Предавање на Др. Слаѓана Велков

I

Iblis

Гостин
Сега е прва средо, а ја прележала на 4 години. Белег имаше на раката, но со време исчезна , сега го нема.Стварно неможам повеќе да коментирам за вакцините поштом мене вакцина ми има уништено ген ради тоа ја мразам таа хемија.
Кокошја има прележано(зостер вирус), не Вариола.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.286
Сега е прва средо, а ја прележала на 4 години. Белег имаше на раката, но со време исчезна , сега го нема.Стварно неможам повеќе да коментирам за вакцините поштом мене вакцина ми има уништено ген ради тоа ја мразам таа хемија.
Каков ген ти има уништено вакцината и која?
--- надополнето: 5 април 2012 во 14:08 ---
Кокошја има прележано(зостер вирус), не Вариола.
Абе реков јас погоре, читано недочитано е најлошото нешто.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
вакцини би се сложил да примаат оние кои сее родени пред време, кои се родени болни и оние деца кои не пијат мајчино млеко.Здраво дете нема потреба. Не се страшни детските болести колку што ги прикажуваат . За сметка на 4 дена не идење у школо детето ќе има здрав организа и природно развиен здрав имунитет и ќе нема никакква шанса за аутизам.
Човеку, очи почнаа да ме болат од твојата необразованост. Значи никој не вика дека твојот став е погрешен ама ако не знаеш нешто не лупетај.
Болно дете не смее да се вакцинира! Вакцините се состојат од ослабени предизвикувачи на соодветните болести. Ако вакцинираш дете со компромитиран имунитет можеш да предизвикаш појава на болест. Здраво дете од друга страна ќе создаде имунитет (кој ќе е исто толку здрав и развиен како и при природно прележување) и притоа нема да се разболе и да биде изложено на ризиците и последиците од таа болест. Детските болести како настинка не се тешки, ама болестите како полио, пертусис и некои видови сипаници, за нив можеш само себеси да се убедуваш дека не се тешки. Експериментирај на твоето дете ако сакаш, па кажи ни колку недели ќе преживее на овој свет.
 
С

Само Човек

Гостин
Каков ген ти има уништено вакцината и која?
--- надополнето: 5 април 2012 во 14:08 ---

Абе реков јас погоре, читано недочитано е најлошото нешто.
не би сакал да коментирам за тоа искуство старно




Thank you for understanding
--- надополнето: 5 април 2012 во 14:37 ---
Човеку, очи почнаа да ме болат од твојата необразованост. Значи никој не вика дека твојот став е погрешен ама ако не знаеш нешто не лупетај.
Болно дете не смее да се вакцинира! Вакцините се состојат од ослабени предизвикувачи на соодветните болести. Ако вакцинираш дете со компромитиран имунитет можеш да предизвикаш појава на болест. Здраво дете од друга страна ќе создаде имунитет (кој ќе е исто толку здрав и развиен како и при природно прележување) и притоа нема да се разболе и да биде изложено на ризиците и последиците од таа болест. Детските болести како настинка не се тешки, ама болестите како полио, пертусис и некои видови сипаници, за нив можеш само себеси да се убедуваш дека не се тешки. Експериментирај на твоето дете ако сакаш, па кажи ни колку недели ќе преживее на овој свет.
тоа се искоренети болести каде што се води сметка за хигиената
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,,,,,,,samo edno ne mi e jasno ,,,,so koe pravo se diskutira za medicinata i se zima pravo za osuda i/ili opravda na odredeni bolezni sostojbi,,a iskustvata se baziraaat kako shto veke ednash napomnav od tipot nedelnik i vie i vasheto zdravje ,,a chitam deka tuka ima kolkegi lekari ,koi 5-6 godinai tepale glava kako shto podobro da se pripremat za ovaa humana no i vo isto vreme prokleta rabota,///na kolegite ke im e jasno ovoa prokleta///,,,,,,,,a od tipot chuv mi kazhaa se sluchi vo semejstvo,,, otkachi zakachi razgovor i iskriveni viduvanja po odredeni dijagnozi,,,i nivno lekuvanje,,,,,,,,,i teranje inaeti vo stilot ej vie tamu ,jas poveke znam od vas dzhabe vi diplomite voopshto ne drzhi,bidejki na argumentirani tvrdenja nekoj shto ne go pominal medicinskiot fakultet vo najmala raka e neseriozno,,,,,,,,
i koga se ke isprochitate ili po mediumive ke islushate se i seshto krajnata rechenica sepak e ,javete se kaj vashiot matichen,,,,,,
problemot e vo sistemot na vrednuvanje ,koga bi gi plakale medicinskite uslugi kako na zapad ,bi plakale i bi vika zgora fala ,,,,,,,,,tolku od mene ,onaka shutrachki,,,,pozdrav kolegi,a donekade i sami si ja derogiravme felata,,,,,,na vas pomladite ostanuva da ispravite nekoi raboti shto se zapustija poslednive 20 godini,,,,,,,
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
не би сакал да коментирам за тоа искуство старно




Thank you for understanding
--- надополнето: 5 април 2012 во 14:37 ---

тоа се искоренети болести каде што се води сметка за хигиената
Oк, извини на изразов, ама, lets cut the crap.
На друга тема пиша дека имаш Вилсон. Јас, верувај ми, ја сфаќам потребата да некој или нешто се обвини. По тоа што го пишуваше на темите, познат ми е твојот случај, но нема да коментирам понатаму штом самиот не сакаш да си го откриеш идентитетот, најмалку е моја работа да го правам тоа. Но, кога веќе се бара причина, дали си ја земал во предвид загаденоста на околината во која живееш, оловото и гнасите во водата која ја пиеш и храната која си ја јадел како мал? Покрај вакцините кои си ги примил, си јадел и сосема природна салата одгледана во твојот крај, измиена со вода од локалниот водовод, јајца од кокошки одгледани исто така таму... Милион и еден причинител на тие болести, за жал. И, не ме сфаќај погрешно, многу добро те разбирам, во истиот круг се имам вртено барајќи ја причината. Сега, ти си се фатил за вакцините и не си погледнал подалеку, што е за мене погрешно, за тебе правилно, па терај си го, само размисли уште еднаш.
Свесно или несвесно, си внесувал сѐ и сѐшто. Не може да кажеш дека вакцината е извор на сите зла на светов и дека сѐ може да се спречи и лечи на природен начин, да го тврдиш тоа толку жестоко и да не прифаќаш ништо друго, врз основа исклучиво на твоето искуство, кое, сигурна сум е ограничено. Без навреда, секако, не го мислам тоа како навреда, туку како факт.
Тоа се искоренети болести, но сѐ уште постојат нивните предизвикувачи и ако престане вакцинацијата тие повторно ќе почнат да се шират, доволни се пет луѓе да се разболат и да се прошетаат во гужва. Не може да спречиш полио и сипаници со хигиена и зелена салата.
 
С

Само Човек

Гостин
,,,,,,,,,samo edno ne mi e jasno ,,,,so koe pravo se diskutira za medicinata i se zima pravo za osuda i/ili opravda na odredeni bolezni sostojbi,,a iskustvata se baziraaat kako shto veke ednash napomnav od tipot nedelnik i vie i vasheto zdravje ,,a chitam deka tuka ima kolkegi lekari ,koi 5-6 godinai tepale glava kako shto podobro da se pripremat za ovaa humana no i vo isto vreme prokleta rabota,///na kolegite ke im e jasno ovoa prokleta///,,,,,,,,a od tipot chuv mi kazhaa se sluchi vo semejstvo,,, otkachi zakachi razgovor i iskriveni viduvanja po odredeni dijagnozi,,,i nivno lekuvanje,,,,,,,,,i teranje inaeti vo stilot ej vie tamu ,jas poveke znam od vas dzhabe vi diplomite voopshto ne drzhi,bidejki na argumentirani tvrdenja nekoj shto ne go pominal medicinskiot fakultet vo najmala raka e neseriozno,,,,,,,,
i koga se ke isprochitate ili po mediumive ke islushate se i seshto krajnata rechenica sepak e ,javete se kaj vashiot matichen,,,,,,
problemot e vo sistemot na vrednuvanje ,koga bi gi plakale medicinskite uslugi kako na zapad ,bi plakale i bi vika zgora fala ,,,,,,,,,tolku od mene ,onaka shutrachki,,,,pozdrav kolegi,a donekade i sami si ja derogiravme felata,,,,,,na vas pomladite ostanuva da ispravite nekoi raboti shto se zapustija poslednive 20 godini,,,,,,,
abe doktore 20 specijalisti pominav vo Makedonija i na kraj morav da idam vo stranstvo za da mi dijagnosticiraat shto mi e.Taka da djabe diplomite ako se cheka platata samo.E duri tamu da vidite shto velat za Makedonskite doktori, "ova e nivna greshka, shto pravat tie vahit,, ne se normalni". Del od ona shto go kazuvaat stranskite specijalisti.Sekoja cest za isklucocite se razbira.Zan Mitrev edintsveno go priznavam, no kajk nego polaaat
sekoj mesec, a ne imam diploma i gotovo.
ps: diplomata te pravi doktor kolku sto odenjeto vo garaza te pravi avtomibil
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.286
abe doktore 20 specijalisti pominav vo Makedonija i na kraj morav da idam vo stranstvo za da mi dijagnosticiraat shto mi e.Taka da djabe diplomite ako se cheka platata samo.E duri tamu da vidite shto velat za Makedonskite doktori, "ova e nivna greshka, shto pravat tie vahit,, ne se normalni". Del od ona shto go kazuvaat stranskite specijalisti.Sekoja cest za isklucocite se razbira.Zan Mitrev edintsveno go priznavam, no kajk nego polaaat
sekoj mesec, a ne imam diploma i gotovo.
ps: diplomata te pravi doktor kolku sto odenjeto vo garaza te pravi avtomibil
Дали странските специјалисти те излечија? И зошто мора за твојата несреќна судбина да е виновен некој друг? Па докторите не се богови бре човече!!!
 
С

Само Човек

Гостин
еве некои графикони за она колку вакцините ги намалиле болестите, изворот си го пишува ова се официјлни статистиким, интересно е како е зголемен бројот на хронични болести, а овие болести против кои се вакцираме се останати на исто ниво
--- надополнето: 6 април 2012 во 11:23 ---
еве зошто се вакцините, да не лажеме
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
тоа се искоренети болести каде што се води сметка за хигиената
Полио се спречува со водење сметка за хигиената? Па сигурна сум и дека ако те касне куче со беснило нема да се вакцинираш туку ќе направиш некој алтернативен ритуал и причинителот едноставно ќе исчезне, нели?

А инаку, информацијата за хигиента ти е исто така многу погрешна. Во последниве неколку години воопшто не се внимава на хигиената, и образованието на народот во однос на хигиенските навики е жално. Доказ за тоа е зголемениот број на случаи на хепатитис А, или жолтица, која што се пренесува со нечисти раце. Од толку што сме хигиенски настроени, бројот од година на година се поголем станува.
 
С

Само Човек

Гостин
Полио се спречува со водење сметка за хигиената? Па сигурна сум и дека ако те касне куче со беснило нема да се вакцинираш туку ќе направиш некој алтернативен ритуал и причинителот едноставно ќе исчезне, нели?

А инаку, информацијата за хигиента ти е исто така многу погрешна. Во последниве неколку години воопшто не се внимава на хигиената, и образованието на народот во однос на хигиенските навики е жално. Доказ за тоа е зголемениот број на случаи на хепатитис А, или жолтица, која што се пренесува со нечисти раце. Од толку што сме хигиенски настроени, бројот од година на година се поголем станува.
несреќен случај - друга тема. Горе можеш да погледнеш статистики дека вакцините немаат ефект. Колкав е процентот кога се пуштени, толкав е и сега. На сметка на тоа имаме повеќе болни, жално но вистито.
 
I

Iblis

Гостин
несреќен случај - друга тема. Горе можеш да погледнеш статистики дека вакцините немаат ефект. Колкав е процентот кога се пуштени, толкав е и сега. На сметка на тоа имаме повеќе болни, жално но вистито.
Браво за вакцините, успеале да ја намалат смртноста од морбили/рубеола(до 1 на 55 000 000 во 1996) (y)
Trebdot na gorniot grafik e loso izvaden.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
несреќен случај - друга тема. Горе можеш да погледнеш статистики дека вакцините немаат ефект. Колкав е процентот кога се пуштени, толкав е и сега. На сметка на тоа имаме повеќе болни, жално но вистито.
Јас колку што можам да забележам, трендот на смртност од мали сипаници на графикот рапидно се намалува И стасува од 100 000 до 1 на 55 миљони жители. Ако за тебе тоа не е ефект тогаш што е?
 
С

Само Човек

Гостин
Браво за вакцините, успеале да ја намалат смртноста од морбили/рубеола(до 1 на 55 000 000 во 1996) (y)
Trebdot na gorniot grafik e loso izvaden.
Да ако сметаме кога се појавила болеста, но вакцините се внесено потоаа
--- надополнето: 6 април 2012 во 15:57 ---
Јас колку што можам да забележам, трендот на смртност од мали сипаници на графикот рапидно се намалува И стасува од 100 000 до 1 на 55 миљони жители. Ако за тебе тоа не е ефект тогаш што е?
де каде тоа, гледај колку е поголема стапката на опаќање без вакцини
 
I

Iblis

Гостин
Ова е за UK

еве уште еден за UK


Канада


И последнивe се за UK




Порастот после 2005 се должи на НЕВАКЦИНИРАЊЕТО на децата, во периодот кога се објавени поризичните ефекти по здравјето од вакцината(X< 1 во 10 000)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom