Предбрачен договор

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Во случај на развод и да немате потпишано предбрачен договор партнерот не може да ти го земе тоа што си го стекнал пред брак.
Исто така во случај на развод,имотот стекнат во брак неможе еден партнер да земе се туку ќе добие дел толку колку што допринел.
Kade go procita ova? :-D :-D :-D
Па сигѕурно нема де го делам со тебе имотот стекнат пред брак,а богами и ако сме биле во брак 20 и повеќе години од кои ти пола и повеќе не си работела а кога си работела зи зимала едвај 8-15000 денари а јас цело време 60-70000 денари дека нема да добиеш толку колку што мислиш дека сакаш
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.799
Исто така во случај на развод,имотот стекнат во брак неможе еден партнер да земе се туку ќе добие дел толку колку што допринел.
Da znaesh kako samo mozhe ednata strana da si ostane so eden krevet i kufer alishta ama ajde...
Ni vo prikaznite vekje ne e taka, se koristat finti koi se dosta lesni a i ako imash vrski togash mozes da si zadrzis 90% od rabotite.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Samo dobar advokat I drugata strana bi ostanala bez nisto samo alistata.Moja prijatelka so dobar advokata mu zede se
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
928
Поени од реакции
1.519
Сакав да отворам тема, ама гледам дека имало иако е полна со застарени мачо мислења. Па дечки, вие пресно женети и мажени, дали кај нас стана пракса да се прават предбрачни договори? Разводи гледаме дека врие, жениве се повеќе се сексаат наоколу и не се придржаваат кон брачните ветувања...?
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Сакав да отворам тема, ама гледам дека имало иако е полна со застарени мачо мислења.
Застарени? Жените кога инсистираат на предбрачен договор вие феминистичките џепарки ги поддржувате. Мажите кога инсистираат на таков договор вие ги опсипувате тие мажи со говор на срамотење. Бил недоверлив, имал застарени мачо мислења, а што со љубовта, итн.
Од суштество што себеси во секоја ситуација се гледа како жртва не може да се очекува етичко однесување.
Еве Ријана на пример одбива да стапи во брак со таткото на нејзиното дете (некојси таму рапер) зашто требало долго време нејзините адвокати да состават предбрачен договор па затоа таа ќе си остане самохрана мајка. Не гледам дека вие феминистиците скокате веднаш да ја канцелирате Ријана, бојкотирате, да ја прашате “а што со љубовта?“, да ѝ порачате дека е недоверлива... не, напротив- вие ѝ аплаудирате дека била паметна.
Men are in love, women are in business.
Настрана тоа што познативе фаци во мнозинството случаи се лигави карактери на кои никој не би им обрнал внимание ни две секунди да не се експонирани во јавноста. Но тие се јавни личности со јавно експонирани лични животни стории па затоа се земаат за пример.
И настрана тоа што предбрачниот договор во случај на развод вреди исто колку и тоалетна хартија кога мажот е во добитна комбинација.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
928
Поени од реакции
1.519

Kajgana Shop

На врв Bottom