Преговори со ЕУ, отварање и затварање на поглавијата по ново

Член од
19 февруари 2010
Мислења
447
Поени од реакции
1.053
Во Бугарија е повеќе навредливо да нарекуваш некоj комунист - отколку фашист!!! ;)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.192
Поени од реакции
8.697
затоа ли зајко форсира собрание, да протури укинување на македонски јазик, техничката влада нема мандат за такви работи... ама Таљо е тврд орев, каков таков ама ги знае процедурите...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.847
Поени од реакции
6.794
А другите што правили, били надвор от седницата во WC?
Ако искрено прашуваш...во Македонија широко распростането мислење е дека ЕУ е таа која ги диктира тие работи.....дека ЕУ намигнува или на Грција или на Бугарија кој е на ред да не дупи во буквална смисла на зборот

Не случајно во извештаите на ЕУ, поимот македонски јазик секоја година се наоѓа на све помалку места, и скоро да е е исчезнат

Ова е факт.....кој сака нека извади некој од последните извештаи и нека брои.....нема повеќе од 2 места каде е спомнат јазикот
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.854
Поени од реакции
2.653
А другите што правили, били надвор от седницата во WC?
после последниве случувања јас да сум модератор или слично на сите вас ќе ви ја ебам мајката по кратка постапка, еден нема тука да се појавите, ви ебам тоа гнојоте.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.161
Поени од реакции
1.931
Ако искрено прашуваш...во Македонија широко распростането мислење е дека ЕУ е таа која ги диктира тие работи.....дека ЕУ намигнува или на Грција или на Бугарија кој е на ред да не дупи во буквална смисла на зборот

Не случајно во извештаите на ЕУ, поимот македонски јазик секоја година се наоѓа на све помалку места, и скоро да е е исчезнат

Ова е факт.....кој сака нека извади некој од последните извештаи и нека брои.....нема повеќе од 2 места каде е спомнат јазикот
nema vrska, ednostavno se prilagoduvaat na slucuvanjata. vo EU veke im stana jasno deka nasata drzava se otkaza od identitetot, pa normalno tie ke ne podrzat vo toa, nema tie sea da ja kocat rabotata koga se se sreduva so nash amin.

ne ni znam sto voopsto se cudite, spored prespanskiot dogovor nie(zajko i kompanija) priznavme deka ne sme makedonci, sto togas sme? koga go kazav toa vo toj period koga iskoci dogovorot mnogu ljuge me ismejuvaa, ete sega popoleka se oficijalizira i toj del od prespanskiot dogovor. ako togas potpisavme deka ne sme makedonci, sto togas mozeme da bideme, marsovci? sekoj narod mora da e nesto, a cim nie so dogovorot tvrdime deka ne sme makedonci, togas vo idnina ke mora da odberime alternativa i preostanuva srbi ili bugari kako opcii koi mozes da gi prodades internacionalno za kolku tolku da im zvuci logicno (albanci i grci e ponerealno zaradi razlicniot jazik, baska grcite ako ne prifatat kako grci pak ke se kosi so nivnata politika za makedonija). uste togas bese jasno deka dogovor so grcija bese samo prvata etapa. grcija da barase od nas od sve da se otkazime togas nema da prifatevme, moraa nekoe parce "makedonija" da ni ostavat za da potpisime. grcija si ja zavrsi rabotata, pa sega im e mnogu polesno bidejki muabetot e "abe go smenivte imeto, skoro stignavte do EU, nema logika sega na poslednite metri da se otkazete zaradi jazikot i nacionalnosta".

znaete, toa prosto kazano e kako so nekoe zensko. ne mozes da ocekuvas na prv den da se smuvas, da ti go drka, da ti go pusi, da ja ebis pa i uste od nazad da i go piknes, najcesto si ima nekoj redosled vo zavisnost od zenskoto. tuka samo se podeleni ulogite, grcija stigna negde do pusenje/ebenje, ostanatoto e za bugarija, onaka svingerski bratski podeleno, a zajko/drzavata e devojceto. posle prvite proceduri zajko poveke ne e tolku stramezliv, se navikna javno da go dupat, pa mozda veke i merak mu e, ima sekakvi fetishi^^
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.847
Поени од реакции
6.794
Slučuvanjata denes i Lisabonskata deklaracija od 1992 vlepena vo liceto na Denko Maleski se.vsušnost e edno isto vo osnova
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.597
Поени од реакции
9.855
nema vrska, ednostavno se prilagoduvaat na slucuvanjata. vo EU veke im stana jasno deka nasata drzava se otkaza od identitetot, pa normalno tie ke ne podrzat vo toa, nema tie sea da ja kocat rabotata koga se se sreduva so nash amin.
по 25 години притисок на секој можен начин? Вклучувајќи јаки блокади, една војна (каде грешно мислите дека само УСА е колабораторот на учките), едночудо извештаи за правата на малцинствата, нгоа кои сето ова го спроведуваа во пракса... и ај да не редам ред поредум? Немојте вакви работи, не е фер. Соседите се ударна тупаница. ЕУ и САД се моторот, просто.
Наместо пушење, дркање штотијазнам...може да се спореди со пријава за семејно насилство врз жена на талибанска територија.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
6.847
Поени од реакции
1.894
Се прашувам дали Заев е свесен што му (на)прави на македонскиот народ, па и држава. Потпишува „договори“ со кои во иднина нема да можеме да укажеме на ГЕНОЦИДОТ и фашистичко кршење на малцинските права на „нашинците“ во Грција, на пример, можеби и во Бугарија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.919
Поени од реакции
2.219
после последниве случувања јас да сум модератор или слично на сите вас ќе ви ја ебам мајката по кратка постапка, еден нема тука да се појавите, ви ебам тоа гнојоте.
Тоа си е директен перзонален говор на омраза. Никога не сум си дозволил вакво нешто и немам намера да падам на тоа ниво.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
438
Поени од реакции
645
Се прашувам дали Заев е свесен што му (на)прави на македонскиот народ, па и држава. Потпишува „договори“ со кои во иднина нема да можеме да укажеме на ГЕНОЦИДОТ и фашистичко кршење на малцинските права на „нашинците“ во Грција, на пример, можеби и во Бугарија.
Long story short: Не.

Не се вика „Фашистичко“, то ти се вели ултра-национализам. Посебно во Грција тие шо се во севернио дел од анатолија шо ги префрлија од Турција ти се сега ултра-националисти „грчки македонци“. Е сега пак останува прашањето, шо се Македонците? Грци или Б'лгари? Никогаш нема да дознајме.

Ама знајш шо ми е убо, шо братјата Б'лгари, од шо то толку не искаја, изгубија полно територии заради нас, во Балканските војни и Двете Светски војни. И уште со то се глупираат :lolzz:.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.003
Поени од реакции
4.992
Long story short: Не.

Не се вика „Фашистичко“, то ти се вели ултра-национализам. Посебно во Грција тие шо се во севернио дел од анатолија шо ги префрлија од Турција ти се сега ултра-националисти „грчки македонци“. Е сега пак останува прашањето, шо се Македонците? Грци или Б'лгари? Никогаш нема да дознајме.

Ама знајш шо ми е убо, шо братјата Б'лгари, од шо то толку не искаја, изгубија полно територии заради нас, во Балканските војни и Двете Светски војни. И уште со то се глупираат :lolzz:.
Од мое лично искуство, мислам дека најголемите ултранационалисти не им се тие од Анатолија, туку локалните. Гркоманите и тие што се домицилните грци покрај обалата и на југот.
 
На врв Bottom