Првут (Перут) и Себореа

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Твојот совет на темава не држи вода, не знам како поинаку да објаснам кога имаш неколку примери овде дека конзумирање алкохол и цигари не играат голема односно директна улога у појавата на првутот.

Глупости и рандом совети се тоа, од стрес ти е, откажи алкохол цигари, повеќе овошје и зеленчук. wow.

Постои легенда која вели дека има доктор кој рекол не знам како да ти помогнам и немам решение за твојот проблем, обрати се кај мои колеги кои се покомпетентни на таа проблематика.
-наместо ова имаме рандом совет, спомнат погоре.
Кај било кој доктор да одиш сите ќе ги кажат дека немаат одговор зошто се јавува болеста. Нема ни долгорочен лек, едноставно си живееш со неа и ја менаџираш некако.
Јас не пушам, не пијам, ама мене ми "букна" во период на стрес. Кај мене е поизразено во зимските месеци, особено во периодите без сонце. Минатата зима се будев од спиење со нагон за чешање на скалпот, дури и крв ми течеше. Имав и цели бели парчиња на скалпот. Пред тоа имав првут кој го менаџирав со Head&Shoulders. Најголема грешка во животов. Сите доктори што ги посетив, и во МК и надвор сите ми кажаа одма да го прекинам тој шампон. Ако го прочитате упатството за употреба пишува и на него да се користи ретко, а не секој ден. Ефективен е во поглед дека го решава првутот ден/два, иначе долгорочно шампонот прави голема штета.
Јас пробав секакви лекови, од оцет, до прополис, ништо не ми помогна. Мислам само ми ја влоши состојбата. На крај си појдов кај саглам дерматолог и терапијата ми е следна :
Кога имам поизразени симптоми, мене обично ми започнува во октомври некаде, почнувам со Реконазол шампон. Еднаш до два пати неделно, кога ќе се смири состојбата го употребувам еднаш месечно. Во летниот период ако немам мака воопшто не го користам.
Исто во периодите кога имам чешање и првут нанесувам раствор директно на скалпот, еднаш дневно, исто додека не се смири состојбата. Не знам кое е името, на шишенцето ова го пишува Locoid, cutaneous solution 0.1% Hydrocortisone butyrate .
Мислам дека и шампонот и растворот содржат кортико стероиди, затоа не се препорачува константна употреба.
Во меѓувреме, исфрлив тешки шампони со милион хемии внатре и моментално користам само вегански, без мирис. Мислам дека и тоа ми помага многу бидејќи зимава, за разлика од минатата многу ми е посмирена состојбата.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.036
Кај било кој доктор да одиш сите ќе ги кажат дека немаат одговор зошто се јавува болеста. Нема ни долгорочен лек, едноставно си живееш со неа и ја менаџираш некако.
Јас не пушам, не пијам, ама мене ми "букна" во период на стрес. Кај мене е поизразено во зимските месеци, особено во периодите без сонце. Минатата зима се будев од спиење со нагон за чешање на скалпот, дури и крв ми течеше. Имав и цели бели парчиња на скалпот. Пред тоа имав првут кој го менаџирав со Head&Shoulders. Најголема грешка во животов. Сите доктори што ги посетив, и во МК и надвор сите ми кажаа одма да го прекинам тој шампон. Ако го прочитате упатството за употреба пишува и на него да се користи ретко, а не секој ден. Ефективен е во поглед дека го решава првутот ден/два, иначе долгорочно шампонот прави голема штета.
Јас пробав секакви лекови, од оцет, до прополис, ништо не ми помогна. Мислам само ми ја влоши состојбата. На крај си појдов кај саглам дерматолог и терапијата ми е следна :
Кога имам поизразени симптоми, мене обично ми започнува во октомври некаде, почнувам со Реконазол шампон. Еднаш до два пати неделно, кога ќе се смири состојбата го употребувам еднаш месечно. Во летниот период ако немам мака воопшто не го користам.
Исто во периодите кога имам чешање и првут нанесувам раствор директно на скалпот, еднаш дневно, исто додека не се смири состојбата. Не знам кое е името, на шишенцето ова го пишува Locoid, cutaneous solution 0.1% Hydrocortisone butyrate .
Мислам дека и шампонот и растворот содржат кортико стероиди, затоа не се препорачува константна употреба.
Во меѓувреме, исфрлив тешки шампони со милион хемии внатре и моментално користам само вегански, без мирис. Мислам дека и тоа ми помага многу бидејќи зимава, за разлика од минатата многу ми е посмирена состојбата.
Сеа ми текна дека и мене некаде есента имаше периоди каде ме чешаше скалпот, онакво језиво чешање, од ѕид да ја гребеш главата, знаеш. Ама немав толку првут тогаш, немав крв ама нешто друго такво безбојно хахаха лимфа или као и да се вика тоа.

ХеденШоулдерс мене никогаш не ми помагал против првут, мислам дека полош шампон против првут неам користено. Пак ќе повторам, Clear ми беше врв, сега Ultrex е исто во ред. Ваљда е до периодов што ми се појави првут пошто претходно немав користејќи го овој шампон.

Во неделата купив Кетокеназол пошто Реконазол немаше, се избањав и утредента немав апсолутно никакви знаци на првут ниту пак тие педерски лушпички што ги иам околу носот, на веѓите и на брковите. Ама вчера пак ги имаше, првут сега за сега неам. Баш сакам да ги испоштувам тие 2 недели во кои е препорачано користењето на шампонов, 2 пати неделно да видам дали и ова на фацава ќе ми се изгуби ама мислам дека на добар пат сум да го тргнам.

Заборавив да прочитам во упатството дали смеам да користам некои креми помади за лице доека го користам шампонов во првиве 2 недели?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Сеа ми текна дека и мене некаде есента имаше периоди каде ме чешаше скалпот, онакво језиво чешање, од ѕид да ја гребеш главата, знаеш. Ама немав толку првут тогаш, немав крв ама нешто друго такво безбојно хахаха лимфа или као и да се вика тоа.

ХеденШоулдерс мене никогаш не ми помагал против првут, мислам дека полош шампон против првут неам користено. Пак ќе повторам, Clear ми беше врв, сега Ultrex е исто во ред. Ваљда е до периодов што ми се појави првут пошто претходно немав користејќи го овој шампон.

Во неделата купив Кетокеназол пошто Реконазол немаше, се избањав и утредента немав апсолутно никакви знаци на првут ниту пак тие педерски лушпички што ги иам околу носот, на веѓите и на брковите. Ама вчера пак ги имаше, првут сега за сега неам. Баш сакам да ги испоштувам тие 2 недели во кои е препорачано користењето на шампонов, 2 пати неделно да видам дали и ова на фацава ќе ми се изгуби ама мислам дека на добар пат сум да го тргнам.

Заборавив да прочитам во упатството дали смеам да користам некои креми помади за лице доека го користам шампонов во првиве 2 недели?
Мене ми беше кажано шампонот да го користам само на скалпот, а не на цело тело. За тело докторот ми препорача обичен сапун од Dove.
Лицето случајно да не ти е суво? Од тоа да ти се појавуваат бели лушпи? Мене во зима ме фаќа така ама тоа е од што е суво.
Иначе види побарај низ аптекиве сличен раствор на тој што го пишав, мене тој ми помага многу.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.036
Мене ми беше кажано шампонот да го користам само на скалпот, а не на цело тело. За тело докторот ми препорача обичен сапун од Dove.
Лицето случајно да не ти е суво? Од тоа да ти се појавуваат бели лушпи? Мене во зима ме фаќа така ама тоа е од што е суво.
Иначе види побарај низ аптекиве сличен раствор на тој што го пишав, мене тој ми помага многу.
Не ми е суво, некад ми се мрси носот. Мислев и јас да не е сува кожа па ставав помада секој ден обилно ама не е до тоа.

За растворот збориш за првут? Не ми треба сега за сега тоа пошто мислам дека ќе делува шампонов.
Лицево ме нервира.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Не ми е суво, некад ми се мрси носот. Мислев и јас да не е сува кожа па ставав помада секој ден обилно ама не е до тоа.

За растворот збориш за првут? Не ми треба сега за сега тоа пошто мислам дека ќе делува шампонов.
Лицево ме нервира.
Абе и мене ми е носот мрсен ама кај веѓите се лупам.
Иначе растворот е повеќе за чешањето. Чешањето креира бели парки.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.036
Абе и мене ми е носот мрсен ама кај веѓите се лупам.
Иначе растворот е повеќе за чешањето. Чешањето креира бели парки.
Ај ќе пробам со Dove да ја мијам фацава мртва.
Има некој посебен или рандом? :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Ај ќе пробам со Dove да ја мијам фацава мртва.
Има некој посебен или рандом? :D
Абе сапунот е за ТЕЛО, сапун не се става на лице пошо ја суши кожата. Значи ништо не знаете мажишта.
Ставај си на лицето хидратантно кремче два пати дневно, јас на тие области кај што ми е посува ставам и витаминска маст малце.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Неам првут и општо проблеми со скалп и кожа на тело, али на лице ми се појавуваат црвенила, не знам дали се истите ко што пишува Џонтра, кај мене се на нос од страните накај образите, кај веѓите и најмногу на чело. Ако ги зачешам, ко што сум бела, одма ги правам полоши, па после ден два, се лупат. Неам поима што е, земав еден ден читав што најдов по нет, се слично ми се гледаше, уште не знам што е.
Пробав да видам дали има врска со хормони, денови од месецот, што јадам, пијам, времето ... и ништо немаше врска, можеби евентуално стрес плус дехидрација, зашто летово ми се појавија и тоа многу почесто од сега.
Решението, хидратантна крема. Кога ќе видам дека почнува да се јавува, мачкам од нејзе, ги смирува одма и наредниот ден не се гледа ништо. Не знам дали од кремата или општо сега некако посмирено се осеќам, дали еднаш месечно го иам проблемов.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.036
Абе сапунот е за ТЕЛО, сапун не се става на лице пошо ја суши кожата. Значи ништо не знаете мажишта.
Ставај си на лицето хидратантно кремче два пати дневно, јас на тие области кај што ми е посува ставам и витаминска маст малце.
Стварно ништо не разбирам. Затоа и првут иам и ми паѓа косата, сеа ми текна порано коа бев ултра глуп, коа ќе влезев да се бањам, праев микс од сите шампони што постојат у туш кабината и ставав на глава. :D Па не првут, рак ќе сум фател.

И сеа знаеш дека следи прашање да ми препорачаш ИМИЊА на креми и помади. :Д
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Стварно ништо не разбирам. Затоа и првут иам и ми паѓа косата, сеа ми текна порано коа бев ултра глуп, коа ќе влезев да се бањам, праев микс од сите шампони што постојат у туш кабината и ставав на глава. :D Па не првут, рак ќе сум фател.

И сеа знаеш дека следи прашање да ми препорачаш ИМИЊА на креми и помади. :Д
Избери си некој пооргански шампон, без многу хемикалии за измеѓу капењата со реконазол. Скалпот ти е најверојатно сензитивен и лесно се иритира, па гледај да си ја олесниш работата со избирање поблаги шампони.
Можеш да го користиш сапунот за на лице, сеа ок еднаш на два/три дена, не да земеш со него секој ден два пати дневно да се миеш. Ако ти пуштам цела рутина за лице ќе ти падне косата :D
Кремче за мажи не знам, земи нивеа али не од плавата, има една бела во големо паковање и терај со неа.
1611153100005.png
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Nivea плавата со дерматит на лице јок, како што рече @Емкаа . Премногу хемикалии. Оваа горе ја немам пробано. Јас лично ги користам овие секојдневно, досега без проблеми:



 
Член од
4 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
Temava se rasirila , sekoja cest , ja eve sum uste tuka , posebno denovive povtorno dojde sranjevo seboreja kaj mene , inaku posle 300 dermatolozi , narodni lekovi , zdrav zivot , aktivnost , son od 8 saati , ovosja , zelencuk, cink vitamini sto ne , bolesta e tuka , mene najveke mi pomogna melemot od Skenderovski , vo cair se naoga ako ste od Skopje , 400 denari malo tubice , i ne se koristi sekoj den samo koga e losa situacijata , navodno on vika deka e na prirodna baza , sto jas se somnevam zatoa sto seto crvenilo na lice,nos,zad usi go snemuva posle 30 min otkako ke se bamackam , inaku dnevna krema koristam na dr hauchka od rozi za suva koza , a sampon eucerin za suv skalp , pijte voda 3 litri , ama stvarno 3 litri , luto i zacineto nikako , crno vino i grav izbegnete pomaga , veruvajte nervozata e neizbezna ama del od moive soveti se nadevam ke vi pomognat , btw ja ne se izlekov od seborejava tuka e uste , ja komandam toa e , pozdrav
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Решение за ова има, ама е комплексен микс на повеќе промени,

Диета
Суплементи
Обнова на цревна флора

Не е 1 работа....

Дури и со овие 3 не секогаш целосно се средува, ама се намалува на 1/8 од она што било (пример)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Кетоконазолот ми се потроши а и онака малку имав.
Отидов во аптека и ѝ реков на аптекаркатa да ми препорача шампон против првут.
Ми рече дека и она имала првут, сè пробала, само Blue cap и помогнал.
Па ми текна дека неколкумина го спомнавте овде, и си реков готово, тоа е тоа.
Го земав. 2 пати се измив неделата и средата. Скоро и да немам првут. Јеј.
Да видиме колку ќе трае :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom