Прашање околу ограничување на интернет...

Член од
10 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сум слушнал неколку пати дека во одредени градови или села на Македонија се поставени сателити каде што е овозможен само ограничен интернет.. Некој знае за тие места?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Имам речено јас и пак ќе речам, убедливо еден од најлошите потези во историјата на МК беа компјутер за секое дете и задолжително средно.

Од секое дрво свирка не бидува.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
првпат слушам за такво нешто, а и да имало било нешто од по одамна, па сега сируно не постои


очекуваш сателит да пушта интернет, а да не плаќаат за тоа??? lol

исто како она на Elon Musk, што е starlink. Ти кажува, ако сакаш интернет од starlink ќе си платиш. Друг начин нема.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Сум слушнал неколку пати дека во одредени градови или села на Македонија се поставени сателити каде што е овозможен само ограничен интернет.. Некој знае за тие места?
Зборуваш за некаков сателитски интернет (без разлика дали ограничен или не)?
Значи тоа оди вака. Некој од нашиве оператори во централата добива сателитски интернет (го закупил од некој друг телеком или приватен оператор), а потоа со антени и кабли (чекпоинти) го спроведил до градовите и селата. Тоа е возможно.

Но да кажеш дека си слушнал за поставени сателити над градови и села... тоа е невозможно и надвор од секоја логика.
 
Член од
10 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Зборуваш за некаков сателитски интернет (без разлика дали ограничен или не)?
Значи тоа оди вака. Некој од нашиве оператори во централата добива сателитски интернет (го закупил од некој друг телеком или приватен оператор), а потоа со антени и кабли (чекпоинти) го спроведил до градовите и селата. Тоа е возможно.

Но да кажеш дека си слушнал за поставени сателити над градови и села... тоа е невозможно и надвор од секоја логика.
Ова ми требаше, не се разбирам околу ваквите работи. Фала многу :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom