Прашање по Хемија

Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
m (SO2) = 48g
V (SO2)=?
Vm = 22,4 dm3/mol
n=V/Vm pa sledi V=n*Vm
n=m/M
M(SO2)= Mr (SO2)*g/mol
Mr (SO2)=Ar(S)+2Ar(O)=32+2*16=32+32=64
M(SO2)= 64 g/mol
n(SO2)= 48g / 64 g/mol = 0.75 mol
V (SO2) = 0.75 mol * 22.4 dm3/mol = 16.8 dm3
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Што е ZnOOC ?

Цинк .....?
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Знае ли некој да ми објасни како се определува валентност на јаглерод во структурни рационални формули? Имаме на пример формула:
CH3-CH2-CH-CH2-CH3
|
CH3
И сега зошто кај С-атомот каде што има разгранување има само еден Н-атом? Ако некој знае да ми каже би му бил многу благодарен.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
@SimsLover

Те буни структурната формула.

Како што гледаш на првиот јаглероден атом имаш првин врзано 3 атоми на водород, потоа на десно со уште едне C атом а доле со уште еден. Така јаглеродот би го правело 5 валентен, што не е. Јаглеродот ти е секогаш 4 валентен, а таму кај што имаш само еден H-атом треба да биде разгранувањето.



Вака би требало да биде.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
@SimsLover

Те буни структурната формула.

Како што гледаш на првиот јаглероден атом имаш првин врзано 3 атоми на водород, потоа на десно со уште едне C атом а доле со уште еден. Така јаглеродот би го правело 5 валентен, што не е. Јаглеродот ти е секогаш 4 валентен, а таму кај што имаш само еден H-атом треба да биде разгранувањето.



Вака би требало да биде.
Да, ме буни структурата на формулата. Кога имаме задача напиши ја структурната формула на 2,4,5 триметил пентан, тогаш знам дека треба да се напишат 5 С-атоми и дека на вториот, третиот и петтиот С-атом има по една СН3 метил група. Е сега не знам по колку водородни атоми да ставам на местата каде што се разгранува низата, а и како се пресметува валентноста на С во структурната формула.
 
D

Daedalus

Гостин
@SimsLover

Те буни структурната формула.

Како што гледаш на првиот јаглероден атом имаш првин врзано 3 атоми на водород, потоа на десно со уште едне C атом а доле со уште еден. Така јаглеродот би го правело 5 валентен, што не е. Јаглеродот ти е секогаш 4 валентен, а таму кај што имаш само еден H-атом треба да биде разгранувањето.



Вака би требало да биде.
Колку си паметен, ја ништо не разбирам од ова. :unsure:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Секогаш јаглеродот има 4 врски во овие нормални формули, ако има една двојна, тогаш мора да има и две единечни. Тоа СН значи дека има врска меѓу јаглерод и водород.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Колку си паметен, ја ништо не разбирам од ова. :unsure:
Mорав да пишам тука нешто кога веќе во останатиот дел од форумот не ме рецкаш!
Неук еден! Запиши некој факултет за промена!
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
57
@Andrew zosto azotot gradi nestabilni soedinenija so halogeni elementi?
ispitno prasanje mi e. Fala za odgovorot odnapred.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.618
Поени од реакции
8.485
Сакам да пробам да вадам злато од матични, процесори и од конектори. Имам доста голема количина а не ми се дава по 3 евра кило, сакам да видам како може да се извади златото. Ми треба некоја киселина+катализатор да раствара бакар, цинк, месинг, никел....која би била најефикасна комбинација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom