Преговори со ЕУ, отварање и затварање на поглавијата по ново

Член од
6 април 2007
Мислења
983
Поени од реакции
348
Словенија ја разбира позицијата на Бугарија во однос на ветото на преговорите со ЕУ за PCM
......Кога сме во едно семејство, неговиот интерес е на прво место, изјави премиерот Јанез Јанша за БНР
„Ние мора да се обидеме да најдеме компромис“, истакна тој......

Прегледај го приврзокот 300252

https://bnr.bg/horizont/post/101492443/vanshniat-ministar-na-slovenia-shte-poseti-balgaria-zaradi-spora-s-rsm
Фала „друже“ Јанша, ќе ти го памтиме ова..
SHARE

TWEET
SHARE

EMAIL
COMMENTS

Само што Словенија го презеде шестмесечното претседателство со Европската унија, словенечкиот премиер Јанез Јанша со една изјава нè почести со студен туш во врска со македонското членство во ЕУ и спорот со Бугарија.

https://www.taratur.com/fala-druzhe-jansha-ke-ti-go-pamtime-ova/
Македонската дипломатиjа потроши брдо пара за словенечкиот институт IFIMES преку низ од невкусни публикации да ги афирмира македонските статови наспроти бугарските во однос на ветото. И потоа блокадата стои. Така да изгледа дека накраj се работи за промашена инвестициjа, а патем, за жал, никоj нема да обелодени колку овие лобистички напори го коштале буџетот. Нормално, Jанезите сега како председатели ќе глумат за пред jавността дека се посветени на спорот, меѓутоа се чини дека бугарската позициjа добива на поширока поддршка од Европа, додека обидите на САД да интервенисат на агресивен начин, ги иритират одредени земjи-членки на ЕУ на кои не им се свиѓа на нивен терен странски наставници да им држат лекции.

Можда навистина испаѓа дека Османи бил реалиста кога предвидуваше оти после неуспех на португалскиот предлог оваа година тешко да се доjде до пробив?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.762
Поени од реакции
3.388
Македонската дипломатиjа потроши брдо пара за словенечкиот институт IFIMES преку низ од невкусни публикации да ги афирмира македонските статови наспроти бугарските во однос на ветото. И потоа блокадата стои. Така да изгледа дека накраj се работи за промашена инвестициjа, а патем, за жал, никоj нема да обелодени колку овие лобистички напори го коштале буџетот. Нормално, Jанезите сега како председатели ќе глумат за пред jавността дека се посветени на спорот, меѓутоа се чини дека бугарската позициjа добива на поширока поддршка од Европа, додека обидите на САД да интервенисат на агресивен начин, ги иритират одредени земjи-членки на ЕУ на кои не им се свиѓа на нивен терен странски наставници да им држат лекции.

Можда навистина испаѓа дека Османи бил реалиста кога предвидуваше оти после неуспех на португалскиот предлог оваа година тешко да се доjде до пробив?
Ќе се расправаат уште 100 години во или вон ЕУ.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.447
Поени од реакции
26.391
А не ми е јасно што очекува ЕУ?
Не сум сигурен точно, ама сигурно не очекува нови Бугарии, ни па нови американски сателити кои би слушале наредби од Вашингтон, а по џепарац би оделе во Брисел.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.142
Поени од реакции
3.326
Не сум сигурен точно, ама сигурно не очекува нови Бугарии, ни па нови американски сателити кои би слушале наредби од Вашингтон, а по џепарац би оделе во Брисел.
Прелетаргично го игра ова ЕУ. Немаше да се направат американски сателити да реагираа побрзо. Можеа да направат некој тип на Вишеградска група и да не стуткаат сите со минимални бенефити и пристап до EEA пример.

Голема утка е на нашиве политичари што рекоа не сме за некој хибриден модел со пристап до EEA само. Зашто да не тоа може е и подобра опција имаш пристап до слобода на движење, капитал и слично без да мораш се што е у ЕУ да имплементираш (зголемени даноци, цени и слично).

Утки има на двете страни, ама кога више сме у лимбо со ЕУ зашто да не се направи некаква заедница фундирана од САД за колку толку да мрднеме напред.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.379

BRUSSELS, Sept 28 (Reuters) - The European Union, fearing a political backlash in member states, can no longer agree to give a guarantee of future membership to the six Balkan countries once promised a place in the club, according to four diplomats and an internal document.

Џаба сте кречили болан.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.762
Поени од реакции
3.388

BRUSSELS, Sept 28 (Reuters) - The European Union, fearing a political backlash in member states, can no longer agree to give a guarantee of future membership to the six Balkan countries once promised a place in the club, according to four diplomats and an internal document.

Џаба сте кречили болан.
Оваа е она сака нешто што не и го даваат па си го дава газот под кирија зошто мисли е добро за неа а тоа уствари е лошо за неа и сега се курчи дека не го добила а си го дала газот. Знам вакви љубовни врски во вистинскиот живот...лошо се додека траат а знаат и трајно да се пореметат луѓето.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.153
Поени од реакции
4.046

BRUSSELS, Sept 28 (Reuters) - The European Union, fearing a political backlash in member states, can no longer agree to give a guarantee of future membership to the six Balkan countries once promised a place in the club, according to four diplomats and an internal document.

Џаба сте кречили болан.
Не само тоа туку има и документ каде се спомнува укинување на безвизниот режим:ЕУОбсервер утрово објавува ексклузивен интерен документ на земјите членки во ЕУ во кој се истакнува дека слободниот визен режим со земјите од Западен Балкан, Молдавија, Грузија и Украина повторно се доведува во прашање, јавува дописничката на МИА од Брисел
Земјата што доби 1293719273 датуми за почеток на преговори и урбаните граџани што излегоа на референдум "за ЕУ" можно е да дреме пред амбасади ако сака да оди до грчка на море :pos: :pos:
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.153
Поени од реакции
1.684
Не само тоа туку има и документ каде се спомнува укинување на безвизниот режим:

Земјата што доби 1293719273 датуми за почеток на преговори и урбаните граџани што излегоа на референдум "за ЕУ" можно е да дреме пред амбасади ако сака да оди до грчка на море :pos: :pos:
Дај боже. :semolam:
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
959
Поени од реакции
3.433
Еден Германец си фати Египјанка за женска. Па ми се пофали дека била шефица на Советот на Европа овде во градов каде што живееме. Гут. Ние не чиниме за овие и мило ми е што е тоа така. Јас најодговорно тврдам дека јас нечинам за овие. Обврска ми е да си најдам круг на луѓе на кои ќе им чинам. На овие, без грам умисла, не сакам да им чинам. Не ме фасцинира ништо во врска со нивната бирократија + мултикулти свет. Мило ми е што Македонија и Србија и Црна Гора сеуште не се дел од, кхм, елитиве.
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.376
Поени од реакции
10.681
Ау ау ау. Ко ова шо се дешава во Велика Британија моментално да е во паралелен универзум. Кој ќе им работи бе? За да се движи таа европска машинерија треба некој и гнасните работи да ги прави. Треба некој да чисти, да разнесува, да вози автобуси, да се качува по скелиња и да работи во кујна за просечниот Европеец да го ужива животот. Сите се примерни граѓани дури не притреба работна сила, тогаш и мижат дека си без виза, и плаќаат на рака.

Може не не сакаат нас, ама уште помалце ги сакаат Индијците/Пакистанците/Кинезите, а и со мигрантиве од Сирија не поминаа нешто најдобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom