Првут (Перут) и Себореа

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
@Емкаа уживај дека сум немал сува кожа. :facepalm: Петарда од човек сум јас, пола канче помада потрошив од кога ја купив нивеата што ми ја кажа пред три дена. Глупо дете, ќе ми се распаднела фацата.:D

Еве веќе 1 недела користам кетокеназол и ни трага ни глас од првут, исто и со фацата ми се среди проблемот.(y)

Така да, повторно сум убав сега. Заинтересирани дами хехе знаете каде е иМбоксот hhhhhhhhhhh ;););):smirce::smirce::smirce::smirce:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...антигабичниот шампон- ketokonazol се применува додека се смири габичната инфекција (лушпи на косматиот дел од главата, суви и масни наслаги на други делови на телото- себороичен дерматитис) предизвикана од габичната микрофлора на глава која од различни причини се активираат и предизвикуваат црвенило, чешање, перут, луштење (пример „маласезија“)
...антифунгалиниот шампон се нанесува најмногу два пати неделно и тоа прво се мие косата со благ шампон за коса за да се остранат нечистотиите, па потоа се шампонира со лекот во вид на шампон -кетоконазол кој треба да одстои на глава 5 минути, користење на шампонот до две недели, кога веќе се повлекува габичната инфекција, па уште две недели се доволни „истата да не се врати и добро да се исчисти“ со еден збор примена на кетоконазол шампон највише до месец дена, подолготрајна примена може да доведе до несакана појава на изретчување на косата па дури и опѓање!
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
...антигабичниот шампон- ketokonazol се применува додека се смири габичната инфекција (лушпи на косматиот дел од главата, суви и масни наслаги на други делови на телото- себороичен дерматитис) предизвикана од габичната микрофлора на глава која од различни причини се активираат и предизвикуваат црвенило, чешање, перут, луштење (пример „маласезија“)
...антифунгалиниот шампон се нанесува најмногу два пати неделно и тоа прво се мие косата со благ шампон за коса за да се остранат нечистотиите, па потоа се шампонира со лекот во вид на шампон -кетоконазол кој треба да одстои на глава 5 минути, користење на шампонот до две недели, кога веќе се повлекува габичната инфекција, па уште две недели се доволни „истата да не се врати и добро да се исчисти“ со еден збор примена на кетоконазол шампон највише до месец дена, подолготрајна примена може да доведе до несакана појава на изретчување на косата па дури и опѓање!
Три пати го пиша. Амин...


Ја 6 месеца га користу. Јоште коса не ми паднала.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Три пати го пиша. Амин...
Ја 6 месеца га користу. Јоште коса не ми паднала.
... кога ќе се изретчи ќе биде веќе касно, јас моето го кажав, кетоконазол е „лек“ не е шампон со растителни состојци, па се применува безконечно, шест месеци примена пилинг на скалпот доведува до обратна ситуација зошто го применуваш шампонот, ќе немаш перут, ама нема да имаш и коса, а кога ќе ти се појават флеки црвенило поради иритација од тој долготраен пилинг на скалпот, па тогаш да знаеш од што е,
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
... кога ќе се изретчи ќе биде веќе касно, јас моето го кажав, кетоконазол е „лек“ не е шампон со растителни состојци, па се применува безконечно, шест месеци примена пилинг на скалпот доведува до обратна ситуација зошто го применуваш шампонот, ќе немаш перут, ама нема да имаш и коса, а кога ќе ти се појават флеки црвенило поради иритација од тој долготраен пилинг на скалпот, па тогаш да знаеш од што е,
Мене ми се враќа после неколко недеље ако га прекину. А коса и пред тој ми се изретчи. Чаре?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Кетоконазолот ми се потроши а и онака малку имав.
Отидов во аптека и ѝ реков на аптекаркатa да ми препорача шампон против првут.
Ми рече дека и она имала првут, сè пробала, само Blue cap и помогнал.
Од која аптека?
Имам голем проблем последниве месец дена, не ми помогна ниту Еуцерин за сув првут. Напротив, ми ја суши кожата на скалпот уште толку, не знам зошто.
Пример, ќе се измијам со Еуцерин и после некој саат осеќам како да ми е стврдната кожата на главата, како изгоренa кожа од сонце. Кога ги дигам веѓите нагоре - ептен осеќам како се стега кожата.

Имено, од страните на главата кожата на скалпот (под влакната) буквално ми се лупи (како кога ти се лупи кожата после изгорен од сончање) и ми се прави бел, сув првут.
Помош некој аман, многу ме нервира...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Па нема врска тоа што ви е мрсна Т зоната, тоа не значи секогаш дека кожата дека ви е мрсна, туку може да биде сува, и лојните жлезди после тоа коментираат. И мене ми е сува кожата првите ден два, после тоа челото и носот претежно мрсни. Но сепак, не е поентата да се мрси кожата доколку е сува, поентата е да се хидрира добро, за да може она оптимално да функционира. Ние забораваме дека кожата е најголемиот човеков орган, одговорен за елиминација, и многу е важно што и внесуваме во нас, за тоа каква ќе биде кожата. И спомна псај погоре, дефинитивно забораваме на важноста на цревната флора за изгледот на кожата посебно на кожата на лицето, дури и јас некако го предвидов тој факт а имам основа да се сомневам дека можеби перидов сум ја оштетил цревната флора.

И не би комплицирал многу со креми освен на Алкалоид бебешката, евентуално Еуцерин, Нивеа никако.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Мене ми се враќа после неколко недеље ако га прекину. А коса и пред тој ми се изретчи. Чаре?
Нема чаре, таква е состојбата, не се лечи туку се менаџира со шампони. Уствари шо лечиш ти, знаеш?
Не знам како си дозволуваш 6 месеци да го користиш шампонот без прекин, добро луѓе пред користење на лек не читате начин на употреба? Не само што ќе ти падне косата, туку ќе си фатиш триста други глупости на скалпот, после нема ни што да ти помогне. Двата шампони во себе содржат кортикостероиди, ако добро се сеќавам ова се најјаките стероиди.

По ова што читам на темава 90% си третирате првут со реконазол, без консултација со лекар. Не ми е ни воопшто јасно како се продаваат овие шампони без рецепт препишан од доктор. Најдобронамерен совет, доколку имате проблем да си се консултирате со лекар за да имате дијагноза, па да знаете со што се соочувате. Наместо да ги третирате последиците, да се фокусирате на причината.
 
Последно уредено:

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
само овој ми помага, малце поскап е, 370 ден 250 мл
многу пени немора многу да се става

 
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Оној од Ducray шампонот многу ми помагаше али коа го земав лани негде есента имаше само уште 2 шишиња у Зегинот у Влае останато и после некој месец коа барав пак ми кажаа нема веќе. После по совет на еден доктор по квантна медицина почнав по два пати неделно благо да ги протривам местата кај што ми се појавуваат лушпи под косата со сода бикарбона и да не користам ист тип на шампон еден по друг и скоро ич немам мака.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Оној од Ducray шампонот многу ми помагаше али коа го земав лани негде есента имаше само уште 2 шишиња у Зегинот у Влае останато и после некој месец коа барав пак ми кажаа нема веќе. После по совет на еден доктор по квантна медицина почнав по два пати неделно благо да ги протривам местата кај што ми се појавуваат лушпи под косата со сода бикарбона и да не користам ист тип на шампон еден по друг и скоро ич немам мака.
Од Ducray ги има Kelual за сув перут, и Squanorm за масен.
Ако ги нема во Зегин повеќе, а му треба на некој нека провери кај Dr.Vais (на Водњанска/Мајка Тереза, над државна болница).

И кај мене имаше добар ефект.
*консултирајте се за начин на употреба
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
И јас имав проблем со првут. Ги пробав сите можни шампони во Германија, алпацини, малпацини, се оддадов од пари и џабе.
Единствен шампон шо уште по второто капење немам трошка првут е Schauma од Schwartzkopf. И то не било кој против првут, оти овде во Германија ги има едни во плаво паковање. Не! Конкретно овај што е во црно паковање. Го најдов во една турска продавница и купив буквално 20 (сите што ги имаше). Не е скап, така да топло ви препорачувам да го пробате тие со првут мака што си имате.
A за кожата мене ми помага Mycoderm.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Нема чаре, таква е состојбата, не се лечи туку се менаџира со шампони. Уствари шо лечиш ти, знаеш?
Не знам како си дозволуваш 6 месеци да го користиш шампонот без прекин, добро луѓе пред користење на лек не читате начин на употреба? Не само што ќе ти падне косата, туку ќе си фатиш триста други глупости на скалпот, после нема ни што да ти помогне. Двата шампони во себе содржат кортикостероиди, ако добро се сеќавам ова се најјаките стероиди.

По ова што читам на темава 90% си третирате првут со реконазол, без консултација со лекар. Не ми е ни воопшто јасно како се продаваат овие шампони без рецепт препишан од доктор. Најдобронамерен совет, доколку имате проблем да си се консултирате со лекар за да имате дијагноза, па да знаете со што се соочувате. Наместо да ги третирате последиците, да се фокусирате на причината.
После консултацију с'с доктора га користу, не е на своју руку. Прочита га упатство и ја не се секирај. Наместо два пути кажано ми е да га користу 1 пут недељно. Иначе и пред да га користу ми се проретчи косата. На места куде што има љушпе коса сама си падаше. Откако га користу не ми пада ко претходно.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
После консултацију с'с доктора га користу, не е на своју руку. Прочита га упатство и ја не се секирај. Наместо два пути кажано ми е да га користу 1 пут недељно. Иначе и пред да га користу ми се проретчи косата. На места куде што има љушпе коса сама си падаше. Откако га користу не ми пада ко претходно.
Vo red e da go koristis eden den, i da prestanes da go koristis koga ke ti se povlecat simptomite. Koga ke imas pak problem, korsti go pak. Ama konstantno koristenje ne e dobro.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom