Првиот Македонец, каде цела влада му дојде на пуштање канта

Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Скопјанец е веројатно е еден од ретките, ако не и првиот Македонец кој ја имал честа неговата нова канта за ѓубре во дворот да му ја пуштаат во употреба министри, градоначалници и директори.

Најпрво вицепремиерот Ставревски ја потчукна кантата од грчкиот производител за да види дали е квалитетна.

„Добра е кантата“, рече Ставревски.

А потоа следеше примопредавањето. Првата од 60 илјади нови канти, свечено се пушти во употреба во двор во Кисела Вода.

Канти се пуштија уште во неколку дворови. За Ставревски ова значело подобрување на стандардот на граѓаните, советничката на град Скопје Есма Реџепова, унапредување на хигиената.

Како кантите ќе го подобрат стандардот?

„Наместо граѓанинот да вложи 800 денари од неговиот сопствен буџет, Градот Скопје ги дава тие 800 денари да се купи таа канта“, вели Зоран Ставревски, министер за финансии.

„Како член на ВМРО-ДПМНЕ, сигурно ќе го поддржам, хигиената е голема работа, да се заблагодарам министерството што на граѓаните ќе им направи подобри и почисти услови да живеат“, рече Есма Реџепова, советник во град Скопје.

„Важно е дека ние постигнавме цена, која што сметаме дека е многу поволна, овие импровизирани садови нема да ги има, ќе имаме нов добар систем“, изјави Коце Трајановски, градоначалник на Скопје.

Новите канти за отпадоци чинат околу 800 илјади евра и се обезбедени од кредит од светската банка. Ги изработи грчка фирма. А Бесплатно ќе бидат поделени во 20 општини на луѓето кои немаат канти.


:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: ке го подигаат стандардот со доделување канти !!!!!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Колку ти е заостаната државата гледаш по тоа што зема кредит од 800 000 евра за да купи канти за џубре произведени од земја која не те признава за жив.Па уште и пола влада ги пушта во употреба.И за Македонија да е,многу е.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
:pos: :pos: :pos2: :vozbud:

Леле бре ме скина! :pos2: Ова уште малце е за плачење, бог да чува! :nesvest:
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Ова е боље од Last comic standng! Супер е да живееш во МК нели? :pos: :pos:

Него, за тие што живееме во станови, ќе ни ставаат канти пред врата?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Is this 4 real?
 
P

Peaceful Anger

Гостин
ццц :nesvest:... па добро бе могуче ли е ова?!...
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Могуче е. Знаеш како викаат - глуп народ, силна... ...хигиена. :pos:
Него мене не ми треба канта, веќе имам една, само ако може да дое Ставревски да ја провери дали е добра.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ааааааааа, не, не:nenene: не е фер вака- пред неколку години ни наметна тогашната влада да секоја куќа мора да си купи од кантите- па така си плативме-ако не се лажам по 1500 денари
ееееееее, сега барам да ми се вратат парите-штом оваа влада им ги дава бесплатно- а јас веќе ја иам кантата- ги барам парите назад
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се надевам дека ќе ја имам честа да ми дојдат на отворање на шахтата :vozbud:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Се надевам дека ќе ја имам честа да ми дојдат на отворање на шахтата :vozbud:
Во мојот влез се шират шпекулации дека ќе дошле за отварање на новиот прекидач за светлото во влезот.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ако даваат од овие зелените канти , нив ти требаат 3ца мужи дома за да ја истресат , зашто таа ја празни мало камионче од КХС , а такви не сум видел одамна и да ги има ги има сигурно мн малце , и чисто сумљам дека ке идат у 60 илјади куќи за да тресат канти :)
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Него мене не ми треба канта, веќе имам една, само ако може да дое Ставревски да ја провери дали е добра.
:pos: :pos:

Да не имаше негде конкурс, да аплицирам и јас за канта?? :tv:
Вака ме немаат изнасмеано после утката со плинската боца за жртвите од Холокаустот и промашениот погреб. :tv: Лудница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom