Пребарувачот што претставува закана за Google

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Од неодамна почна да се зборува за пребарувачкиот енџин кој Microsoft го подготвува и испадна дека истиот е сега достапен баш на адресата Live.com. Пребарувачкиот енџин се вика Windows live Search, а бидејќи тој навистина привлекува внимание, денес ќе го посетиме.

Најимпресивен е самиот кориснички интерфејс кој го карактеризираат неколку поважни работи. Најупадлив е бесконечниот scrollbar кој ослободува од потребата за користење на копчето next со цел добивање на дополнителните резултати. Сите резултати на страната се генерираат динамично, што значи постепено и се сместени на само една страна. На една страна можат да се најдат најмногу 1000 резултати, но според некои испитувања на Microsoft, само 30% од корисниците пристапиле кон кликање на втората страна со резултати.
Втората важна работа се однесува на можностите при пребарување на слики. Slidebar-от во горниот десен агол овозможува прилагодување на големината на прикажаните слики според моменталните потреби на корисниците. За да прегледате што повеќе слики, практично е да го изберете најмалиот можен thumbnail приказ, додека доколку сакате да навлезете во повеќе детали од сликата, изберете го максималниот приказ.
Третата убава работа е можноста за преглед на сликата пред истата да биде отворена во нова страна. Со доближување на курсорот до саканата слика, истата се зголемува и под неа се прикажуваат неколку информации. На клик, сликата се отвора при што во рамките на новоотворената страна, и тоа од нејзината лева страна, активен останува slidebar-от кој можете да го движите за да изберете друга слика за која претходно започнавте пребарување. Ова е сето возможно благодарение на платформата AJAX.
Како што кажавме уште кога ја начнавме темата Windows Live, страната www.live.com е наменета да биде поставувана како почетната страна на компјутерите на корисниците. За таа цел пак, на корисниците им се дадени многу можности за персонализација, како и за додавање на содржини. Користејќи го копчето add stuff можете да си активирате дополнителни содржини кои ќе ви бидат прикажувани на вашата почетна страна. Можете да додавате и нови страни, па на тој начин да си ги организирате различните содржини. Подесувањата ќе ви овозможат да го смените бројот на колоните, односно начинот на прикажување на содржините во рамките на главната страна, а на неа можете да и доделите и друга основна боја.
Покрај табовите за пребарување на веб содржини и слики, тука е и табот news кој функционира на сличен начин како и кај останатите пребарувачи и кој ги доставува вестите од селектираните извори. Табот Local пак овозможува визуелно прегледување на географски региони за која цел ја користи Virtual Earth технологијата за мапирање.
Feed-овите се особено истакнати во дизајнот на Windows Live search. Секој може да се зачлени за постојано прегледување на одредени резултати со едноставен клик на копчето add to live.com.
Search macros е нова карактеристика која е дизајнирана со цел да им овозможи на луѓето да создаваат стандардизирани начини за пребарување преку поставување на повеќе параметри. Опцијата Create macros веројатно ќе им биде корисна на техничките корисници, додека останатите можат да ги инсталираат ваквите команди кои ги создале други. Со инсталирање на овие команди се зголемува можноста за побрзо добивање на конкретен тип на резултати при пребарувањето. За таа цел, постои посебна галерија со команди кои ги има дизајнирано Microsoft како и некои надворешни развивачи.
Со оглед на тоа дека, live.com се одликува со модерен и чист дизајн, кој го надополнува голема функционалност, овој пребарувач станува сериозна закана за Google. Исто така, треба да се земе во предвид и фактот дека тој е се уште во бета фаза од својот развој, па додека биде конечно готов, веројатно многу корисници ќе се преориентираат на него. Предвидувањата велат дека live.com може да го надмине google.com, а ние само ќе кажеме дека со оглед на квалитетот на пребарувачкиот енџин на Microsoft, доколку ова навистина се случи, нема да ни биде чудно.



извор http://www.inbox.net.mk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Гугл - Освоено второ место

Малку изненадувачки. Но сепак за мене Гугл е цар. Најбољи пребарувач што до сега го имам видено. Ај нека се развие и ова од виндоус (www.live.com) па ќе видиме што ќе бидне. Може и Гугл ќе го извади својот адут од под ракав. :mist:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Abre google si e google niso ne go zamenuva, ova ne se otvara malce sporo ili mene ne mi cini internetov :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дефинитивно е многу подобар од гугл само што гугл има име. Дизајнерски се решени многу недостатоци што има кај гугл. Посебно пребарувањето на слики ми остави голем впечаток. Интерфејсот многу ми наликува на web 2.0. Мислам ова е еден голем плус за Microsoft. Само напред!
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Epa se slagam so deXterche, dizajnerski e mnogu podobar i prebarivanjeto sliki mu e epten jako :):):):) izgleda moze da se zameni i google :(
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
DuFFy напиша:
Epa se slagam so deXterche, dizajnerski e mnogu podobar i prebarivanjeto sliki mu e epten jako :):):):) izgleda moze da se zameni i google :(
помалку од саат време ти требаше да смениш мислење :icon_lol:

мислам дека уште е рано да се даваат оценки за Live.com, а камоли па да се споредува со гугл

p.s. проклетото не се отвара со опера :pishtoldz
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе види не е рано да се даваат оценки бидејќи зад овој проект седи Microsoft а колку што знам тие дирекно атакуваат на гугл. А и мислам дека се доста успешни во тоа (како и секогаш). Се гледа дека е доста работено а и мислам дека е бета верзија така да...
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
deXterche напиша:
Абе види не е рано да се даваат оценки бидејќи зад овој проект седи Microsoft а колку што знам тие дирекно атакуваат на гугл. А и мислам дека се доста успешни во тоа (како и секогаш). Се гледа дека е доста работено а и мислам дека е бета верзија така да...
баш дека Микрософт стои позади ова неможе да се очекува нешто 'совршено', за почеток тоа зборувам, за понатаму да се надеваме дека ке го усовршат уште повеќе


А и мислам дека се доста успешни во тоа (како и секогаш).
уф, овде ич не би се сложил, мислам дека нивниот комерцијален успех(заработените пари) не ја дава сликата дека микрософт секогаш го нуди најквалитетниот производ, можеби најубаво запакуваниот, со машничка :icon_lol:

time will tell :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе ако тргнеме историски наназад Microsoft прв внесе GUI interface на оперативен систем па после почнаа UNIX, MAC.... Волшебникот за инсталирање е пак од Microsoft(што инсалирањето се сведе на неколку клика)...незнам во моментов не ми текнува уште што све има... ама знам дека Microsoft секогаш били први. Е сега Macintosh им парира и да не ги заборавам Linux-ашиве ама то е, мора да има конкуренција.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
1 Баг во пребарувачот на Мајкрософт

Е, ова не го очекував. Онака случајно типнав flower да видам што ќе ми даде и ОП се појави следнава слика:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
neo-geo напиша:
p.s. проклетото не се отвара со опера :pishtoldz
Додека не го опраат да се отвора со Опера не го чепкам. Ќе си останам на Гугл и Јаху.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Lolllzzzzz, па бета е бе:)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Stalingrad напиша:
Е, ова не го очекував. Онака случајно типнав flower да видам што ќе ми даде и ОП се појави следнава слика:
Mene mi dade 2.000.000 rezultati
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Сега го проверив. Одлично!
Од сега, почесто ќе го користам Live отколку Google.

Причина? „Бесконечниот скрулбар” и прегледниот (привлечниот) дизајн..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom