Прв Трансатлански лет од Скопскиот Аеродром

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од ЛунаОдСекаде, 20 мај 2018.

?

До каде треба да биде првиот лет до САД од Скопје?

 1. Њу Јорк

  37,5%
 2. Детроит / Чикаго

  28,1%
 3. Вашингтон

  12,5%
 4. Мајами / Орландо / Цексонвил

  9,4%
 5. Сан Франциско / Лос Анџелес

  12,5%
 6. Лас Вегас

  12,5%
 7. Атланта

  3,1%
 8. Њу Џерси

  6,3%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. ЛунаОдСекаде

  ЛунаОдСекаде

  Член од:
  24 март 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  2
  Што мислите, дали ќе успее оваа идеа на ТАВ ? Дали навистина Македонија заслужува директен лет до САД и Канада ?
  Јас,искрено,многу навивам за оваа идеја.Се надевам дека во блиска иднина ќе има трансатлански летови од Скопје.Кое е вашето мислење?  *Turkish Airlines го разгледува овој проект.
   
  На StefusRefus му/ѝ се допаѓа ова.
 2. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.627
  Допаѓања:
  1.060
  Па,ако има заинтересирани патници,ќе успее.Само да е по разумни цени.
   
  На ЛунаОдСекаде му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Daddy

  Daddy

  Член од:
  25 септември 2009
  Мислења:
  729
  Допаѓања:
  343
  Од каде ти е оваа информација?
   
 4. Nikac313

  Nikac313

  Член од:
  2 јули 2008
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  37
  Мислам дека нема потреба, поради тоа што нема да биде исплатливо за компанијата. Прекуокеански летови се изведуваат со поголеми авиони, кои собираат повеќе патници и имаат поголеми трошоци за одржување итн. Ние за жал сме само 2М народ и не знам дали ќе бидеме исплатлива инвестиција. Софија, Белград се на 4-5 саати возење или Истамбул негде 40-60 минути со авион од каде ќе можеш да се качиш на прекуокеански лет, со тоа што гледај на тоа како да треба да патуваш од Балтимор до Њу Јорк се со цел да се качиш на прекуокеански лет...
   
 5. ЛунаОдСекаде

  ЛунаОдСекаде

  Член од:
  24 март 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  2  Скопскиот аеродром сам понуди да поддржува транс-атлански летови. Turkish Airlines е меѓу можните кои би оперирале таков лет, меѓутоа на релација на пр. IST-SKP-MIA (Мајами го зедов само како пример) значи со stopover на патниците од Турција или летовите означени како IST-MIA via SKP. Тие летови би можеле да ги оперија Boeing 777 или Airbus A330.
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nikac313

  Nikac313

  Член од:
  2 јули 2008
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  37
  Да, само IST-MIA via SKP не му дава ништо корист на Turkish Airlines. Исто како кога патуваш ти од Скопје до Гевгелија и треба да застанува автобусот во Велес,Неготино,Демир капија....
  Исто и за тие што ќе патуваат до Мајами, ќе чекаат директ лет место да се замараат со застанувањава во Скопје (што инаку не му нуди којзнае колку прекуокеански патници месечно на Тurkish Airlines)
   
  На Duduk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ЛунаОдСекаде

  ЛунаОдСекаде

  Член од:
  24 март 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  2
  MIA го зедов само како пример. Сигурно подобра опција би биле JFK/EWR, ORD, DTW каде што има поголема МК дијаспора. Немора ни да биде САД, можеби Канада, на пример YYZ, YVR. Не е чудно ни Air Transat да започнe YYZ-SKP во наредните години. На пр. летот BEG-JFK е секогаш полн, а лета 5 пати неделно со Airbus A330 на Air Serbia.

  Never say never.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 8. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.093
  Допаѓања:
  7.436
  До Цексонвил најубо е, за да ги гледаме во живо Цексонвил Цагуарс.
   
 9. joe.b

  joe.b Гостин

  Уште во раните 90ти се збореше за лет на Квантас еднаш неделно за Австралија со едно попатно застанување поради дотур на гориво,ама ништо не испадна.
  Сега кога би бил тој план реализиран не би ни имало застанувања Квантас има флота која би можела да реализира директен лет за Сиднеј или Мелбурн.
   

Сподели преку: