Предбрачен договор

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
Како што гледам овде уште од поодамна пред да се оди на матичар младенците одат - на адвокат
за да си ги договорат обврските во случај на развод. И тоа е веќе многу нормална работа и скоро да е процедура и никој не се чуди на тоа веќе... А и најдобро е така... никој не сака она што го стварал цел живот да го изгуби затоа што другиот е ајван во бракот... И веќе е многу ретко некој да останал на улица или да му земал све на другиот... Обично секој си го зема тоа што го донел во бракот плус се дели заедничкото спрем договорот од пред бракот...

дали е оправдано ова??? и дали вие би потпишале предбрачен договор?
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Ако не се мажиш поради интерес не гледам зошто потпишувањето би било проблем.Јас сум за.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
Ако не се мажиш поради интерес не гледам зошто потпишувањето би било проблем.Јас сум за.
значи тебе не ти е проблем партнерот со кој идеш 10 години пример да ти каже ај да потпишеме предбрачен договор нема да се почувствуаш у тој момент разочаран, нема да помислиш дека не ти верува???
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Штом некој бара од мене да потпишам предбрачен договор,очигледно не е сигурен во мојата љубов кон него,и очекува утре-другиден да го оставам.Во таков случај јас ќе го оставам уште пред да се земиме,пошто очигледно дека мене ме смета за некоја материјалистка која шо е со него само за пари и се мажи за него за утре-другиден да го остави и да си замини со пола од неговиот имот.Значи да сумирам : ако некој од мене побара да потпишам предбрачен договор,ќе го сметам тоа за навреда,и нема шанси да останам со таа личност,т.е одма ќе го напуштам.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Тргнувајќи од тоа што јас на никој не верувам нема да ми биде проблем, впрочем поголеми се шансите јас да побарам :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Глупа работа, не треба да се мисли на тоа дека еден ден ке се разделите... Инаку сепак она што се стекнува во животот е подеднакво со партнерот, па не гледам зошто би се потпишувале договори за ваква работа.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Тргнувајќи од тоа што јас на никој не верувам нема да ми биде проблем, впрочем поголеми се шансите јас да побарам :)
Од Икономист што ќе научиш...

Инаку, сум против. Некако ми е безврска, бракот да ми се става на кантар...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Aко толку многу му значи тоа на партнерот, ќе го потпишам.
Јас сум сигурна дека стапувам во брак заради љубов и сметам дека нема потреба од такви договори, но ако толку инсистира, би го потпишала.
Можеби малку глупаво ќе се почувствувам, но ако тоа ќе му ја смири душата, за негов атер би го потпишала.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Довербата во бракот не се темели на документ и не се состои во предбрачниот договор.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Глупа работа, не треба да се мисли на тоа дека еден ден ке се разделите... Инаку сепак она што се стекнува во животот е подеднакво со партнерот, па не гледам зошто би се потпишувале договори за ваква работа.
За недај боже :) Па мислам и дека на тој принцип се договорите, тоа шо е стекнато во текот на бракот да се подели 50-50, а замисли ти да си богаташ и имаш едно 5 милиони долари пред да влезеш у брак и сеа се женеш и по еден месец нешто испукува, се разведуваш од жената и без договор таа има право да ти зема 2.5 милиони, сеедно ќе ти е ? :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ехе... тоа не е стекнато во брак, туку стекнато/наследено додека сум самец. Нормално дека не би го делел она што го имам како наследство, муабетот ми беше за она што е стекнато. Исто би било и ако таа има еден тон кеш, а дој е отепан сиромав :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Предбрачниот договор ми е некако многу американски стил, таму сите потпишуваат и многу поразлично гледаат на бракот отколу ние. Таму и по 10 пати се разведуваат и 10 пати свадби прават, кај нас тоа сеште не е така, бракот се смета за посериозна работа. А пред се многу се битни и финансиите. Сега глупаво е да идеш со некој 10 години и да имаш на страна 2 илјади евра и една кола и за тоа да потпишеш предбрачен договор. Тоа не иде ... али од друга страна ако станува збор за големи суми на пари кои што ги имаат идните сопружници и во случај нешто да пукне во бракот и дојде до развод тогаш подобро е да се потпише предбрачен договор. Тоа зависи и од ситуацијата и од луѓето и зашто стапуваат во брак и слично.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ептен нереално размислување е дека постои вечна љубов и дека некои ќе бидат заедно засекогаш, ништо не е вечно. Договор си е договор.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Дефиниција за предбрачен договор од Кање Вест:
It's something that you need to have coz when she leave your ass she gonna leave with half.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: JOE

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Па сега,има и позитивна и негативна страна.Од една страна е глупаво да потпишуваш предбрачен договор,пошто иди како понижување.Демек човекот не е сигурен дали вистински го сакаш,па сега така сака да се осигура дека не си со него за парите.Епа ако не е сигурен тогаш шо мајка бара да седи со тебе?А од друга страна пак,ако женската толку многу го сака и се мажи со него од љубов тогаш не би требало да претставува навреда и би требало да потпише.
Стварно не знам како јас би изреагирала во ваква ситуација.Имам и порано размислувано на оваа тема,ама конкретен одговор немам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom