Прв Биткоин meetup во Македонија!

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
super, a kako se zarabotuva ??? koj go emitira, odreduva kursot??? ili samo za suva para se kupuvaat elektronski zetoni nareceni bitkoini, za koi pak se kupuva eve na primer kafe??? ili nesto ne sum svatil???
Фала, запознаен сум со ова.

Ја разбирам грижата на гувернерот, затоа што биткоин основано би ја намалил улогата на банките во Македонија - особено кога се работи за интернационални трансфери.

Последен пат кога префрлив 300 евра во Македонија преку банка, за провизија платив 30 евра. Неверојатни 10%. Им требаше 3 дена да стигнат.

Со Биткоин трансферот е скоро инстантен (10 мин. за првата верификација), а трансакцијата иревирзибилна. Провизијата на биткоин трансакцијата е минорна - 0.0005BTC oдносно 10-15 денари. Помала од PayPal, Western Union или било која слична компанија. Тоа е за биткоин трансакцијата од паричник до паричник. Доколку сакаш да ги претвориш тие биткоини во денари, треба да ги продадеш на Биткоин маркет - кој моментално не постои во Македонија. Или пак да ги продадеш во живо на некој што сака да купи BTC, како што тоа го прават во Лондон на Satoshi Market. Така би ја избегнал и провизијата на Биткоин маркетот, која е повторно помала од 1%.

Ова е само една мала придобивка од Биткоин. Има уште многу. На нас е да ги информираме луѓето за решенија кои се поевтини и подобри за нив.

Митап секако ќе има, оваа вест не го одложува.
...не ги поценувај холандските хазарски фамилии....;)
...уште многу вода ќе протече под мостот во Авињон пред тоа да се случи , ако воопшто некогаш се случи...
 
Член од
19 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
9
super, a kako se zarabotuva ??? koj go emitira, odreduva kursot??? ili samo za suva para se kupuvaat elektronski zetoni nareceni bitkoini, za koi pak se kupuva eve na primer kafe??? ili nesto ne sum svatil???
Се заработува преку откопување (mining) и тргување со биткоин. Курсот го одредува понудата и побарувачката.

Како работи мајнингот:


Мајнерите ги продаваат биткоините потоа на Биткоин маркети, каде цената ја одредува самиот пазар. Таму можеш да купиш биткоини со фиат (денари, USD, EUR) пари.

Нешто како Злато 2.0. Биткоин до некаде го имитира златото, без неговите неповолности - потребен е голем простор за чување на злато, безбедност, тешка ликвидност, итн.
 
Член од
20 март 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
super, a kako se zarabotuva ??? koj go emitira, odreduva kursot??? ili samo za suva para se kupuvaat elektronski zetoni nareceni bitkoini, za koi pak se kupuva eve na primer kafe??? ili nesto ne sum svatil???

...не ги поценувај холандските хазарски фамилии....;)
...уште многу вода ќе протече под мостот во Авињон пред тоа да се случи , ако воопшто некогаш се случи...
Ќе се случи порано отколку што претпоставуваме.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се заработува преку откопување (mining) и тргување со биткоин. Курсот го одредува понудата и побарувачката.

Како работи мајнингот:


Мајнерите ги продаваат биткоините потоа на Биткоин маркети, каде цената ја одредува самиот пазар. Таму можеш да купиш биткоини со фиат (денари, USD, EUR) пари.

Нешто како Злато 2.0. Биткоин до некаде го имитира златото, без неговите неповолности - потребен е голем простор за чување на злато, безбедност, тешка ликвидност, итн.
....не ме зезај, сепак ти проучи го Маркс....;) и не заборавај дека во златото има смрзнато енормна количина човеков труд за да се добие... со тропкање на тастатура патлиџани, месо за хамбургери, пченица за лепчиња и грозје за вино не се праат, иако некои мислат дека може, па затоа светот поодамна се клати на работ на провалијата...на тенката жица од фантомски дигитални пари истипкани од повластената федерална банка:vozbud:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Не пишува ништо изрично за крипто-валути во законот. Се додека постои фискална и се плати ДДВ за купената услуга, би требало да е во ред.

Дополнително се консултираме со сметководители и адвокати на оваа тема.
Дај пиши кај ќе се оддржува митапот и да им дојде УЈП и во каса да најде биткоин наместо денари, после тоа ќе можеш на сметководителите и адвокатите да ги фрлат дипломите. Поздрав од Македонија.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
@cchevy побрзо ќе завршите во затвор него што ќе успеете да раширите Биткоин плаќање во Македонија.
ПејПал несмее да влезе во МКД не па Биткоин.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Дот Ком акции во 2000
Недвижности во 2006
Нафта во 2007
Македонски акции во 2008
Сребро во 2011
Злато во 2012
Биткоин во 2014-5?
И никако човек да научи меморија на риба.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
@cchevy - И сега свесен си на која негативно настроена "народна" маса им го напиша ова? И јас отворив тема за споделување на искуства со биткоини и освен еден лик сите други хејтаа и продаваа муда за бубрези како тоа не вредело, не било легално, не чинело итн итн итн.... а темата убаво си беше отворена за да се сподеалт искуства. Али тоа е тоа за жал, такви се нашиве фиром-ци.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
^ Зошто веднаш мора етикети хејтери и слично, демек оној кој се занимава со ова е виша каста или Аријевска раса во однос на оној кој не се согласува? Хмммм... Од друга страна, ако гувернерот на НБМ ти кажува дека е нелегално, а ти тоа го кажуваш со иронија, тешко дека може да се разбереме. „Е добро де, што ако е нелегално, се заработува“. Еве јас знам дека се заработува, си го имам во најблиска околина еден таков, ама пак не ми се допаѓа концепцијата и плус - нема „што ако е нелегално“. Ај ако не и дрога ќе продаваме, што ако не е легално, се заработува. И еве упатена сум во приказната со ВС и со LC, за другите веќе не се ни замарам, ама цел тој концепт со хипи идејата за независните валути е приказна за мали деца кои сакаат да се осетат важни дека еве, тие се авангарда, па со тоа се и попаметни од другите. Ако е тоа така, зошто толкава потреба да се наметне идејата дека ова е генијална работа, со толку иронија и горчина на коментарите кои не се во тој контекст? Мислам, колку треба да е човек површен, па да разговара на тоа ниво- „Ако се согласуваш со мене, значи паметен си, ама ако не се согласуваш, автоматски значи дека си глуп“. Детска работа (без оглед на годините). Цивилизираните општества функционираат врз база на правила (пишани и непишани) и затоа се цивилизирани, а не Див Запад. Ако нешто не ти/ви се допаѓа, бујрум, настапете институционално, докажете аргументирано зошто BC треба да е паралелно платежно средство во МК покрај денарот и барајте измена на законите, не поттикнувајте илегално работење.
А приказната за ВС е прилично подлабока од романтизираната верзија која им се пласира на луѓето кои се очајни за лесни пари и брз успех, ама дури и Итар Пејо покажал дека магла и волна не се исто, само може исто да изгледаат-оддалеку.
 
А

Антоние

Гостин
БОГОВ: ТРГУВАЊЕТО СО БИТКОИНИ ВО МАКЕДОНИЈА Е НЕЗАКОНСКО
Само неколку дена откако македонските граѓани добија можност да тргуваат со биткоини преку регионалната платформа за тргување со валути FXLider, гувернерот на Народnата банка на Македонија, Димитар Богов предупредува дека тргувањето со биткоин или негово користење за плаќања во Македонија e незаконско.

“Во Македонија законско средство за плаќање во готовинскиот и безготовинскиот платен промет е денарот. Платниот промет со странство се одвива преку носителите на платен промет, а тоа се банките. Оттука, тргувањето со биткоин или негово користење за плаќања во Македонија e незаконско.

Во крајна смисла, изјавата на Богов не може да се толкува императивно. Одлуката дали е тргувањето незаконско или не е работа на судската власт а не на извршната. Фактот што Богов дава свое толкување на законот не држи никаква релевантност пред судот.[DOUBLEPOST=1395403621][/DOUBLEPOST]А самиот закон од друга страна е мошне амбивалентен во овој поглед. По мое мислење доколку трансакцијата се изврши со посредништво во евра (БТЦ -> евра -> денари), не би се извршило никакво незаконско дејствие. Во брзо време ќе бидат потребни измени на законот со осврт на шпекулативни псевдо-валути. Ако се паметни ќе воведат легализација со оданучување, а ако не се паметни ќе воведат целосна рестриктивна политика, како во Кина.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
И... Како ти со ова помогна во контекстов на оваа тема....? Разбираш ти што е споделување на искуства наспроти дали биткоин бизнисот чини и дали е легален? Значи на пример, прашам како да конфигурирам цгминер и одма 100 души ми го дрват дека битонините не се легални и дека не се исплателе.... поврзаност, никаква.... значи ако не знаеш не се мешај воопшто, не гледам тука никаква ариевска раса (освен ти ако така не не гледаш)

Така и човеков, ве поканува на биткоин дружење вие му кажувате шо рекол Бог-от. Верувам дека знае што рекол штом е нафатил да организира таков настан...и пак.... поврзаност никаква.... али тоа е тоа.... и мене не ми е јасно зошо ова го пишав....

^ Зошто веднаш мора етикети хејтери и слично, демек оној кој се занимава со ова е виша каста или Аријевска раса во однос на оној кој не се согласува? Хмммм... Од друга страна, ако гувернерот на НБМ ти кажува дека е нелегално, а ти тоа го кажуваш со иронија, тешко дека може да се разбереме. „Е добро де, што ако е нелегално, се заработува“. Еве јас знам дека се заработува, си го имам во најблиска околина еден таков, ама пак не ми се допаѓа концепцијата и плус - нема „што ако е нелегално“. Ај ако не и дрога ќе продаваме, што ако не е легално, се заработува. И еве упатена сум во приказната со ВС и со LC, за другите веќе не се ни замарам, ама цел тој концепт со хипи идејата за независните валути е приказна за мали деца кои сакаат да се осетат важни дека еве, тие се авангарда, па со тоа се и попаметни од другите. Ако е тоа така, зошто толкава потреба да се наметне идејата дека ова е генијална работа, со толку иронија и горчина на коментарите кои не се во тој контекст? Мислам, колку треба да е човек површен, па да разговара на тоа ниво- „Ако се согласуваш со мене, значи паметен си, ама ако не се согласуваш, автоматски значи дека си глуп“. Детска работа (без оглед на годините). Цивилизираните општества функционираат врз база на правила (пишани и непишани) и затоа се цивилизирани, а не Див Запад. Ако нешто не ти/ви се допаѓа, бујрум, настапете институционално, докажете аргументирано зошто BC треба да е паралелно платежно средство во МК покрај денарот и барајте измена на законите, не поттикнувајте илегално работење.
А приказната за ВС е прилично подлабока од романтизираната верзија која им се пласира на луѓето кои се очајни за лесни пари и брз успех, ама дури и Итар Пејо покажал дека магла и волна не се исто, само може исто да изгледаат-оддалеку.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Прво, темава не е што и како се конфигурира, ама изгледа не си забележал, многу копаш :pos:. Мојот одговор си е таман на место- човекот кажа ќе се продавале таму BC и ќе можело да се купува со нив... Ако тоа има врска со конфигурирање, тогаш си измислил нов начин ;), патентирај го. Ако не, па не мораш баш ни ти да се мешаш, не си најнадлежниот на темава, без разлика на копањето де :icon_mrgr:.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
^ A patetikava vikas ti uspeva obicno, a? :)
Inaku, mene mi e bas seedno neli za necii stavovi, ama tragikomedijata od tipot "I jas se obidov da gi prosvetam, ama ne gi biva, be sfakjaat" e preterana. A taka nastapuvaat (ne znam zosto) na primer i onie so Herbalife i so Amway (taka mislam se vika) i sl. Ne znam zosto licno go sfakjate faktot deka nekomu
1. ne mu se dopagjaat nezakonski raboti, pa makar i pari da nosat
2. ima svoj stav, koj e razlicen
3. videl, cital, istrazuval, i donel nekoj zaklucok

Jas stom vidam stav od toj tip za onie koi "nemaat kapacitet da bidat prosveteni", nasproti vas "prosvetenite" vednas sfakjam nekoi raboti :).
Toa sto, kako sto velis, si zarabotil nesto od ova, ne znaci deka tvojot stav vo vrska so celava zavrzlama narecena kripto valuti e pravilen (a ima OGROMNA verojatnost deka ne e, imaj go i toa vo predvid).
Celava rabota e mnogu podlaboka i mnogu poinakva od hipi protest protiv svetskite valuti, pa zarem ima nekoj naiven da veruva vo taa prikazna?

p.s. Firomci, a? Of, pusta p[otreba za navreda od bilo kakov vid vo nedostatok na argumenti... Znaes, toa sto kopas BC (ili whatever) ne te pravi svetska elita, ama tekstov epten te pokazuva vo vistinski svetlo.... Firomci be.... oti ti si Amerikanec ili Klingonec, ne znam, ti si znaes...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Во крајна смисла, изјавата на Богов не може да се толкува императивно. Одлуката дали е тргувањето незаконско или не е работа на судската власт а не на извршната. Фактот што Богов дава свое толкување на законот не држи никаква релевантност пред судот.[DOUBLEPOST=1395403621][/DOUBLEPOST]А самиот закон од друга страна е мошне амбивалентен во овој поглед. По мое мислење доколку трансакцијата се изврши со посредништво во евра (БТЦ -> евра -> денари), не би се извршило никакво незаконско дејствие. Во брзо време ќе бидат потребни измени на законот со осврт на шпекулативни псевдо-валути. Ако се паметни ќе воведат легализација со оданучување, а ако не се паметни ќе воведат целосна рестриктивна политика, како во Кина.
НБРМ не е извршна власт ;) Биткоинот е „валута“, во Македонија за „валутите“ единствено и само единствено НБРМ е одговорна, така да ако Богов или кој било од НБРМ не може да ти протолкува закон во врска со пуштање во оптек на пари тогаш сигурно судија од Основен суд Скопје не може.

И ако извршуваш такво посредништво која е целта на БТЦ? Ти можеш да си ги продаваш за евра, и си докажал дека фактички ништо не си добил.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
@cchevy - И сега свесен си на која негативно настроена "народна" маса им го напиша ова? И јас отворив тема за споделување на искуства со биткоини и освен еден лик сите други хејтаа и продаваа муда за бубрези како тоа не вредело, не било легално, не чинело итн итн итн.... а темата убаво си беше отворена за да се сподеалт искуства. Али тоа е тоа за жал, такви се нашиве фиром-ци.
Пријателе јас самиот минтам Биткоини и сум плаќал по пабови со Биткоини.Работата е што во Македонија реално може да наебеш поради такво нешто.

To the moon! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom