Прва светска војна (1914-1918)

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Заборавив за индустријализацијата да искоментирам. Веројатно трупот под индустријализација подразбира 90% закрепостени селани и 2-3 фабрики вкупно отворени. А железница нејасно е под која се мисли. Главната Скопје-Солун е изградена уште од Турско. Веројатно по таа логика поголема индустријализација имало во Турското отколку при Српското ,,ослободување,,.
И не ја сери секоја тема со твоите животни драми. Ти и уште тие неколку илјади караџорџеви Срби кои ги наброја сте капка во славјанскиот океан на Македонски словени. Другите се изјаснаа за Македонци и формираа Македонски дивизии при ВСВ, како во Егејска, така и во Пиринска и Вардарска Македонија. Толку сте вкупно 10.000 или неколку села. Последен мој пост околу животните драми на одродениот јаничар и колаборатор на окупаторот. Поволно е све да се избрише од мене и од гнидата србоманска, со оглед на тоа дека е офтопик.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Заборавив за индустријализацијата да искоментирам. Веројатно трупот под индустријализација подразбира 90% закрепостени селани и 2-3 фабрики вкупно отворени. А железница нејасно е под која се мисли. Главната Скопје-Солун е изградена уште од Турско. Веројатно по таа логика поголема индустријализација имало во Турското отколку при Српското ,,ослободување,,.
И не ја сери секоја тема со твоите животни драми. Ти и уште тие неколку илјади караџорџеви Срби кои ги наброја сте капка во славјанскиот океан на Македонски словени. Другите се изјаснаа за Македонци и формираа Македонски дивизии при ВСВ, како во Егејска, така и во Пиринска и Вардарска Македонија. Толку сте вкупно 10.000 или неколку села. Последен мој пост околу животните драми на одродениот јаничар и колаборатор на окупаторот. Поволно е све да се избрише од мене и од гнидата србоманска, со оглед на тоа дека е офтопик.
Једино за офтопик си управо, али још неми одговори кој ги протера турците, зошто тие што ги протерас турците не го протераа останатото население ако рачунаа дека се непријатели... ебати пукнат куртон со криза на идентитет, али ако сакаш бујрум приватна порака па таму ке се пцуеме, вреѓаме, а при тоа ке те растурам ко бугарска скупштина.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Не познајем господина
Тогаш слабо ја познаваш историјата ако немаш слушнато за тој господин.
Заборавив за индустријализацијата да искоментирам. Веројатно трупот под индустријализација подразбира 90% закрепостени селани и 2-3 фабрики вкупно отворени. А железница нејасно е под која се мисли. Главната Скопје-Солун е изградена уште од Турско. Веројатно по таа логика поголема индустријализација имало во Турското отколку при Српското ,,ослободување,,.
И не ја сери секоја тема со твоите животни драми. Ти и уште тие неколку илјади караџорџеви Срби кои ги наброја сте капка во славјанскиот океан на Македонски словени. Другите се изјаснаа за Македонци и формираа Македонски дивизии при ВСВ, како во Егејска, така и во Пиринска и Вардарска Македонија. Толку сте вкупно 10.000 или неколку села. Последен мој пост околу животните драми на одродениот јаничар и колаборатор на окупаторот. Поволно е све да се избрише од мене и од гнидата србоманска, со оглед на тоа дека е офтопик.
Тунелот кај Демир Капија го направиле немците, пругата до Кочани е правена 30 и некоја, знам и една централа што се правела пред војната, и на друго не можам да се сетам.

Да не го заборавиме и опиумот кој бил со одличен квалитет и најголемото нешто што го извезувала Југославија во тоа време.

Незнам зошто сака да ги брани србите помеѓу двете војни, факт е дека тоа време биле окупатори, по неговата лоѓика бугарите навистина ќе излезат ослободители.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.473
Поени од реакции
16.083
Индустрилизација е почната во комунизмот дами и господа, колку и да го мрзиме.

Он топик: Имам и јас српски корени, ама како Србите не ослободиле, кога се десило Тиквешко и ред други востанија. И исто така сме биле во разни војски за време на Првата светска војна?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тогаш слабо ја познаваш историјата ако немаш слушнато за тој господин.

Тунелот кај Демир Капија го направиле немците, пругата до Кочани е правена 30 и некоја, знам и една централа што се правела пред војната, и на друго не можам да се сетам.

Да не го заборавиме и опиумот кој бил со одличен квалитет и најголемото нешто што го извезувала Југославија во тоа време.

Незнам зошто сака да ги брани србите помеѓу двете војни, факт е дека тоа време биле окупатори, по неговата лоѓика бугарите навистина ќе излезат ослободители.
Ми спомнуваш некој Мино и јас треба да го знам, дај да се уозбиљимо...
Ти објаснив за модернизација на Скопје, а никој не ми одговори кој ги победи турците на оваа територија и зошто баш тие, точно се дешавало тиквешко востание пак со бугарски карактер, друго свесен си што се дешавало во Куманово, Нагоричане, Кратово, Паланка 1878, слободна територија прогласена во прохор 4 месеци со барање од околу три пати повеќе делегати од 1945 потпишани со печат до Берлински конгрес таа територија да биде под Србија, така да да ме биле србите сега или ке сте биле Бугари во најлош случај Турци.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Ми спомнуваш некој Мино и јас треба да го знам, дај да се уозбиљимо...
Ти објаснив за модернизација на Скопје, а никој не ми одговори кој ги победи турците на оваа територија и зошто баш тие, точно се дешавало тиквешко востание пак со бугарски карактер, друго свесен си што се дешавало во Куманово, Нагоричане, Кратово, Паланка 1878, слободна територија прогласена во прохор 4 месеци со барање од околу три пати повеќе делегати од 1945 потпишани со печат до Берлински конгрес таа територија да биде под Србија, така да да ме биле србите сега или ке сте биле Бугари во најлош случај Турци.
Тој е Бег во Кратовско-Злетовската област, ама баш Бег не само на збор, бетер од турците, и се тоа во време кога биле ослободителите.

Турците од тука ги избркале србите и бугарите на истокот кој биле под команда на србите, и грците за малку кај Битола, ама они биле толку неспособни што таа работа останала на војската под команда на србите, и да не ги заборавиме макеоднските востаници кој помагале на овие војски.

И бидејќи ја ослободиле Бугарија била незадоволна оти добила најмалку, па ја напаѓа српската војска на Брегалница и започнува втората балканска војна.
Ќе прашаш што тражела бугарска војска кај Брегалница, епа да ти кажам бугарите го имале Кочани и левата страна на Брегалница до Штип и надолу некај Струмица.

Пак по твојата лоѓика, кочанско и струмичко биле бугари оти тие ги ослободиле.

Пред да влегуваш во дискусија прочитај некој работи што како било, какви локални шерифи имало во тој период и сл.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тој е Бег во Кратовско-Злетовската област, ама баш Бег не само на збор, бетер од турците, и се тоа во време кога биле ослободителите.

Турците од тука ги избркале србите и бугарите на истокот кој биле под команда на србите, и грците за малку кај Битола, ама они биле толку неспособни што таа работа останала на војската под команда на србите, и да не ги заборавиме макеоднските востаници кој помагале на овие војски.

И бидејќи ја ослободиле Бугарија била незадоволна оти добила најмалку, па ја напаѓа српската војска на Брегалница и започнува втората балканска војна.
Ќе прашаш што тражела бугарска војска кај Брегалница, епа да ти кажам бугарите го имале Кочани и левата страна на Брегалница до Штип и надолу некај Струмица.

Пак по твојата лоѓика, кочанско и струмичко биле бугари оти тие ги ослободиле.

Пред да влегуваш во дискусија прочитај некој работи што како било, какви локални шерифи имало во тој период и сл.
Пак ке кажам каде е тука македонска војска, а какви бегови и разноразни бандити имало не би да влегувам, еве и денеска имаш бандити локални и што праиме?, инаку не ми одговори за 1878 прогуглај малку па потоа можеме да праиме мубает...
Поставете си прашање зошто баш Српска војска делувала овде?
Зошто од касаби и кал до колена вложувала на оваа територија?
Зошто има толку многу четнички војводи кои се родени и потекнуваат од оваа територија?
Зошто има толку Српски споменици?
Зошто толку цркви и манастири со фрески од Немањиќи?
На крај краева денешната македонска историја го слави “Крали Марко”, па топло ти препорачувам за династијата Мрњавчевиќ да прочиташ нешто, па дојди ке дискутираме...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Пак ке кажам каде е тука македонска војска, а какви бегови и разноразни бандити имало не би да влегувам, еве и денеска имаш бандити локални и што праиме?, инаку не ми одговори за 1878 прогуглај малку па потоа можеме да праиме мубает...
Поставете си прашање зошто баш Српска војска делувала овде?
Зошто од касаби и кал до колена вложувала на оваа територија?
Зошто има толку многу четнички војводи кои се родени и потекнуваат од оваа територија?
Зошто има толку Српски споменици?
Зошто толку цркви и манастири со фрески од Немањиќи?
На крај краева денешната македонска историја го слави “Крали Марко”, па топло ти препорачувам за династијата Мрњавчевиќ да прочиташ нешто, па дојди ке дискутираме...
А зошто немало српска војска на тракискиот фронт, а? А?
поглуп одговор незнам дали имало некогаш, каде сакаш да оделе кога овде и било најблиску (и кон Албанија).

И без гајле убаво знам за Цар Душан кој ја победил Византија и во Скопје дека е крунисан за Цар, и после неговата смрт се појавиле еден куп мали кралеви и деспоти, само не ми е јасно зошто самиот Волкашин не се викал Вукашин, тогаш он си бил власт.

Да си знаеш дека доста сум начитан, не сум некој експерт, ама сигурно знам повеќе од тебе.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Овој простаков секоја тема со неговата криза на идентитет е спремен да ја посере. Имало оплоченици и војводи и тогаш, како што имало и претходно илинденско востание, а во 1941 партизани. Ама тоа нема никаква врска со темава. Не му реплицирајте на телево србоманско, кое говори на Македонски, а изиграва Србин. Дури и ,,неговите" дијалектичари тие подрачја откаде што потекнува ги прогласуваат за македонскодијалектни наречја. Од толку многу Срби останаа една шака србомани, т.е. вкупно 3-4 села.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Зошто има толку многу четнички војводи кои се родени и потекнуваат од оваа територија?
Duplo poveke imalo komiti od VMRO.
Moze bile za tvojot kraj osloboditeli (ako poteknuvas od MK) no za pogolemiot del od Makedonija, srbite bile okupatori.
Nebitno e ti dali go narekuvas tikveskoto vostanie probugarsko ili eden kup ubieni od srpskata vojska, bugarofili ili sto ti znam. Bitno e deka se slucile tie nastani, i naselenieto se pobunilo protiv srbite.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А зошто немало српска војска на тракискиот фронт, а? А?
поглуп одговор незнам дали имало некогаш, каде сакаш да оделе кога овде и било најблиску (и кон Албанија).

И без гајле убаво знам за Цар Душан кој ја победил Византија и во Скопје дека е крунисан за Цар, и после неговата смрт се појавиле еден куп мали кралеви и деспоти, само не ми е јасно зошто самиот Волкашин не се викал Вукашин, тогаш он си бил власт.

Да си знаеш дека доста сум начитан, не сум некој експерт, ама сигурно знам повеќе од тебе.
Ја не се курчам дека знам повеќе од тебе, само логички да поврземе некои работи... факт дека оваа територија ја ослободила српска војска, а пред тоа делувале четнички војводи, факт дема пред балканските војни ниту имало чисто македонско движење, ниту делувале за македонија и македонска кауза, па четничките војводи што ги спомнав во сите записи и историски факти се наведува дека се борат против турци и бугари,во вмро колку сакаш бугарофили ке ти набројам кои дечувале за приклучување кон бугарија... исто така никој не ми одговори за 1878 прогласена слободна територија 4 месеци од куманово до крива паланка со барање да се приклучи кон србија... сите овие куртон титови издркотини како бланко мислат дека историјата почнува од 1912, а како што спомна и ти знаеш за Вукашин и Угљеша Мрњавчевиќ кои се татко и чичо на Марко Краљевиќ и кои се срби, добро го спомна и Цар Душан, сигурно знаеш и за Краљ Милутин и Стефан Дечански... тоа било далеку пред турско време а во тоа време воопшто не се спомнуваат македонци туку само македонска територија... Душанов Законик вика “јас цар на срби, грци, бугари, арбанаси...” така да логика да употребиме друже со нашите скромни историски познавања и ке дојдеме до заклучок дека е глупо да трвдиме за македонија и српски окупатор кога пред турско македонци не се споменуваат никаде, а по турско каде што срби ги протеруваат турците имаш вмро кое е пробугарско и имаат идеал за приклучување кон бугарија... заеби ти што сме учеле формална историја се “дигна народот се побуни и ги набрка турците” или логиката на куртонит бланко демек директни потомци на александар велики тоа во кампања на ботовите на грујо проаѓа, али кога некој здраворазумен седне и размисли здрава логика вели друго.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Баталете тоа што се учело, туку гледајте малку реално и разумно, а и консултирајте се со посрбени јаничари-независни експерти на форуми, тука лежи вистината за ослбодувањето. Нормално и логично после секое ослободување е да следи раселување на 100К народ од Македонија, донесување на колонисти, 5:1 полиција да има наспрема другите покраини, како и на сите со декрет да им се сменат презимињата. Тоа луѓе е право ослободување. Веројатно по таа логика како ослободување може да се оквалификува и кога Рајхот пристигнал во Полска или кога Отоманите дошле тука. Мостови и патишта се граделе, индустријализацијата течела, пругата Солун-Скопје ја изградиле исто, беговите место чокајлиите од Маџарска, ЦГ и Ј.Србија си запоседнале поседи, Аљбанците место караџорџевата милиција и домашните одродени предавници си колела и животот си течел.
Требало и нашите све по список да им споебат на вакви одродени караџорџеви крлежи. Ти ги раниш, тие прдат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Требало и нашите све по список да им споебат на вакви одродени караџорџеви крлежи. Ти ги раниш, тие прдат.
Ако чекам да ме рани некоја античка титова издркотина појела ме помрачина, а јас слободно шетам по улица и некој посебен страв ради моето сфаќање за историјата немам, истото го зборам и у кафана и у друштво, така да слободно можеш ако си толку спремен и повикуваш на споебување све по списак да пробаш да споебеш нешто кај мене, па ако споебеш колку толку ке ти ги излечи фрустрацијата, а у случај да бидеш „споебан“ ке отидеш у психички канал али ништо страшно не е ништо ново тоа за тебе...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Што правевте вие големите караџорџеви Срби за време на титовата диктатура? Да бевте бунтовници и фактор денес немаше да постоите, туку сте биле најголеми југословени. Типично е за крлежите да менуваат бои и типично е кучињата да лаат по тие што ги ранат. Да бевте вие прави караџорџеви присталици во најмала рака ќе бевте протерани или ќе висевте на колец, но изгледа се работи за опинчарско семејство и во таа доба сте биле титови југословени. Ден денес сте Срби, утре ќе сте граѓани на Европа. Режимски пацови, кодоши и нелуѓе, без чест и достоинство. Тоа сте ти и твоите претци.
Тебе дури ни ,,твоите,, не те сметаат за Србин и те нарекуваат пежоративно србин со говорна маана, не па некој друг. Ве испеал некој поп, ви дал 2-3 кила брашно и сте станале ,,Срби". Не за џабе сте вкупно 4 села од Караџорџева доба останати и не повеќе од 10.000-15.000(другите се од втората Југославија доселеници).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom