Предбрачен договор

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Абе денес може да си спремен животот да го дадеш за некој,а веќе утре да сакаш да го убиеш.Луѓе сме таква ни е природата.Сум бил сведок на безброј такви врски/бракови во кој ги гледаш среќни неможеш да ги замислиш раздвоени,утре пуф очи неќат да си видат.На стариот другар беше 15 години у брак,ги глеадаш се гушкаат,се лапаат на 40 и кусур ко тинејџери.Месец-два ги немавме видено,доаѓа типов кај нас и оп оваа ја фатил со некој шврљала,се разведуваат,дрпачкава потешко од стап цел живот немаше дигнато,али ко демек мајка,придонесувала со домаќинлук(жими таквото децата по бабите израснаа али кај ќе докажеш)и оп куќата на Водно за која овој цел живот рмбачеше кај неа припадна.Епа нече мочи,и да сум затрескан до коске нема шанси ни полско веце на мое име да иам дур сум у брак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Глеј те си ги жените како капка на дланка, за да немаат причина да ви бараат развод. Иначе отиде јабана се што имате. :D
Да, да, ова е држава Калифорнија, кај шо судот, при развод, безрезервно истапува во корист на слабите и правдата, воопшто. :pos:

Да не се лажеме, тоа на филмови само. Кај нас не е баш така. Никогаш еден суд кај нас, во толкав размер не лишил некого при развод, како што глеаме по филмови или вести од запад. Има случаи кај што добила жената нешто, али да не се залажувате дека некад ќе поминете при развод, на суд како што тоа го гледате на медиуми.

Кај нас, број еден по влијателност за исход се ВРСКИ, ако ги имате, ќе биде полесно, што и да е.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да, да, ова е држава Калифорнија, кај шо судот, при развод, безрезервно истапува во корист на слабите и правдата, воопшто. :pos:

Да не се лажеме, тоа на филмови само. Кај нас не е баш така. Никогаш еден суд кај нас, во толкав размер не лишил некого при развод, како што глеаме по филмови или вести од запад. Има случаи кај што добила жената нешто, али да не се залажувате дека некад ќе поминете при развод, на суд како што тоа го гледате на медиуми.

Кај нас, број еден по влијателност за исход се ВРСКИ, ако ги имате, ќе биде полесно, што и да е.
Да. Ако жената има врски и добар адвокат, може да ти земе доста од тоа што го поседуваш. Или мажот, не е битно која страна е побогата. А за како функционираат судовите кај нас, не сакам ни да коментирам. Ќе се изнервирам одма. Посебно па за случаи на развод. Тоа е страшно дури, ептен страшно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Љубовта, често се чини во пракса, дека е помала од животот. Односно, еден живот е предолг за една љубов. Врски и брак од дваесет или триесет години, па се разведуваат. Некои културно, а повеќето не.
Не знаеш утре (- за кусур време) како ќе се смени партнерот или во што ќе се претвориш ти. Кога ќе дојде таквиот момент, можеби некој од партнерите би посакал да имаше напраено предбрачен договор. Особено во контекст на предходниот мој пост, каде што зборам за корумпираноста на судството.
Одтука, на страна вечна љубав и доверба, можеби и не е така страшна идеја прдбрачен договор, посебно ако постојат поголеми разлики во материјалните добра со кои партнерите влегуваат во заедница.

Не сакам да зборам за случаи (кои ги има кај нас) кај што едниот партнер влегува во брак со задни намери - по неколку години брак, се разведува за да го исцица економски другиот. Можам и целиот случај да го опишам, али за да не должам - нема.

Да. Ако жената има врски и добар адвокат, може да ти земе доста од тоа што го поседуваш. Или мажот, не е битно која страна е побогата. А за како функционираат судовите кај нас, не сакам ни да коментирам. Ќе се изнервирам одма. Посебно па за случаи на развод. Тоа е страшно дури, ептен страшно.
Така е. Кој има врски тој ќе победи - просто, но вистинито.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
481
Да, да, ова е држава Калифорнија, кај шо судот, при развод, безрезервно истапува во корист на слабите и правдата, воопшто. :pos:

Да не се лажеме, тоа на филмови само. Кај нас не е баш така. Никогаш еден суд кај нас, во толкав размер не лишил некого при развод, како што глеаме по филмови или вести од запад. Има случаи кај што добила жената нешто, али да не се залажувате дека некад ќе поминете при развод, на суд како што тоа го гледате на медиуми.

Кај нас, број еден по влијателност за исход се ВРСКИ, ако ги имате, ќе биде полесно, што и да е.
Значи да си бараме врски уште од сега?:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Во случај на развод и да немате потпишано предбрачен договор партнерот не може да ти го земе тоа што си го стекнал пред брак.
Исто така во случај на развод,имотот стекнат во брак неможе еден партнер да земе се туку ќе добие дел толку колку што допринел.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Во случај на развод и да немате потпишано предбрачен договор партнерот не може да ти го земе тоа што си го стекнал пред брак.
Исто така во случај на развод,имотот стекнат во брак неможе еден партнер да земе се туку ќе добие дел толку колку што допринел.
Kade go procita ova? :-D :-D :-D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom