Прва класа за почетник

Член од
7 април 2015
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.486
Здраво дечки, еве се решив и јас да почнам со WoW, никогаш не сум играл до сега и не ни планирав да почнам, но ете некако поради разни причини решив да направам акаунт на Елизиум (верзија 1.12.1) и да почнам да играм, направив некое истражување почетно и решив да почнам со Хантер, многу ја препорачуваат оваа класа за почетник. Е сега ме интересира мене најмоногу за ПвЕ, за почеток да се запознаам со основните и понапредните техники на играње. Е сега уште сум на почеток и веќе имам еден посериозен проблем, Хатерот за борба еден на еден е добар, супер, напаѓам една цел и сите останати стојат не ме напаѓаат, но проблемот е кога отидов во пештера во Колдриџе Вали, наеднаш ме нападнаа повеќе противници од блиску и неможам никако да побегнам. И затоа додека е уште рано сакав да ве прашам дали е време да си се префрлам Мејџ и да се сконцентрирам на фрост мејџ инспириран од ова видео како се справува со повеќе непријатели https://www.youtube.com/watch?v=RxFMy57JSds сега знам дека овој подфорум е мртов подолго време но би сакал кој знае да ми одговори, имајте на ум дека првенствено сум за ПвЕ.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Пештерите се заебани, увек ќе умираш во нив ако си сам со било која класа. Играј си она што ти е интересно, а не што е лесно. Ако сакаш сепак одговор тогаш хантерот и мејџот се полесни за почетници при левелирање, истово важи и за паладин и ворлок. Додека вориор и роуг се најтешки при левелирање.
Ако планираш да заглавиш со играва и послем 60лвл и да одиш во рајдови тогаш избегнувај да играш друид и шаман. Во рајдови секогаш зимаат по 1-2 максимум од овие две класи и поради тоа никогаш нема да најдаш рајд со нив. Паладинот и пристот послем 60лвл само за хилање ги зимаат во рајд па ако нејќеш да хилаш тогаш не почнувај со нив. Пристот е премногу тежок за играње во ванила.

И на крај да ти напоменам дека ова е 1.12 е ванила сервер. Кревање на левел е дупло потешко од другите експанзии, ќе приметиш дека многу често ќе ти треба да бараш групи за да извршиш квестови, професиите многу споро се креваат, ќе ти требаат многу адони оти играта тогаш уште не беше усовршена и економијата е многу тапа, ќе немаш пари за леб.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.486
Пештерите се заебани, увек ќе умираш во нив ако си сам со било која класа. Играј си она што ти е интересно, а не што е лесно. Ако сакаш сепак одговор тогаш хантерот и мејџот се полесни за почетници при левелирање, истово важи и за паладин и ворлок. Додека вориор и роуг се најтешки при левелирање.
Ако планираш да заглавиш со играва и послем 60лвл и да одиш во рајдови тогаш избегнувај да играш друид и шаман. Во рајдови секогаш зимаат по 1-2 максимум од овие две класи и поради тоа никогаш нема да најдаш рајд со нив. Паладинот и пристот послем 60лвл само за хилање ги зимаат во рајд па ако нејќеш да хилаш тогаш не почнувај со нив. Пристот е премногу тежок за играње во ванила.

И на крај да ти напоменам дека ова е 1.12 е ванила сервер. Кревање на левел е дупло потешко од другите експанзии, ќе приметиш дека многу често ќе ти треба да бараш групи за да извршиш квестови, професиите многу споро се креваат, ќе ти требаат многу адони оти играта тогаш уште не беше усовршена и економијата е многу тапа, ќе немаш пари за леб.
Се согласувам со тоа за економијата и за адоните и макроата (стварно се заебани треба се рачно да ги пишувам), треба доста труд да напредуваш во Ванила, но сепак јас мислам дека е полесно за почетник како мене да се запознаам со светот на ВоВ, отколку да скокнам право на експанзиите како на пример Литч Кинг.
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Здраво другар.
И јас како тебе пред 10-тина години се одлучив да почнам да играм wow, после првиот ден се заразив и ми стана навика да си фармам по цел ден и да плескам алианси по газето. Тоа ти е исто како да не го живееш твојот живот туку животот на карактерот, прво ќе го запознаеш со средината и со теренот после ќе го облекуваш па ќе му запишеш два факултета мининг и инжињеринг и на крај кога ќе напишеш /played ќе ти се слоши. Мене лично најмногу ме ќефи лич кинг, после неа некако сите експанзии ми се тапа незнам зошто но тоа си е мое лично мислење. Гледам дека сакаш да се фокусираш да плескаш повеќе пве, тогаш лич кинг е една од поинтересните експанзии каде што пве-то со сите отворени инстанци е многу интересно и доста интензивно. За лич кинг да го отепаш, тоа ти е последниот бос на ICC инстанцата газот ќе си го остаиш пред монитор. Сме вајпале на синдрагоса по 120 - пати, а за да стигнеме до синдрагоса на професорот вајпавме многу после на блад квин и така игравме само ICC секој ден со гилд група од 8 до 12 ( секој божји ден ). Јас лично почнав да играм со роуг но со тек на време се префрлиф на прист строго шадоу, потоа со плескајне секојдневно имав фулл сет за шадоу и за холи пве, фулл сет за шадоу и дисциплин пвп и на крај кога искуцав /played ми даде 128 days "IN GAME" само на пристот. Размисли си убаво пред да се заразиш, ако имаш некои поважни обврски стави ги во прв план, ние бегавме од школо за да плескаме алианси по газето.

Поздрав и со среќа
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Здраво другар.
И јас како тебе пред 10-тина години се одлучив да почнам да играм wow, после првиот ден се заразив и ми стана навика да си фармам по цел ден и да плескам алианси по газето. Тоа ти е исто како да не го живееш твојот живот туку животот на карактерот, прво ќе го запознаеш со средината и со теренот после ќе го облекуваш па ќе му запишеш два факултета мининг и инжињеринг и на крај кога ќе напишеш /played ќе ти се слоши. Мене лично најмногу ме ќефи лич кинг, после неа некако сите експанзии ми се тапа незнам зошто но тоа си е мое лично мислење. Гледам дека сакаш да се фокусираш да плескаш повеќе пве, тогаш лич кинг е една од поинтересните експанзии каде што пве-то со сите отворени инстанци е многу интересно и доста интензивно. За лич кинг да го отепаш, тоа ти е последниот бос на ICC инстанцата газот ќе си го остаиш пред монитор. Сме вајпале на синдрагоса по 120 - пати, а за да стигнеме до синдрагоса на професорот вајпавме многу после на блад квин и така игравме само ICC секој ден со гилд група од 8 до 12 ( секој божји ден ). Јас лично почнав да играм со роуг но со тек на време се префрлиф на прист строго шадоу, потоа со плескајне секојдневно имав фулл сет за шадоу и за холи пве, фулл сет за шадоу и дисциплин пвп и на крај кога искуцав /played ми даде 128 days "IN GAME" само на пристот. Размисли си убаво пред да се заразиш, ако имаш некои поважни обврски стави ги во прв план, ние бегавме од школо за да плескаме алианси по газето.

Поздрав и со среќа
Веруј во ванила не гзот, животот го оставаш за да стигнеш до крај на некоја инстанца. Тие што ја имаат целосно завршена naxx на ванила се бројат на прсти. Да добиеш некој ајтем од босс е еднакво да добиеш на лото. 40души се во рајд, а паѓаат само 2-3 ајтема, и да падне некој клас ајтем за тебе ќе треба да се бориш со уште 7-8 души за до земеш, ептен минимални шанси. Па поради тоа 99% од играчите беа со слаба опрема и поради тоа беше тешко да се најдат играчи кој ќе догурат до крај.
Друга работа е што за секоја инстанца ти треба посебен геар. Пример колку сакаш јак геар имај ако немаш фајр протекшн нема шанси да приживееш во Молтен Кор, секоја инстанца си бараше различен протекшн.
Поминува скоро пола ден дур се најдат 40 играчи за некој рајд па и да ги најдеш послем тоа ќе треба да патуваш уште толку. Тогаш немаше летање и мораше секој посебно да си иде до инстанцата. Дефинитивно најтешката игра беше ванила вов.

Јас се откажав од таа завист оддамна и му препорачувам на него па и на било кој да се тргнат од таа зараза. Моментот кога креирате карактер е моментот кога стискаш делит на твојот живот и почнуваш нов живот во светот на вов. Ти живееш во твој свет и ти си карактерот што го играш. Поради тоа и се изгубија многу играчи на вов, приметија дека играта е како дрога, дека се навлечени и дека морат да кажат стоп.
Ако имаш слободно време и ти си играат игри, играј било што само не ова.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.486
Свесен сум за тоа и јас, токму затоа и ја одбегнав оваа игра, кога испадна а и во нејзиниот најголем замав Лич кинг мислам дека беше, многу мои другари се заразија со ова и многу страшни приказни се ширеа за оваа игра по интернетот. Едноставно тогаш не можев да играм, бидејќи знаев дека брзо ќе изгубам контрола. Но сега едноставно сум повозрасен и имам други размислувања отколку кога бев средно. Многу мои сокласници си ги изгубија 4те години средно во оваа игра. Но како што кажав сега сум повозрасен и моите приоритети се други, а и сега играта го нема тој хајп како што го имаше за време на Лич Кинг експанзијата. Можеби беше грешка што започнав Ванила, но сепак го играм ова за забава пред се, со ограничено време. Иако можам да приметам во споредба со другите игри кои што сум ги играл овде времето лето многу брзо, досега не сум сретнал ваква игра, ќе се обидам да се помачам да стигнам до лвл 60. ама ако ми здосади можам и да ја оставам (што не верувам, има нешто што ја прави далеку позабавна од другите игри).
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Свесен сум за тоа и јас, токму затоа и ја одбегнав оваа игра, кога испадна а и во нејзиниот најголем замав Лич кинг мислам дека беше, многу мои другари се заразија со ова и многу страшни приказни се ширеа за оваа игра по интернетот. Едноставно тогаш не можев да играм, бидејќи знаев дека брзо ќе изгубам контрола. Но сега едноставно сум повозрасен и имам други размислувања отколку кога бев средно. Многу мои сокласници си ги изгубија 4те години средно во оваа игра. Но како што кажав сега сум повозрасен и моите приоритети се други, а и сега играта го нема тој хајп како што го имаше за време на Лич Кинг експанзијата. Можеби беше грешка што започнав Ванила, но сепак го играм ова за забава пред се, со ограничено време. Иако можам да приметам во споредба со другите игри кои што сум ги играл овде времето лето многу брзо, досега не сум сретнал ваква игра, ќе се обидам да се помачам да стигнам до лвл 60. ама ако ми здосади можам и да ја оставам (што не верувам, има нешто што ја прави далеку позабавна од другите игри).
Тука е лошото што неможеш да ја изиграш и неможе да ти здосади, ќе седнеш со помисла да изиграш 20-30 минути и кога погледнеш во часовникот си отепал едно добри 3-4 саати дур да трепнеш. Цело време имаш нешто да правиш и да му го подобруваш животот на карактерот, да го исфидаш, да го облечеш да го образуваш со професии и ред други работи а додека го подобруваш неговиот живот си го уништуваш сопствениот. И на крај ако му собереш добар геар ќе дремеш пред огримар и ќе чекаш некои смртници да им го плескаш газето на дуел и ќе им правиш /poke /love /kiss /dance1 /dance2 /dance3 и други глупости. А јас бев толку заразен што со 6.450 геар скор на лич кинг со шадоу пристот ги вршев ачивментите и целта ми беше да ги извршам сите но сум пресреќен што пак на време се откажав.
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
Тука е лошото што неможеш да ја изиграш и неможе да ти здосади, ќе седнеш со помисла да изиграш 20-30 минути и кога погледнеш во часовникот си отепал едно добри 3-4 саати дур да трепнеш. Цело време имаш нешто да правиш и да му го подобруваш животот на карактерот, да го исфидаш, да го облечеш да го образуваш со професии и ред други работи а додека го подобруваш неговиот живот си го уништуваш сопствениот. И на крај ако му собереш добар геар ќе дремеш пред огримар и ќе чекаш некои смртници да им го плескаш газето на дуел и ќе им правиш /poke /love /kiss /dance1 /dance2 /dance3 и други глупости. А јас бев толку заразен што со 6.450 геар скор на лич кинг со шадоу пристот ги вршев ачивментите и целта ми беше да ги извршам сите но сум пресреќен што пак на време се откажав.
добри времиња беа тоа, лич кинг 25 хероик , Light of dawn ubavo stoeshe na shamanot ali posle toa brgu se izgubi zelbata za igranje ponatamu
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.566
Поени од реакции
27.195
Ја играм кежуал на вармејн на моп серверот. Имам 67 дена плејтајм шо не е лошо пошто години сум таму. Најчесто зимно време у ладни денови или лето во жегата :)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.486
Ја играм кежуал на вармејн на моп серверот. Имам 67 дена плејтајм шо не е лошо пошто години сум таму. Најчесто зимно време у ладни денови или лето во жегата :)
Тој не е х1 нели, х7 е ако не се лажам. И да и јас сум убеден дека помина времето кога се заразуваа децата со ВоВ, и затоа сакам да истакнам да не се претвори оваа тема во непотребна расправа околу негативните ефекти на оваа игра ИРЛ. Сакам да се сконцентрираме на гејмплеј и еве и јас ќе се откажам од Елизиум (оригинал близард поставки) за сметка на некој прилагодлив сервер со повеќе хп поени, бидејќи и јас играм кежуал.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.566
Поени од реакции
27.195
Да x7 е.
Иначе играв на Легион 1 месец и бараше многу време, фармање голд и заебав...си викам ова не е за мене :)
Башка ворлокот секој ден го дупеа со некој нови пачови.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.486
Да x7 е.
Иначе играв на Легион 1 месец и бараше многу време, фармање голд и заебав...си викам ова не е за мене :)
Башка ворлокот секој ден го дупеа со некој нови пачови.
На Firestorm или Monster WoW играше Легион? Несакав да рипнам одма на Легион па ете си почнав од почеток, а и прочитав дека траже фармање ненормално во форумите на Близард
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.566
Поени од реакции
27.195
На retail си платив чисто да пробам.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
1.12.1 или (Wow Vanilla) е едeн од најдобрите пачови некогаш направен од страна на Blizz и топло ти препорачувам Hunter како најсилна класа на vanilla wow
 

Kajgana Shop

На врв Bottom