Прва брачна вечер (некогаш и сега)

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Прва Вечер : Мажот ја растура(т.е партали ја праве) жената во кревет.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
По сељачко е да ти се дуплираат поклоните па да чекаш да одиш на свадба да однесеш застарен модел на филџани за кафе,сервис за торти или некој сервис за ручек за 12 особи.
Абе ако некој планира да дојде со филџани, сервис за ручек, а ти на поканата си напишал поклон во плик ќе ти остави непотпишан плик со 500-1000 ден или празен.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
Првата вечер ни беше топ, и ако бевме утепани, затоа што после свадба дел од гостите дојдоа кај нас, не се жалам, убаво ептен убаво си поминавме, и не неброевме пари, туку, ми ги масираше стопалата и се секснафме за инат на уморот, спиеле првата брачна ноќ ојте бе, не бефме у хотел, али сами дома у стан, и уште да не се секснеш, ма последната сила у мене да беше ќе ја потрошев. :pipi:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
По сељачко е да ти се дуплираат поклоните па да чекаш да одиш на свадба да однесеш застарен модел на филџани за кафе,сервис за торти или некој сервис за ручек за 12 особи.
Па затоа бе другар свадба се прави со најблиските луѓе во твојот живот, кои можат да ве прашаат што ви треба за да ви купат. А не вие правите свадби за 300 и повеќе луѓе. Нормално дека ќе имаш и такви непотребни поклони, покрај толку многу гости.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.268
Поени од реакции
30.361
,,,zarem denes :icon_mrgr:mladive imaat prva brachna nok,,,vo moe vreme,,se chekashe za taa nok ,,,ko na mars da se patuva,,,:D
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
,,,zarem denes :icon_mrgr:mladive imaat prva brachna nok,,,vo moe vreme,,se chekashe za taa nok ,,,ko na mars da se patuva,,,:D
Де бре Шутрак, чиниш си престарел... За кое време збориш? Додека бевме под турско? Да, тогаш се чекаше прв пат да ја онадиш невестата на прва брачна вечер, зошто пред тоа не си ја ни запознал нит видел. Кога се изгуби трендот на договорени бракови и кога почнаа луѓето да се земаат од љубов, т.е. кога пред да се земеш со некој имаш период на „љубов водење“ кажано по старски (бакнежи, цицкофат и тоа другото) се изгуби и трендот да се чуваш до прва брачна вечер.
Во последните години црквата се обидува да го врати трендот на невиност, па има девојчиња на кои прв љубовник им е Исус и се чуваат, со тоа што сексот понатаму не смее во никој случај да се користи за телесно задоволување, туку само кога треба да се направи бебе.
Други причини зошто би чекал прва брачна ноќ (ако збориме за „онаа“ работа) јас не знам.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.268
Поени од реакции
30.361
Де бре Шутрак, чиниш си престарел... За кое време збориш? Додека бевме под турско? Да, тогаш се чекаше прв пат да ја онадиш невестата на прва брачна вечер, зошто пред тоа не си ја ни запознал нит видел. Кога се изгуби трендот на договорени бракови и кога почнаа луѓето да се земаат од љубов, т.е. кога пред да се земеш со некој имаш период на „љубов водење“ кажано по старски (бакнежи, цицкофат и тоа другото) се изгуби и трендот да се чуваш до прва брачна вечер.
Во последните години црквата се обидува да го врати трендот на невиност, па има девојчиња на кои прв љубовник им е Исус и се чуваат, со тоа што сексот понатаму не смее во никој случај да се користи за телесно задоволување, туку само кога треба да се направи бебе.
Други причини зошто би чекал прва брачна ноќ (ако збориме за „онаа“ работа) јас не знам.
,,nessa,,,za ovie veke tri godini tuka,,,ushte ne go skonta moeto pishuvanje,,,:icon_mrgr:,,,,
,,,a inaku,,,so deneshnive metodi i najgolemata orospija mozhe da bide ,virgo intackta,,,malku kozhichka ,,,tenka igla i konec ,15 min shtep ,,,i gotova rabota,,,
,,,a i kaj prochita deka sum protiv "onaa"rabota,,du,pach,kata de,,,pred brak,,,:D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Па затоа бе другар свадба се прави со најблиските луѓе во твојот живот, кои можат да ве прашаат што ви треба за да ви купат. А не вие правите свадби за 300 и повеќе луѓе. Нормално дека ќе имаш и такви непотребни поклони, покрај толку многу гости.
Ако сте двајца и вашите по двајца,братучеди по двајца,преку сила нека се соберат 30 души и нормално дека ќе имаш малку гости на свадба.
Да не претерам ама на 90%од свадбите што сум бил на поканата пишувало поклон во плик,па со собраните пари се планира што да се купи да не се дуплира.Има и такви што даваат празен плик ама за таквите има поговорка:Што правиш тоа ќе ти се врати,а кога ќе им се врати после оговараат заборавајќи дека тие некогаш така направиле.
--- надополнето: 14 октомври 2013 во 22:19 ---
Абе ако некој планира да дојде со филџани, сервис за ручек, а ти на поканата си напишал поклон во плик ќе ти остави непотпишан плик со 500-1000 ден или празен.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Порано постоела прва брачна вечер,сега е глупо да се спомнит нешто такво!Иначе порано првата брачна вечер била многу битен настан.Замисли момакот чекал 25 години наикрен и доаѓа таа вечер конечно ќе го видит тоа чудо таму долу,возбудливо и напнато,прав трилер нама шо!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Па затоа бе другар свадба се прави со најблиските луѓе во твојот живот, кои можат да ве прашаат што ви треба за да ви купат. А не вие правите свадби за 300 и повеќе луѓе. Нормално дека ќе имаш и такви непотребни поклони, покрај толку многу гости.
Ако твоите баби имале по две деца некои како моите имале по 5. :D
Моите најблиски се 80 луѓе. Рачунај колку гости ќе имаш да си на мое место. Ќе ги изоставиш другарите/другарките, кумовите, пријателите, колегите?
Како и да гледаш и да броиш ако е голема фамилијата не ти бегаат 200-300 гости. :свиркам:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.268
Поени од реакции
30.361
Порано постоела прва брачна вечер,сега е глупо да се спомнит нешто такво!Иначе порано првата брачна вечер била многу битен настан.Замисли момакот чекал 25 години наикрен и доаѓа таа вечер конечно ќе го видит тоа чудо таму долу,возбудливо и напнато,прав трилер нама шо!
:pos::pos::pos:,,,,jakooooooo,,,nema sho,,,,,,:ROFLMAO:

....a inaku da postoela nekogash i prva brachna nok,,,,ahm,,,
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Првата вечер ни беше топ, и ако бевме утепани, затоа што после свадба дел од гостите дојдоа кај нас, не се жалам, убаво ептен убаво си поминавме, и не неброевме пари, туку, ми ги масираше стопалата и се секснафме за инат на уморот, спиеле првата брачна ноќ ојте бе, не бефме у хотел, али сами дома у стан, и уште да не се секснеш, ма последната сила у мене да беше ќе ја потрошев. :pipi:

Браво! Е тоа е жена,мајка, кралица...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Па затоа бе другар свадба се прави со најблиските луѓе во твојот живот, кои можат да ве прашаат што ви треба за да ви купат. А не вие правите свадби за 300 и повеќе луѓе. Нормално дека ќе имаш и такви непотребни поклони, покрај толку многу гости.
Хмм не сум знаела дека свадбата се прави ради поклоните.
 
L

Luki Junior

Гостин
Хмм не сум знаела дека свадбата се прави ради поклоните.
Или модерните изјави дека момата нејќе свадба. Не и требало таква гужва. Една од поголемите лажи шо излева од женска уста. :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Хмм не сум знаела дека свадбата се прави ради поклоните.
Зошто ми ги вадиш зборовите од контекст?

Не сакам да бидам дрска спрема тебе, трудна си. Секое добро за тебе и за малото што го носиш.

Иначе има и такви, само за поклони што прават свадби. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom