Првут (Перут) и Себореа

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
I ja od pred mesec slicen problem. Nemav problem nekolku godini i sea pak se pojavi, ali mi izglea ko suv skalp i koza. Na celoto duri i mi se pojavuvat crvenila koi nekogas se gledaat nekogas ne se tamu. Porano sampon Clear mi pomagase, mislav pisuvav u temava, ali sea bas i ne mi pomaga. Pocnav od pred nekoj den da kortistam Nizoral(ketoconazole) sampon ali me nervira sho posle mienje se osekjam ko epten suv skalp da iam, iako luspite ko da se namaluvaat vekje od 2 mienja,a li ne sum siguren, mozda mi se pricinuva lol.

Ovoj Blue cap od Catalysis li e? Inace ovaj baniran bil u nekoi zemji pred mnogu godini ne znam sega kako e.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Јас од ѓубрево се излечив пред 2 месеци, да не се урочам.
Заглавив добри 2-3 месеци со скалп што се лупи и сув првут. Многу грда и прилично засрамувачка состојба, мора да се признае.
Бев на кожен лекар, д-р Мите Николов во Штип. Човеков работи приватно со години, има прилично гужва во ординацијата. Мислам дека вреди да се дојде до Штип да ве види.
Рече дека е невродерматит. Со терапијата паралелно пиев и Бедоксин.

Се излечив со Белосалик лосион и Афлодерм крема. Мачкав 5 дена од лосионот и кремата (по тој редослед - се исушува лосионот, мачкаш крема) по ЦЕЛ скалп/цела коса два пати дневно, наредните 5 дена по еднаш дневно. Потоа ставав 2 недели преку два-три дена, по еднаш дневно.

Оттогаш немам ставено никаков шампон на главата (веќе втор месец). Косата ми е ОДЛИЧНА.
Чудесии.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Ovoj Blue cap od Catalysis li e? Inace ovaj baniran bil u nekoi zemji pred mnogu godini ne znam sega kako e.
Од Catalysis е, да. Јас го користам веќе еден месец ипол, можеби малку ми е намален првутот. Не ми помогна колку што очекував, ама па не ми помага ни ништо друго, ќе мора сепак на дерматолог одење. Од каде инфото дека бил банран?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Од Catalysis е, да. Јас го користам веќе еден месец ипол, можеби малку ми е намален првутот. Не ми помогна колку што очекував, ама па не ми помага ни ништо друго, ќе мора сепак на дерматолог одење. Од каде инфото дека бил банран?
Go barav samponov na internet i slucajno vidov deka bil baniran pred mnogu godini. Ne se zamarav tolku da gleam kade i dali momentalno e negde baniran.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Јас од ѓубрево се излечив пред 2 месеци, да не се урочам.
Заглавив добри 2-3 месеци со скалп што се лупи и сув првут. Многу грда и прилично засрамувачка состојба, мора да се признае.
Бев на кожен лекар, д-р Мите Николов во Штип. Човеков работи приватно со години, има прилично гужва во ординацијата. Мислам дека вреди да се дојде до Штип да ве види.
Рече дека е невродерматит. Со терапијата паралелно пиев и Бедоксин.

Се излечив со Белосалик лосион и Афлодерм крема. Мачкав 5 дена од лосионот и кремата (по тој редослед - се исушува лосионот, мачкаш крема) по ЦЕЛ скалп/цела коса два пати дневно, наредните 5 дена по еднаш дневно. Потоа ставав 2 недели преку два-три дена, по еднаш дневно.

Оттогаш немам ставено никаков шампон на главата (веќе втор месец). Косата ми е ОДЛИЧНА.
Чудесии.
Мило ми е што си се куртулил од гнасотијава. Пошто досега што се не сум пробал, ќе ја пробам твојава комбинација. Јас имам себореа повеќе од 10 години, не верувам да се "излечам" ама се надевам ќе се смири колку толку.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Мило ми е што си се куртулил од гнасотијава. Пошто досега што се не сум пробал, ќе ја пробам твојава комбинација. Јас имам себореа повеќе од 10 години, не верувам да се "излечам" ама се надевам ќе се смири колку толку.
Дојди за Штип ако можеш, сепак.
Побарај го на Гугл докторов, има информации за контакт.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Цело лице и скалп ми се себореични. Кога не се чешам проблемот е намален за можеби повеќе од 50%. Некогаш е тешко али тоа е. Дерматолог ми препоача Uriage DS емулзија и сапун. Прво се мие лицето со сапунот и послем тоа на суво лице се мачка емулзијата. Помага дефинитивно да не се суши лицето, ја хидрира кожата. Скалпот го мијам со Head and Shoulders и во ред е.

Не знам дали има лек за ова, но дефинитивно може да се контролираат симптомите. Според мене најбитно е никако чешање бидејќи премногу се воспалува кожата.
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
15
Поени од реакции
5
Фила Аптека - Fila Apteka - Fila Pharmacy

7 април во 15:54 ·
СЕБОГЕЛ
Гел за себороичен дерматит, против првут и чешање на скалпот
✅
Формулација која содржи глицерол, салицилна киселина, етерично масло од рузмарин и пропилен гликол, кои помагаат за намалување на првутот, чешањето и воспалението.
✅
Комбинацијата овозможува успешно отстранување на лушпестите наслаги на кожата и обновување на нејзината бариера.
Начин на употреба: еднаш до два пати на ден две недели и се повторува при повторна појава на симптоми.
Наменет за возрасни и деца над 6 години.

ovoj gel gi ublazuva siptomite vo golema mera, go trga cesanjeto
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Како шо реков некоја страна претходно, неколку години бев на Фитовал кој ми беше супер шампон, го немав проблемот додека го користев.

Престанаа да го произведуваат и сменив 4-5 шампони, сите беа кој од кој полоши, главата ми беше како минско поле. Агресивно чешање и првут снешко да направиш. Пред 2 месеци го пробав Uriage, после неколку миења нагло престана се. Скалпот моментално ми е кристал чист, не ме чеша главата 2 месеци веќе. Господ да го благослови тој што ја смислил формулата. Пробајте го, околу 530-540 денари е во МК ама трае, мене 2 месеци ми траеше првото шише бидејки е доста пењаст и нема потреба да ставаш многу, а мијам глава 3-4 пати неделно.

У јебемти сеа го препрочитав постот звучам како топ-шоп реклама. :pos::pos:

Uriage.png
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Како шо реков некоја страна претходно, неколку години бев на Фитовал кој ми беше супер шампон, го немав проблемот додека го користев.

Престанаа да го произведуваат и сменив 4-5 шампони, сите беа кој од кој полоши, главата ми беше како минско поле. Агресивно чешање и првут снешко да направиш. Пред 2 месеци го пробав Uriage, после неколку миења нагло престана се. Скалпот моментално ми е кристал чист, не ме чеша главата 2 месеци веќе. Господ да го благослови тој што ја смислил формулата. Пробајте го, околу 530-540 денари е во МК ама трае, мене 2 месеци ми траеше првото шише бидејки е доста пењаст и нема потреба да ставаш многу, а мијам глава 3-4 пати неделно.

У јебемти сеа го препрочитав постот звучам како топ-шоп реклама. :pos::pos:

Прегледај го приврзокот 293383
А каде го има во мк?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
А каде го има во мк?
Во локална аптека во Струмица го купив, заборавив име. Сигурно го има и во Зегин, позната марка се имаат цела палета на препарати за нега на кожа и коса, нема шанси да го нема во Ск.

Еве ти и онлајн да го порачиш, 545 денари.

 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ja go naracav ovoj sea da go probam,poso voa sho koristam momentalnk bas i ne pomaga. Neam mesto u kupatilo vekje,site vrsti samponi gi probav :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Во локална аптека во Струмица го купив, заборавив име. Сигурно го има и во Зегин, позната марка се имаат цела палета на препарати за нега на кожа и коса, нема шанси да го нема во Ск.

Еве ти и онлајн да го порачиш, 545 денари.

Во Зегин Сити мол е на попуст, 380.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Ja go naracav ovoj sea da go probam,poso voa sho koristam momentalnk bas i ne pomaga. Neam mesto u kupatilo vekje,site vrsti samponi gi probav :D
Абе од еднаш ниеден шампон нема да ти даде резултати, мора повеќе пати да се измиеш за да осетиш. Јас сум на овој 2 месеци, па во последните 15-20 дена ми се исчисти главата во целост. Со првутот и можам да живеам некако оти нонстоп сум стрижен кец, али чешањето беше неподносливо.

Искористи го цело шише ако веќе си го порачил, од еднаш ставање само пари ќе фрлаш.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Абе од еднаш ниеден шампон нема да ти даде резултати, мора повеќе пати да се измиеш за да осетиш. Јас сум на овој 2 месеци, па во последните 15-20 дена ми се исчисти главата во целост. Со првутот и можам да живеам некако оти нонстоп сум стрижен кец, али чешањето беше неподносливо.

Искористи го цело шише ако веќе си го порачил, од еднаш ставање само пари ќе фрлаш.
A kade rekov deka probuvam samo ednas i deka ocekuvam od ednas da pomine? Gi probuvam na mesec i gledam dali ima podobruvanje ili pak e poloso. Ako e poloso go menjam.
Mene srekja ne me cesa, ali me nervira koa mi se glea u kosa ili na alista.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom