Прво тромесечие од бременост

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од Олимпија, 26 март 2015.

 1. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.606
  Допаѓања:
  9.067
  Бременоста трае 40 недели, поточно неделите се групирани во три тримесечја. Првото тримесечје е период од зачнување до 12 недела бременост, т.е. првите три месеци од бременоста.Во моментот кога ќе дознаете дека сте бремена ќе ве облеат чувства на радост, возбуда, страв и сето тоа е нормално. Можете да очекувате физички промени на телото: отечени и болни гради, често мокрење, исцрпеност, киселини, мачнини, повраќање...Хормонските промени во телото ќе предизвикаат промена во сексуалниот нагон, а ѝ промена во чувствата поврзани со сексот
  Првото тромесечие од бременоста носи големи промени во телото на жената. Тоа се прилагодува на растот на бебето. Важно е да знаете дека тоа се нормални промени. Промените не се случуваат само од недела во недела од бременоста, туку вашето бебе забрзано расте од момент во момент.

  Има ли тазе мајки да се пријават?
   
  Последно уредено: 26 март 2015
  На z.marija85, Naked Gun, Смрт за зони и пајак воз. и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: