Првут (Перут) и Себореа

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Реконазол да си земеш, ја мислу дек ќе ти помогне. А џабе и да гу бричиш главу, нема ништо да смени тој. Само ќе видиш колко ти е ишарана глава. Ко попарен петл ќе бидеш у главуту.
Ова шампон е. Помага и против Себореа? Или да зеам уште нешто, пошо кај мене не е толку многу изразено, неам црвенило и неам големи лушпи, минимални се ама ме нервираат.

@Solaire of Astora ти што напраи?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ова шампон е. Помага и против Себореа? Или да зеам уште нешто, пошо кај мене не е толку многу изразено, неам црвенило и неам големи лушпи, минимални се ама ме нервираат.

@Solaire of Astora ти што напраи?
Абе помага, само треба да се водиш по упатството за употребу. Едн пут ако промашиш па се враќа на старо.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Иам и ја ова Себореа изгледа, ама не толку изразито, минимални лушпички на двете страни од носот и на веѓите малце. Мислев прво дека е некој недостаток на витамини па пијам некои апчиња со сите витамини внатре ама не помага, ставам една помада за нега на кожа ама ни тоа не помага.

Што е најбоље да користам?

Со тоа копилето наречено првут се борам цел живот што се вика, долго време спасот го наоѓав во Clear шампоните ама ги снема, па се појавија ребрендирани под името Ultrex, и така функционираа перфектно се до пред некој месец кога повторно ми се врати тоа копиле на глава. Сум приметил дека летно време поретко иам т.е не ни имам. Е сеа ме интересира дали има врска водата, летно време користам вода од соларен панел, зимно време парното ја грее водата у обичниот бојлер. Има некаква врска тоа или трипам.

Што кур е ова првут бе најозбилно, најгадната појава што може да постои. Се вадам од такт ќе ја избричам главата жими све.
Дајте некој друг шампон, нешто, било што што помага па макар е и нафта и прегорено уље.

Ме мрзи да читам ај, бидете добри за вашиот Џонтра, помогнете му на братот. Само не ме тролајте за да не ми падне и ова малце коса што опстојува на оваа ретардирана глава.
И ја цел живот мака мачам со ова. Све имам пробано, џабе. Кај разни дерматолози сум идел, сум користел Реконазол, Селсун, све можно значи, и пак џабе. Наследно е ова многу, татко ми исто цел живот исти маки има. Иначе има периоди и кога со обичен шампон против првут немам ништо, ама има периоди и кога со све можно што користам, пак имам. Исто и измеѓу веѓи, од страни на нос, под нос кај брковиве пределот, зад уши... Еве у задњно време и на нозе гледам црвенила/псоријаза (на бутови и листови особено), ќе морам и за ова и на доктор да одам, иако сумњам дека ќе ми помогнат ама ај да се проба.

На периоди проаѓа срањево, па се враќа. Еднаш за секогаш никако не сум успеал да се изборам. Преку лето и ја имам помалку, може да е ради директна изложеност на сонце и притоа Д витамин, не знам.



Последно што ми помогна колку толку за првутов беше ова, ама еве откако фати зимава пак не помага. Малце солена цена има, ама пробај.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ова е прилично ефикасно.. Го ума во Зегин
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Се вадам од такт ќе ја избричам главата жими све.
Џабе е, сум пробал :D

Тука сме брату, тоа е. Во зима секогаш е поизразено. Снегови паѓаат и од мојава коса.
Кетоконазол имаш пробано?
Минатата година го користев и имав средно добар успех но не се сеќавам колку бев редовен.
Еве сега сега почнав на 3 дена да ја миам со кетоконазол и имам значително намалување после 4 миења.

Друго нешто што сметам дека е значајно а може делува глупо е кога ќе ја миеш косата да бидеш скроз наведнат, не дозволувај низ тело да паѓа измиеното.
Нешто вакво пред година-две прочитав на Редит и ми беше чудно ама изглеа има нешто.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Џабе е, сум пробал :D

Тука сме брату, тоа е. Во зима секогаш е поизразено. Снегови паѓаат и од мојава коса.
Кетконазол имаш пробано?
Минатата година го користев и имав средно добар успех но не се сеќавам колку бев редовен.
Еве сега сега почнав на 3 дена да ја миам со кетоконазол и имам значително намалување после 4 миења.

Друго нешто што сметам дека е значајно а може делува глупо е кога ќе ја миеш косата да бидеш скроз наведнат, не дозволувај низ тело да паѓа измиеното.
Нешто вакво пред година-две прочитав на Редит и ми беше чудно ама изглеа има нешто.
Не бе ништо не сум користел освен шампон против првут. Clear-от ми помагаше, исто и неговиот ребренд Ultrex, ама ко што кажав еве последниве 2 месеца вее снег и тоа страшно ме нервира со оглед на тоа што нносам само црна облека.

Најверојатно причина е и ова Себореа што сум фатил, прв пат слушам за такво нешто, ама ќе пробам сеа со тој Реконазол па ќе видам.

И ја иам читано такви теории, од миење коса по 2-3 пати со шампон во едно туширање, до бришење јако и темелно со пешкир па сушење со фен и слично. Џабе коа ќе се појави, појавено е.

Ќе пробам и ова твоево и така ништо не губам ако се наведнам малце хехе дец ват ши сед.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Џабе ќе бричете, до кожата до скалпот е проблемот, не до косата. 37ипол влакна имам на главата, кец ја стрижам и пак кога ќе поминам со раката низ глава ги изненадувам Македонија пат. :pos:

Во зимата не се потиме многу и кожата на главата е за 5 пати посува, за разлика од лето на 40 степени кога нонстоп ти е влажна главата кога ќе поминеш со раката. Континуирана хидратација е многу битна за квалитетот и на коса и на скалпот, али тешко изводливо во ладни периоди.

Џонтра проби од овие шо ти предложија али да знаеш дека не се за подолга употреба. Смири го првутот со 10тина миења и остај го шампонот, проби со Фитовал ако го најдеш. Белото мало шише чуда правеше за мене али го нема изгледа веќе во производство. :facepalm:

Околу 320 денари беше шишето, 2 години бев на него и немав ни грам првут. Сеа користам едно алое вера срање али џабе, за неполни 2 месеци се врати првутот.

И на амазон го побарав сеа, со големи црвени букви го пишува Currently unavailable. :( :(

fitovalce.jpg
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Kelual DS крема и шампон се многу потентни и после 3-4 миења себореата кај мене ја снемува, меѓутоа ги нема кај нас неколку месеци.
Ако начекате по помалите аптеки пробајте.

На второ место ми е Bluecap шампонот и тој е доста ефикасен, моментално него го користам а и неколку пати во последниве 4-5 години.



Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Ова шампон е. Помага и против Себореа? Или да зеам уште нешто, пошо кај мене не е толку многу изразено, неам црвенило и неам големи лушпи, минимални се ама ме нервираат.

@Solaire of Astora ти што напраи?
Пред два месеци партали ми беше лицето, прв пат да ми биде до тој стадиум изразено, што буквално после бањање челото и кај носот странично се јавуваше тешко црвенило, за после ден два да почне да се лупи, и после тоа тон лушпи од лицето и скалпот, позади и во ушите, и црвенило на градите. Интересно е што тој период јадев многу благо и тесто, ама баш многу, по 300 грама секој ден нешто благо, а доручекот обавезно нешто тестесто.

Не ни пробав со кортико шампоните, зашто тие ти се за ограничена употреба, па си го барав чарето по нет, а случајно еден познаник, ми кажа за блукап шампон, и бекутан хидратантен крем. И тоа ми помага, засега, да не се урочам. Плус, менување на исхрана, многу малку благо, зашто не можам ич, плус бе комплекс. Се надевам дека ќе трае вака, и нема да ми се врати. Ова му доаѓа нешто слично како кандида, зашто гуглај, и ќе сретнеш поврзаност на себореава со многу јадење благо. Исто пробај со што е можно поладна вода да се бањаш, барем лицето и косата.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
За жал тоа е хронично рецидивирачка болест. Обично се јавува во периоди на стрес, на лицето, темето, градите, грбот, очните капаци и надворешниот дел од ушите. Во текот на зимските месеци може да дојде до влошување.

Исхраната секако дека има огромно влијание. Треба да избегнувате премногу мрсна и зачинета храна, конзервирана храна, виршли, паштети. Помалку цигари и алкохол. Повеќе овошје и зеленчук. Се смета дека некои пациенти со себороичен дерматит имаат тешкотии во метаболизмот на масни киселини, што е потребно за поттикнување на противвоспалителни реакции во организмот. Б комплекс може, но и Витамин А и Цинк може да помогнат во зацелување на кожата. Секако ова сето треба да биде во консултација со лекар.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Пред два месеци партали ми беше лицето, прв пат да ми биде до тој стадиум изразено, што буквално после бањање челото и кај носот странично се јавуваше тешко црвенило, за после ден два да почне да се лупи, и после тоа тон лушпи од лицето и скалпот, позади и во ушите, и црвенило на градите. Интересно е што тој период јадев многу благо и тесто, ама баш многу, по 300 грама секој ден нешто благо, а доручекот обавезно нешто тестесто.

Не ни пробав со кортико шампоните, зашто тие ти се за ограничена употреба, па си го барав чарето по нет, а случајно еден познаник, ми кажа за блукап шампон, и бекутан хидратантен крем. И тоа ми помага, засега, да не се урочам. Плус, менување на исхрана, многу малку благо, зашто не можам ич, плус бе комплекс. Се надевам дека ќе трае вака, и нема да ми се врати. Ова му доаѓа нешто слично како кандида, зашто гуглај, и ќе сретнеш поврзаност на себореава со многу јадење благо. Исто пробај со што е можно поладна вода да се бањаш, барем лицето и косата.
Слично е и кај мене со храната и стресот, плус промена на сезона поготово од лето во есен.
Сонце многу ми помага на мене, друго што имам приметено е кога ќе отидам на море после 2 дена немам ништо по лицево.
И си бара постојана нега и хигиена, без ова што и да користиш џабе е на долг период.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Кога отидов на преглед, чисто за да знам со сигурност дека се работи за себореа, ја прашувам докторката зошто ми се јавува, знаејќи што ќе ми одговори, дека е од стрес. Ја прашувам кој е механизмот, ми паѓа ли имунитетот, па габичка ли е ова, знаејќи дека не е габа, се правев дека не разбирам, вика абе стрес, секој различно реагира, на некој од стрес притисок му се качува, некој чир добива, некој тахикардија, тебе ти е најлесна форма на реакција на стрес само што е видливо, пукаат крвни капилари по кожата ми вели. А баш, овој период ама ич не ми бил стресен, уопште. Пак не верувам баш во оваа теза, мора да има некој механизам на јавување, еве јас забележав дека јадев многу благо тој период, многу тесто, малку повеќе неактивен бев, не се рашетавав и движев многу. И мислам дека најмногу причините се ендогени, односно склоност и исхрана, на тие два фактори треба најмногу да се пази. Ми препиша 3 мрсни креми, од сите по 3 пати на ден требаше да се мачкам, што значи дека требаше како сијалица да се движам меѓу луѓето. Блукапот е добар шампон, и кожата да е добро хидрирана, цело време. Ако немате на работа хигиенски услови за да го измиете лицето, тогаш слободно со една влажна бекутан. Пред легнување и насабајле обавезно хидратантен крем, сапун исто, хидратантен, ма да најубаво лицето е да не се мие со сапун, доволно е само вода.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Кога отидов на преглед, чисто за да знам со сигурност дека се работи за себореа, ја прашувам докторката зошто ми се јавува, знаејќи што ќе ми одговори, дека е од стрес. Ја прашувам кој е механизмот, ми паѓа ли имунитетот, па габичка ли е ова, знаејќи дека не е габа, се правев дека не разбирам, вика абе стрес, секој различно реагира, на некој од стрес притисок му се качува, некој чир добива, некој тахикардија, тебе ти е најлесна форма на реакција на стрес само што е видливо, пукаат крвни капилари по кожата ми вели. А баш, овој период ама ич не ми бил стресен, уопште. Пак не верувам баш во оваа теза, мора да има некој механизам на јавување, еве јас забележав дека јадев многу благо тој период, многу тесто, малку повеќе неактивен бев, не се рашетавав и движев многу. И мислам дека најмногу причините се ендогени, односно склоност и исхрана, на тие два фактори треба најмногу да се пази. Ми препиша 3 креми, од сите по 3 пати на ден требаше да се мачкам, што значи дека требаше како сијалица да се движам меѓу луѓето. Блукапот е добар шампон, и кожата да е добро хидрирана, цело време. Ако немате на работа хигиенски услови за да го измиете лицето, тогаш слободно со една влажна бекутан. Пред легнување и насабајле обавезно хидратантен крем, сапун исто, хидратантен, ма да најубаво лицето е да не се мие со сапун, доволно е само вода.
Добро тоа класика сеа докториве се научиле, решение на секој проблем или заболување - абе од стрес ти е, намали цигари, алкохол, повеќе овојше зеленчик, б-витамини и уште нешто и топ си.

И јас кај себе приметувам некои промени кога нагло ќе променам начин на исхрана. Е сеа не верувам дека ова ми е од благово пошто секогаш јадам благо и секогаш јадам многу благо. Друго горе доле стандард сум со исхраната.

Кај тебе било превише изразено ова, кај мене не е толку, јас пак ќе се повторам иам 2-3 лушпички кај носот и на веѓите малце и кај брковите. Како првут на тие делови од фацата.
Неам ни црвенило, ни рани, ни чешање ни ништо.

Ќе пробам прво со ова Реконазол шампонот да видам што ќе се случува во тој период на третман.
Не сум некој дисциплиниран човек за вакви постапки и знам дека ќе баталам или ќе заборавам ако треба нон стоп истата постапка да се повторува. Да видам баш дали ова од фацава ќе ми се тргне.
 
C

CoolIris

Гостин
Добро тоа класика сеа докториве се научиле, решение на секој проблем или заболување - абе од стрес ти е, намали цигари, алкохол, повеќе овојше зеленчик, б-витамини и уште нешто и топ си.
И јас кај себе приметувам некои промени кога нагло ќе променам начин на исхрана.
Е сеа не верувам дека ова ми е од благово пошто секогаш јадам благо и секогаш јадам многу благо.
:D
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Добро тоа класика сеа докториве се научиле, решение на секој проблем или заболување - абе од стрес ти е, намали цигари, алкохол, повеќе овојше зеленчик, б-витамини и уште нешто и топ си.

И јас кај себе приметувам некои промени кога нагло ќе променам начин на исхрана. Е сеа не верувам дека ова ми е од благово пошто секогаш јадам благо и секогаш јадам многу благо. Друго горе доле стандард сум со исхраната.

Кај тебе било превише изразено ова, кај мене не е толку, јас пак ќе се повторам иам 2-3 лушпички кај носот и на веѓите малце и кај брковите. Како првут на тие делови од фацата.
Неам ни црвенило, ни рани, ни чешање ни ништо.

Ќе пробам прво со ова Реконазол шампонот да видам што ќе се случува во тој период на третман.
Не сум некој дисциплиниран човек за вакви постапки и знам дека ќе баталам или ќе заборавам ако треба нон стоп истата постапка да се повторува. Да видам баш дали ова од фацава ќе ми се тргне.
Арно ме потсети со брковите, да, кога и да пробам да пуштам брада, ми се јавува срањево. Како што имав пишано од погоре, буквално еден тригер и ми се јави, а зимово партал ми направи по лице, две три апликации на восок и се отиде у бестрага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom