Прва трансплантација на глава

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ти нешто не си сфатила поентата ко шо треба. Вака ко шо се гадиш од ситуацијава, се гаделе и за ивф...
Верувам дека се гаделе... не верувам дека ова може да стане пракса.
Луѓето што немале деца не се гаделе и не се плашеле од идејата, доволно било еден пар да го скрши мразот и да се осигураат дека детето ќе биде во ред за да се нафатат.
Да беше ќе било, кога би немала деца и ако немало ин витро до сега би направила прва, а и на прва кога слушнав за идејата прв пат не се згрозив.
А на ова нема секој да се нафати. Живот по секоја цена. Не знајш во тоа тело каква храна се внесувала не знајш со кого имало тоа тело односи, а семејството од телото не знае какви мисли има во твојата глава и за што ќе го упоребиш половиот орган од телото....етички надвор од секоја етика ....
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
И доколку би било успешно како би нашле тело и обратно, кој би се сложил на такво нешто, на кое тело ке му пресадат глава ?
незнам како е ситуацијата кај нас во Македонија во врска со донорските картици за подарување или заветување на органите после смртта, но во светот тоа е одамна прифатено иако пак не ги задоволува потребите, пак има подолга листа на чекање за трансплантации..вероватно така ке се бара и тело, некој ако потпише согласност дека сака после негова смрт да ги подари своите органи или пак фамилијата ако дозволи некој нивен член со изумрени мождани келии или ако е во кома подолго време од која неможе да се извлече..незнам...ке најдат начини.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Верувам дека се гаделе... не верувам дека ова може да стане пракса.
Луѓето што немале деца не се гаделе и не се плашеле од идејата, доволно било еден пар да го скрши мразот и да се осигураат дека детето ќе биде во ред за да се нафатат.
Да беше ќе било, кога би немала деца и ако немало ин витро до сега би направила прва, а и на прва кога слушнав за идејата прв пат не се згрозив.
А на ова нема секој да се нафати. Живот по секоја цена. Не знајш во тоа тело каква храна се внесувала не знајш со кого имало тоа тело односи, а семејството од телото не знае какви мисли има во твојата глава и за што ќе го упоребиш половиот орган од телото....етички надвор од секоја етика ....
Секој со своите приоритети, но на луѓето кои се дојдени во толку очајна ситуација не верувам дека ќе им биде приоритетен критериум „со кого тоа тело имало односи“ или пак оној кој се одлучил да го донира своето тело ќе се грижи претходно „за што ќе го употребиш половиот орган од телото“.
Се' додека не се прави нелегално и без согласнот не гледам етичка пречка. Без разлика дали претходниот „сопственик“ на телото јадел грав, грашак или боранија.
Во однос на претходната дилема, дали тоа ќе бидеш ти со туѓо тело или некој ќе ти ја носи главата како капа, не сум сигурна колку си упатена меѓутоа мисловните процеси се одвиваат во мозокот кој геостратешки е позициониран во главата. Значи, нема некој друг да ти ја носи главата како капа ;)
Секако тоа е контроверзна процедура од повеќе причини, меѓутоа овие што ги наброја се апсолутно последни на листата (ако и воопшто се за на листата).
@Daedalus сигурно ќе има пропратна терапија за имуносупресија што ќе помогне да се прифатат ткивата.
Инаку во врска со лепакот, претпоставувам тоа дека е хируршки лепак, се користи од поодамна.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
какво језиво и морбидно прашање ми се закатанчи во глава, брр..се наежив..Добро бе мајкуму, што кога ке почине и овој русинов, како ке го погребуваат, со кое име, кое тело, па нели се тоа уствари две души..на која душа ке му кажат нека му е лесна земјата, кого Бог да го прости...хорор работа:facepalm:
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
39
какво језиво и морбидно прашање ми се закатанчи во глава, брр..се наежив..Добро бе мајкуму, што кога ке почине и овој русинов, како ке го погребуваат, со кое име, кое тело, па нели се тоа уствари две души..на која душа ке му кажат нека му е лесна земјата, кого Бог да го прости...хорор работа:facepalm:
Бројот на личната карта на оној со главата гласи,не на оној со трупот.:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
И доколку би било успешно како би нашле тело и обратно, кој би се сложил на такво нешто, на кое тело ке му пресадат глава ?
ова му доаѓа ко еден пријател , на времето кога беа скапи колите, имаше судар, го удрија отпозади и му се уништи задниот дел на голфот... си купи ист таков голф ама удрен напред, со здрав заден дел и од двата направи еден добар голф :cool:
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Секој со своите приоритети, но на луѓето кои се дојдени во толку очајна ситуација не верувам дека ќе им биде приоритетен критериум „со кого тоа тело имало односи“ или пак оној кој се одлучил да го донира своето тело ќе се грижи претходно „за што ќе го употребиш половиот орган од телото“.
Се' додека не се прави нелегално и без согласнот не гледам етичка пречка. Без разлика дали претходниот „сопственик“ на телото јадел грав, грашак или боранија.
Во однос на претходната дилема, дали тоа ќе бидеш ти со туѓо тело или некој ќе ти ја носи главата како капа, не сум сигурна колку си упатена меѓутоа мисловните процеси се одвиваат во мозокот кој геостратешки е позициониран во главата. Значи, нема некој друг да ти ја носи главата како капа ;)
Секако тоа е контроверзна процедура од повеќе причини, меѓутоа овие што ги наброја се апсолутно последни на листата (ако и воопшто се за на листата).
@Daedalus сигурно ќе има пропратна терапија за имуносупресија што ќе помогне да се прифатат ткивата.
Инаку во врска со лепакот, претпоставувам тоа дека е хируршки лепак, се користи од поодамна.
Мене ми е важно.
Фала ти за глава капа одговорот.... мојата глава некогаш има бран од мисли и така ги лупам не дека сум сериозна :)

Инаку сериозно. Кога би била во таква ситуација од мене само мозокот да е останат во функција, не би ми било приоритет да гребам со нокти за живот, би ми било приоритет ако сум во состојба со збор, ако не со поглед да гии утешам блиските и да се поздравам. Сериозно.[DOUBLEPOST=1465474397][/DOUBLEPOST]Ама не... и пак сексуалниот аспект нешто на темава ме тера само на тој дел од телото да мислам... не е перверзија

На пример имаш љубовница, ја сакаш повеќе од се, повеќе од сите ама не си во брак со неа, никој и не знае на пример. Ти си и најважната личност во животот и таа тебе.

И сега иде момент нејзините “легално“ блиски луѓе го подаруваат нејзиното тело некому.

Кај е етиката? Цело тело е. Не е срце, не е бубрег, не е парче кожа. Цело тело од некој што го сакаш.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
@Daedalus сигурно ќе има пропратна терапија за имуносупресија што ќе помогне да се прифатат ткивата.
Ама чекај, ако добро разбирам, леукоцитите ќе ја напаѓаат главата цело време и треба нон стоп да му се врши имуносупресија... Ондак како ќе се справи со ризик за канцер, инфекции и тристо други чуда за кои е потребен имунитет?
Некако климаво ми изгледа сето тоа али сигурно знаат што праат.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Верувам дека се гаделе... не верувам дека ова може да стане пракса.
Луѓето што немале деца не се гаделе и не се плашеле од идејата, доволно било еден пар да го скрши мразот и да се осигураат дека детето ќе биде во ред за да се нафатат.
Да беше ќе било, кога би немала деца и ако немало ин витро до сега би направила прва, а и на прва кога слушнав за идејата прв пат не се згрозив.
А на ова нема секој да се нафати. Живот по секоја цена. Не знајш во тоа тело каква храна се внесувала не знајш со кого имало тоа тело односи, а семејството од телото не знае какви мисли има во твојата глава и за што ќе го упоребиш половиот орган од телото....етички надвор од секоја етика ....
Еи за ова првово глупости, ај некој пар шо сака деца со свои гени (нејќат донирани гамети) да го скрши мразот на репродуктивно клонирање. :D
Епа исто ко ти шо би напраила прва, исто типов сака прв да направи ваква интервенција (и кај едното и кај другото има/ло огромни ризици (и пред да биде успешно, и кога ќе/е успешно). Типот е до толку греота шо најверојатно не се замара со тоа дали е (не)етички, со телото, главата, полови органи, секс....Сака да си помогне, а ова му изгледа најприближно до некакво подобрување, иако знае дека се огромни шансите за неуспех...Исходите ќе ги дознаеме.
:D
За донации си има решено, во светот е прифатена претпоставена согласност, што значи дека ако во текот на животот не отидам и дадам изјава дека не сакам мој орган, ткиво или дел од телото да бидат донирани, нема, во спротивно би се донирано, легално. Само што семејствата најчесто се противат на тоа. И затоа не се спроведува баш у пракса да не си отвоарат лекарите проблеми.

Е и дај си изјава дека нејќеш да ти се донираат органите, ткивата дел од телото, натерај го и маж ти...и проактивно во легализацијата на евтаназијата. :D
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ама чекај, ако добро разбирам, леукоцитите ќе ја напаѓаат главата цело време и треба нон стоп да му се врши имуносупресија... Ондак како ќе се справи со ризик за канцер, инфекции и тристо други чуда за кои е потребен имунитет?
Некако климаво ми изгледа сето тоа али сигурно знаат што праат.
Да, така е со секој туѓ орган и затоа сите пациенти со трансплантиран орган се под имуносупресија.
Имуносупресијата, во зависност од дозата, оди рака под рака со куп други лекови (антимикотици, антибиотици) и секако многу голема претпазливост кон инфекции. Тие лекови па од друга страна се ептен тешки за црниот дроб и бубрезите и затоа постојано се следи нивната функција.
Кај некои пациенти се престанува со имуносупресијата после одреден период, откако организмот ќе го прифати новиот орган. Некои остануваат доживотно на тие лекови.
За ваква радикална процедура не можам да претпоставам каква би била шемата на супримирање, но сигурно ќе биде со некои мега дози, а другите ризици ќе се менаџираат.[DOUBLEPOST=1465483582][/DOUBLEPOST]
Мене ова уствари ме буни. Органи обично се донираат од блиски роднини, а најдобро близнак, со што се намалува шансата, имунитетот да го сјебе органот, а потоа се врши имуносупресија (ако органот не е од близнак) пошто има некои гени кои не се исти, а некои се исти (ако е близок роднина), па органот има некое времетраење од години, а потоа треба да биде сменет со нов или може да му се посреќи да му трае цел живот.
На овој, освен ако не му убијат некој близок роднина, телото ќе треба да биде од особа која комплетно не се уклапа генетски со него и освен ако не го супресираат имунитетот целосно што е еднакво на смрт, нема како другачие.
Трансплантациите се многу индивидуални и не може паушално да се каже за „рокот на траење“ на органот. Може и долги години да си функционира без никаков проблем.
Тоа за телото и мене не ми е баш јасно зашто шансите да најдат тело од особа што генетски се поклопува доволно за да не биде потребна апсолутна имуносупресија се непоимиво минимални.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Да, така е со секој туѓ орган и затоа сите пациенти со трансплантиран орган се под имуносупресија.
Имуносупресијата, во зависност од дозата, оди рака под рака со куп други лекови (антимикотици, антибиотици) и секако многу голема претпазливост кон инфекции. Тие лекови па од друга страна се ептен тешки за црниот дроб и бубрезите и затоа постојано се следи нивната функција.
Кај некои пациенти се престанува со имуносупресијата после одреден период, откако организмот ќе го прифати новиот орган. Некои остануваат доживотно на тие лекови.
За ваква радикална процедура не можам да претпоставам каква би била шемата на супримирање, но сигурно ќе биде со некои мега дози, а другите ризици ќе се менаџираат.
Мене ова уствари ме буни. Органи обично се донираат од блиски роднини, а најдобро близнак, со што се намалува шансата, имунитетот да го сјебе органот, а потоа се врши имуносупресија (ако органот не е од близнак) пошто има некои гени кои не се исти, а некои се исти (ако е близок роднина), па органот има некое времетраење од години, а потоа треба да биде сменет со нов или може да му се посреќи да му трае цел живот.
На овој, освен ако не му убијат некој близок роднина, телото ќе треба да биде од особа која комплетно не се уклапа генетски со него и ваљда ќе биде позаебано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom