Прашање за топлотна изолација - сендвич ѕид

Член од
3 март 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, imam edna ideja e sega ne znam dali ke bide kako sto zamisluvam.

Ziveam vo stan, ednata soba e izlozena na sever kade sto nema pogled na sonce pa taka znacitelno e poladna od ostanatite, site sobi se grejat so parno, no dvata zidovi na ovaa soba se izlozeni na vetar (edniot e nadvoresen zid drugiot lepenka do zgrada,no sepak nema toplina od tamu, bidejki ima razmak od 1m)

e sega muabetot mi e, dali ako oblozam toplotna izolacija na tie dva zida i postavam uste eden red cigli, da napravam kako sendvic zid samo na ovie dva zida, dali ke se podobri situacijata so zatopluvanjeto, dali ke bide potoplo, odnosno dali vredi da se napravi edna vakva investicija?

pozdrav
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Секако дека ќе се подобри изолацијата. Бидејќи имаш веќе изведен ѕид кој сакаш да го зајакниш со термоизолација, ти препорачувам полистиренска, а не влакнеста изолација - значи стиропор или пресуван стиропор, наместо тервол и слични на него. Поготово погоден за доѕидување ти е обичниот стиропор, кој добро се однесува со продолжен малтер налегнат на него.

Е сега, нормално дека изолирањето нема да ти има голем учинок, бидејќи ќе биде поставено од внатрешната страна - најчесто изолацијата се поставува на посуровата површина, т.е. на надворешната страна. Сепак, значително ќе ја почувствуваш разликата.

Да се доѕидува во внатрешност, не е така исплатливо. Поготово не со тули, или ќерамички блокови. Најдобро решение ти се гипс-картонски плочи, кои се лесни за монтажа, поприлично ефтини во материјал и работна рака. Денес има многу приватни фирми кои се занимаваат со надоградба на ѕидови со ГК плочи, така да лесно ќе најдеш изведувачи.

Се надевам дека помогнав. Темава ќе ја оставам отворена доколку некој друг сака да постави прашање слично на ова.
 
Член од
3 март 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kolku bi me cinelo seto toa sto mi go preporacuvas, 2 zida, nekade 25-30 m2 zaedno dvata? za odnadvor ne veruvam deka ke moze, ziveam na 7mi sprat
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
За однадвор не ни смееш да правиш интервенции. Така ја нарушуваш површината на фасадата, а и на веќе оформена фасада, нема многу да ти користи тоа. Секако, сконцентрирај се на внатрешно зајакнување.

Сума не можам да ти кажам, бидејќи не знам колку и како материјал би требал. Само знам дека со моево решение ќе имаш побрзо изведена интервенција, со многукратно поефтина цена од твојата идеја. Ако разберам колку кошта материјал, ќе ти пресметам за стиропор и за гипс картон (вклучувајќи додатни елементи), па ќе ти постирам.

Ако некој друг знае цени по единечна мерка на истиве, нека постира.
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Абе братче како што вика КиреМали не смееш од надвор.Значи мораш од внатре.И најубаво ти е да си стаиш стиропор,тервол...ама за страничен внатрешен ѕид најубаво ти е да си стаиш стиропор и одозгора гипс-картон.Се ке се среди и се ке биде во ред.
:salut:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
350денари квадрат ч)
Ценава ти е за надоградба на ѕид од внатрешна страна, со поставување на стиропор и ГК плоча? За работна рака, за материјал, или за се заедно? Изјасни се попрецизно.

И кажи квалификации. Ти или некој твој роднина е во оваа пракса, или ценава ти е од некој каталог?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Гипс-картонската изработка ќе ти е далеку по ефтина и ќе биде за недела време готово.
Доста е ефикасно, полесно за маневрирање и има место за грешки. Одма демонтираш, преградуваш и се остало.
Но мислам тула си е тула.. кога ќе се загрее, држи повеќе топлина.

Не е баш исплатливо но вреди. ГК изработка е далеку поефтина и побрза процедура.
Изборот е на тебе.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
- 750 денари/м2 за материјали ( за два слоја 9,5 мм гипскартон ,10 см стиропор , профили , шрафчиња ,пароизолација , плус материјалите за глетување и молерај)
- на ова додај ја работната рака која ако ангажираш за се мајстори ке ти излезе колку и материјалот ако не и поскапо.
- Можеш да ставиш и потенок стиропор но тоа нема многу да ја намали вредноста на инвестицијата но значително ке ја намали изолациската вредност.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
- 750 денари/м2 за материјали ( за два слоја 9,5 мм гипскартон ,10 см стиропор , профили , шрафчиња ,пароизолација , плус материјалите за глетување и молерај)
- на ова додај ја работната рака која ако ангажираш за се мајстори ке ти излезе колку и материјалот ако не и поскапо.
- Можеш да ставиш и потенок стиропор но тоа нема многу да ја намали вредноста на инвестицијата но значително ке ја намали изолациската вредност.
9.5 мм табла е слабо бе... стандард 12 мм се вградува.
А тоа два слоја, мислиш на двострано, или едностран со два реда на табли еден врз друг?

За работна рака (бар во Битола) оди 11-12 евра од квадрат комплет монтиран бојадисан сосе матерјали таван или ѕид едностран (+ изолацијата стиропор/тервол). За двостран доаѓа 8 евра од квадрат (се мерат двете страни) + изолацијата.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
9.5 мм табла е слабо бе... стандард 12 мм се вградува.
А тоа два слоја, мислиш на двострано, или едностран со два реда на табли еден врз друг?

За работна рака (бар во Битола) оди 11-12 евра од квадрат комплет монтиран бојадисан сосе матерјали таван или ѕид едностран (+ изолацијата стиропор/тервол). За двостран доаѓа 8 евра од квадрат (се мерат двете страни) + изолацијата.
- од една страна еден слој врз друг по 9,5 мм со разминување на спојните рабови, ако сакаш во еден слој тогаш треба 12,5 ама не препорачувам . 12,5 ката е за плафон . цените ми се преведени од русија и тука апроксимирав ама не сум далеку од вистината изгледа ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
- од една страна еден слој врз друг по 9,5 мм со разминување на спојните рабови, ако сакаш во еден слој тогаш треба 12,5 ама не препорачувам . 12,5 ката е за плафон . цените ми се преведени од русија и тука апроксимирав ама не сум далеку од вистината изгледа ?
Па, тоа ти се цените во Битола (татко ми тоа го работи) и на нив додај евро до евро и пол по квадрат за изолација...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom