Првут (Перут) и Себореа

Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
пред некој ден бев на кожно за црвенилото на лицето и ми препиша една крема што ми помогна експресно. Ја има во Зегин и е 670 денари
I mene mi gi prepisaa ovie samo frliv pari za dzabe poloso mi e. Mi bea samo odredeni delovi od skalpot crveni i so luspi a koga pocnav so ova cela glava mi stana crvena. Jas sum probal se osven babini devetini sega uste so bekutan kje probam i vekje ne se zamaram. I stajte po nekoja slika da vidime dali zborime za seborea ili nesto drugo eve od mene edna
IMG_20160331_235626.jpg . F
пред некој ден бев на кожно за црвенилото на лицето и ми препиша една крема што ми помогна експресно. Ја има во Зегин и е 670 денари.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
За глава во моментов ми помага само овој шампон од ДМ (ДМ маркети има и во МК мислам?)



Почесто миење, пократка коса. Сепак тоа се само фази, порано други шампони помагаа ама после извесен период почнува пак срањето.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Никаква хемија не користете.
Јас све испробав и на крај ми помогна бабин рецепт :)
2-3 големи лажички маслиново масло и 1 лимон (може и пиво да се стави ако имаш долга коса или ако ти е кревка и кршлива косата и ако сакаш подобар сјај да има )
Сега зависи од големината на главата :D за некој можеби ќе биде потребно половина филџан маслиново масло.
смесата од масло и лимон (и пиво) се меша 2-3 пати и се нанесува на косата 20 мин до пола час пред бајнењето.
Послетоа се препорачува при бајнењето да се користи детски шампон(џонсон бејби или бекутан) ако немаш детски шампон поарно не ставај никаков шампон туку само со вода.
Се надевам дека ќе помогнам некому.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Никогаш не сум имал проблем со првут, ама последните 5-6 месеци веќе активно го имам, ептен е видлив на самата коса, како партали ми стои...
Често ги менувам шампоните, не земам цело време исти, некои ми рекоја дека проблемот е баш тука што ги менувам шампоните...
Долго време користев од афродита шампони и проблемот со првут го немав, а пример никогаш не сум земал шампони чисто против првут, е сега од кога ми се јави проблемот пробав со шампони анти првут и тоа не ми помага, пробав од триста фирми шампони џабе е, не ми помага ниту шаума, памоливе ни курци ни палци...
Имам слушано муабети од тие домашни рецепти - бабини деветини, но незнам колку се корисни и немам употребено...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Никогаш не сум имал проблем со првут, ама последните 5-6 месеци веќе активно го имам, ептен е видлив на самата коса, како партали ми стои...
Често ги менувам шампоните, не земам цело време исти, некои ми рекоја дека проблемот е баш тука што ги менувам шампоните...
Долго време користев од афродита шампони и проблемот со првут го немав, а пример никогаш не сум земал шампони чисто против првут, е сега од кога ми се јави проблемот пробав со шампони анти првут и тоа не ми помага, пробав од триста фирми шампони џабе е, не ми помага ниту шаума, памоливе ни курци ни палци...
Имам слушано муабети од тие домашни рецепти - бабини деветини, но незнам колку се корисни и немам употребено...
1. Најди масло од невен, обавезно ладно цедено, (гледај да биде од доверлив бренд)

2. Ишишај се кратко, или избричи ја главата за да можеш да се мачкаш со маслото од невен ќе го нанесуваш навечер 1h пре спиење, откако прво ќе ја измиеш косата/ќе се иструшираш. Може и чај од камилица да доадеш во микс со маслото од невен, но полиј ја камилициата со врела вода под 100c на пример 50-60 не повеќе.

3. Порачај ги овие 3 суплемента

a)

b)

c)

Прочитај го убаво упатството на кутиите пред употреба, зимај ги после оброк кој содржи масти.


Намали употреба на шеќери во сите форми, на не повеќе од 100 грама на ден, како за референца ова ти се 5 јаболки. Зголеми внес на семиња, семки од тиква, од сончоглед, лелено семе, ораси, бадеми измели ги и јади по 5-6 големи лажици на ден распределно ова нека ти биде замена за калориите т.е. помалиот внес на шеќери, скроз исфрли чоколади и џанк фуд, леб и се што е јаглехидрат освем семињата и по некој плод овошје. Исфрли млеко, сирење, кашкавал, месо.....замени ги со риба како извор на протеин.

Ако имаш останата туршија од зимата, јади ја, ако немаш купи купечка, и конзумирај ја. Најдобро да најдеш Комбуха.....и генерално да внесуваш пробиотици.

Финало, иди во Биокулт, и купи масло од диво оригано - Probotanic, конзумирај го 2-3x на ден по 3 капки разредни во масло од маслинка, или било какво здраво масло, најдобро би ти било да ставаш по 1/2 капки во 1 голема лажица невен и со тоа да го мачкаш скалпот 1 час пред спиење, масирај долго и силно.

Ако го следиш се ова со голема веројатност ќе го решиш проблемот, но неможам да ти гарантирам дека во иднина со евентуалното влошување (се надевам не) на твојата здраствена состојва нема пак да ти се појави.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Да, и на лице, ти се вцрвенува и љупи буквално како после сунчање



Хед енд шолдерс ми го решваше проблемот али по висока цена. Целиот скалп и лице ми беа жар црвени од иритација на кожата, и тоа користејќи го оној што вика дека е за сензитив скалп.

Имаше ден шампон во Веро на кој се крстев Клир (Clear), тоа беше откровение и нешто најдобро што сум пробал. Ама после го снема, па јас крајно очаен се јавив дури кај фирмата увозник да прашам што е работата а од таму ми образложија дека се работело за мал интерес.
Ако читате од странство или ќе одите наскоро вака изгледаат



Јас го користев долниот втор од десно со зелено топче тоа беше за itchy scalp. Најтопла препорака.

Од Хед енд Шолдерс кажав дека не сум задоволен ама следен на листа на пробување ќе ми биде тој на Субрина.
На моја голема радост го враќаат шампонов во продажба на македонскиот пазар. Дизајнот на пакувањето е сменет, се надевам само дека е истиот квалитет како што беше на времето кога го користев. Само утре 12.07 во Тинекс е на голем попуст, 400 мл. за 99 денари, одлична прилика да му дадете пробен тест.

https://www.facebook.com/TINEXmk/photos/a.294040037312124.65802.290396751009786/1033595390023248/?type=3&theater
 
Член од
13 јуни 2016
Мислења
48
Поени од реакции
30
Никогаш не сум имал проблем со првут, ама последните 5-6 месеци веќе активно го имам, ептен е видлив на самата коса, како партали ми стои...
Често ги менувам шампоните, не земам цело време исти, некои ми рекоја дека проблемот е баш тука што ги менувам шампоните...
Долго време користев од афродита шампони и проблемот со првут го немав, а пример никогаш не сум земал шампони чисто против првут, е сега од кога ми се јави проблемот пробав со шампони анти првут и тоа не ми помага, пробав од триста фирми шампони џабе е, не ми помага ниту шаума, памоливе ни курци ни палци...
Имам слушано муабети од тие домашни рецепти - бабини деветини, но незнам колку се корисни и немам употребено...
Јас цел живот сум имал проблем со првут и јас ко тебе 100 шампони сменав...се дури не бев до систина и ми докторот ми кажа 1 шампон кој после 2-3 употреба тотално ми исчисти скалпот...послушај ме и оди во зегин и побарај го шампонот КЕТОКОНАЗОЛ од алкалоид...и прво прочитај го упатсвото и ќе бидеш раат од првутот.Позз
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Веќе 2-3 години се мачам со овој проблем. Пред 4 дена на бербер, личниот бербер ми кажа дека сум ја исчистил скоро цела главата од себореа. За мене спасот беше Hair шампонот од Кам маркет. Тој сеа за сеа ми ја одржава главата во нормала. Иначе кратко шишање и најбрзо се губи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
мене па ми делува дека имам повеќе откако се ишишав кратко
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Летово е многу тешко за мене, имам големи реакции на кожата од сонцето. Навечер закрепнува но преку ден повторно црвенило. Имам забележано дека на дел им се намалува на лето но мене ете ми се зголемува.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
http://goldbondultimate.com/
Кремов го имав купено од пред една година. Кога сум во тесно експериментирам и купувам се и сешто. Беше околу 1000 денари. Ми помогна експресно и сега сум супер. Да не има некој негативни искуства со ова или слично. Ве молам пишете доколку има некој искутво.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Веќе 2-3 години се мачам со овој проблем. Пред 4 дена на бербер, личниот бербер ми кажа дека сум ја исчистил скоро цела главата од себореа. За мене спасот беше Hair шампонот од Кам маркет. Тој сеа за сеа ми ја одржава главата во нормала. Иначе кратко шишање и најбрзо се губи.
Перутот е форма на дерматис, не се лечи надворешно, дури и да немате перут тоа не ве прави излечени, болеста треба да се третира вантрешно. Се до тогаш ќе имате добри и лоши периоди, и така цело време.

Доста ефикасен е третманот за дигестивен систем, и надворешно нанесување на масло од невен и камилица, а внатрешно минерали витамини и здрава исхрана, се друго е многу варијабилно од аспект на успех.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
ne koristam shampon, opagashe kosata. I nemam problemi so prvut. Prvutot kako i se drugo ee politika.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Лелеее оваа болест животот ми го скрати !!!!
Ај вие машките можете да се шишате , ам ние женските??? Тешко нас!! :(
Моето патишествие со оваа себореја е долго, и знаете што заклучив??? Од сите шампони , бабини деветини , креми , масти и итн. се ефикасни додека ги користиш , а од после истата песна е :mad: Кетоконазолот јас го користев и ми помогна дури го користев потоа пак исто! Дермоват исто така! Невен исто така! хедер шојдерс Исто така!
Еднаш го прекинав да го пијам кафето имаше сосем мал ефект ( првите недели )
За све се откри лек , само за оваа НЕ! :( Чаре?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Лелеее оваа болест животот ми го скрати !!!!
Ај вие машките можете да се шишате , ам ние женските??? Тешко нас!! :(
Моето патишествие со оваа себореја е долго, и знаете што заклучив??? Од сите шампони , бабини деветини , креми , масти и итн. се ефикасни додека ги користиш , а од после истата песна е :mad: Кетоконазолот јас го користев и ми помогна дури го користев потоа пак исто! Дермоват исто така! Невен исто така! хедер шојдерс Исто така!
Еднаш го прекинав да го пијам кафето имаше сосем мал ефект ( првите недели )
За све се откри лек , само за оваа НЕ! :( Чаре?
Прочитај ги постовите на последните 2 страни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom