Прв пат во Грција

Член од
19 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
3
Zdravo. prv pat odam Grcija. Osven zdrastveno dali treba nesto drugo? Imam biometriski pasosh, znaci viza ne treba?

Fala
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.242
Поени од реакции
212
Извади си зелен картон за колата ( 60-100 евра ) и меѓународна возачка дозвола , околу 700-800 денари е .
 
Последно уредено од модератор:

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.473
Поени од реакции
31.913
Zdravo. prv pat odam Grcija. Osven zdrastveno dali treba nesto drugo? Imam biometriski pasosh, znaci viza ne treba?

Fala
- Ако одиш со кола: зелен картон и меѓународна возачка дозвола;
- Патничко осигурување;
- Валиден биометриски пасош;

Членовите кои се сеиреа или глумеа шерифи на темава се казнети.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.200
За храна не му ја мисли. Лидл има во близина на скоро секое туристичко место и цените не се нешо напумпани.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.938
- Ако одиш со кола: зелен картон и меѓународна возачка дозвола;
- Патничко осигурување;
- Валиден биометриски пасош;

Членовите кои се сеиреа или глумеа шерифи на темава се казнети.
Меѓународната возачка ја ко што имам разбрано се вадела за оние старите возачки (книшките), сега не ја барале затоа што новите возачки се биометриски и биле признаени во Европа. Може и грешно ме информирале штознам... :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.332
Меѓународната возачка ја ко што имам разбрано се вадела за оние старите возачки (книшките), сега не ја барале затоа што новите возачки се биометриски и биле признаени во Европа. Може и грешно ме информирале штознам... :)
Грешка си информиран... треба меѓународна, зелен картон и полномошно ако возилото не е на твое име.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.938
Грешка си информиран... треба меѓународна, зелен картон и полномошно ако возилото не е на твое име.
е онда грешка моја :) Среќа па не ме застанаа, а налетав на контрола некаде после Солун идејќи накај Аспровалта :)
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
882
Поени од реакции
494
Не најдов тема, па ај тука ќе пишам. Сакам да идам на одмор во Грција со мои роднини, но немам 18 години. Дали ќе треба да извадам некоја потврда дека родителите се согласуваат да ме пуштат или ќе пројдам така на граница?
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
425
Поени од реакции
395
Не најдов тема, па ај тука ќе пишам. Сакам да идам на одмор во Грција со мои роднини, но немам 18 години. Дали ќе треба да извадам некоја потврда дека родителите се согласуваат да ме пуштат или ќе пројдам така на граница?
Ако си под 14 години ти треба согласност од родителите заверена на нотар,ако си над 14 немаш никаков проблем да одиш со било кој
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.284
Поени од реакции
10.550
Ако пушиш земи си цигари од дома, бидејќи таму изгор се цените за цигари. Алкохол не зимај од дома, не ти е сигурно да не случајно претресуваат на граница иако на Грчка скоро никад не претресуваат. Земај конзервирана храна и нешто таму за да поминеш што поефтино. Овие брендираниве производи како милка чоколадо, кока кола, фанта се со иста цена скоро како во Македонија, лебот мислам малку поскапичок беше па ако можеш земи тој сечканиот леб што имаше две недели и кусур рок на траење не ми текнува дал од Жито Лукс беше или од каде. Тоа е нешто од мене совети за храна ако ти послужат :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.043
Поени од реакции
10.998
Ако си под 14 години ти треба согласност од родителите заверена на нотар,ако си над 14 немаш никаков проблем да одиш со било кој
da ne e 16+g ??... na vremeto, 2003 bara i za nepolni 17g (togaš 1986g kerkami ja prakav so drugarka i nejzini roditeli )
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
425
Поени од реакции
395
da ne e 16+g ??... na vremeto, 2003 bara i za nepolni 17g (togaš 1986g kerkami ja prakav so drugarka i nejzini roditeli )
Ова ми се информации од пред 20 дена,јас го носев внукот кој имаше 13.5години и кога предходно се распрашавме во полиција на граничен премин ни рекоа дека сега границата е 14 години
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
19
Ќе одам со возило кое не е мое, но личноста на која е возилото ќе биде со мене. Јас имам меѓународна возачка. Дали ми треба полномошно за управување туѓо возило?
Фала.
 
C

cige

Гостин
Ќе одам со возило кое не е мое, но личноста на која е возилото ќе биде со мене. Јас имам меѓународна возачка. Дали ми треба полномошно за управување туѓо возило?
Фала.
Секако дека ти треба, прво полномошно кај нотар 300 денари, после во АМСМ меѓународно полномошно 500 денари 365 денови, а тоа од кај нотарот ти е доживотно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom