Прво тромесечие од бременост

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Бременоста трае 40 недели, поточно неделите се групирани во три тримесечја. Првото тримесечје е период од зачнување до 12 недела бременост, т.е. првите три месеци од бременоста.Во моментот кога ќе дознаете дека сте бремена ќе ве облеат чувства на радост, возбуда, страв и сето тоа е нормално. Можете да очекувате физички промени на телото: отечени и болни гради, често мокрење, исцрпеност, киселини, мачнини, повраќање...Хормонските промени во телото ќе предизвикаат промена во сексуалниот нагон, а ѝ промена во чувствата поврзани со сексот
Првото тромесечие од бременоста носи големи промени во телото на жената. Тоа се прилагодува на растот на бебето. Важно е да знаете дека тоа се нормални промени. Промените не се случуваат само од недела во недела од бременоста, туку вашето бебе забрзано расте од момент во момент.

Има ли тазе мајки да се пријават?
 
Последно уредено:
Член од
10 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
5
Бременоста трае 40 недели, поточно неделите се групирани во три тримесечја. Првото тримесечје е период од зачнување до 12 недела бременост, т.е. првите три месеци од бременоста.Во моментот кога ќе дознаете дека сте бремена ќе ве облеат чувства на радост, возбуда, страв и сето тоа е нормално. Можете да очекувате физички промени на телото: отечени и болни гради, често мокрење, исцрпеност, киселини, мачнини, повраќање...Хормонските промени во телото ќе предизвикаат промена во сексуалниот нагон, а ѝ промена во чувствата поврзани со сексот
Првото тромесечие од бременоста носи големи промени во телото на жената. Тоа се прилагодува на растот на бебето. Важно е да знаете дека тоа се нормални промени. Промените не се случуваат само од недела во недела од бременоста, туку вашето бебе забрзано расте од момент во момент.

Има ли тазе мајки да се пријават?
Јас сум во 8 та недела :)
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.698
Поени од реакции
13.376
Првите 3 месеци од бременоста се со висок ризик,кај 50% од бремените жени доаѓа до таканаречена биохемиска бременост,некои дури не ни знаеле дека биле бремени и кога ке дојде до тоа мислеле дека само им каснел циклусот,па затоа повеќето трудни жени ја споделуваат таа радосна вест после 3 месеци
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.231
Поени од реакции
36.088
Малку покасно се врати, требаше слика од тестот да прикачиш уште на 2 недели. Ај уште некој месец ќе ни прикачиш и видео како пукате балони и го откривате полот на бебето.

Какви 3 месеци после 5, ама глупи жени.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
На врв Bottom