страна да лажат дека не е платено од мене, за да си стават пари у џеб, а на клиентот што ја чека пратката му треба, и не сака да се расправа, па доплаќа уште 130-150 денари.

За сега Брза Пратка се најокеј, Карго се за греота.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Јас со Карго Експрес раскрстив одамна, како што рече @Acid , не би пратил, боље да не заработам, него да ме подјебаваат така, па изгубена, па оштетена, па не е однесена, па не се јавиле, па утнале град...

Со Брза Пратка имам океј искуство, само некад е проблем кога ќе нарача некој од малите градови или село од малите градови, па не е доставена за еден ден. Ретко грешат нешто или да забушаваат, ама знае да се случи.

Исто, со Пост Експрес имав лошо искуство, од 5 пратки на кои е платена доставата од моја страна, на 3 се случи куририте (мочковци некои) од другата страна да лажат дека не е платено од мене, за да си стават пари у џеб, а на клиентот што ја чека пратката му треба, и не сака да се расправа, па доплаќа уште 130-150 денари.

За сега Брза Пратка се најокеј, Карго се за греота.
По интернетов кај и да прочитам за Карго експрес само лоши коментари.
У глобала ако не те мрзи може да напишеш како функционираш со брза пратка или пак некој друг нека напише со некоја друга компанија. Имаат систем/страна нешто кај можеш да водиш евиденција до кај е пратката, дали ги подигаат пратките од договорено место, како се со враќање на парите од кога ќе се предаде пратката. Досега сум немал искуство со соработка со карго служби, а по интернетов доста негативни искуства има. Како и да е фала на советот и на тебе.
Автоматски споено мислење:

Јас со Карго Експрес раскрстив одамна, како што рече @Acid , не би пратил, боље да не заработам, него да ме подјебаваат така, па изгубена, па оштетена, па не е однесена, па не се јавиле, па утнале град...

Со Брза Пратка имам океј искуство, само некад е проблем кога ќе нарача некој од малите градови или село од малите градови, па не е доставена за еден ден. Ретко грешат нешто или да забушаваат, ама знае да се случи.

Исто, со Пост Експрес имав лошо искуство, од 5 пратки на кои е платена доставата од моја страна, на 3 се случи куририте (мочковци некои) од другата страна да лажат дека не е платено од мене, за да си стават пари у џеб, а на клиентот што ја чека пратката му треба, и не сака да се расправа, па доплаќа уште 130-150 денари.

За сега Брза Пратка се најокеј, Карго се за греота.
По интернетов кај и да прочитам за Карго експрес само лоши коментари.
У глобала ако не те мрзи може да напишеш како функционираш со брза пратка или пак некој друг нека напише со некоја друга компанија. Имаат систем/страна нешто кај можеш да водиш евиденција до кај е пратката, дали ги подигаат пратките од договорено место, како се со враќање на парите од кога ќе се предаде пратката. Досега сум немал искуство со соработка со карго служби, а по интернетов доста негативни искуства има. Како и да е фала на советот и на тебе.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Карго Експрес ви е гигант за сите останати брзи пошти, ако не сте информирани за колку време ќе стигне пратката до саканата локација, пошто не се прави телепортинг до зафрлени села, не сте ја спаковале уредно со назнака кршливо или итно, не сте напишале точен број за контакт - ниедно карго нема да ви чини..... Ако ви се брза за некоја пратка по такси пратете па платете го таксито
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
По интернетов кај и да прочитам за Карго експрес само лоши коментари.
У глобала ако не те мрзи може да напишеш како функционираш со брза пратка или пак некој друг нека напише со некоја друга компанија. Имаат систем/страна нешто кај можеш да водиш евиденција до кај е пратката, дали ги подигаат пратките од договорено место, како се со враќање на парите од кога ќе се предаде пратката. Досега сум немал искуство со соработка со карго служби, а по интернетов доста негативни искуства има. Како и да е фала на советот и на тебе.
Јас не ги пратам на интернет до кај се пратките, не го ажурираат тоа редовно. У принцип во поголемите градови стига за еден работен ден, ако ја однесеш пред го пратат комбето во централа. Јас праќам од базата во Аеродром, и таму ако ја оставам пред 15:30, ја носат во централа (ваљда саем), и после тоа ги праќаат по градови, и утредента (ако е работен) стига. Знаат да не се јават на тој што ја очекува, но тоа се случува ретко. Парите за 2-3 дена можеш да ги подигнеш откако ќе ја примат пратката.

Ако има база во градот кај што праќаш, немаш многу проблеми. Проблем е ако немаат многу пратки за некој град, карикирам Виница, и сега таму носат 1-2 пати неделно, не секој ден.

До адреса се доплаќа 20-30 денари плус, така да тоа ќе си договараш со клиентите. Инаку кога ќе пратиш ти даваат ливче печатено (не рачно пишувано како кај КаргоЕкспрес) каде што се наведени сите потребни податоци, како и број на товарителница (односно број на пратка). Можеш да ја провериш до кај е на нет, ама некогаш не ги ажурираат точно.

Не е дека се беспрекорни, ама за КаргоЕкспрес се ДХЛ.
Автоматски споено мислење:

Карго Експрес ви е гигант за сите останати брзи пошти, ако не сте информирани за колку време ќе стигне пратката до саканата локација, пошто не се прави телепортинг до зафрлени села, не сте ја спаковале уредно со назнака кршливо или итно, не сте напишале точен број за контакт - ниедно карго нема да ви чини..... Ако ви се брза за некоја пратка по такси пратете па платете го таксито
Гигант во што? Само предноста им е што носат до секое село, иначе се катастрофа, што дека се поевтини за 20 денари од другите, шипки да им пуштиш ќе ти ги здробат, не па нешто помеко. Не дај боже да пратиш нешто што вреди многу, а не изгледа така, одма магично го снемува, па после ден-два го наоѓаат. Еднаш пакет од 10 кила, што е и гломазен, не можеа да го најдат 2 дена, мислиш пенкало имам пратено па го изгубиле...
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.350
Карго Експрес ви е гигант за сите останати брзи пошти, ако не сте информирани за колку време ќе стигне пратката до саканата локација, пошто не се прави телепортинг до зафрлени села, не сте ја спаковале уредно со назнака кршливо или итно, не сте напишале точен број за контакт - ниедно карго нема да ви чини..... Ако ви се брза за некоја пратка по такси пратете па платете го таксито
Карго се шупаци невидени. Со склучен договор да ги викнеш да подигнат пратка и да ги нема 5 дена, па да им се јавиш и да ти кажат дека ќе дојдат утре и пак да не дојдат, па да им се јавиш пак и да ти кажат дека "резервациите не се префрлаат за друг ден" треба да се стварно чакнати во паметот.

Фалкон имаат подобар тракинг и од странциве. Си ги порачуваш преку интернет, доаѓаат најчесто за саат и во секој момент знаеш каде е пратката (се е ажурирано одма).
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас најдобро искуство имам со Карго Експрес.
Праќам пратки често, никогаш не сум имал проблеми.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Карантините помина, веќе нема ограничувања во работното време на карго службите. Препорака некоја фирма за праќање на пратки што работи професионално ?
Автоматски споено мислење:



Соработуваш уште со Delco им звонев накај 19 часот ама никој не крена, пишува дека работат до 8 ?
Автоматски споено мислење:



Нешто повеќе за нив, долго време соработуваш, како си задоволен ?
Автоматски споено мислење:



Најде некоја ?
Заради различни причини во последно време соработувам со 3 фирми.

ДелКо - единствени работат после 16 ч. Цена на пратка со откуп 170 ден.

Карго Експрес - единствени (имам прашано на 2-3 места) што подигаат пратка од Скопје, Центар.
Цена на пратка со откуп 150 ден.

Брза Пратка - Најбиску ми се (+ најевтини се). Цена на пратка со откуп 130 ден.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.483
Само со Карго Експрес имам искуство,ОК услуга, дечките што ми носат пликоа се ОК, немам никакви поплаки засега.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Карго се шупаци невидени. Со склучен договор да ги викнеш да подигнат пратка и да ги нема 5 дена, па да им се јавиш и да ти кажат дека ќе дојдат утре и пак да не дојдат, па да им се јавиш пак и да ти кажат дека "резервациите не се префрлаат за друг ден" треба да се стварно чакнати во паметот.

Фалкон имаат подобар тракинг и од странциве. Си ги порачуваш преку интернет, доаѓаат најчесто за саат и во секој момент знаеш каде е пратката (се е ажурирано одма).
имаат многу работа и не можат да постигнат сегде - е логичниот одговор

најстабилното карго се во МКД кој сака може што сака да каже..............другите се со лимитиран број на возила или лимитиран број на професионален кадар,а тракингот на секои 5 минути да ти титка за нешто освен реклама ама баш не значи ништо овде кај нас....или е уредна доставата или не е,а дали ја зел шоферот пратката па отишол во ВЦ или на кафе или на ручек или шопинг ама баш ништо не значи,се гледа за колку време е доставена на која дестинација
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.350
имаат многу работа и не можат да постигнат сегде - е логичниот одговор

најстабилното карго се во МКД кој сака може што сака да каже..............другите се со лимитиран број на возила или лимитиран број на професионален кадар,а тракингот на секои 5 минути да ти титка за нешто освен реклама ама баш не значи ништо овде кај нас....или е уредна доставата или не е,а дали ја зел шоферот пратката па отишол во ВЦ или на кафе или на ручек или шопинг ама баш ништо не значи,се гледа за колку време е доставена на која дестинација
Како да ти кажам, ама како корисник на услуга, стварно не ме интересира дали имаат интерни проблеми со капацитетот. Коректно е да се каже "господине, жалиме, не можеме да стигнеме денес" и ќе викнам друга служба за да ја преземе пратката. Да те лажат дека ќе дојдат "утре" 3 пати е шупачки и крајно непрофесионално.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Заради различни причини во последно време соработувам со 3 фирми.

ДелКо - единствени работат после 16 ч. Цена на пратка со откуп 170 ден.

Карго Експрес - единствени (имам прашано на 2-3 места) што подигаат пратка од Скопје, Центар.
Цена на пратка со откуп 150 ден.

Брза Пратка - Најбиску ми се (+ најевтини се). Цена на пратка со откуп 130 ден.
Фала на одговорот. Досега што се распрашував по луѓе за delco и falcon logistic најпозитивни работи слушнав. Ќе пробам со нив две па ќе видам како ќе иде.
Автоматски споено мислење:

Заради различни причини во последно време соработувам со 3 фирми.

ДелКо - единствени работат после 16 ч. Цена на пратка со откуп 170 ден.

Карго Експрес - единствени (имам прашано на 2-3 места) што подигаат пратка од Скопје, Центар.
Цена на пратка со откуп 150 ден.

Брза Пратка - Најбиску ми се (+ најевтини се). Цена на пратка со откуп 130 ден.
Фала на одговорот. Досега што се распрашував по луѓе за delco и falcon logistic најпозитивни работи слушнав. Ќе пробам со нив две па ќе видам како ќе иде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom