Прва вожња на автопат - препорака, совети, искуства

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Многу совети и сите се таман, ама може да изгледа збунувачки.
Јас само ќе додадам: возиш со брзина со која си сигурен, заради можностите на колата и заради себе и како се чувствуваш во моментот. Инаку на сите патишта си има дозволена максимална брзина, следи ги.
Со среќа :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
ништо посебно не е возењето на автопат не знам зошто толку комплицирање, држиш дистанца, претицаш камиони и други запрежни возила, одржуваш брзина од 100-110 и тоа е тоа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Иако имаш предност според поставени знаци, а ќе видиш некоја будала дека не застанува дај му предност.

Одржувај растојание за ако некој сака да те помине за да има простор да се врати во лентата. Не вози паралелно со тој од другата лента, успори.
Секогаш спремен за нагло кочење и вклучи четири жмигавци за оние позади.
Прати ги знаците за излез од автопат. Пази се од "кучињата" со радар се кријат позади голем знак. :D

Не верувам веднаш за возиш надвор од граници пример низ Србија, ама ако возиш пази се има такви кои ќе те одминат и е дадат знак да застанеш и демек приметиле одпозади дека колата не ти е во ред, тркало ова она и ќе те испратат во нивен сервис во некое село и ќе те одерат за ништо.

Гледај дали тој пред тебе дали има вклучено жмигавец исто и на ретровизори гледај позади што се случува не само на автопат и во населба.
Мене вчера ми се случи со вкучен лев жмигавец одпозади една женска или неискусна и ќорава веднаш да ме помине и таа исто сврти лево.

Не се замарај со тие од позади што ќе ти свират кога ќе се најдеш на кружен или раскрсница која е регулирана само со знаци и каде немаш предност и да направиш лоша проценка. Прават притисок, брзаат, се е луто и нервозно. Ако му се брза нека оди.

Пази се и оние со други таблици најчесто не ги познаваат раскрсниците во другите места и каде имаат предност и едносмерните улици.

Секоја угорницата во која брзина ќе ја возиш во таа ќе возиш и надолу.



И не биди педер како овој. :D

Untitled.jpg
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ne znam dali u mk vi kazuvaat na casovi za voznja ali nikogas ne se orientiraj spored zmigavci na raskrsnici, sekogas iscekaj go da pocne da vrte pred da odis bidejki moze da mu e zaboraven ili da se pismani, i ke te bapne i ti ke bides kriv ako on ima prvenstvo na minuvanje.
Na slikava plavata kola ima povekje od dovolno vreme za da odi.
Автоматски споено мислење:

Usput od kade ova za ugornicive so koja ja vozis nagore so taa i nadolu? Gledam nekolku dusi go spomnaa a jas prvpat slusam vakvo nesto.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ne znam dali u mk vi kazuvaat na casovi za voznja ali nikogas ne se orientiraj spored zmigavci na raskrsnici, sekogas iscekaj go da pocne da vrte pred da odis bidejki moze da mu e zaboraven ili da se pismani, i ke te bapne i ti ke bides kriv ako on ima prvenstvo na minuvanje.
Na slikava plavata kola ima povekje od dovolno vreme za da odi.
Автоматски споено мислење:

Usput od kade ova za ugornicive so koja ja vozis nagore so taa i nadolu? Gledam nekolku dusi go spomnaa a jas prvpat slusam vakvo nesto.
Школски е според жмигавец. И со вртење може да се пишмани. Тргнува надесно, па не ај право ќе продолжам или налево што ги ебам имам предност ќе чекаат. Ако ме залепат тие се криви.
Ај ако не и мислите да ги читаат за да знаат каде ќе продолжи.

Не возат сите школски и после зошто судири на прегледни раскрсници.

И не ми е јасно како така доаѓаш на раскрсница со заборавен жмигавец или се пишманиш. Застануваш иако имаш предност, може има некој што не прати знаци, не може да направи процнека дали ќе помине пред тебе, некој без возачка итн.

Јас пример секогаш кога возам ми е испланиран патот. Не ај сега ваму, таму, па не од тука, па чекај лево требаше не право.

Сликата онака е искористена за да се прикаже како некои возачи се однесуваат педерски.
Најчесто плавата кола е многу понапред или еве може и таму да е, ама и имаш кола и од десно која е поблиски па мора секако да чекаш и немаш време да поминеш и викаш ај и оваа да помине и таа баш ќе те заебе.

Исто важи и за кружен, на сам влез е и не вклучува жмигавец каде ќе оди го чекаш и педерски чао на прв излез.

Па тоа се применува најчесто за угорница. Сигурно нема надолу во трета залетан.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Иако имаш предност според поставени знаци, а ќе видиш некоја будала дека не застанува дај му предност.

Одржувај растојание за ако некој сака да те помине за да има простор да се врати во лентата. Не вози паралелно со тој од другата лента, успори.
Секогаш спремен за нагло кочење и вклучи четири жмигавци за оние позади.
Прати ги знаците за излез од автопат. Пази се од "кучињата" со радар се кријат позади голем знак. :D

Не верувам веднаш за возиш надвор од граници пример низ Србија, ама ако возиш пази се има такви кои ќе те одминат и е дадат знак да застанеш и демек приметиле одпозади дека колата не ти е во ред, тркало ова она и ќе те испратат во нивен сервис во некое село и ќе те одерат за ништо.

Гледај дали тој пред тебе дали има вклучено жмигавец исто и на ретровизори гледај позади што се случува не само на автопат и во населба.
Мене вчера ми се случи со вкучен лев жмигавец одпозади една женска или неискусна и ќорава веднаш да ме помине и таа исто сврти лево.

Не се замарај со тие од позади што ќе ти свират кога ќе се најдеш на кружен или раскрсница која е регулирана само со знаци и каде немаш предност и да направиш лоша проценка. Прават притисок, брзаат, се е луто и нервозно. Ако му се брза нека оди.

Пази се и оние со други таблици најчесто не ги познаваат раскрсниците во другите места и каде имаат предност и едносмерните улици.

Секоја угорницата во која брзина ќе ја возиш во таа ќе возиш и надолу.



И не биди педер како овој. :D

Прегледај го приврзокот 293536
Ова за Србија и мене ми се има случено. Еден кретен така ми пушташе 4 жмигавци пред мене и ми блиндираше. А мене ни на крај памет не ми текна дека "колата не ми е во ред" :pos: едноставно го игнорирав и се откачи.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Школски е според жмигавец. И со вртење може да се пишмани. Тргнува надесно, па не ај право ќе продолжам или налево што ги ебам имам предност ќе чекаат. Ако ме залепат тие се криви.
Ај ако не и мислите да ги читаат за да знаат каде ќе продолжи.

Не возат сите школски и после зошто судири на прегледни раскрсници.

И не ми е јасно како така доаѓаш на раскрсница со заборавен жмигавец или се пишманиш. Застануваш иако имаш предност, може има некој што не прати знаци, не може да направи процнека дали ќе помине пред тебе, некој без возачка итн.

Јас пример секогаш кога возам ми е испланиран патот. Не ај сега ваму, таму, па не од тука, па чекај лево требаше не право.

Сликата онака е искористена за да се прикаже како некои возачи се однесуваат педерски.
Најчесто плавата кола е многу понапред или еве може и таму да е, ама и имаш кола и од десно која е поблиски па мора секако да чекаш и немаш време да поминеш и викаш ај и оваа да помине и таа баш ќе те заебе.

Исто важи и за кружен, на сам влез е и не вклучува жмигавец каде ќе оди го чекаш и педерски чао на прв излез.

Па тоа се применува најчесто за угорница. Сигурно нема надолу во трета залетан.
Jas polagav vo Anglija za toa prasav. Kaj nas spored Highway code ti e zmigavec ti pokazuva sho ke pravi ali pazi bidejki moze ne mu e isklucen od prethodno, ili pa ke se pismani. Instruktorot obicno sovetuva da pocekas da zavrtat ili da trgnis samo ako si siguren deka ke vrtat.

Za ugorninata prasav bidejki mi nema logika. Jas mozam edna nagornina ovdeka da ja nakacam i so 5ta brzina ali istata ne bi se osmelil da ja vozam ni so treta bidejki dodeka zastanam diskovite ke bidat ko zar. Epten e strmna i duri i u vtora treba da kocis bidejki zaletuva. Bas radi ova mi nema logika so koja odis nagore da odis i nadolu.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Внимавај и на угорнини каде менуваш брзина надолу/нагоре и застанување во густ сообраќај да не заборавиш рачна и слично.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ова за Србија и мене ми се има случено. Еден кретен така ми пушташе 4 жмигавци пред мене и ми блиндираше. А мене ни на крај памет не ми текна дека "колата не ми е во ред" :pos: едноставно го игнорирав и се откачи.
Imase pred nekoe vreme na fb objaveno nekolku slucki od iselenici na koi im go pravele istovo i nekoi gi izgorele so plakjanje plus delovi ubavi im vadat a im stavat skart delovi.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Imase pred nekoe vreme na fb objaveno nekolku slucki od iselenici na koi im go pravele istovo i nekoi gi izgorele so plakjanje plus delovi ubavi im vadat a im stavat skart delovi.
Јас се чудев зашто така прави, ако нешто не е во ред на колата јас прв треба да приметам а не тој од страна.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
- Фино и културно е доколку видиш некој дека се обидува да те помине одредено време, а условите не дозволуваат да го направи тоа безбедно, да му помогнеш. Најчесто, даваш десен трепкач за да му сигнализираш дека може (и минимално поднамалуваш брзина). Паметно е на почеток да возиш 10/20/30 под дозволеното, но ако видиш дека си направил колона позади тебе можеш да го практикуваш ова кога ќе видиш услови за истото.
- На регионални патишта каде што има само една лента не додавај гас додека те претекнува некој, туку гледај да ја задржиш истата брзина или да поднамалиш. Ем што е спротивно на закон да зголемиш брзина, ем за твоја безбедност е далеку подобро.
- На патишта каде што има 1.5 лента (Велес - Штип и слични) вози подесно, поготово кога ќе видиш возило позади тебе или две возила од другата страна. Претерано често се случува во исто време од двете страни да се претекнуваат а тие ленти не се дизајнирани за такво нешто.
- Рампите за приклучок на автопат каде што имаш плус ~200м дедицирана лента се за да добиеш на брзина да бидеш во согласност со другите возила, а не да закочиш па да тргнеш и се приклучиш во средната лента со 0 брзина. Ма да некогаш ќе мораш и ова ако има премногу возила.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Imase pred nekoe vreme na fb objaveno nekolku slucki od iselenici na koi im go pravele istovo i nekoi gi izgorele so plakjanje plus delovi ubavi im vadat a im stavat skart delovi.

Охо, тое стара финта уште од времето на Слобо, уиграна мафија, постојат такви уште од 1990-тите...често работат во договор со полицијата, се прават наудрени ако ги пријавиш, демек полицијава не знаат кој се, циганска работа
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Иако имаш предност според поставени знаци, а ќе видиш некоја будала дека не застанува дај му предност.

Одржувај растојание за ако некој сака да те помине за да има простор да се врати во лентата. Не вози паралелно со тој од другата лента, успори.
Секогаш спремен за нагло кочење и вклучи четири жмигавци за оние позади.
Прати ги знаците за излез од автопат. Пази се од "кучињата" со радар се кријат позади голем знак. :D

Не верувам веднаш за возиш надвор од граници пример низ Србија, ама ако возиш пази се има такви кои ќе те одминат и е дадат знак да застанеш и демек приметиле одпозади дека колата не ти е во ред, тркало ова она и ќе те испратат во нивен сервис во некое село и ќе те одерат за ништо.

Гледај дали тој пред тебе дали има вклучено жмигавец исто и на ретровизори гледај позади што се случува не само на автопат и во населба.
Мене вчера ми се случи со вкучен лев жмигавец одпозади една женска или неискусна и ќорава веднаш да ме помине и таа исто сврти лево.

Не се замарај со тие од позади што ќе ти свират кога ќе се најдеш на кружен или раскрсница која е регулирана само со знаци и каде немаш предност и да направиш лоша проценка. Прават притисок, брзаат, се е луто и нервозно. Ако му се брза нека оди.

Пази се и оние со други таблици најчесто не ги познаваат раскрсниците во другите места и каде имаат предност и едносмерните улици.

Секоја угорницата во која брзина ќе ја возиш во таа ќе возиш и надолу.



И не биди педер како овој. :D

Прегледај го приврзокот 293536
има уште позаебани педери, пример иако нема никој зад тебе он ке ти се убаци онака индијански и ке си вози послем 40


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom