Прва брачна вечер (некогаш и сега)

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Првата брачна вечер сега ја поминуваат броејќи ги парите што ги собрале од свадба и кој им донел поскап поклон. За жал.
Зошто за жал? Што е толку лошо тука?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Није тачно. Жената става слики на фејс оти не и спие и е ного среќна, а мажот спие оти е мртов пијан. Е утре ко ќе станат (ако спиеле) мажот ќе иде некаде за жените (невестата, јатрвата, свекрвата) идат у соба и ги растураат поклоните да се види кој што донел :pipi:
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Gledaat reprizi od propustenite Turski i Indiski serii.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Коа ќе праам свадба ќе ви кажам. Ама искрено не би пропуштил една две партии со невестинскио фустан како фетиш. :D:D:D:D
Ако ти се ептен погоди таа работа со невестинскиот фустан,тогаш совет,
не го фрлај чувај го,можеби некогаш ќе посакаш да го осетиш истото као некад док си био млад, ама верувај не е се исто,до времето ќе е.
--------------
Него те бараме во темата АРОНИЈА во ЗДРАВЈЕ,јави се побрзо.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Денешнива свадби кои траат по 24 саати, ми се многу безвеза. Зошто да се малтретираш во еден ден се да направиш, матично, црква, ресторан, кога можеш во една недела се да си распоредиш.

Нормално дека после таква 24 часовна гилотина ќе спијат како заклани, само што ќе допрат до кревет. Ама прво мора да се пребројат поклоните, кои на самите покани биле назначени да се донесат во плик. Која глупост, еј. Посељачко нешто, од тоа на покана да стои нема.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Некои не само што ги бројат парите туку и прават список кој колку им дал, па за да им вратат кога ќе дојде ред. Ете тоа прават цела ноќ и мислат како ќе ги потрошат. :D
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Нема врска ни со мојата свадба ни со сегашните свадби ама ај како повод да Ви опишам една овчеполска свадба од пред 50 тина години :
Петок околу пладне почнуваат подготовките , инаку настанот се вика замесок бидејки се меси погачата која ке се користи при венчавката , вечерта идат првите гости и поканети и непоканети , се служи посна вечера обично чорбест грав , зелка салата и ракија и вино , музика не е обавезна но ако има ( гајди , кавал шупелка ) уште подобро.
Сабота наутро почеток на свадбата и во двата табора , доаѓаат гостите од подалечните места , се служи доручек со мезе и неизбежна ракија ама не греана ( таа е за во понеделник) .Задолжително музика кај младоженецот , кај невестата кога како ! Веселба и ручек после тоа подготовки за одење по невеста , е сеа има две варијанти ако е невестата од истото место ке ја земаат во недела наутро ако е од друго се оди во сабота навечер и сабота вечерта свадбата е во домот на невестата .
Недела кога ке ја донесат невестата дома се оди на венчавка ( матично , црква и на вода) после тоа кај младоженецот додека се има капацитет има тука еден куп активности .
Понеделник е за сумирање на резултатите , од кај 8-9 почнува подготовката ( греење ракија , нормално ако невестата е поштена т.е. неонадена ) и тука веке се собираат само поблиските и доаѓаат гости од кај невестата . Така цел ден оди гозбата со посета на домот на кумот и старејкото( старосватот) , нормално сето тоа со музика .
Вторник се спрема доручек за гостите од подалечните места кои останале на спиење , се нагостуваат и се испракаат ( обично без музики и такви чалами) и тука завршува свадбата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Денешнива свадби кои траат по 24 саати, ми се многу безвеза. Зошто да се малтретираш во еден ден се да направиш, матично, црква, ресторан, кога можеш во една недела се да си распоредиш.

Нормално дека после таква 24 часовна гилотина ќе спијат како заклани, само што ќе допрат до кревет. Ама прво мора да се пребројат поклоните, кои на самите покани биле назначени да се донесат во плик. Која глупост, еј. Посељачко нешто, од тоа на покана да стои нема.
По сељачко е да ти се дуплираат поклоните па да чекаш да одиш на свадба да однесеш застарен модел на филџани за кафе,сервис за торти или некој сервис за ручек за 12 особи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom