Прашање околу поставена дијагноза!

Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Здраво,
доколку бидете љубезни ќе ве замолам да ми одговорите на следново:
Пред неполна недела ми беа извршени прегледи при брзо згрижување во Градска болница-Скопје,со испитувањата ми дадоа неколку извештаи, ќе ве замолам ако можете да ги прочитате и да ми ги одговорите:

Извештај од специјалист
PACIENT SO BOLKU VO EPIGASTRIUMOD PRED DVA DENA,ISITTE NE BILE PROPRATENI SO POVRAKANJE, ABDOMEN SEGA PALPATOREN MEK,NEMA BOLNA OSETLIVOST

DADEN SOVET,
dA SE UPATI OD STRANA NA MATICEN LEKAR NA KLINIKATA ZA GEH ZA DODATNI ISLEDUVANJA (GASTROSCOPIA)!


упатен во лаб,ехо на абдомен и ртг нативма на абдомен

КЛИНИЧКА ДИЈАГНОЗА-- К29. ГАСТРИТ И ДУОДЕНИТ


------------------------------------------------------------------------------------------------------



1. Специјалистички рентгенолошки извештај

EHO NA ABDOMEN


HEPAR,LIEN,PANKREAS SE EHO UREDNI.
HOLECISTA PRESVITKANA NA NIVO NA INFODIBULUM, NEMA KALKULOZA NO POSTOI ZADEBELEN ZID SO TENKA KAKO SRP PERIHOLECISTICNA TECNOST KON HEPAROT.NAODOT SUGERIRA DEKA TAA PROMENA E REZULTAT NA PERIHOLECISTICNA REAKCIJA NA PERFORIRAN ULKUS. POD HOLECISTA IMA MALA SLOBODNA TECNOST.
INTRAHEPALNI I EKSTRAHEPALNI ZOLCNI PATISTA NE SE DILATIRANI.

----------------------------------------------------------------------------------------
* RTG NATIVA NA ABDOMEN VO STOENJE
2.
Специјалистички рентгенолошки извештај

= НА НАТИВНА ГРАФИЈА НА АБДОМЕН НЕ СЕ ГЛЕДААТ ОФОРМЕНИ ПАТОЛОШКИ ХИДРО АЕРИЧНИ НИВОИ.
= ПОД ДЕСНА КУПОЛА НА ДИЈАФРАГМА ИМА МАЛ СРП НА ВОЗДУХ,ВО ПРИЛОГ НА ПНЕУМОПЕРИТОНЕУМ.

-----------------------------------------------------------------------------------



Од крвна слика само леукоцитите се 13,5 другото е во нормала!

----------------------------------------------------------------------------------
Се работи за личност родена 1962,без претходни заболувања алергии итн. едноставно болкуте се јавиа наеднаш и беа мн остри и јаки!
Ако би можело да ми кажете за што се работи,дали е нешто опасно,лекување,причини за ова итн...?

Ви благодарам однапред!
 
G

galaxy

Гостин
Здраво,
доколку бидете љубезни ќе ве замолам да ми одговорите на следново:
Пред неполна недела ми беа извршени прегледи при брзо згрижување во Градска болница-Скопје,со испитувањата ми дадоа неколку извештаи, ќе ве замолам ако можете да ги прочитате и да ми ги одговорите:
Тој што гледал на ЕХО мисли дека има пукнато чир (не пишува на што) и дека има течност околу жолчката. Нема камчиња.
А тој што ги гледал рендгенските слики мисли дека има воздух во стомакот.

Не знам дали и какви постапки треба да следат.

http://www.justanswer.com/pediatrics/1i7s2-pericholecystic-fluid-caused-commen.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Cholecystitis
 
P

Princ

Гостин
Пред некои 5-6-7 години (појма немам и јас колку станаа, ваљда 5) и јас имав силни грчевити болки во долниот дел од абдоменот. Ми направија рентген со не се сеќавам како се викаше една течност и утврдија дека имам чир на желудникот. Имав кратка терапија со ранитал и не се сеќавам уште едни апчиња (секако дека ќе си прашате на лекар конкретно за вашиот проблем, споделувам само лично искуство) и сега сум ОК. Болки немам, а повремено имам повеќе киселини па пијам ранитал/ранитидин, значи по потреба само. И нормално (минимално) пазам на исхрана. Ако знам дека нешто ми штети, не го јадам/пијам.
 
Член од
3 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сакам да прашам нешто...вака пред 4 месеци ми направија ехо на абдомен со што ми е утврдено полипи на жолчка 11мм но денес е повторено ехото и ги нема полипите како е можно? Фала на одговорите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom